Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hladinový spínač
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DastychL



Založen: Dec 21, 2010
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: ne červenec 03 2011, 19:49    Předmět: Hladinový spínač Citovat

Chtěl jsem se zeptat jestli bude fungovat schema v příloze. Je z amara tak si myslim, z by melo byt funkcni, ale v multisimu mi to hází desítky kilovoltů. Tak nevím.
Děkuji za radu.



Hlídač min a max.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Hlídač min a max.pdf
 Velikost:  51.72 kB
 Staženo:  864 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne červenec 03 2011, 20:08    Předmět: Citovat

Fungovat to asi bude, ale jelikož na ty hlídací elektrody jde stejnosměrný napájení, tak ty elektrody i kdyby byly nerezový, půjdou za chvíli do kopru...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DastychL



Založen: Dec 21, 2010
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: ne červenec 03 2011, 20:13    Předmět: Citovat

no jo to mi nedošlo, to je pravda. A nemáš nějaké schéma, které by si mi mohl doporučit? Potřebuju klasiku aby při dosažení maxima seplo a minima vyplo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6105
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne červenec 03 2011, 20:35    Předmět: Citovat

frantajetel11 napsal(a):
Fungovat to asi bude, ale jelikož na ty hlídací elektrody jde stejnosměrný napájení, tak ty elektrody i kdyby byly nerezový, půjdou za chvíli do kopru...

Není třeba to tak dramatizovat.
Těmi elektrodami poteče cca 1 mikroA. Kdyby jeden proteklý elektron znamenal úbytek 1 atomu z elektrody, dělalo by to na Cu elektrodě za 10 let úbytek 0,2 g, což je 1,5 cm drátu o průřezu 1,5 mm2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
souba



Založen: Jan 21, 2005
Příspěvky: 706

PříspěvekZaslal: po červenec 04 2011, 7:40    Předmět: Citovat

Co třeba udělat toto AR 2/97
Jinak přesně jak píše tomasjedno
Já používám zapojení asi 12 let ,elektrody a nádoba nerez a úbytek žádný.

Pokud nevyzkoušíš nedělej předčasné závěry.
Pokud nejde o život není kam spěchat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: út červenec 05 2011, 9:38    Předmět: Citovat

Také jsem dělal hladinový spínač s nerezovými elektrodami s DC proudem. Nerezu neubývá, spíše se musí elektrody jednou za cca 3 roky oškrábat od usazenin solí, vápníku, nebo co to je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1216
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út červenec 05 2011, 9:52    Předmět: Citovat

DastychL napsal(a):
ale v multisimu mi to hází desítky kilovoltů

Ideální operační zesilovač má nekonečné zesílení a je napájený nekonečným napětím. V reálu se výstupní napětí operačního zesilovače jen přiblíží napájecímu napětí. Takže simulaci podobného zapojení provádět na modelu reálného zesilovače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
DastychL



Založen: Dec 21, 2010
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2011, 17:43    Předmět: Citovat

Moc děkuji za různé názory. Hledal jsem a pak trochu přemýšlel a vylezlo z toho to co je v příloze. Je to schema pro automatické čerpání vody ze studně pomocí 3 senzorů maxima a 2 senzorů minima - na požadavek vlastníka(děda) - chtěl aby to bylo co možná nejspolehlivější - elektronice moc nevěří. 1. 2 schémátka jsou pro elektrody MIN1 a MAX1; 2. 2 schémátka (pod) jsou pro plovákové spínače MIN2 a MAX2 a MAX3 - tlakový spínač z pračky. Pak je tam logický obvod vlastního návrhu, na kterém asi ještě trochu zapracuji - zajišťuje aby relé čerpadla spínalo a vypínalo ve správný okamžik - toto žádné z uvedených schemat ani z těch co jsem našel neřeší. Elektronika pro elektrodové spínače je z Amára (viz příloha2), používají tam CMOS logiku s 15V do toho se mi moc nechce tak se chci zeptat jestli nebude vadit kdybych to udělal z TTL s 5V celé. A pak taknějak na celkovou správnost. Předem moc děkuji za odpovědi Dastych L.


Hladinový spínač 1.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Hladinový spínač 1.pdf
 Velikost:  165.95 kB
 Staženo:  272 krát


Moje celkové schema-1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Moje celkové schema-1.jpg
 Velikost:  273.25 kB
 Staženo:  500 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9790
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2011, 21:48    Předmět: Citovat

Nazdar.
V příloze se Ti pokusím poslat schéma továrně vyráběného hladinové ochrany čerpadla. Obecně k principu:
Senzor horní hladiny je napojen přímo ke vstupu snímacího obvodu, spodni hladina je zapojená přes kontakt relé.
Vyčerpávám vodu tak dlouho, až se mi odplaví horní hladina. snímací obvod však celou dobu drží "Nahozen" spodní hladina. Při odplavení spodní hladiny se vypne snímací obvod a taky tím pádem to relé. Takže snímač spodní hladiny je vyřazen ze hry do doby, kdy se zaplaví horní hladina.
Ohledně schématu:
Možná mi tam chybí 2 antisériově zapojený zenerky 24V, které napájí PNP tranzistor.

relé jsou 2 v sérii. Myslím si, že obě byla na 12V. to co připojovalo spodní hladinové čidlo vypadalo jako integrovaný obvod.
trafo je typ 230/24V 1.5W typizovaná kostka (Hahn)



HLADINOSTAV.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  HLADINOSTAV.png
 Velikost:  130.83 kB
 Staženo:  513 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6105
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2011, 22:11    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Nazdar.
...to co připojovalo spodní hladinové čidlo vypadalo jako integrovaný obvod...
Např. http://www.ges.cz/cz/rele/rele-jazyckova/typ-prma-1no-0-5a-100vdc/X9FG.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DastychL



Založen: Dec 21, 2010
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: po červenec 11 2011, 8:54    Předmět: Citovat

Díky za další schema, ale nemohl by mi někdo spše skontrolovat to moje? Jde mi opravd hlavně o to jestli nbude vadit když v tom 1. obvodě nebudu mít CMOS ale TTL (místo 12-15V jen 5V) - jestli to pro snímání z elektrod bude stačit. A ještě jeden dotaz jestli m ůže někdo vysvětlit jak funguje to rozkmitání pomocí 1. NANDu (je to psáno v článečku u schematu v Amáru-ale nepíší tam jak to funguje).
Diky za poznámky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po červenec 11 2011, 11:20    Předmět: Citovat

S TTL to chodit nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DastychL



Založen: Dec 21, 2010
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: po červenec 11 2011, 11:21    Předmět: Citovat

A proč? Kvůli nižšímu napětí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po červenec 11 2011, 11:29    Předmět: Citovat

Kvůli nižším impedancím. Ale s 5V CMOS logikou (74HCxx) by to chodit mohlo.

Ten oscilátor s jedním hradlem je relaxační oscilátor. Hradlo musí mít hysterezi a invertovat. Když je kondezátor vybitý, na výstupu hradla je log. 1, kondenzátor se nabíjí, když napětí dosáhne horní meze hystereze, hradlo se překlopí, na výstupu je log. 0 a kondenzátor se vybíjí na dolní mez hystereze, tam se hradlo opět překlopí do log. 1 a kondenzátor se zase nabíjí........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DastychL



Založen: Dec 21, 2010
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: po červenec 11 2011, 11:32    Předmět: Citovat

No mě se právě moc nechce do té CMOS technologie, je to strašně náchilné na konstrukci a pak i následný provoz a to se mi do vlhkého sklepa moc nezdá, a ještě jsem s nimi nic nedělal tak se jich bojím. Takže radíte jít do něčeho úplně jiného a ostatní nechat a nebo to udělat tak jak je to psané s CMOS a ostatní s TTL?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund