Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Metoda uzlových napětí v HUS
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ok1f



Založen: Sep 11, 2006
Příspěvky: 239

PříspěvekZaslal: po březen 19 2012, 20:09    Předmět: Metoda uzlových napětí v HUS Citovat

Dobrý den,
nenašel by se někdo, kdo by mě zkontroloval tyto výpočty?

Děkuji



pr1.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  pr1.pdf
 Velikost:  104.08 kB
 Staženo:  198 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út březen 20 2012, 8:29    Předmět: Citovat

Tu druhou stránku řešení jsem už moc nekontroloval.
Jen jsem zkusil reálnou složku prvního determinantu a přibližně to sedí, ale vyšlo mi 5,628 místo 5,717.
To bude ale asi jen nějaká zaokrouhlovací chyba.

Tu první stránku jsem kontroloval a až na dvě věci se mi to zdá dobře:
1) To je drobnost. Ty vlastně řešíš jiný obvod, protože sis předělal zdroj napětí na zdroj proudu. Kdybys to ale neudělal, ty rovnice ti vyjdou úplně stejně, jen tam budeš roznásobovat jednu závorku. Takže je to dobře, ale mohl by tě za to někdo buzerovat, kdyby měl špatnou náladu.

2) Tohle už není drobnost. U2 není 7,07V.
U2 = 7,07 * e^(-j * 2/3 * pi) V = (-3,535 - 6,123 * j) V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1f



Založen: Sep 11, 2006
Příspěvky: 239

PříspěvekZaslal: út březen 20 2012, 19:29    Předmět: Citovat

Děkuji za odpověď.

Nám říkali, že pokud chci řešit obvod pomocí MUN, pak musí být všechny zdroje proudové. Obdobně u MSP napěťové. Tak to tedy není pravda?
Je to pro mě všechno nová věc, nikdy jsem to neřešil a tak v tom trochu lítám a za každou radu jsem vděčný.

No a s tím U2 to přepočítám, ono to vlastně změní det1 a det2, pokud se nepletu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út březen 20 2012, 20:50    Předmět: Citovat

ok1f napsal(a):
Nám říkali, že pokud chci řešit obvod pomocí MUN, pak musí být všechny zdroje proudové.
Dělej to, jak vám to říkali. Ono je asi víc možností. Je pravda, že MUN má se zdroji napětí problém. Když si pro oba uzly na obou koncích toho zdroje uděláš normálně neznámé, máš problém, protože v rovnici nedovedeš vyjádřit proud tekoucí zdrojem v závislosti na těch napětích. Se zdroji proudu takový problém není. Takže to lze elegantně udělat tím tvým způsobem, že se zdroj napětí předělá na zdroj proudu. Takže to děláš dobře, a pokud to tak děláte, dělej to tak dál.

Malý problém je jen ten, že když ti z toho napěťového zdroje nepovede jen jeden odpor, ale povedou třeba dva odpory do různých uzlů, možná ti to nepůjde tak snadno transformovat na proudový zdroj. Alespoň já teď nevím, jak bych to udělal. Pak se dá použít jiná metoda: neznámou vytvořím jen pro uzel na jedné straně napěťového zdroje (nazvu ji např. U1) a místo napětí na druhé straně používám U1+napětí_zdroje.
ok1f napsal(a):
Je to pro mě všechno nová věc, nikdy jsem to neřešil a tak v tom trochu lítám a za každou radu jsem vděčný.
Já to zase pro změnu už zapomněl.
ok1f napsal(a):
No a s tím U2 to přepočítám, ono to vlastně změní det1 a det2, pokud se nepletu.
Taky bych to tak viděl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út březen 20 2012, 21:04    Předmět: Citovat

Ale myslím, že když se dělají ty matice, tak se ta metoda, co jsem popsal, stejně nepoužívá. Už ale nevím, jak se to přesně dělá. Asi bych použil princip superpozice - vždy nechat jen jeden zdroj a spočítat, výsledky pro všechny zdroje sečíst. To už je ale, myslím, složitější, tak bych to radši nerozebíral. Taky už to moc neumím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1f



Založen: Sep 11, 2006
Příspěvky: 239

PříspěvekZaslal: út březen 20 2012, 21:19    Předmět: Citovat

Tak jsem to opravil. snad je to dobře.

Asi nebudu daleko od pravdy, když si myslím, že tyto výpočty pro praxi moc nejsou.

Prosím Tě v tom druhým příkladu mám počítat impedanci toho L-C a pak to brát jako článek, který bude derivační, když budou převažovat vlastnosti C a nebo integrační, pokud budou převažovat vlastnosti L? Žádný podobně postavený příklad jsem nikde nenašel.



Pr1.1.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Pr1.1.pdf
 Velikost:  54.44 kB
 Staženo:  118 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: st březen 21 2012, 8:15    Předmět: Citovat

ok1f napsal(a):
Tak jsem to opravil. snad je to dobře.
Vypadá to dobře, ale nekontroloval jsem to celé.
ok1f napsal(a):
Asi nebudu daleko od pravdy, když si myslím, že tyto výpočty pro praxi moc nejsou.
Já mám přesně opačný názor. Pro počítání na počítači je to super.
ok1f napsal(a):
Prosím Tě v tom druhým příkladu ...
Já už jsem to dost zapomněl. Kdybych to ale dělal, tak začnu tím (a), tj. výpočtem přenosu. Ten výsledný vzorec jde většinou zapsat jako součin a podíl jednoduchých členů ve tvaru (1+j*omega*X), jejichž graf lze snadno nakreslit (takový ten asymptotický). A výsledný graf složíš ze všech těch grafů jednotlivých členů, protože se to maluje v logaritmické škále a tam se součin jeví jako součet. Hodografy malovat neumím, to bude asi něco s Velikonocema, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1f



Založen: Sep 11, 2006
Příspěvky: 239

PříspěvekZaslal: čt březen 22 2012, 8:04    Předmět: Citovat

Hodograf vyjadřuje právě přenos při různé omega. chápu, jak ho nakreslit pro RC i RL článek, ale nechápu, jak se bude chovat obvod v zadání, kdy jsou oba prvky spojené paralelně.

Vypočítal jsem, že ten CL obvod by měl rezonovat na 111 Hz. Myslím si, že při kmitočtu nižším se bude projevovat spíše kapacitor a při vyšším induktor.
Mezní kmitočty mě vycházejí pro RL 52 Hz a pro RC 97 Hz. Jak to ale všechno dát dohromady mě zatím uniká. Mohu vůbec zakto počítat f mezní?
Tak, že prostě vyřadím vždy ten druhý prvek z obvodu?



elektro.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  elektro.jpg
 Velikost:  293.4 kB
 Staženo:  81 krát


elektro 001.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  elektro 001.jpg
 Velikost:  260.6 kB
 Staženo:  96 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: čt březen 22 2012, 8:39    Předmět: Citovat

ok1f napsal(a):
Myslím si, že při kmitočtu nižším se bude projevovat spíše kapacitor a při vyšším induktor.
Já bych to odhadoval obráceně.
ok1f napsal(a):
Mezní kmitočty mě vycházejí pro RL 52 Hz a pro RC 97 Hz. Jak to ale všechno dát dohromady mě zatím uniká. Mohu vůbec zakto počítat f mezní?
Tak, že prostě vyřadím vždy ten druhý prvek z obvodu?
Těžko říct. Možná to tak nakonec vyjde, ale možná taky úplně ne. Já bych to dělal, jak jsem popsal - z toho přenosu. Ve škole jsme to tak dělali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne březen 25 2012, 12:14    Předmět: Citovat

Na ten druhý příklad lze pohlížet jako na dělič napětí s impedancemi Z1 a Z2, takže Ku=Z2/(Z1+Z2). A na hodograf tu opět máme program Graph, ve kterém se průběh Ku v komplexní rovině vykreslí jako parametrická funkce, kde parametrem bude ta kruhová frekvence. Více na obrázku.


Hodograf.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Hodograf.png
 Velikost:  35.74 kB
 Staženo:  87 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1f



Založen: Sep 11, 2006
Příspěvky: 239

PříspěvekZaslal: ne březen 25 2012, 21:06    Předmět: Citovat

Super, dík.

A když nastane rezonance, tak Z cívky a kondiku bude nula a přenos tedy jedna? Jak to bude vyznačeno v tom grafu? V bodě 1 na reálné ose?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne březen 25 2012, 21:41    Předmět: Citovat

Spíš bych to řekl tak, že admitance toho paralelního L a C v rezonanci bude nulová:
Y = j.ωr.C - j/(ωr.L) = 0 ; z toho by vyšlo to ωr.
Tedy impedance nekonečná, přenos Ku nulový, no a na hodografu je to bod re(Ku)=0, im(Ku)=0. V rezonanci nabývá |Ku| nějaké extrémní hodnoty, maxima nebo minima, v tvém případě je to tedy co?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1f



Založen: Sep 11, 2006
Příspěvky: 239

PříspěvekZaslal: ne březen 25 2012, 21:55    Předmět: Citovat

Píšeš, že RL článek má nulovou admitanci, no tak přenos je nula. Budeš tu zítra večer? Pokusím se tu úlohu zpracovat a jestli bys mě to pak oznámkoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne březen 25 2012, 22:19    Předmět: Citovat

Nepíšu nic o RL-článku, kde to vidíš?
Zítra to sem klidně dej, tady je dost lidí, kteří to dokáží spravedlivě oznámkovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1f



Založen: Sep 11, 2006
Příspěvky: 239

PříspěvekZaslal: po březen 26 2012, 5:25    Předmět: Citovat

To jsem se upsal myslel jsem ten rezonanční C-L.

Mohlo by řešení vypadat takto?



3.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  3.pdf
 Velikost:  268.02 kB
 Staženo:  103 krát


4.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  4.pdf
 Velikost:  262.86 kB
 Staženo:  114 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund