Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

BM205, skreslenie sínusového signálu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
telman



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 87
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út březen 20 2012, 17:58    Předmět: BM205, skreslenie sínusového signálu Citovat

Riešim nasledovný problém: Výstupný sínusový signál dielenského oscilátora BM205 je v hornej časti sínusovky skreslený akýmsi sploštením.
Po odobratí tieniaceho krytu, ktorý zakrýva karusel s rezonančnými obvodmi a ladiacim kondenzátorom skreslenie zmizne a signál je úplne ok.
Keďže sínusovka je sploštená len v kladných hodnotách, zrejme sa nejedná o skreslenie harmonickými. Mám podozrenie na elektrónku zmiešavača (ECH21), ale nemám po ruke inú elku na výmenu. Na druhej strane i s pôvodnými elkami je pri odobranom kryte signál v poriadku.'Rolling Eyes'

Má niekto skúsenosti s podobným problémom?



skreslenieVFupr.jpg
 Komentář:
Skreslenie sínusovky

Stáhnout
 Soubor:  skreslenieVFupr.jpg
 Velikost:  50.96 kB
 Staženo:  156 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: út březen 20 2012, 18:25    Předmět: Citovat

Vyzerá to na posunutý pracovný bod elektrónky.
Chce to merať Ua, príp. Uk.

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st březen 21 2012, 0:52    Předmět: Citovat

ECH21 v BM205 není směšovač ale nf generátor a modulátor. Jednoduchý oscilátor musí mít vždy nějaké zkreslení, jinak by nic neurčovalo amplitudu oscilací. Při odstraněném krytu se pravděpodobně zvýší jakost laděných obvodů a zlepší se filtrace haromonických. Proto vypadá signál lépe, ale nějaké zkreslení bude mít z principu. Protože výrobce neudává, jaké má signál na výstupu povolené zkreslení, zbývá jen přístroj srovnat s jiným BM205.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
telman



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 87
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st březen 21 2012, 11:07    Předmět: Citovat

Ďakujem za reakcie a rady. Na meranie okolo elektrónky sa chystám, ale chcem začať jej výmenou. Predsa len si myslím, že to skreslenie, skôr akési obmedzenie zvrchu nie je normálny stav.
To mtajovsky: áno, pentódová časť ECH21 je tu vo funkcii modulátora a možno "naháňam duchov", ale nemám možnosť zrovnania s iným kusom BM205. Zdravím všetkých.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st březen 21 2012, 11:32    Předmět: Citovat

Na Velikonoce pojedu do Brna, kde mám uložené sbírkové nepoužívané přístroje, mimo jiné i BM205. Pokud by to bylo ještě aktuální, můžu se pokusit se pomocí DSO zaznamenat průběhy na porovnání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
telman



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 87
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st březen 21 2012, 11:46    Předmět: Citovat

Ďakujem za ochotu, ak sa to podarí, budem rád.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JanikPetr



Založen: Oct 18, 2007
Příspěvky: 102
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: st březen 21 2012, 22:46    Předmět: Citovat

Přesně stejné zkreslení sinusovky jaké je uvedeno zde na fotce mám i já u tohoto generátoru a tak by mě rovněž zajímalo čím je způsobeno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
telman



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 87
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt březen 22 2012, 10:49    Předmět: Citovat

To je cenný poznatok do tejto diskusie, ak by sa to potvrdilo u viacerých prístrojov, je to asi normálny stav !? Je pravda, že je to vlastne nosný kmitočet, na ktorý sa moduluje nf signál (ten je ok) a pre účel, pre ktorý bol prístroj skonštruovaný, to vadiť nemusí. Inak povedané otázka je, ako na takýto signál reaguje demodulačný obvod?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt březen 22 2012, 13:52    Předmět: Citovat

Před demodulačním obvodem je určitě nějaký laděný. Tím projde jen sínus. Ten zkreslený signál obsahuje krom základní i harmonické kmitočty. Přijimač by měl přijmout z nich jen ten jeden. Demodulaci je to pak fuk.

Pokud náš digitál osciloskop tak tam dej FFT a podívej se na obsah harmonických tohoto signálu. Budeš překvapen. Typuji to na zkreslení třetí harmonickou.

_________________
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt březen 22 2012, 14:45    Předmět: Citovat

JanikPetr napsal(a):
Přesně stejné zkreslení sinusovky jaké je uvedeno zde na fotce mám i já u tohoto generátoru a tak by mě rovněž zajímalo čím je způsobeno.


Tak já to trochu upřesním. V BM205 je jako zdroj signálu jednoduchý LC oscilátor v Colpittsově zapojení. Na rozdíl od nf RC generátorů s Wienovým můstkem nebo přemostěným T článkem, jako třeba BM492, nemá žádné obvody pro stabilizaci amplitudy. Pokud by se v tomto LC oscilátoru vyskytovaly pouze lineární prvky, nijak by nebyla určena amplituda kmitání. LC obvod určí jen kmitočet, ale amplituda může být libovolná (z řešení dif. rovnice pro harmonický pohyb amplituda zcela vypadává). Pokud by byl součin zesílení aktivního prvku a přenosu ve zpětné vazbě přesně 1, tak se amplituda oscilací udrží na jakékoliv hodnotě, přičemž se nijak neřeší, jak se oscilátor do tohoto stavu dostane. Pokud je součin menší, resp. větší než jedna, budou v obvodu existovat tlumené, respektive narůstající oscilace.

V oscilátoru se nastavuje součin zesílení a přenosu zpětné vazby na hodnotu o málo větší než 1. To postačí k nasazení oscilací. Reálný aktivní prvek, který je v oscilátoru, ale není lineární a typicky ztrácí zesílení při velkém signálu - v krajním případě dochází k limitaci. To zapříčiní, že se amplituda oscilací nejprve zvyšuje a nakonec se ustálí na takové hodnotě, že pokles efektivního zesílení v důsledku nelinearity prvku dá ve výsledku součin zesílení a přenosu zpětné vazby v hodnotě 1; na této amplitudě se stav stabilizuje.

Z výše uvedeného vyplývá, že se u takových LC oscilátorů bez zvláštní stabilizace amplitudy kmitů vždy uplatní nelinearita a tudíž dojde ke zkreslení signálu. Do jaké míry se to stane je otázkou hlavně počátečního nastavení součinu zesílení a přenosu zpětné vazby a také jakosti laděného obvodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
josef-1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 103

PříspěvekZaslal: čt květen 15 2014, 15:11    Předmět: Citovat

Na Aukru jsem zakoupil historický oscilátor TM534-C, ale nikde na netu jsem nenašel jeho popis a zapojení. Všude se mluví jen o verzi TM534-B, nevíte někdo jaký je rozdíl mezi těmito typy? Mám pocit, že je to asi nějaká verze BM205 o které je i toto vlákno. Já jsem oscilátor koupil v celkově žalostném stavu, konečný výsledek jeho opravy je na fotu. Pokud se týká toho zkreslení sinusovky, které je tady popisováno, tak v mém případě se projevuje také, ale ve velmi omezené míře, jak je vidět na přiloženém fotu.


TM534-1.jpg
 Komentář:
Zakoupený přístroj

Stáhnout
 Soubor:  TM534-1.jpg
 Velikost:  98.9 kB
 Staženo:  164 krát


DSCN6291a.jpg
 Komentář:
Po opravě

Stáhnout
 Soubor:  DSCN6291a.jpg
 Velikost:  193.5 kB
 Staženo:  176 krát


DSCN6292a.jpg
 Komentář:
Přední panel

Stáhnout
 Soubor:  DSCN6292a.jpg
 Velikost:  187.55 kB
 Staženo:  125 krát


DSCN6294a.jpg
 Komentář:
Zadní pohled

Stáhnout
 Soubor:  DSCN6294a.jpg
 Velikost:  193 kB
 Staženo:  121 krát


DSCN6318a.jpg
 Komentář:
Výstupní signál

Stáhnout
 Soubor:  DSCN6318a.jpg
 Velikost:  173.91 kB
 Staženo:  103 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nobis



Založen: Mar 19, 2009
Příspěvky: 225
Bydliště: Seč okr. Chrudim

PříspěvekZaslal: čt květen 15 2014, 19:13    Předmět: Citovat

Krásná renovace, klobouk dolů. Když jsem kdysi dávno vlastnil TM534, tak mně bylo řečeno, že je to BM205, v provedení pro armádu (kovová stupnice). Měl jsem i krycí víko, na přední stranu. Rozdíl mezi B a C nevím.
Zde je jeden na prodej, je ale moc drahý.
http://ddamtek.cz/obr/service_oscil_Tesla.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.85 sekund