Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozšíření paměti Ntb Premio
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17875
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so leden 25 2014, 14:26    Předmět: Rozšíření paměti Ntb Premio Citovat

Notebook Premio AT Comp Ostrava 8 let. Potřebuju ho udržet ještě aspoň 5 let v chodu kvůli servisní činnosti, má ještě paralelní port. Na jiným s převodníkem USB-Centronix se nechytám. Baterka dobrá, vydrží stále kolem 1 hodiny, disk 330Gb úplně zdravej. XP profi SP3.
Podle Aidy v tom je deska Clevo 661FX s Chipset SiS 661FX. Procesor Celeron 2533MHz. Grafika SiS M661 64Mb mě netrápí. Problém je rychlost, neustále swapuje disk. Paměti je jen 1213Mb DDR SDRAM. Na netu jsem sice nenašel přímo desku Clevo, ale jiná s Chipsetem 661FX má psaný maximum 3GB. Fyzicky má Premio 2 sloty, v jednom je KVR333X64SC25/1G a v druhým GR400SD64L3/256 (DDR256MB PC 3200 SODIMM). Potřeboval bych potvrdit, jestli ty 3GB jsou daný Chipsetem 661FX či to může mít nějaký omezení na desce. Ideální by bylo přidat 2GB ale v DDR jsem našel maximálně 1GB. Existovaly větší? A co mám vlastně přesně shánět? Je DDR to samý co DDR1? Sehnat tedy SODIMM DDR 333x64/ 1G?
Díky za pomoc.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4043

PříspěvekZaslal: so leden 25 2014, 14:45    Předmět: Citovat

3GB (necelé 4) jsou omezené OS XP. 2x1GB by měla být schůdná volba. Podívej se do manuálu desky, co dovoluje. Paměti je nejlépe volit podle toho, co na desce skutečně je. Už jsem se setkal s tím, že manuál mluvil o DDR2 a na desce byly DDR1. Také ne každé, i když správné paměti, musí vyhovět. Mě se osvědčila služba Alzy, kdy ti do notebooku na počkání dají vhodné paměti a teprve až chodí, tak je zaplatíš.

Mimochodem 1GB pro XP by měl stačit. Používáš snad nějaký náročný sofware, nebo nemáš málo místa na disku? Nechtělo by to spíš trochu pročistit?

_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: so leden 25 2014, 16:54    Předmět: Citovat

Dal bych tam další 2GB SODIMM, pokud to základní deska umožňuje.

Záleží, co provozuješ a kolik toho máš spuštěného po startu Windows na spodní liště, 1,25 GB může být málo.

Taky zkus případně defragmentovat disk, například programem Piriform Defraggler.

Sám mám Dell Latitude D620 1.66 Core Duo s XP, při koupi tam byl 1GB RAM a bylo to pomalé, taky to moc swapovalo. Rozšířil jsem na 3GB. Po plném nastartování se tím už nechalo celkem dobře pracovat.
(Teď jsem tam ještě dal místo původního disku SSD 64GB Sandisk Ultra Plus a už to běhá dle mých představ, samozřejmě s ohledem na výkon ostatního HW.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33998
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so leden 25 2014, 19:48    Předmět: Citovat

2GB modul DDR neexistuje, maximum je 1 GB. Kedze tam uz jeden 1 GB modul mas, tak ich notebook urcite funguje -> kup druhy a hotovo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15536
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so leden 25 2014, 19:50    Předmět: Citovat

Nic neřeš a místo zbytečných 256 MB tam dej 1 GB. Celkové 2 GB ti musí stačit na vše !
Mimochodem, to ti dříve neswapovalo furt ? Řekl bych, že s 1,25 GB asi ne, takže si vyčisti registry, odkládací prostory a mrkni se na to kolik tam máš instalovaných, a naprosto zbytečně, aktualizací woken. Jestli víc jak 5, tak se zamysli, jestli tě to nezrychlilo ten NB tak jako jiným.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33998
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so leden 25 2014, 19:58    Předmět: Citovat

To je druha vec - ak nepouzivas nejake zrave veci (napr. Google Chrome - to je uplna sracka), tak 1,25 GB je viac ako dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: so leden 25 2014, 20:23    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
2GB modul DDR neexistuje, maximum je 1 GB.

Omlouvám se, toto mi uniklo. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17875
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so leden 25 2014, 21:24    Předmět: Citovat

Dík všem. Takže místo 256MB dám 1GB, víc tam stejně v DDR nejde osadit. Jinak swapovalo to už dřív, ale asi se to stále zhoršovalo, jen mi to dosud nevadilo. Teď už jo. Jinak mašina je pročištěná disk a registry CCleanerem a to pravidelně. Defragmentace byla taky nedávno dělaná. Chroma nepoužívám ale nainstalovanej je, používal jsem ho místo IE ale od tý doby, co je Maxthon, tak už ne. Mám ho odinstalovat? S Maxthonem jdou na Trubce HD videa plynule, s IE cukají. Připojení mám kabelem VDSL skoro 21MB, tím to asi není. Na disku je 100GB volno. Podle Aidy je při spuštění pouze Aidy swap 4GB, použito kolem 35% a Ramka je použito kolem 40%. Dá se z toho něco poznat?
to p32: Nějak jsem nepochopil smysl této Tvojí věty:" Jestli víc jak 5, tak se zamysli, jestli tě to nezrychlilo ten NB tak jako jiným." Smile Aktualizací tam je určitě násobek toho, co píšeš. Co a tím? Otevřu "odebrat programy" zaškrtnu včetně aktualizací. Jak mám ale poznat, který tam nechat a který odinstalovat? Cry
to serviceman: Jseš si jistej s tím tvrzením že na to mají vliv pouze XP? Vím, že systémový maximum XP je necelý 4GB ale na netu jsem našel že Chipset SiS661FX umí jen necelý 3Gb.
Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15536
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne leden 26 2014, 9:49    Předmět: Citovat

Velikost paměti neřeš. XP použijí ve 32bit. režimu jen 3,5 GB, ale nikde není napsáno, že musejí být rychlejší než s 2 GB. Rozdíl je v 512 MB nebo 1 GB paměti, 1 GB navíc je vhodný a zmenšuje čas zápisu a čtení při swapování z disku. U 2 GB si pak můžeš vyzkoušet nastavení swapování do paměti.
Jen tak pro vysvětlení, odinstaluj si tam tu vyšší verzi IE (asi 7 nebo 8 ) , protože to je základ zdržování veškeré práce v XP. I když jsou dělané pro XP, tak jsou pro ně naprosto nevhodné. Raději používej Firefox či Maxthon.
S těmi aktulizacemi jsem to myslel tak, že není jediný důvod je furt stahovat a stále instalovat, ničemu totiž nepomůžou a jen stabilně zatěžují systém. Někteří sice tvrdí, že jsou prospěšné, ale ještě nezjistili proč.
V seznamu aktulizací v odinstalování programů ve woknech začínej odinstalovávat od spodku, tzn. od nejnovějších a ne vždy se musí hned restartovat (přesněji nutné restartování po odinstalaci se udělá stejně samo).

pozn.: dříve to samozřejmě swapovalo také, ale ne tak dlouho a s plným souborem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17875
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 29 2014, 1:47    Předmět: Citovat

Tak jsem na základě místních rad začal s odinstalacema. Nejdříve jsem se zbavil dle rnbw Chroma. Neuškodilo, ale nepomohlo. Wink
Tak jsem odinstaloval dle návodu P32 aktualizace. Začal jsem s minimálně používaným IE8, od nejnovějších KB z tohoto ledna k nejstarším z r.2010. Po restartu Premio šrotovalo asi 15 minut a když skončilo, tak IE8 vůbec nešel. Tak jsem v Maxthonu spustil aktualizaci z Update a povolil ji pouze pro IE8. Aktualizace se provedla, IE šel a ve výpisu bylo 7 aktualizací s dnešním datem. Sice jsem se zbavil asi tak třiceti starých KB ale že by byla nějaká rychlostní změna, to neé.
Tak jsem se pustil do XP. Bylo v nich 27 aktualizací. Po restartu trvalo natažení systému skoro 20 minut a disk svítil vpodstatě trvale. Další restart trval cca 8 minut. Horší bylo, že přestaly chodit Office 2007, Acrobat, Eagle, Draftsight.... Zjevně odinstalace aktualizací není to pravé ořechové Rolling Eyes
Tak jsem se vytočil, odinstaloval IE8, všechny Frameworky ve kterých bylo dohromady asi 300 aktualizací. No a přeinstaloval znova XP SP3. Po restartu zase nekonečný čekání ale po druhým restartu celkem chodí a náběh trvá asi 2,5 minuty. Podíval jsem se, co by se chtělo aktualizovat v XP a kupodivu si to našlo nějakou kumulativku a tak jsem ji povolil. Po ní se našly ještě dvě KB a konec. Možná, že se mašina trochu zrychlila a tolik neswapuje ale nic zásadního. Horší je, že Premio začalo řvát že nemá Framework a tak jsem ho povolil nainstalovat. Už je to 8 hodin, co se stále něco aktualizuje, po restartu se zase najde další aktualizace Framework a stále dokola. Ty Frameworky se nainstalovaly 1. 2. 3. 4. a aktualizaci tam je 110!! Ten Mrkvosoft, to je něco naprosto zoufalýho.
Celodenní snažení na 2 věci, jsem tam, kde včera, možná je Premio ještě pomalejší....
Tudy cesta nevede. Podle mě to chce projít spuštěný procesy a vyházet nepotřebný blbosti co tam jsou spuštěný a taky odinstalovat asi tisíc fontů, co se tam za léta nacpalo. Aspoň tohle raděj na netu.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15536
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st leden 29 2014, 8:04    Předmět: Citovat

Děláš to špatně. Framework jsi měl sice taky odbouchnout, ale potom tam strčit rovnou v. 3.5 a verzi 4.0 určitě ne (je zbytečná pro XP). IE 8 odstřelit, vymazat, zrušit - zůstane ti tam jen IE 6 (na parádu) a vše pojede v Maxthonu (na 100% ověřeno), zbytek ve Firefoxce.
Po té to chce vyčistit registry RegCleanerem a případně nastaveným CCleanerem, ale asi s tím nemáš dost zkušeností, protože přeinstalaci XP jsi dělal jen pro parádu. To, že přestaly chodit Office 2007, Acrobat, Eagle, Draftsight, tak to je důsledek něčeho jiného, ale ani to by neměl být problém případně instalovat znovu s regulérními knihovnami.
Aktualizace sis měl vypnout, stačilo to případně přehrát aktualizací XP SP3 uschovanou někde na disku.
Vyladění po čase pomalujedoucího NB či PC není tak jednoduché, jak si někdo myslí. Musíš při tom nastavit a zkontrolovat více věcí a někdy je lepší rovnou čistá instalace XP, ale ta je zase komplikovaná zálohováním dat a nastavením dalších programů. Mě se např. XP nastartují za 35 sekund, ale vypínají asi 20 sekund.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33998
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 29 2014, 9:36    Předmět: Citovat

Odinstalovavat aktualizacie je maximalna hovadina. Tie nic nemozu spomalovat, lebo su to len novsie verzie suborov.

Ak .NET nepotrebujes, tak je najlepsie sa ho zbavit (a potom pouzit .NET Framework cleanup tool), ten vie poriadne spomalit start. Ale zjavne ho potrebujes Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17875
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 29 2014, 14:55    Předmět: Citovat

To P32: Ty bohužel pořádně nečteš, co píšu. Po odstranění aktualizací XP přestaly chodit vyjmenovaný programy a po přeinstalování XP SP3 začaly zase znova chodit. Tak mi prosím netvrď, že odstranění aktualizací nabouralo ty nechodící programy a že je mám přeinstalovat. Zjevně se nabouraly XP.
IE8 zcela odstřelit nemůžu, banka má v podpoře IE8 a výš a Chroma. Chrom je známej brzdič a IE6 s bankou nejde. Maxthon v podpoře není a bylo mě řečeno, že jakejkoliv problém po přístupu přes něj je pouze můj problém. :roll
Když jsem instaloval znova Framework tak jsem začal 3,5, protože vím, že 2 a 1 je zbytečná. Bohužel 3.5 nešla nainstalovat. Tak jsem zkusil nejdříve 2 a ta rovněž nešla. Musel jsem začít od 1 a pak už šlo vše postupně nahoru bez problému. Pokud XP nepotřebují 4, tak proč se nabízí k aktualizaci? Nakonec jsem 1, 2 a 4 znova smazal a zase řev. 4 tam prostě být musí. Rychlostně je to stále stejná mizérie jako dřív. Rolling Eyes No 1GB DDR 333 je snad na cestě tak se uvidí pak.
To rnbw: Máš pravdu, odinstalace KB vytvořila jen problémy. Myslíš, že ta nutnost aktualizace Frameworku od 1 byla z důvodu, že jsem to nepřejel clleanup tool a zůstal tam nějaký bordel z odinstalovanýho Framework?
Nebo to je vlastnost začít od 1?
Díky
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15536
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st leden 29 2014, 15:01    Předmět: Citovat

No, když myslíte, že vám ty aktualizace zrychlují počítač či NB, tak si je tam instalujte furt. Podle mě je hovadina si myslet, že vám aktualizace XP mimo SP2 či SP3 něco spraví a vylepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33998
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 29 2014, 15:54    Předmět: Citovat

.NET framefork 3.5 by sa mal dat nainstalovat samostatne. Aspon teda z webu Windows update to islo. Ten cleanup tool mi parkrat pomohol, ked po odinstalovanie frameworku verzie 2 windows update chcel instalovat na neho aktualizaciu (stale dokola - nikdy to nepreslo).

Aktualizacie ti opravia milion bezpecnostnych dier, ked napriklad po zobrazeni upraveneho obrazku sa spusti skodlivy kod...

BTW. Ja osobne Windows nepouzivam, "len" to davam dokopy inym, ked to nefunguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund