Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Úprava nabíječky Filson 4A
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 19:42    Předmět: Úprava nabíječky Filson 4A Citovat

Dobrý den, mám koupenou nabíječku Filson 4A. Jednu jsem už vrátil kdysy v Kauflandu, tam se asi přerušila tepelná nevratná pojistka v primáru trafa. Koupil jsem jinou v OBI, ale v podstatě to je to samé v růžovém. Nedá to ty 4A, ale max. asi 2A a to už docela hoří. Navíc napětí na trafu max. 12,5V po zatížení, takže ta nabíječka ani nemá smysl. Už jsem tam dal trafo z nějakého alarmu, na dobíjení gelové baterie. Je to kvalitní trafo 16V a 2,5A max., což by ale mělo stačit, ne? Jenže nabíječka má jen 4 větší diody a dva plastové odpory 1Ohm 5W a trafoo opět po asi hodině skoro hoří. Zbytek místa v krabici nabíječky je DPS s indikací LED diodami. Chtěl bych poprosit, jak tu nabíječku upravit, aby to tak nehřálo? Udělám si klidně nové zapojení, ale nevím jak. To zapojení se seriovým odporem se používalo v nabíječkách běžně, ale musí to být dobře vypočítané. Já to ale vypočítat neumím. Počítá se to prosím z Ohmova zákona? Ten vím. Hřát to samozřejmě při tom proudu bude a po nějaké době proud klesne, takže to hřát bude ještě méně, ale teď to opravdu asi po hodině vaří a smrdí to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 20:33    Předmět: Citovat

tak to já mám tu kauflandovou a funguje dobře. Jinak to napětí na výstupu asi nezměříš jen tak, protože to asi nebude usměrněný. Mně to nabíjí baterku na kolem 15V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 20:33    Předmět: Citovat

Nejspíš to napětí trafa (naprázdno) je dostatečné, ale jeho úbytek na odporech a vinutích vyhřívá ten vnitřek skřínky. Asi to bude konstrukčně poddimenzované. Pomohlo by snad spíš ubrat pár závitů ze sekundáru a udělat z toho nabíječku na 1,5 - 2 A, která to i vydrží. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31964
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 20:47    Předmět: Citovat

Hřejou hlavně ty odpory, který jsou i jako nadproudová pojistka - opravoval jsem asi 2 tyhle nabíječky, vždycky to byly přerušené tyhle odpory od zkratu kleští (jednou nechtěně, podruhé si syn majitele hrál a "dělal jiskry"). Doporučil bych přemotat celé trafo na nižší sycení a nebo kupovat opravdu nabíječ, ne nějakou pofidérní sra.čku.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1527
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: so září 04 2010, 21:15    Předmět: Citovat

Posledních 7 slov od EKKARa plně vystihuje tazatelův problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 15:03    Předmět: Citovat

Tu první nabíječku z Kauflandu jsem z taťkou měřil a opravdu dávala jen asi 12,5V při nabíjení. Naprázdno to bylo kolem 14V, ale po zatížení akumulátorem to spadlo na těch 12,5V. Pak to přestalo asi po 5 hodinách nabíjet. Měřili jsme a zjistili, že je přerušený primár trafa. Nyní mám z OBI, ale to to ta samá sr..a, jak psal EKKAR. Jak už jsem ale psal, dal jsem tam lepší trafo z nějakého alarmu, které má napsané parametry 16V a 2,5A max. Značka to je myslím TRONIC. Vyměnil jsem trafo, ale i tak po chvíli hrozně hřeje. Při zapojení trafa mimo nabíječku, bez těch odporů a usměrňovače tolik nehřeje ani po celodenním provozu. Zkoušel jsem ho zatížit 2A, přímo na sekundár a je jen mírně teplé. Ale po zapojení do té nabíječky skoro hoří už po asi 2 hodinách provozu. Tak si myslím, že je ta nabíječka na nic. Proto jsem se ptal, kolik by měli být odpory v nabíječce, kdybych chtěl udělat nový vnitřek, tedy usměrňovač a sériové odpory. Pokud se to počítá z ohnova zákona, tak na 14V a 2,5A mi vychází odpor asi 5,8 Ohm, ale nevím výkon odporu, tedy Waty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 17:25    Předmět: Citovat

Hlavně si uvědom, co vlasně můžeš naměřit - viz obrázek. Ten černý průběh je sekundární napětí naprázdno (14 V), zeleným dvojcestně usměrněné a taky naprázdno. Připojením baterie s 12,5 V se to horní zelené šrafování odřeže tvrdým napětím baterky, a to dolní šrafování je napětí, které baterka drží mezi pulzy nabíjení.
Nabíjecí proud (červený) teče logicky jen tehdy, je-li vnitřní napětí usměrňovače větší než napětí baterie. Velikost toho proudu je daná rozdílem těch napětí (horní šrafování) a odporem v nabíjecí cestě - tady máš přibližně ten Ohmův zákon. Střední hodnota toho proudu nabíjí akumulátor, efektivní ohřívá vinutí transformátoru, odpory no a nějak i ty diody.



Nabíječka.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Nabíječka.png
 Velikost:  25.69 kB
 Staženo:  90 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 19:18    Předmět: Citovat

To chápu, je tam pulzní proud, né usměrněný a vyhlazený, protože tam není kondík. Ale pořád mi nikdo neporadil, jak vypočítat, popř. už hodnotu těch odporů, aby trafo pouštělo max. asi těch 2,5A a nebylo přetěžované. Nebo to tak hřeje kvůli tomu pulznímu proudu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Devo70



Založen: Dec 28, 2007
Příspěvky: 1290
Bydliště: Poprad

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 19:51    Předmět: Citovat

Najlepšie to vyskúšaš v praxi. Pripoj nabíjačku cez ampérmeter k vybitej autobatérii cez odpor. Podľa počiatočného odberu zistíš, či ho treba zväčšiť, alebo zmenšiť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 20:36    Předmět: Citovat

Ten pulzní proud je tam z principu, toho se nezbavíš. Na tom obrázku je úhel otevření diod asi 90°, tak ty proudové kopečky jsou skoro jako půlperiody ze 100 Hz. Když naměříš střední hodnotu nabíjecího proudu 2,5 A, tak ten kopeček má střední hodnotu 5 A, jeho efektivní hodnota je 5,55 A (jednoho kopečku) a efektivní hodnota celého proudu je √(5,55²/2) = 3,92 A. A to je proud, který hřeje sekundární část, a vydělen převodem hřeje i primární část.

Když zvětšíš celkový seriový odpor dvojnásobně, klesne proud dvojnásobně a ztrátový výkon bude také poloviční. Kdyby jsi zmenšil sekundární napětí tak, aby ten zelený kopeček nad Ubat byl poloviční, klesl by i proud na polovičku a ztráta ve skřínce by byla čtvrtinová. A tedy srážecí odpory bys mohl snížit a mít větší proud při stejném oteplení - v porovnání se zvětšením odporu.

Důležité je, aby vrchol zelené křivky dosahoval aspoň 15 V, jinak se nebude dát baterka nabít úplně. Ale zase se nepřebije. Wink

P.S.: Tys tam vlastně dal trafo se sekundárním napětím větším o další 2 V, tak to MUSÍ hřát.


Naposledy upravil Bernard dne ne září 05 2010, 21:19, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nobis



Založen: Mar 19, 2009
Příspěvky: 225
Bydliště: Seč okr. Chrudim

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 21:13    Předmět: Citovat

1. Píšou-rozsah použití 15-44Ah.
2. Nenabíjíš náhodou bezúdržbovou (gelovou) baterku?
3. Jestli nemá závadu, tak musí být použitelná bez úprav pro normální baterky tj. 45-55Ah.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PLV



Založen: Oct 21, 2007
Příspěvky: 400
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: ne září 05 2010, 22:00    Předmět: Citovat

U některých jednoduchých nabíječek je schválně nízké sekundární napětí. Je to vlastně princip jak fungují. Při měření normálním multimetrem dávají na sekundáru asi 10,5V. Takže baterku nabijí na max. asi 14.8V. Jak stoupá napětí baterky, klesá nabíjecí proud až je při téměř nabité baterce minimální. Tím odpadá jakákoliv regulace a v některých, kromě dvou diod, trafa a pojistek, nic není. Jsou obyčejně určené jen pro úzký rozsah kapacity akumulátoru , aby vydržely dodávat proud při vybité baterce. Jasně, že kromě pojistky nemají žádnou ochranu proti zkratu, nebo přepolování. Obyčejně mají ještě pojistku proti přehřátí. Takže cpát tam trafo s vysokým sekundárním napětím je nesmysl. Přehřívání traf je už letitý problém, protože výrobci používají plechy z konzerv. A hřejí se trafa i u značkových výrobků. Laughing
_________________
Netřep se mnou!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po září 06 2010, 8:31    Předmět: Citovat

Pokud chceš mít cokoliv a spolehlivého , nelze využívat maxhodnot . Např. chceš tahat z nabíječky 4A , použij trafo min na 5A a více . A za druhé , pokud chceš tuto nabíječku používat na aku s velmi rozdílnou kapacitou , bez regulace se to neobejde . Jedno jestli v primáru či sekundáru . Nejjednodušší je vřadit prvek do sec , na kterém se "přebytečná" energie z trafa promění v teplo . Potom bude ale , jak výše uvedeno , nabíječka "topit .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: po září 06 2010, 11:00    Předmět: Citovat

Děkuji za rady. Nevím ale, jestli mě všichni pochopili. Ta nabíječka má na krabici napsané 4A a po změření měla problémy dát i těch 2A, natož ještě ty 4A, tedy zase klamání spotřebitele. Vím, že nemůžu očekávat při maximálním odběru z trafa, že nebude hřát. To malinké trafo, které dávají do těch nabíječek origo, určitě nedá 4A při 12V. Navíc doma jsme měli plno dělaných nabíječek, které jsou dělané klasicky z trafa a do série s akumulátorem měly žárovku a fungují spolehlivě. Lze je nechat i přes noc, protože se nehřejí tak moc. Samozřejmě jsou teplé, ale na začátku dávají proud maximální a po nějaké době proud spadne na minimum, tak se trafo tolik nehřeje. Napětí na sekundáru okolo 16V a proud asi 4A max. Jenže tyhle marketové origo hřejí i po 2Hodinách provozu tak, že na nich nelze udržet ruku, navíc dají proud asi 2A maximálně, s tím hodně vyšťavenou baterii nenabiju. Nemůžu to nechat běžet přes noc nebo bez dozoru, abych nevyhořel. Potřebuji spolehlivou nabíječku. Jak už jsem několikrát psal, dal jsem tam trafo Tronic 16V 2,5A a to taky hřeje. Je to normální, ale i to origo trafo i to co jsem tam dal jsou asi po 2 hodinách provozu tak horké, že na nich nelze dát ruku. Navíc to skoro pálí ten docela pěkný kryt nabíječky. Tedy bych do baterie necpal 2,5A, ale 2A, ale nevím, jak ten proud omezit, aby pouštěla jen ty 2A. Na to se tady celou dobu ptám. Ti kdo to pochopili a snaží se pomoci děkuji a omlouvám se jim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nobis



Založen: Mar 19, 2009
Příspěvky: 225
Bydliště: Seč okr. Chrudim

PříspěvekZaslal: po září 06 2010, 13:22    Předmět: Citovat

http://www.motorkari.cz/forum-detail/?ft=74847&fid=31

Citát z diskuze:
Pak jsem koupil v lidlu tu za 499,- a ta jede už dva týdny nonstop.. Mám co nabíjet, 3 velké aku z auta, 3x aku z motorky, 1x 6V aku.. Ani nehřeje, jede výborně (zatím)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund