Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pozor na zveřejňování dobrých nápadů
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 21:31    Předmět: Pozor na zveřejňování dobrých nápadů Citovat

Zdravím.

Po hodně dlouhé době, neb nemám pro dnešní večer chuť cokoli dělat, jsem zabrousil na české astronomické fórum. Tohle mě na chvilku zvedlo ze židle, aby mě po chvilce donutilo ke krátké úvaze:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1325857758/0

Protože obyčejný plošný spoj, osazený rezistory RC0805, nalepený na sekundár dalekohledu, jsem používal už asi někdy v létě 2009 (můj článek je, jak jsem se díval, z listopadu 2009):

http://grajda.wgz.cz/ukazka-konstrukce-vyhrivani

Kdo zná cenové relace, může si udělat obrázek. Těžko navíc někdo bude nechávat vyrábět univerzálně odštípatelnou destičku pro nekomerční účely. A tak dále. Teď ale nic konkrétního nekonstatuji. Navíc, možná jsem nebyl první, kdo to takhle kdy vyřešil- na světě je spousta mnohem chytřejších bastlířů.

Už mám delší dobu ještě podstatně zajímavější nápady kolem téhle problematiky, takže to není až tak hrozná škoda (sám bych hrozně rád v oblasti astronomické techniky pomalinku rozjel podnikání, jen chybí peníze, prostor a vybavení, to je neskutečná brzda, takže se spíš soustřeďuju na další plánovaný rozšíření pro nákup/prodej, jen škoda, že obchod není to, co by mě nějak zvlášť bavilo).

Ale jde o jednu věc:

Kdokoli máte jakýkoli originální a funkční nápad, nikdy jej nikde nezveřejňujte. Může se stát, že na něm časem někdo začne naprosto legálně parazitovat. A pak Vám jen zbude konstatování: „Je to jen moje vlastní chyba.” (Opět pro jistotu upozorňuji, že netvrdím, že někdo parazituje na mých nápadech/nápadu, jen tvrdím, že to nikdy nelze vyloučit.)

Takže, cokoli máte zajímavýho, neokoukanýho, co jste nikde nenašli, co je vaše, vždycky si to nechávejte jen a jen pro sebe. Ať potom nejste nasráni.

Jura

PS: A ještě pár škodolibých poznámek.

1. Sériové zapojení rezistorů, jak použil ing. Myslivec, není zrovna nejlepší nápad. Pokud se jeden kus přeruší, a jak víme, nic není 100% spolehlivé (tepelný pnutí, vlhkost), pak vám na sekundáru zůstane přilepená nefunkční destička. A když je přilepená hodně dobře, těžko ji dostanete dolů. Sám sice dělám elektroniku jen pro zábavu a nehledím na složitost/spolehlivost (viz. vzletnost a pološílenost mých pár konstrukcí), ale u tak náročně zatěžované a napevno přidělané věci BACHA.

2. Ideální vyhřívací výkon, co jsem odzkoušel při mnoha pozorováních, je přibližně 0,5W až 2W na decimetr čtvereční plochy zrcátka. Pro zrcátko s osami 70x50mm je to například 0,15 až 0,6W- tehdy se zrcátko zaručeně nezarosí a přitom zůstává obraz ostrý jako břitva. Pro rychlé odrosení používám 6W. To jen, aby se s tím pánové nemuseli pracně zkoušet a testovat. Pro větší dalekohledy možná bude k věci výkon ještě víc snížit, mají lepší rozlišovací schopnost (tohle už jsem nezkoušel).

3. Ačkoli sklo, obzvlášť pyrex, má rozumnou tepelnou roztažnost a vyhříváme malým výkonem, i tak bych se přimluvil za trochu rovnoměrnější rozmístění rezistorů. Pro dobrý pocit některých srandistů, kteří u výrobců poptávají optiku o přesnosti lambda/20 a dalších, kteří od rána do večera řeší barevnou vadu refraktorů, nebo těch, kteří vrazí 30000Kč do jednoho okuláru, protože je o něco málo lepší než okulár za 20000.

________________

Plošný spoj, co mám na stránkách, má možná chyby- pokud dobře vzpomínám, musel jsem něco proškrábnout a něco propojit. Už ani nevím, jestli jsem to nakonec ve článku opravil nebo ne. Ale o chyby se nestarám, šlo o inspiraci amatérům. Schéma by mělo být v pořádku (v dnešních dnech mám navržený lepší regulátor, ale ten už nikde neuveřejním).

________________

Na astronomické fórum nechodím, proto jsem se tam nevyjádřil a vyjadřovat nebudu, protože necítím potřebu se nikde s nikým hádat. Snad někdo, kdo chodí současně sem i tam, by tam mohl dát odkaz. Třeba by moje poznámky mohly být někomu nestrannému užitečnými.

Jura
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5023
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 22:05    Předmět: Citovat

Jak je vidět, nepoučil ses. Rozdáváš rady dál. Pak se nediv. Smile

Ale pan Myslivec asi neopisoval od tebe. Když si dám do vyhledávače "second mirror heating" tak vyskočí podobné konstrukce komerčně vyráběné. Je možné, že nejdřív četli tvůj článek a opráskli to od tebe a od nich pan Myslivec.

Pan Myslivec příliš neřeší rovnoměrnost rozložení tepla na ploše a ty komerční konstrukce už vůbec ne. Mají tam jen několik bodových(!) styků se zrcadlem(???) Jestli to teda chápu správně. Nějak se mi to nezdá. Jakoby sklo bylo vodič tepla jako třeba hliník.
Ty to máš vyhřívané skutečně velmi plošně.
EDIT: Tak tam píšou, že k tomu dodávají měděnou fólii pro rovnoměrnější rozvod tepla.

http://telescopes.net/store/telescope-accessories/dew-heaters/dg-3-dew-guard-3-secondary-mirror-heater.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 22:50    Předmět: Citovat

A hele, vidíš, o tomhle jsem nevěděl, díky za odkaz. Taky je možná ta věc, že jsem prostě (opět) nebyl tím prvním, kdo přišel s tímhle řešením a že tohle vyhřívání se vyrábí a prodává už desítky let. Těžko říct. Ale jak jsem se zmínil, už nikdy víc další nápady na veřejnost. Stejně jde trávit čas užitečněji, než psaním pro domnělé "v dobrém smýšlející" čtenáře.

Rady zde v podstatě nerozdávám (tuhle poznámku jsem čekal). Na vyhřívací výkony by brzy přišli. Stejně jako sám MMys naštěstí přišel na to, že u původně zamýšlenýho výkonu by byl každý 0,125W RC0805 přetížený- nepředpokládám, že kupuje na kotoučích po 0,05Kč výkonnější rezistory- nebo na to nepřišel? Na paralelní zapojení už to asi jen tak předělávat nebude, musel by si znovu připlatit do plošnospojovny. To leda že by se strhla vlna kritiky, ale pochybuju. O tom rozložení tepla by to možná chtělo podrobnější výpočet nebo simulování. Možná ani nemám pravdu a stačí to takhle bodově, sám jsem po tom nepátral. Ale rejpnout jsem si musel. Navíc, rovnoměrnější vyhřívání nikdy nebude na škodu a menší zatížení jednotlivých rezistorů taky ne- snad jen ceně (možná právě na úkor kvality), že.

Ať tak nebo tak, teď už je pozdě se pouštět do administrace svých (už dávno neaktualizovaných) stránek.

Taky jsem se doslechl, že nějaká americká firma vyrábí něco, co se dá přirovnat k mým vyhřívacím hranolkům (výtah, objektiv hledáčku). Na rozdíl od sekundáru, na tohle jsem zatím nic lepšího nevymyslel (jen navrhnul podstatně lepší elektroniku a snad ještě jeden drobnej nápadek). Jen ten člověk, co to tvrdil (a že by s tím rád zakšeftoval, když viděl na HBT funkčnost), už nikdy neposlal odkaz na nabídku toho výrobku. Ani jsem se dodneška nedověděl, co má vlastně za firmu a jestli vůbec podniká legálně. To mě jen tak v té souvislosti napadlo. Zkrátka, mlčeti zlato.
_____

Možná by stálo za to nechat tohle téma dalším úvahám na téma kopírování a legální kradení nápadů. Tady už nic nevyřeším, já jsem se vybrečel dost, tak můžou zase další, protože "i muži pláčou".[/i]


Naposledy upravil jura80 dne st leden 25 2012, 22:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33951
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 22:54    Předmět: Citovat

Ked nechces, aby to niekto okopiroval, tak si to daj patentovat.

BTW. Zadne sklo v aute sa tiez nevyhrieva po celej ploche a funguje to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 23:04    Předmět: Citovat

O patentu mně jednou vykládal jeden kamarád. Už je to hodně dávno, co vymyslel systém nouzového zastavení auta, takže se rozhodnul to s tím patentem zkusit. Když mám všechno napsat co nejstručněji, tak po hooodně dlouhé době dostal zprávu, že už to nějaká americká automobilka má na "rýsovacích prknech" milión let, a jak to má údajně vypadat. K smíchu bylo to, že když všechno vysvětlil a já jsem porozuměl základnímu principu, hned z popisu toho, co údajně ta automobilka předvedla, by jejich výrobek byl:

1. NAPROSTO nefunkční.
2. V případě aktivace by spolehlivě zabil pasažéry auta (ne, nedělám si srandu).
3. Pravděpodobně by mohl zabít i další lidi a leccos zdemolovat.

Samozřejmě přišel o poplatky za přezkoumání a tak dále a tak dále. Patentovat cokoli má smysl jen pro ty, kdo si to můžou finančně dovolit.


U vyhřívání skel aut jde o jinou záležitost, neřeší se tam tepelný pnutí. Přesnost rovinnosti plochy sekundáru Newtonova dalekohledu je v desetitisícinách mm a menší (podle "kvality").

Jdu konečně na ten film. Zítra dopoledne musím jet na HBT, tak ať se vyspím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2012, 12:19    Předmět: Citovat

Tak zrovna MMyslivce bych ze zištného vykrádání knowhow nevinil, protože sám na svém webu publikuje různé konstrukce už roky.
Domnívám se, že čím obecnější principy, tím komičtější je nárokování původnosti, a vyhřívání optiky rezistorem je dost obecný princip. Patentování je sice finančně a procesně náročné, ale když má za cíl majetkový prospěch pro autora, tak se to dá chápat jako vklad, ne? Samozřejmě že čím silnější subjekt, tím lepší šance na vítězství ve sporu.
Jen na okraj bych připodotkl, že další variantou ke sporu jura/Myslivec bude záplava ťamanské optiky a ty vyhřívací destičky tam budou jako přívažek zdarma, to pak bude jaksepatří motivační pro české bastlíře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2577

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2012, 13:37    Předmět: Citovat

Pokud autor neuvažuje o zpeněžení nápadu, asi by bylo dobré to zveřejnit. Jednak může mít dobrý pocit, že to pomohlo někomu jinému, jednak se může najít slušný podnikatel co se mu to hodí a s autorem se dohodne na odměně, jednak to autor časem může použít ve svém zařízení a někdo jiný to napadne, že to má patentované a v tom případě se autorovi hodí, že poukáže na to že to zveřejnil dřív, než ten patent vstoupil v platnost.
Třeba tady:
http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/2012-January/409254.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2012, 15:46    Předmět: Citovat

Co se dá dělat, pokud někde něco zveřejním, co není patentově nebo jinak chráněno, tak musím být smířený s tím že to dříve či později někdo začne využívat. Nakonec, jaký jiný smysl má takové zveřejnění?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hajs



Založen: May 28, 2007
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2012, 19:58    Předmět: Citovat

vyhřívání sekundáru, odpory je standartní uprava kterou prodává mnoho prodejců. Již řadu let. Takže tohle téma je docela usměvné.. Spíš to je závist nad tím že někdo to dotáhnul do dokonalosti:)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
yakl



Založen: Apr 14, 2005
Příspěvky: 456

PříspěvekZaslal: pá leden 27 2012, 12:32    Předmět: Citovat

Nechce sa mi otvárať linky, ale rozmýšľam, prečo odpory? Nešlo by použiť skratované stabilizátory? Napríklad 78S05. Jazdci motokrosu si nimi vyhrievajú rukoväte riadidiel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá leden 27 2012, 12:43    Předmět: Citovat

Příliš velké, nevhodný tvar pro optiku, nemožnost jich více zařadit do vytápěcího "hadu"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33951
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá leden 27 2012, 12:58    Předmět: Citovat

Preco stabilizatory? Odpory mi pripadaju ako prirodzena vec na vyrobu tepla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá leden 27 2012, 13:03    Předmět: Citovat

Mají výhodu v pouzdru, které je určeno pro převod tepla do radiátoru. To mají jen některé drahé výkonové odpory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
yakl



Založen: Apr 14, 2005
Příspěvky: 456

PříspěvekZaslal: pá leden 27 2012, 13:16    Předmět: Citovat

Ešte použiť DPS na hliníkovom základe pre lepší rozvod tepla do plochy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33951
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá leden 27 2012, 14:27    Předmět: Citovat

Aha, takze kvoli cene, stabilizator je lacnejsi ako vykonovy odpor. Ale ked staci maly vykon (ako v tomto pripade - par SMD odporov), tak preco vymyslat nieco ine.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund