Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

CNC obrábění, jaký program, atd. (odděleno od původ.vlákna)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1212
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 12:42    Předmět: CNC obrábění, jaký program, atd. (odděleno od původ.vlákna) Citovat

Odděleno od tohoto vlákna, pokračujte, prosím, zde. Killroy

Když už zmiňuječ CNC,tak jaký používáš program pro jeho řízení a jaký pro tvorbu programů? Chtěl bych totíž zkusit 3D obrábění a zatím nevím jak na to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mendor



Založen: Apr 16, 2008
Příspěvky: 223
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 12:53    Předmět: Citovat

Pokud to myslíš s CNC vážněji, tak se přesuň sem.
Jinak já osobně pro řízení používám MACH3 a pro kreslení a generování G-kódu Cut 2D, mají i Cut 3D třeba zde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 13:00    Předmět: Citovat

no já taky původně používal mach3 ale nakonec jsem přešel na EMC2 s Ubuntu. S Machem jsem měl problémy, občas vynechával kroky a podobně - tipuji spíš problém win.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1212
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 13:30    Předmět: Citovat

No já k řízení používám Mach3 a k programu ten jejich Lazycam-se kterým se občas peru.
Mám jen takového portálového kocourka,ale na frézování panýlků, krabiček a gravírování to stačí.
Taky jsem měl problémy se ztrácením kroků,ale bylo to optočlenama na vstupu čínského driveru. Stačilo v MACHu nastavit delší dobu řídících pulsů a už to maká jak má. Takže s MACHem problémy nemám. Lazycam je pro mě trochu nelogickej, ale vždy se s tím nějak poperu a jde to.
Ale mrknu na odkaz výše a prostuduji. Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 17:28    Předmět: Citovat

@GeorgeB tak to je možné že máme ten samý, řešil sem podobný problém. První co mě položilo byl nehorázný vakl celého "CNC" klátilo se to snad o 3mm, výrobce psal opakovatelnou přesnost 0,03mm. Vodící tyče sem poslal kolegovi na změření, měly o 0,5mm míň a druhá věc - nebyly ani kalené. Zato ložiska byly o řádný kus větší. Po prvním připojení do sítě sem si všiml jedné věci, celé CNC docela intenzivně vrnělo při dotyku. Po otevření skříně driveru jsem zjistil proč, chybělo uzemnění. Celá kovová skříň spojená s CNC byla z části pod napětím. Takže sem přidal jeden káblík a skříň uzemnil. Provedl jsem podrobnější zkoumání a všiml si jedné věci, ani jeden spínaný zdroj uvnitř neměl žádnou izolační mezeru. Vzdálenost primár sekundár byla kolem 0,3mm. Poté jsem připojil CNC k PC a po asi dvoudenním trápení se mi podařilo CNC rozhýbat. Hodnoty které byly napsány v manuálu pro nastavení MACH 3 byly naprosto nesmyslné. Musel jsem provést několik úprav driverů aby to aspoň nějak chodilo. Nechal sem CNC cca 2x přejet po stole a konec, chcíply 2 osy. Důvod byl jednoduchý, rozlámaly se křehké kabely co vedly ke krokáčům. Nakoupil jsem tedy nové kabely a celkem pracně celou kabeláž opravil. Bohužel zde se projevila moje obrazek_cenzura a mezi krokáče a kabeláž jsem nacpal propojovací konektory xania nebo nějak tak (na 11A) z jistého G obchodu. Po zapnutí se mi asi 6 dutinek v konektorech modře rozsvítilo a konektory shořely, patrně zoxidované povrchy kontaktů. (konektory byly koupeny ještě ten den). Takže jsem je vyhodil a nadrátoval to napřímo a přetáhl bužírkama. Dále jsem vyhodil původní LPT kabel, jelikož neměl kontakt. Nakoupil jsem nové díly, nové vodící tyče, a veškerá kuličková pouzdra včetně domků. Kolega mi je docela pracně osoustružil a po instalaci se vakl značně zmenšil, další malá úprava vzdáleností kuličkových pouzder ještě zmenšila vůle a výsledek je OK. Bohužel tuhost je pořád mizerná. Chtělo by to vyměnit vodící tyče 12 za aspoň 16mm. Vřeteno které bylo dodáno společně s CNC mělo už od začátku prohnutou osu jak na něj někdo kladivem narážel vrtulku ventilátoru, takže jakýkoli uchycený nástroj lítá do všech stran. Prozatím tam mám přidělaného proxxona.
Výsledek? kdybych se na to vykašlal a celé CNC si postavil sám z kvalitních dílů, vyšlo by mě to na cca polovinu a měl bych daleko lepší stroj. Rolling Eyes V podstatě mi z původního "CNC" zbyl jen rám, 2 krokáče a řídící škatule. Fakt mašina za všechny prachy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1212
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 17:46    Předmět: Citovat

Tak to já jsem na tom líp. Koupil jsem "výukové portálové CNC" nedodělané. Šasi bylo vyfrézováno ze silného plastu, vodící tyče a pouzdra v pohodě, šrouby metrické z nerezu,matky nerezové, byly na tom namontovány krokáče a 200W vřeteno s kleštinou. Za to jsem dal bratru asi 6500kč.
Za cca 1300kč jsem koupil čínský 3-osý driver, zdroj udělal sám. Musel jsem to dodělat(chyběly tam nějaký ložiska,vymezit axiální vůle šroubů atd. ovládací desku jsem si upravil na ovládání vřetena pomocí PWM (tuto funkci mach umožňuje), matky jsem udělal z bronzu, předepnuté (nerezové se časem vydřely), kabely ke krokáčům mám vlastní. Jediný co by to chtělo je asi zdroj na větší napětí (použil jsem asi 14V, při větším napětí by to běhalo asi rychlejc).
Nakoupil jsem sadu karbidových fréz různých velikostí a tvarů břitů a ve finále jsem na ceně asi 10 000kč s uspokojivým výsledkem. Plast to bere v pohodě, plexi trochu drnčí, hliník do milimetru taky bez problému. Mosaz už je na to skoro moc,ale taky se dá. Tuhost díkly plastovýmu šasi nic moc. Mám sice v plánu to předělat do hliníku,ale uvidím jak bude čas. Zatím to musí pracovat tak jak je.



cnc_s.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  cnc_s.jpg
 Velikost:  149.29 kB
 Staženo:  139 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 18:17    Předmět: Citovat

Jo tak to máme jiný, ten můj krám vypadá takhle
plexi to zvládá v pohodě, plastové krabičky taky, cuprex v rámci možností ale hliník nevím nevím, kdyby se vyhodily ty 12mm vodící tyče a nahradili 16ctkama myslím že i ten hliník po výměně vřetena by celkem šel ( a výměně závitových tyčí a plastových matek)



P1120739.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1120739.JPG
 Velikost:  85.17 kB
 Staženo:  137 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 22:17    Předmět: Citovat

Davidus: Pěkné počteníčko. Docela jsem se pobavil. Teď už jen zbývá vyměnit ty 4 původní díly Smile

Co jste s tím už praktického vyrobili? Nebo je to spíš kvůli samotné radosti z výroby CNC stroje. Mám podezření, že ano. A taky to naprosto chápu.

Dají se s tím třeba vyfrézovat tišťáky? Třeba kdyby byl nějaký malý a nechtělo se mi zrovna leptat.
Nebo tím vrtáte plošňáky?
Vyfrézovat díry do čelního panelu z dvojky duralu to teda umí nebo neumí?
Pochlubte se nějakým výrobkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1212
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 22:43    Předmět: Citovat

Konkrétně to moje: dělám s tím otvory do krabiček(plastových i hliníkových), gravíruju s tím nápisy(ale písmena musím nakreslit jako křivku), plošňák jsem s tím dělal jen jednou-gravírovací frézka.
Zvládá: v pohodě plast záběr 3mm, hliník(dural) záběr 1,5-2mm, mosaz tak do 1mm. Větší síly materiálu se musí udělat navíckrát.
Teď připravuju krabičku do ruky s plochým vrchním štítkem,kdy tlačítko bude jen jakési vyfrézované odpružení plošky v krytu krabičky-takže krabička bude zároveň hmatník. A zároveň v tý krabičce bude i 3místný 7segmentový displej tvořený vyfrézovanými otvory a pod tím jen v každém segmentu LEDka SMD velikosti 0805.



uit02-A.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  uit02-A.jpg
 Velikost:  238.71 kB
 Staženo:  109 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 23:30    Předmět: Citovat

PavelFF oproti Georgeovi jsem koukám docela začátečník, zatím jsem vrtal desky (ono bez CNC prokovený desky dělat moc nejdou) zkoušel frézovat cuprex a plexi, co se týče kovů, tak jsem zatím nezkoušel
lidi na tom celkem běžně vyrábí plošné spoje co jsem se koukal ale asi by se mi nechtělo čekat, fotocesta bude rychlejší...

když koukám na YT tak tenhle člověk má stejný typ (akorát má nevhodný nástroj) takže nějaký dural s tím asi půjde
http://www.youtube.com/watch?v=SflVRA1gcEA

Zatím jsem neměl moc času s tím CNC něco dělat, jednak bylo stále v polorozkladu a když se mi ho podařilo konečně uvést do nějakého stavu tak zas přišlo zkouškový....
Tento víkend bych se tomu chtěl věnovat konečně naplno a něco zajímavého vytvořit
Každopádně vzhledem k tomu, že na sebe v podstatě vidíme z okna, se klidně můžeš stavit, pokud bys na tom chtěl dělat nějaký projekt Wink
jen se to chce naučit správně zpracovat data, a vědět jaký nástroj
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2709

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 23:30    Předmět: Citovat

Davidus napsal(a):
V podstatě mi z původního "CNC" zbyl jen rám, 2 krokáče a řídící škatule. Fakt mašina za všechny prachy.


A na kolik to teda v úhrnu vyšlo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: pá leden 17 2014, 0:12    Předmět: Citovat

kulikus podobných CNC je docela dost na ebayi, přičti k tomu dopravné, DPH, clo. bude potřeba nejspíš koupit nové vodící tyče, ty vodící tyče bude muset někdo osoustružit a to vůbec není sranda. Ony kvalitní tyče jsou poněkud hodně tvrdě kalené, nejeden soustruh s tím má problém. Kolega s těma několika mýma tyčkama strávil čtyři večery. Diamantový kotouč na řezání těchdle tyček nikdo nemáme. Potom je ještě musel navrtat a na koncích vytvořit vnitřní závity. Číňan to tak prostě vymyslel, chytřejší člověk použije domek. Budeš potřebovat nová ložiska, nejspíš všechna, nové domky, závitový tyčky, spojky, trapézový matky, kabeláž a milion dalších blbin. Já už to raději ke konci ani nepočítal, raději to nechci vědět, udělalo mi to pěknou čáru přes rozpočet i přes sponzoring kolegů z oboru:roll:

Teď si vem, že je to docela loterie, protože co CNC to originál takže některé kusy jsou zcela nepoužitelné, protože mají například špatně vyříznuté a vyfrézované díly díky čemuž se v některých osách nemůžou ani hýbat. Lidem na tom hoří krokáče a nemůžou sehnat náhradní (ty moje byly naštěstí asi dobré) nebo se rozpadá mechanika, elektronika. Blbé je že spousta dílů je nenahraditelných, nebo jen špatně nahraditelných.

a když si člověk myslí, že vyhrál nad mechanikou, přijde software. a ve chvíli kdy vyhraje nad SW, cink a fréza za 300 v pr.. a zas je třeba řešit nástroje který taky nejsou zadara

vědět tohle všechno předtím, řeším projekty idilnou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so leden 18 2014, 10:50    Předmět: Citovat

Tak jsem se dneska konečně naučil i něco "složitějšího" s plexi


368494be6d.f.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  368494be6d.f.jpg
 Velikost:  95.45 kB
 Staženo:  116 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15518
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so leden 18 2014, 22:47    Předmět: Citovat

Co to má být ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: ne leden 19 2014, 8:32    Předmět: Citovat

Ze starýho plexi vyřezávám rozpěrky a díly do leptací lázně Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund