Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kávovar KRUPS XP4050, nejde voda do trysek - již OK

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 9:47    Předmět: Kávovar KRUPS XP4050, nejde voda do trysek - již OK Citovat

Mám zde uvedený kávovar KRUPS. Voda vytéká jen do sběrné ochranné nádoby ale ani kapka přes trysky do šálku. Čištění octovou vodou ani kyselinou citronovou nepomáhá.
Nevím zda je na výstupu do trysek nějaký ventil, který je ucpaný nebo možná vadný. Marně jsem se snažil kávovar rozebrat (a zejména ten horní díl vpředu s elektronikou) abych zjistil, zda to lze opravit pročištěním nebo je nutný náhradní díl na výměnu.
Nemá někdo k tomu servisní manuál který ukáže, kde jsou ukryté příslušné pacičky a šroubky. Na NETu jsem free stažení manuálu nenašel. Podle majitelky kávovaru se to pokazilo náhle, tak na zanesení vodním kamenem to moc nevypadá, ale na "babský popis" bych moc nedal.
Dík za radu jak na to.



KRUPS XP4050.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  KRUPS XP4050.jpg
 Velikost:  75.92 kB
 Staženo:  209 krát



Naposledy upravil Brozicek dne pá leden 21 2011, 18:17, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
galjo



Založen: Jul 15, 2005
Příspěvky: 1352
Bydliště: záp.slovensko

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 11:54    Předmět: Citovat

len skúšaj to čistenie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 14:22    Předmět: Citovat

Čistím to už od večera, tj. téměř 24 hodin. Celý "šálek" kyselé čistící vody vyteče vždy do odpadní nádobky a ještě se tlačí kapičky shora kolem mechanizmu nad tryskami. Přes misku pro kávu k tryskám neproteče ani slza, tam je to suché. Pokud je to na výstupu jen ucpané, musí to být pořádná žába na prameni. Ale jak to ucpání odstranit bez rozebrání, když ocet ani kyselina citronová na to nestačí.
Bohužel vůbec netuším jak se ovládá ten výtok vody o tlaku kolem 15 bar, a bez rozebrání to ani nemohu vysledovat. Přitom je to tak "fikaně" sestavené, že se mi nedaří přijít bez návodky na postup rozebrání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vasekpetr1



Založen: Jun 20, 2005
Příspěvky: 856
Bydliště: Hospoda u Třebíče

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 15:51    Předmět: Citovat

Podobnou "sviňu" máme v práci a u ní je důležité pořádně zamáčknout nádobku s vodou, aby dosedla na své místo, jinak kafe nejede.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PCmaniac99



Založen: Feb 07, 2008
Příspěvky: 786
Bydliště: Jablonec nad Nisou

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 17:10    Předmět: Citovat

mám doma neakej krups na ty kapsle. Do kapsle se zapichuje jehla (tryska s ostrým hrotem) a na čištění je k tomu dodanej kus dratu na prošťouchnutí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 17:21    Předmět: Citovat

Já jsem jich "pár" už opravoval, ale je to nevděčná práce - první jsem dělal celý den (to bylo nadávání Very Happy ), a můžu tě ujistit, že to máš zavápněné.

Tak co k tomu říct...
1. nepoužívej ocet - kafe se pak nedá pít, rozežítá těsnění a bordel často nerozpouští, ale jen odplavuje, takže se usadí na ještě lepším místě (např. vyčistí nádrž a zničí čerpadlo), navíc smrdí a kafe se pak nedá pít. Lepší jsou odvápňovače na bázi kyseliny citrónové - vše vyčistí a po propláchnutí ani nejde poznat.

2. to, co popisuješ způsobují zanesené zpětné ventily - jsou nahoře za topnicí, dva z oranžovo-žlutého průhledného plastu - buď se dají vyčistit klasicky "zvenku" (pořád odápňovat dokola, než už je všechno OK), nebo se dají i vytáhnot, třeba i vyvařit nebo tak něco (ideálně do teplé vody s odvápňovačem + ultrazvuk)

3. jestli to nedělají ty ventily, tak by mohla být i ucpaná topnice - do se rozebrat a mechanicky vyčistit. Nejlepší by bylo ale preso odkrytovat a podívat se, jak to vypadá vevnitř.

4. k odkrytování - jde se na to zezadu, možná bude potřeba trochu síly nebo nějaký grif, už si to neuvědomuju, nejdřív se vyšrubují ty dva jediné šrouby, co jsou v zadní stěně, ta se sundá i s víkem nádoby, pressu zůstane ten plast, ve kterém je nádoba uchycená (zadní stěna je dvojitá). Po sundání jde vidět pod nádobou čerpadlo a průtokoměr (přišrubovaný zespodu k tomu plastu, ve kterém je nádoba (je prakticky stejně velký, jek nádobka na vodu), vevnitř na spodu toho plastu (v díře, kam se cpe nádoba) jsou dva šrouby, možná bude ten blíž nálevce zrezlý, tak se někdy ani odšroubovat nemusí (nejde vidět a plast je měkký) a celá ta vana se tahem dozadu vyrve (nahoře ve spoji jsou západky, po bocích je to taky nějak schované), po vytáhnutí toho plastu už jde vidět nosný lech pressa, zadek topnice a pár dalších šroubů. Plast tam drží jen na hadicích - odpojovat se nemusí. Po vyšruobvání těch někloka šroubů, co jsou vzadu (a možná i některých, co jsou zespodu jde stáhnot přední kryt a dá se s tím už dál laborovat.

5. než to začneš odkrytovávat, tak zkus jen vyšrubovat sítko, co je pod ručkou (bývá zanesené), nebo zkus, jestli funguje tryska (jestli nevíš, jak na to, najdi si na www.krups.cz návod ) - to také někdy pomůže (jestli je OK tryska, tak bůvá ucpané sítko)

Napiš pak, jak to dopadlo Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 18:16    Předmět: Citovat

ohryzek36 napsal(a):

....5. než to začneš odkrytovávat, tak zkus jen vyšrubovat sítko, co je pod ručkou (bývá zanesené), nebo zkus, jestli funguje tryska (jestli nevíš, jak na to, najdi si na www.krups.cz návod ) - to také někdy pomůže (jestli je OK tryska, tak bůvá ucpané sítko)....

To sítko nad pákou jsem prohlédl jako první, středový šroub pěkně držel než povolil. Sítko bylo krásně z horní strany čisté bez stopy po zavápnění. Z toho kávovaru nejde ani horká voda z té natáčecí pípy (říkáš té pípě tryska?). Všechna voda jde do spodní nádržky, a je horká, takže přes topnici asi projde. Kromě toho horká voda trochu kape při "plnění šálku" také z toho bloku kde je topnice, takže tam někde prosakuje. Pokud nespustím nějakou funkci vaření kávy tak je to těsné.

Dík za stručný návod na rozebrání. Nevím zda se do toho rozebrání pustit, hodně práce a výsledek může být nulový, pokud by byl pro opravu potřebný náhradní díl. Navíc kávovar říká "má paní" známe a ne mi. Pokud to rozeberu, rád dám vědět co jsem našel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JanPozler



Založen: Jun 21, 2010
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 18:20    Předmět: Citovat

Ahoj,
já už jich také pár opravil a jedná se opravdu o ventily, které budou zanesené od vodního kamene. Rozebrání tohoto stroje trvá cca 3 minuty, takže je lepší ventilky vyčistit variantou vyndání.

Rozebrání je opravdu ze zaadu dva šroubky, zabrat směrem nahoru a sundat zadní kryt. Pod nádrží jsou další dva šroubky ( Jeden asi utrhneš a tak tu díru potom jenom zaslep silone, aby tam nevnikla voda do elektroniky a šroubek tam zpátky nedávej ). Tady se neboj zabrat a tuto část vyndej. Pak už uvidíš 4 šrouby předního krytu, které vyšroubuj a zepředu zaber ( Trochu silou ) a vytáhni. Ještě ti může na pravém boku blokovat vyndání krytu plech na kterém drží elektroventil, tak ho trochu vyhni a už to půjde. Na skládání zpět ti držím palce, protože pokud nemáš praxi tak ti to chvílku zabere, ale jinak s chutí do toho. Pokud se někde zasekneš tak se ozvi na elektroservishk@seznam.cz.

Zdar
Honza Pozler
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 23:45    Předmět: Citovat

Dík chlapci za návod k rozebrání, bylo to přesně tak i s tím zapečeným šroubkem, který jsem odřízl.

Ty žluté ventily byly čisté jako nové bez vápna. Na tom ventilku na pravé straně však popraskal kroužek, který fixuje ventil přepadu. Pístek s pružinkou a závěrný čep jsem našel vypadnutý v odpadní trubičce. Naštěstí uvízl na vstupu té krabičky co spojuje oba odpady. Místo toho prasklého fixačního kroužku navrtám příčnou dírku 0,8 mm přes závěrný čep a ten zafixuji místo kroužku kolíkem 0,8 mm. Mělo by to fungovat, je to netlaková strana systému.

Zítra sdělím jak to dopadlo a zveřejním zde schéma vodního okruhu a fotogalerii rozebrání přístroje, vypadnutého pístku a způsobu opravy ventilku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 9:00    Předmět: Citovat

Přikládám několik obrázků vnitřnosti kávovaru. Snad se to bude někomu při jeho opravě hodit. Oprava zatím nebyla úspěšná, protože:
1. Přetlakový ventilek jsem mechanicky opravil. Bohužel nad pístkem je miniaturní O-kroužek průměr 3/1 mm, a ten jsem již v kávovaru nenašel. Buď je v chladiči nebo byl vyplaven do odpadu a ztracen.
2. Elektroventilem protéká pod cívkou kolem přídržné matice voda. Ventil se mi nedaří rozebrat. Po povolení matice cívky se celé jádro cívky jen otáčí, ale nelze jej vyjmout. Nevím co je skryto v té dutině cívky abych to rozebral, příčinu netěsnosti zjistil a případně ji odstranil.

Takže k opravě potřebuji nový elektroventil a ten ztracený O-kroužek. Vypadá to, že KRUPS půjde do sběrného dvora.



Zadní strana celek.jpg
 Komentář:
Nahoře je topnice a regulační ventil 2, uprostřed je chladič a přepad, vlevo dole sítko, vpravo čerpadlo. Pod vyklopeným držákem nádržky je průtokoměr.

Stáhnout
 Soubor:  Zadní strana celek.jpg
 Velikost:  65.42 kB
 Staženo:  326 krát


Odříznutí šroubku.JPG
 Komentář:
Levý šroubek držáku nádržky je zapečený, nepodařilo se mi ho ukroutit tak jsem ho odřízl.

Stáhnout
 Soubor:  Odříznutí šroubku.JPG
 Velikost:  61.16 kB
 Staženo:  255 krát


Elektroventil.JPG
 Komentář:
Voda prosakuje z jádra cívky kolem té zinkované centrální matice. Vývod vpředu je klidový a vede přes 2 zpětné ventily do presovače. Vzadu dole je vstup horké vody do ventilu, vzadu nad ním za kabely je vývod horké vody do trysky při sepnutém ventilu.

Stáhnout
 Soubor:  Elektroventil.JPG
 Velikost:  55.1 kB
 Staženo:  226 krát


Ventil 2 fixační kroužek.JPG
 Komentář:
Druhý zpětný a regulační ventil. Po sejmutí hadičky do odpadu je vidět nepoškozený fixační kroužek.

Stáhnout
 Soubor:  Ventil 2 fixační kroužek.JPG
 Velikost:  58.73 kB
 Staženo:  197 krát


Oprava ventilu.JPG
 Komentář:
Regulační ventil 1. Pístek ventilu byl v odpadní trubičce, na druhém obrázku je pístek s pružinkou a střed fixačního kroužku, na třetím šrot fixačního kroužku a nakonec náhradní fixace čepem 0,8 mm

Stáhnout
 Soubor:  Oprava ventilu.JPG
 Velikost:  50.09 kB
 Staženo:  314 krát



Naposledy upravil Brozicek dne ne leden 09 2011, 11:53, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 9:05    Předmět: Citovat

Zde je ještě schéma vodního okruhu kávovaru.


Vodní okruh XP4050.JPG
 Komentář:
Při pohledu na kávovar zepředu je vývod horké vody na elektroventil vpravo. Horká voda do presovače přichází od elektroventilu přes dva regulační ventily a zleva znovu vstupuje do tělesa ohřívače, kde je již jen průchozí otvor. Studená voda má vstup vzadu

Stáhnout
 Soubor:  Vodní okruh XP4050.JPG
 Velikost:  72.59 kB
 Staženo:  490 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne leden 09 2011, 22:21    Předmět: Citovat

Ono by to možná ještě před sběrným dvorem zachránit šlo, ale nevím, jaký by byl výsledek (nějaké kompromisy).

1. Ty přetlakové ventily tam jsou dva a za sebou - možná by stačilo nechat tam jen jeden (nikdy jsem to nezkoušel), ale kdoví, co by to udělalo s výstupním tlakem presa (jestli by to pouštělo vodu do ručky pod malým tlakem, tak to určitě nějak změní výslednou kvalitu kávy - nevím ale jak) - muselo by se to vyzkoušet.

2. Toho elektroventilu se dá také zbavit, jen nebude funkční tryska (prostě ho překlenovat) - což by mohl být pro někoho problém Rolling Eyes

K těm elektroventilům - nějkteré typy se dají opravovat (jsou šroubovací a dají se kompletně rozebrat - viz obázek) a některé ne (jsou zalisované a dají se jen vyměnit), v tomhle presu jsou bohužel ventily neopravitelné. Confused



Ventil.gif
 Komentář:
elektroventil

Stáhnout
 Soubor:  Ventil.gif
 Velikost:  2.39 kB
 Staženo:  179 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá leden 21 2011, 11:35    Předmět: Citovat

ohryzek36 napsal(a):
...... Toho elektroventilu se dá také zbavit, jen nebude funkční tryska (prostě ho překlenovat) - což by mohl být pro někoho problém......

Presso jsem zprovoznil takto:
1. Elektroventil se mi podařilo překlenout a tím jsem vyřešil jeho netěsnost. Pro jistotu jsem udělal nefunkční tlačítka pro vodu do trysky a pro páru, aby se někdo neopařil, když voda nebo pára by tekla místo z trysky přes presso.
2. Rozebral jsem ten nepoškozený druhý zpětný ventil. Zjistil jsem že jsem zde uvedl "blud", nad pístkem přetlakového ventilku není žádný O-kroužek.
3. Nevím proč ty přetlakové ventilky v obou zpětných ventilech propouštěly kolem 90% vody do misky. Zpětné ventily jsou naprosto čisté bez nějaké viditelné vady nebo poškození sedla přetlakového ventilku.
4. Vložil jsem nad oba přetlakové pístky gumový kroužek a tím je vyřadil z provozu. Preso fungovalo bezvadně, ale nedělám trvale takové "nebezpečné lumpárny".
5. Podložil jsem pružinku přetlakových ventilků O-kroužkem 1,5 x 1 NBR. Přepad vody se snížil tak na 50 %. Po přidání druhého kroužku pod pružinku je nyní přepad vody tak kolem 5 až 10 %, což asi odpovídá běžnému provozu, který je popsán v návodu.
Malé O-kroužky jsem koupil u http://www.klimaut.cz/shop/1557-o-krouek-224-x-265-nbr.html . Stlačením přetlakového pístku ohnutou jehlou přes vstup vody do zpětného ventilu jsem si ještě ověřil zdvih podloženého pístku a funkčnost pružinky.

Po uvedených úpravách je nyní kávovar v běžném provozu. Záhadou mi zůstane proč tak poklesl otevírací tlak přetlakových ventilků, že to znemožnilo provoz kávovaru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund