Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Schéma regulátoru k šicímu stroji Veritas

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: pá prosinec 31 2021, 13:26    Předmět: Schéma regulátoru k šicímu stroji Veritas Citovat

Lehce jsem se začetl do tématu "šicí stroj" a vzpomněl si, že kdysi (90. léta?) jsem analyzoval originální elektronický regulátor k šicímu stroji Veritas. Šlo o celovlnnou zpětnovazební regulaci se dvěma tyristory, snímalo se jak zpětné elektromotorické napětí, tak i proud motoru.

Samozřejmě vzhledem k době a hlavně místu vzniku nebyl použit žádný speciální řídící IO, ale diskrétní transistory. Což dnes v době opětného nedostatku všech možných součástek člověk jako když najde....

Regulace fungovala velmi dobře, plný kroutící moment od nuly, žádné škubání. Použitý motor jsem si nepoznamenal, ale princip půjde použít na téměř jakýkoliv univerzální typ (míněn kolektorový motor se sériovým zapojením rotoru a statoru). Jen se budou případně muset upravit hodnoty součástí ve zpětné vazbě (např. snímací odpor proudu 7R5) a možná i další.

Takže: pokud to někomu poslouží, nechť se podívá na https://uloz.to/file/atxBtp0bDVrK/regulator-motoru-veritas-pdf#!ZGH0ZQR2Amp5ZzEwAmVjMwHkAQHlARglIxEhD1ORYwV3oGAwMD==

Bohužel sem mohu dát jen 300kB a na uvedeném odkazu to nebude do nekonečna...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: so leden 01 2022, 18:23    Předmět: Citovat

Při řešení problému s pedálem Veritas jsem dal přednost jeho opravě. Na regulátoru s potenciometrem mě odrazuje ježdění nahoru a dolu po dráze poti. A že ho bude. Zapojení je ale zajímavé. Možná přidělat něco s přibližováním magnetu. Už se to tady dříve řešilo. Součástky jsou dnes ale jiné. Doufám,že se nebudeš zlobit, že jsem tvé schema oříznul v GIMPU a vrátil sem na Bastlírnu, kde se neztratí.
Luboš



Regulator_motoru_Veritas1.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Regulator_motoru_Veritas1.pdf
 Velikost:  142.67 kB
 Staženo:  1281 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne leden 02 2022, 1:21    Předmět: Citovat

Má nějaký smysl stavět elektronický regulátor?
Odporový pedál se pořád dá zakoupit, tutově je to nová výroba. Žádné 30 leté zásoby.
https://www.sicistroje-shop.cz/pedal-pro-sici-stroje-veritas-lucznik-lada-podolsk-cajka-u1181?search=ped%C3%A1l
https://www.sicistroje-shop.cz/pedal-universal-pro-sici-stroje?search=ped%C3%A1l

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: ne leden 02 2022, 12:12    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
Má nějaký smysl stavět elektronický regulátor?
Odporový pedál se pořád dá zakoupit...


Kdo měl možnost porovnat chování regulovaného motoru bez zpětné vazby a s ní, tak nemá co řešit. Zpětnou vazbou zde myslím (téměř) konstantní nastavené otáčky a max. kroutící moment dostupný prakticky v celém jejich nastavitelném rozsahu.

Nicméně na stroji nešiju, takže nejsem schopen říct, zda u něj není paradoxně lepší "měkká" charakteristika pohonu. K tomu ať se vyjádří nějaká švadlenka Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne leden 02 2022, 13:41    Předmět: Citovat

Rozhodně je lepší, když se stroj rozjíždí i na menších točkách s co největším momentem, protože první stehy na kraji švu jsou skoro vždycky v přeloženým matroši a kladou mnohem vyšší odpor proti průpichu jehlou - regulátor pro motorek bez zpětný vazby se musí "prošlápnout" a jak se stroj rozjede, aby zbytečně moc nezrychlil, je potřeba hned po rozjetí "ubrat plyn". Se zpětnou vazbou se z klidu pomaličku prošlapává pedál, dokud se stroj rovnoměrně nerozjede a zpětná vazba pak i při snížení odporu = zmenšení požadovanýho výkonu sama udrží otáčky. Je to úplně to samý, jako rozjíždět mašinku na modelový železnici s připojeným relativně těžkým vláčkem - když se reguluje napětím, klidně i nevyhlazeným pulzujícím, ale proměnným = tak jako regulujou starší dederónský "vláčkový trafa" FZ1 a F2 pomocí regulovatelnýho sekundáru, tak mašinka začne nejdřív bzučet a po překročení určitý hodnoty napětí se prostě utrhne a skokem se rozjede. Ale když se použije impulsní regulátor, kterej reguluje střídu pulsu při pevným napětí (většinou plným napájecím), tak se motorek začne pohybovat podobně jako krokovej - prostě cuká a pohybuje se po skocích, ale díky šnekovejm převodům na nápravy se celej pohyb "zplynulí") a mašinka se při plynulý změně střídy od minima postupně plynule rozjede. Vzhledem k tomu, že ty motorky na šicích strojích jsou v drtivý většině univerzální komutátoráky a regulátor pracuje s fázově řízenou sinusovkou 50Hz, tak díky tvrdým impulsům skoro plnýho napětí se ten motorek začne rozjíždět taky se skoro plným momentem hned od klidovýho stavu.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne leden 02 2022, 23:35    Předmět: Citovat

hajeklubos napsal(a):
Na regulátoru s potenciometrem mě odrazuje ježdění nahoru a dolu po dráze poti. A že ho bude. Zapojení je ale zajímavé. Možná přidělat něco s přibližováním magnetu.
Luboš

Dají se koupit různé pedály asi s malovýkonovým speciálním potenciometrem. https://www.sicistroje-shop.cz/pedal-c1036-janome?search=ped%C3%A1l
Ale nevím, co v tom je.



Pedál C-1036 JANOME.jpg
 Komentář:
 Velikost:  69.09 kB
 Zobrazeno:  126 krát

Pedál C-1036 JANOME.jpg



_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 2:41    Předmět: Citovat

Keramický trubky plněný slinutýma tabletama z uhlíkovýho prachu, stlačovaný k sobě pákovým převodem. Je to stejnej princip, jako uhlíkovej mikrofon. Větší stlačení zmenší elektrickej odpor, uvolnění ho zvětší. Má to ale příšerný toleranční pole a ještě větší tepelnou couravost ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: po leden 03 2022, 12:45    Předmět: Citovat

Ve své podstatě jsem koupil pedály orig.Veritas dva nové aby stroj manželce fungoval a byla rezerva. Tento primitivní reglér fungoval 40let, tak,že spolehlivost dobrá. Že jsem ho po letech opravoval,jak píšu na jiném místě EB, není při použitém principu nic divného. Nechci kupovat elektronický pedál. Když se tím budu zabývat, tak si chci pro radost zabastlit. Největší práce je mechanika převodu 270stupňů potenciometru na pohyb šlapky. Proto upozorňuji na kvalitu dnešních poti, která není dobrá.Kupovat specialní poti v ceně šlapky je málčikovstvo. Když už si s tím někdo bude hrát, tak aby to po pár šlápnutí nezačalo blbnout. To je důvod proč se mech. poti raději vyhnout.
Pro zajímavost na fotce je poťák M2 z dávných dob. Nalezen na půdě- po 40letech, namazána osa. Je naprosto bez problému. Né všechny výrobky byly tedy špatné.To např TP280 již problém mají.
Luboš



Poti Tesla.JPG
 Komentář:
 Velikost:  49.15 kB
 Zobrazeno:  119 krát

Poti Tesla.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vasekpetr1



Založen: Jun 20, 2005
Příspěvky: 853
Bydliště: Hospoda u Třebíče

PříspěvekZaslal: st září 27 2023, 7:51    Předmět: Citovat

Mám šicí stroj Veritas Textima 8014/4531 a problém jsou kolísající otáčky při rozjezdu a při chodu. Regulace je tam provedena tišťákem, jak je v prvním odkazu a nedaří se mi přijít na to, proč otáčky kolísají. Mechanika při odpojeném řemínku chodí volně, na motorku jsem na komutátoru pročistil spáry mezi lamelami, uhlíky jsou dostatečně dlouhé. Kapacity a odpory mají odpovídající hodnoty, klasické (diody, tranzistor) polovodiče mají též přechody dle měření v pořádku. Dělá to i při vykrácené šlapce, navíc dělá to i s novou šlapkou. Netušíte, na co se v té elektronice zaměřit? Za provozu tam toho moc naměřit vzhledem k umístění v těle stroje nelze. Že by byl v háji motorek?
Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vasekpetr1



Založen: Jun 20, 2005
Příspěvky: 853
Bydliště: Hospoda u Třebíče

PříspěvekZaslal: po říjen 02 2023, 14:07    Předmět: Citovat

Tak jsem to nakonec vyřešil výměnou původního regulátoru za "stmívač" s upraveným přívodem potenciometru z šlapky, kde jsem do dráhy zařadil odpor 0,2MΩ a šicí stroj jede zase jak má.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: po říjen 02 2023, 14:12    Předmět: Citovat

Hm, ten stmívač nejspíš nebude nic zpětnovazebního (tedy nebude držet nastavené otáčky při změně zatížení - na rozdíl od původního zapojení).

Ale když ti to stačí...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vasekpetr1



Založen: Jun 20, 2005
Příspěvky: 853
Bydliště: Hospoda u Třebíče

PříspěvekZaslal: po říjen 02 2023, 14:43    Předmět: Citovat

Žena si ho odzkoušela i s upozorněním, že nedrží nastavené otáčky, ale nepoznala rozdíl proti původnímu, takže stačí... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po říjen 02 2023, 20:14    Předmět: Citovat

Našel jsem tu schémata od nějakých Veritasek, třeba ti k něčemu budou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund