Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Harman Kardon AVI250 - lupance v L+P repro při vypnutí

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
johnyw



Založen: Aug 09, 2009
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: ne září 15 2013, 15:09    Předmět: Harman Kardon AVI250 - lupance v L+P repro při vypnutí Citovat

zdravím vespolek, nejsem žádný profík, občas sem tam něco opravuji pro známé, a dostal se mi teď na stůl postarší AV receiver HK AVI250. Zesilovač v podstatě normálně a bez problémů funguje, ale postupem času se u něj objevil zajímavý problém. Při vypnutí se v hlavních (L+P) repro objeví hlasité lupnutí, svědčící o přítomnosti nějaké ss složky na výstupu. Zajímavé je, že tento problém se nevyskytuje ani u CENTER a ani u SURROUND repro, přestože všechna 3 relátka, přes která jsou výstupy připínány jsou v seriovém zapojení a spínány přes jeden společný tranzistor.

První co mne napadlo, bylo, že relátko od hlavních repro je už asi špatné a vypne se zpožděním, což následně způsobí ono lupnutí. Zkoušel jsem tedy přehodit relé od SURROUND na hlavní repro, ale problém nadále přetrvává. Měřil jsem ochranné diody u relátek, vše OK. Další zajímavost co jsem zjistil, je, že tento problém se objevuje jen pouze v případě, kdy je na zadní straně AV propojený příslušný PREOUT výstup, pokud ho rozpojím, žádné rušivé napětí se na výstupu neobjeví.

Zkoušel jsem také pro zajímavost měřit na výstupu nějaké hodnoty, ale mám k dispozici jen dig.voltmetr, což pro tuto situaci není zrovna ideální, nicméně po zapnutí AV a následném připnutí výstupů přes relé se dá naměřit po ustálení nějakých cca.20mV ss (na všech třech L,P,C je to stejné). Při vypnutí mi na displeji voltmetru zpravidlo probliklo nějakých 300-500mV, někdy i více (měřeno několikrát).


Další věc, která se mi úplně nezdá být optimální, je stav hlavních filt.kondenzátorů, zda-jí se mi být už nějaké nafouklé (viz.foto), nicméně nedokážu si představit, jakou-že spojitost by to mohlo mít s popisovaným problémem. Měnit jsem je zatím nezkoušel.

Vzhledem ke stáří receiveru si nejsem příliš jistý zda-li má smyl vůbec se tím dále zabývat, nicméně pokud se někdo s tímto problémem již v minulosti setkal a povedlo se mu ho odstarnit, tak samozřejmě uvítám každou radu a pomoc.

Předem díky za jakoukoliv reakci, schema koncového stupně přikládám, SM mohu případně poskytnout k dispozici.



HARMAN-KARDON-AVI250_SM_-63.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  HARMAN-KARDON-AVI250_SM_-63.png
 Velikost:  266.69 kB
 Staženo:  125 krát


003.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  003.jpg
 Velikost:  63.96 kB
 Staženo:  84 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po září 16 2013, 5:48    Předmět: Citovat

No těmi elyty bych začal . Potom zkusit , zda ty ruchy vzniknou i při zkratu vstupů STKček za prvním odporem . ber to tak , že i bez signálu je na výstup zesu přivedea kostra zdroje s odporem rovným odporu repra a tak "poslední" sepnutí výkonových prvků ke ¨kterémukoliv potenciálu uslyšíš . Nejprve bych ale připojil paralelně k těm elytům ještě jedny s větší kapacitou , alespoň 3G .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
johnyw



Založen: Aug 09, 2009
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: čt září 19 2013, 16:19    Předmět: Citovat

díky za reakci, první problém je, že na odzkoušení doma žádné takto velké elyty nemám, a kupovat nové naslepo cca.300,-/ks se mi v tuhle chvíli moc nechce. Ale dovolím si uvést ještě malou poznámku v návaznosti na ty STK-áčka. STK-áčko je tam jen jedno a to honí ty zadní surroundy. LP+PP+C jsou honěný tranzistorama, mají naprosto identický zapojení koncáku (tedy 3 solo koncáky), stejný napájení, ale L+P je připínán k výstupu přes jedno společné relé a C má svoje relé. Obě relé jsou v serii a spínány jedním společným tranzistorem. Ať nastavím jakýkoliv PLAYBACK mod (STEREO, 3-CH, PRO LOGIC atd), tak problém se vždy u L+P projeví, ale u C nikdy. Je to prostě zvláštní, pořád bych měl spíš tendenci hledat ten problém v pozdním odpadnutí relé pro L+P. Ale jak jsem už psal, zkoušel jsem je prohodit mezi sebou a nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
michal12



Založen: Aug 03, 2008
Příspěvky: 163
Bydliště: Náměšť n/H

PříspěvekZaslal: čt září 19 2013, 17:36    Předmět: Citovat

Rozhodně bych prověřil ten 10n kondík co je paralelně ke kontaktu síťového relé. Označení nepřečtu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12341
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 19 2013, 17:48    Předmět: Citovat

Opravovat to bez měření metodou pokus-omyl, to bude na dlouho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
johnyw



Založen: Aug 09, 2009
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: po září 23 2013, 16:04    Předmět: Citovat

Kondík vyletován, prověřen, nic co by nasvědčovalo o jeho horším stavu jsem nenašel, pro srandu jsem tam naletoval nějaký jiný s podobnou hodnotou, zesik se chová stejně jako předtím ... obávám se, že ztrácet s tím dál čas už asi nemá moc cenu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mkat



Založen: Jun 22, 2009
Příspěvky: 615
Bydliště: tisovec

PříspěvekZaslal: po září 23 2013, 16:45    Předmět: Citovat

No určite by som v prvom rade vymenil tie filtračne kondiky.Zle filtračne kondiky zvyknu robiť čudesne veci.To že su drahe je ina vec.
_________________
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4042

PříspěvekZaslal: po září 23 2013, 16:52    Předmět: Citovat

Souvislost s kondenzátory by mohla být. Má-li jeden výrazně menší kapacitu, padá na něm rychle napětí a výstup může rychle jít do nějakého mezního stavu. Když rozpojíš Preout - jsou relé výstupů rozpojená, takže nemůžeš nic slyšet.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).


Naposledy upravil serviceman dne po září 23 2013, 16:54, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12341
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po září 23 2013, 16:52    Předmět: Citovat

Ztráta času, dej to někomu, kdo se v tom vyzná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
johnyw



Založen: Aug 09, 2009
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: po září 23 2013, 17:37    Předmět: Citovat

sendyx: v podstatě souhlas Smile .. moje to neni, rád to vrátím majiteli ať si s tím dělá dál co chce, spíš jsem ho nechtěl hned odmítnout, do jisté míry jsem mu zavázán, takže jsem do jisté !!! míry nucen dělat co mu na očích uvidím Smile

serviceman, mkat: na ty velký kondiky bych byl celkem ochoten věřit, pokud nedělaj správně co maj, dějou se pak občas skutečně zajímavý věci, který si lze normálně těžko vysvětlovat, nicméně nákup ať si rozhodne majitel, rozpočet na nákup už jsem mu dal, vzhledem k výši cen pochybuju že na to kývne Smile když je to navíc ještě NOT SICHER

nicméně v tomto případě bych čekal, že podobný lupance bude vydávat i ten C .. identický zapojení, stejný nap.napětí, stejný zdroj nf buzení, tak proč kur.va u něj nic ? zvláštní ... ale holt, občas jsou to věci mezi nebem a zemí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4042

PříspěvekZaslal: po září 23 2013, 17:47    Předmět: Citovat

Zkus ty kondíky orientačně jednoduchým způsobem - odpojené vybíjet do nějakého odporu - jestli jim to bude trvat cca stejně dlouho.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mkat



Založen: Jun 22, 2009
Příspěvky: 615
Bydliště: tisovec

PříspěvekZaslal: út září 24 2013, 15:19    Předmět: Citovat

Len pohladom a bez vymeny vadnych sučiastok nič neopraviš. (Aspon väčšinou. )
_________________
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund