Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výkon zesilovače
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DominikPechac



Založen: Sep 16, 2013
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: út říjen 08 2013, 9:19    Předmět: Výkon zesilovače Citovat

Ahoj, hodlám postavit zesilovač, ale nenašel jsem vzorec na výpočet výkonu. Mám reprobedny výkon 43W a 20ohm opor. Subwoofer má 15W a 6ohm. K reprobednám chci přidat výhybky, k subwooferu chci dát přímo do krabice zesilovače dát aktivní výhybku. Zesilovač by měl mít tedy výkon 2x43W se zatížením 20ohm + 15W se zatížením 6ohm. Nemohl by mi někdo poslat rovnou nějaké existující schéma nejlépe s DPS? Pokud máte nějaké připomínky, napište, je rád se poučím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31985
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út říjen 08 2013, 9:22    Předmět: Citovat

Už jsem se naučil jezdit na dětským kole s balančníma kolečkama, pošlete mi někdo návod jak co nejrychlejc získat řidičák na kamión s návěsem nebo rovnou ten řidičák, doma ve stodole jsem našel po dědovi starou "erenu" a chci si zřídit autodopravu...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: út říjen 08 2013, 11:02    Předmět: Citovat

Vzorce na výpočet výkonú se válí po webu..., ale také "bedne" s 20 Ω odporom sa musia hľadať...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út říjen 08 2013, 12:30    Předmět: Citovat

Zkus nám ofotit ty bedny 43W a hlavně jejich popisový štítek . Za to nic nedáš .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12521

PříspěvekZaslal: út říjen 08 2013, 14:12    Předmět: Citovat

Neztratila se ti v těch 20 Ohmech desetinná tečka? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út říjen 08 2013, 15:33    Předmět: Citovat

Je zbytečné dělat k subwooferu o výkonu 15W zesilovač pro satelity, který dá 43W. Těm stačí bohatě 2x5W, aby přes ně bylo dunidlo vůbec slyšet.
Na bedny se přece píše, kolik vydrží (i když bez dalšího určení typu signálu a doby jeho působení je to stejně bezcenný údaj), což ale vůbec neznamená, že zesilovač takový výkon musí mít.
Jakým výkonem je nakrmíš, tak hlasitě budou hrát, hodně zjednodušeně řečeno. Když ten výkon uvedený na bednách překročíš, obvykle poškodíš reproduktory.
Tím chci říci, že bedny dělané pro poctivých 30W sinus po dobu 150 minut nebo 50W hudebního výkonu by snesly krátkodobě i 100W špičky bez újmy. Přesto je mám připojené na 2x20W zesilovač a, když se mi nechce tahat s těžším zdrojem, beru si s sebou jen zdroj, který dá max. 3A při 12V, takže z toho zesíku nedostanu dlouhodobě víc, než asi 2x12W, a úplně to stačí.
V paneláku jsem do těch beden nepouštěl snad víc, než 4W do každé, aby mě sousedi nesežrali.

Jo, a zkontroluj si ten údaj o impedanci těch beden. Dvacetiohmové jsem ještě nepotkal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DominikPechac



Založen: Sep 16, 2013
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: út říjen 08 2013, 16:14    Předmět: Citovat

ty bedny sou vyrobený podomácku, odpor je dobře sečten. výkon těch repdoduktorů taky, nebyl jsem si jist tím, jestli nemám ubastlit třeba 70W zesilovač jelikož je zátež 20Ohm a ten výkon byl pro 4Ohm. Díky za užitečný odpovědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út říjen 08 2013, 16:22    Předmět: Citovat

A není pitomost bastlit se se zesilovačem, který bude dávat na výstupu napětí nějakých 20V (to je rozkmit nějakých 55V špička-špička), abys z těch beden dostal z každé 20W, když k němu pak nepůjdou bezpečně připojit jiné bedny s nějakou, řekněme standardní, impedancí?
Ty reproduktory v bednách přece musí být možné navzájem propojit jinak, abys dostal 4Ω nebo 8Ω, jen může být potíž s hodnotami součástek ve výhybkách, pokud tam nějaké jsou. Ale zesilovač s výstupním napětím polovičním se bastlí podstatně líp.

Vyfoť jednu z beden zevnitř, ale tak, aby byl čitelný popis na reproduktorech. Třeba na něco přijdeme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DominikPechac



Založen: Sep 16, 2013
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: út říjen 08 2013, 16:25    Předmět: Citovat

O tom subwooferu: myslel jsem pro něj udělat zvlášt zesilovač, jelikož je to pouze jeden reproduktor a na to nemusím dělat stereo 2x15. Řekne mi tedy někdo ten vzorec, jak zjistit z výkonu a odporu repro výkon zesilovače? Děkuji předem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DominikPechac



Založen: Sep 16, 2013
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: út říjen 08 2013, 16:28    Předmět: Citovat

Bedny budu teprve konstruovat. Jsou to třípásmové, popíšu jednu bednu:
20W 4Ω - 15W 8Ω - 8W 8Ω. Sub má 15W 6Ω. Ještě jsem nic nezačal protože mě zajímá jestli to bude vůbec nějak hrát. Nepotřebuju kvalitu, ale chci si s tim hlavně pohrát a zkusit si konstrukce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: út říjen 08 2013, 16:43    Předmět: Citovat

Je to úsmevný mix impedancií a výkonov. Každý jeden )reproduktor) by potreboval vlastný zosilňovač. Sériové zapojenie bude k ničomu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út říjen 08 2013, 17:53    Předmět: Citovat

Ale vztah výkonu a odporu potřebuje ještě třetí parametr: buď maximální efektivní napětí sinusového průběhu, které je zesilovač schopný bez zkreslení poskytnout, nebo maximální efektivní hodnotu výstupního proudu, kterou zesilovač je schopný bez zkreslení a nepoškozený dát.
PMAX=U²MAX/R=I²MAX*R .
Z toho vyplývá například, že dvojčinný výkonový zesilovač s maximálním dovoleným výstupním proudem 3,5A (špičková hodnota), nemá smysl napájet větším napětím, než asi 32V (musí zvládnout rozkmit 28V špička/špička), pokud ho zatížíš reproduktorem 4Ω. Při větším rozkmitu by totiž už překračoval maximální dovolený proud koncových tranzistorů. Vyšší napájecí napětí je tedy zbytečné a někdy i škodlivé.
Když si jednu nebo druhou hodnotu dosadíš do rovnic, vyjde ti, že zesilovač s tímto napájením (nebo) maximálním proudem dá do téhož reproduktoru výkon maximálně (10V)²/4Ω=25W.
Totáž zvládnou dva zesilovače v můstku při napájení napětím 16V.
Samozřejmě, když snížíš napájecí napětí téhož zapojení na polovinu, bude výkon ani ne čtvrtinový atd.
Na to vše stačí zákony pánů Ohma (a v zesilovači navíc i pana Kirchhoffa). Odvoď si z nich potřebné rovnice a, až ti bude jasné, kde má konstrukce zesilovače jaká omezení, pokračuj.
Zkrátka nejde o to, kolik W je napsáno na reproduktoru, jde o to, jaký výkon do něj může zesilovač za daných podmínek natlačit, aniž by to odnesl zesilovač nebo reproduktor.
Vše je záležitostí tvé volby a, dokud si to nebudeš umět sám spočítat, těžko to někdo udělá za tebe, protože neví, co máš k dispozici a jaké zkušenosti už máš (tedy zatím koukám, že nic moc - na tvém místě bych začal připravenou stavebnicí nějakého zesilovače do 10W, ať si to osaháš; na zesilovače o výkonech v desítkách W už prudce stoupají nároky na zkušenosti s tím, cos vlastníma rukama úspěšně postavil), jinak se z tvého bastlení snadno stane recyklace polovodičů na vodiče...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12076
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út říjen 08 2013, 18:00    Předmět: Citovat

DominikPechac napsal(a):
20W 4Ω - 15W 8Ω - 8W 8Ω. Sub má 15W 6Ω . . . protože mě zajímá jestli to bude vůbec nějak hrát.

. . . nebude

reproduktory v jedné bedýnce by měly mít všechny stejnou impedanci a stejnou citlivost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DominikPechac



Založen: Sep 16, 2013
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: út říjen 08 2013, 19:01    Předmět: Citovat

Díky všem za rady. Nechám si to na později a nahradím to nějakými lepšími reproduktory. Z jednoho páru co mám udělám jednoduché bedýnky, o výkonu 2x15W. Pro sub udělám nějaký zesilovač, zkusim to vypočítat.. Jestě jednou díky všem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1690
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: st říjen 09 2013, 0:33    Předmět: Citovat

Z toho zmatku čísel předpokládám že reproduktor 20W/4Ω je basový,15W/8Ω středový a 8W/8Ω výškový.Je to zvláštní kombinace ale budiš.Když to dáš vše dohromady tak Ti bude celá bedna hrát jen v nízkých kmitočtech.Ani vyhýbkami nedosáhneš žádného efektu.Zkus sehnat repro o stejné impedanci.Co se týká toho subwoferu,tak stejně musíš postavit samostatný zesilovač z nějakým filtrem.
_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund