Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lednice Liebherr CU4023 - špatně chladí lednička,mrazák OK

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: po červenec 27 2015, 16:46    Předmět: Lednice Liebherr CU4023 - špatně chladí lednička,mrazák OK Citovat

Zdravím všechny,

potřeboval bych poradit s lokalizací závady u kombinované lednice Liebherr CU 4023.

Popis závady:

I přes nastavenou teplotu 5°C je v lednici cca 15°C.
Mrazák mrazí OK, na cca -18..


Celá kombinovaná lednička má 2 výparníky - jeden pro část lednice , druhý pro mrazák. Stejně tak i dvě čidla teploty.

Na nastavovacím panelu lze nastavit pouze teplotu lednice (1,3,5,7,9 °C) a možnost krátkodobého přechlazení pro mrazák - Super Frost. Teplota mrazáku se odvíji jaksi taksi úměrně od nastavené teploty lednice.


Pokud je lednice dlouho vypnutá (2h) a zapne se, normálně naskočí kompresor a začne chladit oba výparníky. Chladič je žhavý, zadní čelo lednice klidně i namrzne, vše vypadá OK. Po nějaké době chladič vychladne do pokojové teploty a kompresor stále pracuje!! V lednici je třebas 13°C a v mrazáku -18. Čili, mrazák nachladí, ale lednici NE.
Když otevřu mrazák a ohřeje se čidlo mrazáku, oba výparníky začnou chladit, chladič se ohřeje.


Zkontroloval jsem PTC čilo v lednici a na první pohled vypadá OK (mělo by mít 4,7k ohm při 25°C nové, já naměřil kolem 7,5k při 15°C). Pro jistotu jsem čidlo nahradil 4,7k ohm PTC termistorem na kabílku. Po výměně situace takřka stejná.

Pokud čidlo nechám venku z lednice, situace je stejná - lednice nenachladí, mrazák OK.
Pokud čidlo zmrazím mrazícím sprejem, vypne kompresor.


Nejde mi do hlavy, že kompresor a celý systém dokáže fakt výkonně chladit, ale po dosažení namrazení mrazáku běží kompresor jakoby naprázdno.

Kompresor je spínám pouze triakem On OFF, žádný invertor na změnu otáček není instalován.


Mohl by někdo prosím poradit, kde hledat zakopaného psa?
Usuzuji kompresor a médium OK.
Mohl by toto způsobit např. zanešený systém nečistotama nebo vadný ventil mezi okruhama?

Popřípadě, kdo by měl servisní manuál - prohledal jsem snad vše a nikde jsem nesehnal.

Díky moc!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 355
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po červenec 27 2015, 20:03    Předmět: Citovat

Ahoj,
zkoušel jsi tu lednici odmrazit třeba na půl dne? Měli jsme podobnou závadu a způsobovala to námraza za kryty v mrazáku. Stačilo odmrazit celý mrazák (Horká voda do hrnce, postavit hrnec na prkýnko do mrazáku a zavřít na tři hodiny)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1937

PříspěvekZaslal: po červenec 27 2015, 21:49    Předmět: Citovat

Píšeš.že se dá nastavit pouze teplota v lednici v mrazáku to má tedy asi pouze čidlo k teploměru. Pokud mrazák mrazí a lednička ne tak to vypadá na únik chladiva. Těch -18°C na mrazák není moc. Chladivo je nejprve nastřikováno do mrazící části,proto mrazák mrazí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: po červenec 27 2015, 22:17    Předmět: Citovat

Díky za tipy!!

Během dneška se teplota mrazáku pohybovala od -2 do cca -10, čili nic extra.. Lednice stále kolem 15.

Další zjištění je to, že když se lednice otevře, z vnitřní strany po levé ruce na boční stěně je místo, které je na omak poměrně dost teplé (až žhavé). Velikost plochy je tak 30 x 10 cm, .. co by tam kurňa mohlo topit? Napadlo mě jenom něco okolo ventilu mezi okruhama?? Solenoid? .. Tím teplem se vlastně i ohřívá vnitřek lednice..

BTW: těch -18 by dle manuálu mělo v mrazáku být při nastavení 5 stupňů v lednici..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1937

PříspěvekZaslal: po červenec 27 2015, 22:31    Předmět: Citovat

Jak je stará ta lednice?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: po červenec 27 2015, 22:37    Předmět: Citovat

Stáří je cca 4 roky.. provoz v suchém bytě, trvale celý rok..

Jinak, trochu jsem googlil a udajně prý ledničky Liebherr v těchto místech uvnitř topí.. no:)


Jinak, namražený mrazák a nedochlazená lednička tedy napovídá úniku chladiva, ALE proč když kompresor jede pod zátěží a chladí, tak je zadní stěna lednice omrzlá? To mě přijde, že je chladící okruh zase OK.. záhada,..

Jde o to, jestli investovat do opravy.. Lednice je to veliká = složitější odvoz do servisu..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1937

PříspěvekZaslal: po červenec 27 2015, 22:49    Předmět: Citovat

Kompresor běží stále,ale únik chladiva nedovolí dosáhnout požadované teploty nastavené termostatem namrzá jen vlhkost v místech kde ještě lednička trochu chladí. No 4 roky není moc,ale to je v dnešní době normální,proto já až budu kupovat novou tak jedině beko s pětiletou zárukou za pár peněz.Jinak mám taky Liebherr.Po 4 letech odešel kompresor,dále těsnění na obou dveřích. Už bych do ní nešel. Jestli máš známého chlaďaře tak bych ji zkusil nechat naplnit jak dlouho poběží. Pokud je únik do skříně tak je to stejně neopravitelné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 538

PříspěvekZaslal: út červenec 28 2015, 5:49    Předmět: Citovat

Ono to taky není nijak růžové, beko má prodlouženou záruku na volně stojící chladničky jen u 4 modelů z 40. Teď jsem kupoval lednici a žádný z adeptů od beka prodlouženou záruku neměl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: út červenec 28 2015, 11:36    Předmět: Citovat

Díky moc za odpovědi, asi mě servisní zásah nemine..

Jde provést naplnění médiem v bytě?

Jaká je zhruba cenovka?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1937

PříspěvekZaslal: út červenec 28 2015, 12:22    Předmět: Citovat

Cenovku ti neřeknu,to nevím.Pokoukej na internetu něco najdeš. Naplnění spočívá v tom ,že na tu zaslepenou trubku na kompresoru se navaří nebo nalisuje ventilek a pak se to tím vyvakujuje a naplní. cca 70gr R600a,podle typu ledničky,u každé je množství uvedeno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund