Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Online UPS vyhazuje jistič(z baterek jede a nabíjí)+otázka

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: so srpen 18 2012, 18:49    Předmět: Online UPS vyhazuje jistič(z baterek jede a nabíjí)+otázka Citovat

Zdravím všechny,
dostala se mi do rukou nefunkční online UPSka Libert GXT2-2000rt230.
Původně jsem ji chtěl jen na součástky, ale stejně jsem se rozhodl ji otestovat.
Pokud k ní připojím akumulátory a zapnu ji do sítě, tak je začne nabíjet. Pokud udělám studený start z akumulátorů, tak na výstupu sepne relátko co přepíná mezi bypasem a normálním výstupem a na výstupu začne generovat 230V a všechno se tváří OK. Problém nastává jakmile ji zapojím do sítě - po sepnutí hlavních relátek vyletí jistič. Jak 16A pro okruh, tak hlavní 25A na baráku.
Koukal jsem podrobně na desku, ale nikde nic nešlo plamenem, ani nic není cítit.
První co mě napadlo to zběžně projít a proměřit tranzistory a diody jestli tam není nějakej zkrat. No nic jsem nenašel (je možný že je na diodě průraz co se projeví až při vyšším napětí?)
Pak mě napadly relátka, tak jsem je vytáhnul (jak to na výstupu, tak dva hlavní co připojujou fázi a nulák "hlouběji" do UPSky) a otestoval, ale fungujou naprosto v pořádku.

Kdyby byl problém na hlavním invertoru, tak se do toho ani nepouštím, ale když je to "jen" blbý usměrnění na DC, tak mě to štve o to víc, protože by to mohla být super UPSka

Pak jsem zkusil tu UPS trochu potrápit. Vzal jsem Smart UPS 700VA, hodil ju na zdroj a udělal si z toho generátor 230V co mi nebude vyhazovat jističe (ne, téhle mi líto není když odejde Laughing ). Do ní jsem zapojil onu online UPSku a zapnul to. Jakmile ta UPSka sepne relátka, tak na té APC hodně poklesne napětí (mám na ní jako indikaci žárovku), co je ale zajímavý, že proud žranej z akumulátorů té online UPS ve chvíli tady toho sepnutí hodně klesne, až bych řekl že se i nabíjí ten zlomek sekundy. Takhle ta UPSka cvaká asi 3x za sekundu jak se snaží přepnout na "síť". Celou dobu je na výstupu pěkných 230V a žárovna vůbec nebliká. Připadá mi to jako kdyby tam byla nějaká velká zátěž paralelně, protože to jakoby fungovalo, jen to bere strašně velkej proud.
Zkoušel jsem "stopovat" kam vedou N a L ze vstupu, ale moc jsem se daleko nedostal, není tam moc vidět a propípání měřákem mi nepřijde moc spolehlivý (navíc se tam cpe "ze druhé strany" připojený L přes bypass relátko). Co jsem zjistil, tak že po relátkách jsou N je zapojený prakticky natvrdo s výstupním N, mínusel baterek (takže za provozu nesahat na baterky) a zároveň "doprostřed" kondenzátorů (jsou tam 2 a 2 v sérii). Pak to taky vede na můstek na hlavním chladiči, ale vyloženě zkrat jsem tam nanaměřil. Bohužel to nejde jednoduše vytáhnout, abych tam zkusil jinej.

Před relátkama to jde od nějakýho pomocnýho zdroje (UPSce se roztočí větráky a začne řvát ikdyž se bez aku připojí do sítě) + co se stará o to nabíjení atd, ale to snad je OK, když to funguje.


(toho hnusnýho pájení na vertikální "kartě" si nevšímejte..tam byl bzučák a nešel zalepit (byl asi na 5mm nožíčkách nad deskou, takže i při přelepení zvrcha dělal ještě tak 80% kravál), tak jsem ho musel zlikvidovat, jinak bych se (+sousedi) zbláznil.


Díky za rady

EDIT: na hlavním chladiči jsou zleva nejdřív nějakej G20N60 (co jsem našel je to IGBT), pak zmíněnej můstek, pak čtyři N-Mosfety 59N25 a pak dva 10N120BND (což vypadá na IGBT)

EDIT: teď jmse se díval na ten první IGBT (na fotce u toho stojícího výkonovýho odporu) a mezi G a C jsou 4ohmy a mezi C a E jsou asi 2ohmy... jen teď nevím jestli jsem si toho prvně nevšiml, nebo jsem to dorazil svýma pokusama, zkusím to prozkoumat jestli za to může tohle nebo něco okolo

EDIT: Tak jsem ho dostal ven a je tam fakt prakticky šlus mezi všema elektrodama. Myslíte že mohl odejít jen tak sám od sebe? Trochu se bojím ho jen tak vyměnit, protože novej se stejnejma parametrama stojí kolem 80Kč tak aby neodešel znova. V blízkosti je ještě nějakej TLP250 (opto-mosfet), tak jestli jej vyměnit taky (ale ten je zas dalších 70kč)
...
Mimochodem - když se ten cín nechtěl skoro rozpouštět a po zatuhnutí je celej šedej s hrubým povrchem, tak to je ten ROHS výmysl nebo jen číňani našidili směs cínu a olova?


Naposledy upravil czatlantis dne so srpen 18 2012, 20:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: so srpen 18 2012, 20:27    Předmět: Citovat

Teď na to tak koukám, může mi někdo vysvětlit smysl této části obvodu? Nevím jestli je to tím že mi teď večer nějak nepracuje hlava, ale njak vůbec nechápu co to má dělat a nedává mi to smysl


Střídaný napětí jde do můstku. Mínus jde na E toho IGBT. Plus jde na C toho IGBT (takže prakticky spíná do zkratu?) a ještě na diodu co je paralelně s 10ohm, 10W odporem a pak to je prakticky v luftu - je to propojený s mínusem jen přes 10nF kondenzátor.
Dokreslil jsem ty další součástky co nejsou vidět. Ten odpor má celkem 4 nožičky (je v takovým držáčku, tak proto tam jsou volný díry. Nikam dál (kromě řízení G toho IGBT) to nevede a není s ničím spojený.

To má být nějaká řízená zátěž? nebo co? Prosím znalejší o vysvětlení
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cabernet



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 2784

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 11:02    Předmět: Citovat

Pravdepodobne bude zavada v obvode PFC, ktory je za usmernovacom. Jeho vystup je na DC obvode a hodnota napatia cca 400V za normalnych okolnosti. Asi budu vadne vykonove tranzistory toho obvodu. Casto sa pritom poskodia aj budiace drivery. Preto na taketo opravy je zvlast potrebny postup, kedy sa najskor meranim preveri budenie a az potom sa pripaja a skusa vykonova cast.

Naposledy upravil cabernet dne ne srpen 19 2012, 18:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 11:35    Předmět: Citovat

Jo PFC mě taky napadlo, ale není možný, že to PFC je tam jen nějak pasivně?
Jako zase tak moc tomu nerozumím, ale ať koukám, jak koukám, tak nemůžu najít "přebytečný" tranzistory. Jsou tam ty 4 hlavní N-MOSFETY, který si myslím že se starají o konverzi DC->AC (source je na mínusu baterek a jsou "jen" na 250V), pak dva co jsou natvrdo (jen přes nějakou odrušovací cívku) na výstupu (takže možná hlavní střídání výstupu, jsou to podle všeho 1200V IGBT a jsou každej připojenej na druhou stranu hlavních kondenzátorů) a pak jeden co moc nevím co dělá, ale je úplně mimo v tom pomocným zdroji.

Každopádně když vemu měřák na diodovej test a připojím to na vstup kde je po sepnutí relátek AC, tak se v jedné polaritě nabije jedna část kondenzátorů, když to otočím, tak druhá...takže mi to přijde jako že tam jsou jen diody, protože žádnej další tranzistor tam nějak nevidím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 12:16    Předmět: Citovat

Není účelné měnit zapojení, ale hledat chybu. Odpálené součástky tím vlastním zkratem, a relé píšeš - že to není. Máš tam znaky ohoření zkratem /na foto/ - tam to vysleduj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 12:33    Předmět: Citovat

Tak zapojení neměním - idkyž mě láká to zapnout bez toho zkratujícího tranzistoru, ale raději v pondělí půjdu koupit nějakej kompatibilní, protože bych se pak asi dost dlouho mlátil do hlavy, kdyby to zrušilo něco dalšího.

Jaký znaky ohoření myslíš? Jediný co tam vypadá hnusně jsou ty místa kde jsem pájel- jinak nic nevidím - ono prakticky v cestě proudu jsou jen ty relé, můstek a ten tranzistor - další věci jsou naštěstí na tom jen paralelně, takže když něco, tak by to "koupilo" to relé popř nějaká odrušovací cívka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 12:47    Předmět: Citovat

Aha, asi je to přenos z podobného téma současně, teď z fota vidím jiné, tam byly 3 chladiče příčně, a ohořené ze strany šroubu a spoje
EDIT: tady http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=519236#519236
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 3:00    Předmět: Citovat

Tak nikdo neví k čemu by to mohlo být dobrý?
Koukal jsem na to a u toho optočlenu co ten IGBT řídí jde jeho vstup na destičku nazvanou "PFC DC"...takže nějaký PFC tam je, ale fakt v tomhle zapojení nechápu co to dělá - jediný co mě napadlo, ale bude to asi blbost, je že to uměle zatěžuje vstup během fáze sinusovky kdy je na kondenzátorech vyšší napětí než na vstupu a normálně by tam netekl žádnej proud - tak že by to během téhle fáze trochu ztopilo, aby vstupní průběh nebyl tak špičkovitej...ale to je blbost asi že? Protože to by se promrhala spousta energie jen pro hezčeji vypadající průběh proudu...
Fakt nikdo netuší co tím básník chtěl říct? Zítra jdu koupit novej IGBT tak snad to pojede. Můstek je OK, takže ten nechám původní. A optočlen snad taky vypadá OK, tak ten taky měnit nebudu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cabernet



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 2784

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 9:02    Předmět: Citovat

V kolektore toho tranzistora musi byt zaradena tlmivka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 17:04    Předmět: Citovat

Tak teď jsem tam vyměnil ten tranzistor a funguje. Ten novej je sice o něco slabší, ale tak snad to vadit nebude. V GME silěnjší neměli . Confused a tváří se že funguje, mám na ní teď puštěný dva radiátory Laughing.

Jen teda k ní nemůžu sehnat ovládací software, kde se dá třeba nastavit frekvence a napětí výstupu a podobný srandy. NA webu výrobce jsou jen manuály, brožurky a podobný nesmysly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cabernet



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 2784

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 19:33    Předmět: Citovat

Uzivatelske verzie software sa niekedy daju zohnat. Tie su len na zakladny monitoring. Servisne programy su dusevnym vlastnictvom vyrobcov a autorizovanych servisnych stredisk, a sa daju zohnat len velmi zriedka alebo vobec. Mal som moznost vidiet pracovat takuto ostru aplikaciu a mozem potvrdit, ze to dokaze pekne veci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 22:10    Předmět: Citovat

No mě by bohatě stačila ta běžná verze kterou ukazujou v brožurce, jenže fakt nechápu proč ju výrobce nemá na stáhnutí...to u APC člověk najde SW i k 10let staré UPSce...
Jmenuje se to Liebert UPS GXT2 Tool (podle screenshootů v brožurce kde ukazujou co se tam nastavuje atd..)

Jako byl bych vděčnej i za přímou konfiguraci přes terminál tak jak to jde u APC zadáním příkazů, ale nemůžu k tomu nic najít.

PS: našel jsem multilink viewer, ale to je jen read-only sledování stavu, jediný co tam můžu je vyvolat test baterek, vypnutí pípáku a tak...

PS2: Bože ten APC Cyberfort 350 je ale šmejd...Zkoušel jsem jestli ta online UPSka zvládne vstup z takovýho krámu (zvládla bez problému Cool ) a asi po 3minutách provozu to APCčko vypustilo kouzelnej kouř a nazdar. Jak jsem to otevřel tak se odpájely tranzíky co byly položený na desce a chladič byla jen deska... Laughing No jakože mně je to jedno, byl to krám, ale nemělo by to mít nejakou ochranu? Nebo aspoň nějaký lepší chlazení? Živil jsem to sice ze zdroje, ale žralo to jen kolem 12A a to by interní baterka ty 3 minuty zvládla taky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund