Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Teplovodní solární ohřev TUV
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2664

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2012, 13:10    Předmět: Teplovodní solární ohřev TUV Citovat

Dobrý den,

rozhodl jsem se s kamarádem postavit pro příští rok teplovodní solární ohřev TUV a chtěl bych se zeptat někoho, kdo podobný systém má, nejlépe stavěný svépomocí, tak jak to chceme dělat my.
1. Má cenu jít do heat-pipe (HP) kolektorů, nebo stačí deskové? Pokud HP fungují i při teplotě okolo -10°C, pak se to asi vyplatí. Ale deskové mají zase tak jednoduchou konstrukci, že pokud je absorber měděný a trubka s "vodou" taky měděná, tak je to asi navždy. Já osobně bych šel do HP, ale kvalitní (aspoň jsem nabyl ten dojem z webu) - Viesmann Vitosol - jsou pořádně drahé. Chtěl jsem si i kolektory dělat doma, mám dost metráže na rámy plastových oken, k tomu mám i dvojskla, absorpční nátěr na Cu se prodává, ale asi by to nebylo ono.
2. Je u deskových kolektorů možný problém s přehřátím, když neodebírám teplo? U HP by to problém údajně být neměl.
3. Praskla vám už někomu HP trubice? Kde se pak sežene nová, když třeba firma již neexistuje?
4. Nemáte někdo výkres čerpadlové skupiny (čerpadlo a takové ty "vehementy" kolem (zpětný ventil, napouštěcí ventil, průtokoměr, tlakoměr, ...)?
5. Řízení bych si dělal úplně svoje. Ono pro ty HP kolektory by snad ani moc být nemuselo (jen zaplnout a vypnout čerpadlo při ohřátí 300l boileru Dražice). Stačí porovnávat teplotu v kolektoru s teplotou v boileru? Když je teplota v kolektorech vyšší než v boileru, tak pustit čerpadlo - a teplota zase klesne. Je dobré zase čerpadlo vypnout? Nebo zapínat čerpadlo až tehdy, když je jeho teplota např. o 20°C vyšší než boileru? Myslím, že jeden PIC s LCD to zvládne v pohodě, jako čidla teploty bych dal Pt100 s převodníkem na 0-5V.
6. Čerpadlo - vybral jsem Grundfos solar 25-60. Nebo by stačilo klasické topenářské "nesolární"? Bude na zpátečce, tak by tam mohlo být max. 80°C.
7. Expanzní nádoba - má teplotu max. 70°C. Má cenu mezi ni a systém dávat nějakou oddělovací nádobu? Stejně bude také na zpátečce, tak by byla přehřívána o 10°C.
8. Trubky - rád bych to udělal z Cu, mám zkušenosti s vlastní "výrobou" topení z Cu. Nebo je lepší nerez v metráži?
9. Má smysl celý systém natážet za sluncem? Budu ho mít na ploché střeše, tak by to teoreticky bylo možné. Ale pak bych musel použít ty nerezové vlnovcové trubky.

Děkuji za vaše názory.

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6078
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2012, 13:54    Předmět: Citovat

Omlouvám se za OT, ale do seznamu problémů si připište i opatření ministerského glejtu podle poslední novely energetického zákona Evil or Very Mad Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2664

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2012, 14:13    Předmět: Citovat

"opatření ministerského glejtu podle poslední novely energetického zákona" - to znamená co? Já domek neprodávám ani nepronajímám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6078
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2012, 14:44    Předmět: Citovat

Viz třeba tady. Týká se zrovna tak solárních tepelných systémů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2012, 14:51    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
Viz třeba tady. Týká se zrovna tak solárních tepelných systémů.
Odkaz je na diskusiu o FVE.
Tomasjedno, vies o com tocis?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2664

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2012, 15:15    Předmět: Citovat

No tak jsem ten zákon přečetl a koukám, že jsem druhý. To je de facto v háji. No to je boží.
Snad jedině že se v §4b mluví o zařízení v budově, já ho budu mít na budově.

PF

Pardon, je to §7 čl. 4, bod b).


Naposledy upravil petrfilipi dne čt prosinec 13 2012, 17:11, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6078
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2012, 16:11    Předmět: Citovat

fero7 napsal(a):
...Tomasjedno, vies o com tocis?
Bohužel ano. Což nic nemění na tom, že si připadám jako zabloudivší do nějakého paralelního vesmíru Vozeďbouch
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15535
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2012, 16:21    Předmět: Citovat

Teplovodní solární ohřev TUV si v klidu můžeš postavit sám a instalovat také. Prokazatelně žádná energie z toho nepoleze, že by z toho vznilkl požár a opařit se z toho může stejný obrazek_cenzura jako z horké sprchy ve vaně.
Jak ti to vychází s učinností ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2012, 16:35    Předmět: Citovat

tomasjedno - robil som si sam solar z 90 trubic HP. Riesil som vsetky problemy o ktorych pise petrfilipi. (Je vidiet ze sa tomu zacina vaznejsie venovat).
Ale kludne si pockam az mu poradis Ty (alebo napriklad ..... ).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6078
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2012, 17:04    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
...Prokazatelně žádná energie z toho nepoleze...
A jo, to mi nikdo neřekl, že voda se bude ohřívat v domě a do střešních kolektorů povede jen proto, aby se tam chladila Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15535
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2012, 17:13    Předmět: Citovat

A nejsi na hlavičku ? Ještě to ten týden vydrž.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1646
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2012, 17:16    Předmět: Citovat

Ještě zvaž nahřívání bojleru pomocí FVE. Dneska se už dají sehnat panely za 0,6E/Wp, takže investice bude srovnatelná s fototermikou. Podstatně jednodušší instalace, žádná čerpadla a trubky, nezamrzá ani nepřehřívá se. Akorát zabere cca 5x víc místa na střeše.
Legislativu bych neřešil, do baráku si nikoho nepustím a budu tvrdit, že panely jsou jen ozdoba Wink , popř. že je tam mám dávno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenda_KL



Založen: Sep 10, 2008
Příspěvky: 1173
Bydliště: Kadaň

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2012, 17:25    Předmět: Citovat

1. Má cenu jít ...
HP i ty se zrcadlem mají rovnoměrnější rozložení zisku v průběhu dne, deska má maximum podle náklonu.
min. venkovní teplota záleží na použitém izol.plynu nebo vakuu u HP i desky.

2. Je problém s přehřátím...
Ano, je. Používá se glykol nebo jiná solární kapalina a ta se při vysoké tepl. z kolektoru odpaří.

3. Praskla vám...
Skončilo to výměnou kolektoru za nový.

4. takové ty "vehementy"
+ vytěžovací ventil, deskový výměník a akumulační nádrž

5. Řízení ... zapínat čerpadlo až tehdy, když je jeho teplota např. o 20°C vyšší než boileru?
ano, při poklesu vypnout.

6. stačilo klasické topenářské "nesolární"? ...
zvládne glykol nebo něco ostřejšího, snese vyšší teploty

7. Má cenu .. nějakou oddělovací nádobu? ..
Dává se, expanz vydrží déle.

8. Trubky - rád bych to udělal z Cu...
Pájí se natvrdo.

9. Má smysl celý systém natážet za sluncem?
desky ano, ale je s tím tolik problémů že vlastně ne.
HP ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2012, 17:26    Předmět: Citovat

petrfilipi napsal(a):
No tak jsem ten zákon přečetl a koukám, že jsem druhý. To je de facto v háji. No to je boží.
Snad jedině že se v §4b mluví o zařízení v budově, já ho budu mít na budově.

PF

Pardon, je to §7 čl. 4, bod b).


Platnost je až od 1.1.2014

1. Ne
2. Ne, pokud se správně navrhne a provede.
3. -
4.
http://oze.tzb-info.cz/solarni-kolektory/6577-prime-vyuziti-slunecni-energie-systemy-vyuzivajici-fototermalni-kapalinove-kolektory-iii
5. Delta T je v praxi 5-15C podle systému. Nezapomenout vypínat čerpadlo při teplotě bojleru vyšší než cca 85C, jinak se pak můžou dít zajímavé věci.
6. Stačí obyčejné topenářské, správně vybrané dle průtoku a ztrát.
7. Může a nemusí být. Dobře spočítat objem expanzky.
8. Cu, pájet natvrdo.
9. Ne

Projdi si tzb-info.cz, je tam toho poměrně dost.
Výživné je také http://www.buderus.cz/files/201108301138220.1_Schemata_PDF_2011.pdf


Naposledy upravil feliz_navidad dne čt prosinec 13 2012, 17:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2664

PříspěvekZaslal: čt prosinec 13 2012, 17:27    Předmět: Citovat

Tak nevím, v zákoně není nikde definice, co je to instalace. Dejme tomu, že tam teď mám mnou vyrobené kolektory (plastové profily na rám a sklo jsem dostal, nějakou měď jsem posháněl, na trubky mám dost dokladů), zapojené do mnou vyrobeného boileru. A v roce 2013 to jenom opravím, upravím, ale nebudu instalovat. To by mohlo projít, ne?

Ale k věci - moc děkuji "tomasjedno" za upozornění na tu p......u, kterou v PSP schválili. Chápal bych, že se to může týkat topení, ale co má nějaký audit budov společného s typem přípravy TUV? Tam to záleží na počtu osob, plácání teplou vodou apod. Třeba to stihnu ještě letos koupit a "nainstalovat".

Účinnost jsem nijak moc neřešil, dal bych na doporučení prodejce kolektorů a zapojil bych potřebný počet trubic k odpovídajícímu boileru. Čerpadlo je, co se týče průtoku, nastavitelné, zbytek si mohu, z důvodu nákupu na e-shopech a vlastní práci "zadarmo", předimenzovat (průměr izolace, průměr trubek, ...).

Fero7, prosím o odpovědi aspoň na některé otázky v úvodním příspěvku.
Co třeba dneska - tady moc nesvítilo, teplota pod nulou - fungují HP?

Děkuji předem.
Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund