Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Philips AR080 - rozpadnute ozubene kolieska
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33918
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út září 25 2007, 21:22    Předmět: Philips AR080 - rozpadnute ozubene kolieska Citovat

Mam radiomagnetofonbudik ( Smile ) Philips AR080 z roku 1977, ktory si otec kedysi priviezol z Holandska. Dlho lezal odlozeny.

Vymenil som dva suche 100uF elyty, vycistil prepinace, potak, mechaniku a hlavy. Potom som skusal pustat kazety - hralo to, ale len asi pol hodinu. Potom sa vylamali zuby na jednom ozubenom koliesku.

Je to z nejakeho divneho materialu, ktory zdegeneroval, je makky a rozpadava sa. Vyzera to tak, ze jedina moznost na zachranu je vyrobit nove z nejakeho plastu. Vedel by to vyrobit hodinar? Alebo nejako vypalit laserom?



philips_ar080_1.jpg
 Komentář:
Philips AR080

Stáhnout
 Soubor:  philips_ar080_1.jpg
 Velikost:  87.29 kB
 Staženo:  217 krát


philips_ar080_2.jpg
 Komentář:
Philips AR080

Stáhnout
 Soubor:  philips_ar080_2.jpg
 Velikost:  89.22 kB
 Staženo:  202 krát


philips_ar080_3.jpg
 Komentář:
Vnutro - roky vyroby 1977

Stáhnout
 Soubor:  philips_ar080_3.jpg
 Velikost:  132.48 kB
 Staženo:  210 krát


philips_ar080_4.jpg
 Komentář:
Rozpadnute ozubene koliesko

Stáhnout
 Soubor:  philips_ar080_4.jpg
 Velikost:  96.21 kB
 Staženo:  207 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: út září 25 2007, 21:31    Předmět: Citovat

Vyrobit takové kolečko je snadné, pokud má člověk tu správnou výbavu - děličku a nějaký nástroj na zhotovení zubů, podle metody, která se použije - frézka, obrážecí nůž apod.
Hodinář by takové kolečko určitě udělal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út září 25 2007, 22:03    Předmět: Citovat

Tohle jsem řešil vícekrát, na Philipsech taky. Ty plasty se ve většině případů rozpadají nikoliv stářím, ale díky tomu, že je rozežere nevhodné mazivo. Velmi s tím zápasí jeden známý-sběratel kazeťáků, sám si je kdysi opravoval a nešetřil polskou vazelínou pro videa. Cry
Pár takových koleček mi vyrobil člověk, vyrábějící modely vláčků, další mi dělal kdysi jeden strojař. Někdy to jde z mosazi, ale spoluzabírající kolo musí být plastové, nebo ze silonu. V jednom případě se silon bohužel vylamoval a kolečko necydrželo, druhý pokus byl z kvalitního nylonu - použilo se jako materiál nějaké kolečko pro výtah videa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st září 26 2007, 7:38    Předmět: Citovat

co takhle zkusit to vylámané kolečko otisknout nadvakrát do plastelíny nebo do sádry a odlít z epoxidu? Pro převod s nějakýma 30 rpm by taková přesnost mohla stačit. Jednou jsem podobnou metodou odlíval zlikvidovaný unášeč na cívkový magnetofon
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st září 26 2007, 8:04    Předmět: Citovat

To je marná snaha, jednak epoxid není moc vhodný, z formy se smrskne, druhak je otisk ozubení nevhodný pro odlévání u tak malých koleček.
Pokud narazíš na někoho, kdo má frézovací strojek na výrobu koleček a dostatek nástrojů, tak je ta výroba otázkou už jen materiálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st září 26 2007, 8:14    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):

Pokud narazíš na někoho, kdo má frézovací strojek na výrobu koleček a dostatek nástrojů, tak je ta výroba otázkou už jen materiálu.

tak na takového jsem zatím nenarazil, a že už přece jen něco pamatuju! No a o chlup menší je už pravděpodobnost, že narazíš na někoho kdo má sklad náhradních dílů na Philips AR080 Wink
Ještě tak nejpravděpodobnější bych viděl tu otázku materiálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: st září 26 2007, 8:22    Předmět: Citovat

Takový jednoduchý ruční strojek na výrobu ozubených koleček byl popsán třeba ve starém poválečném Radioamatéru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st září 26 2007, 8:27    Předmět: Citovat

Já jsem měl před pár lety asi štěstí, poslali mne za člověkem, řekli mi, co pije Smile a kdy nejlépe se mám vnutit a udělal to Smile. Je dost vybavených řemeslníků mezi modeláři, ale je nutné hledat.

Ještě poznámka - u dalšího podobného Philipse jsem neměl štěstí, ozubená kola měla šikmé zuby a nešla nahradit rovným ozubením. Na tom mi modeláři selhali. Když nejsou k dispozici přesné nástroje na výrobu zubu, tak se dají vyrobit rovné zuby různýma fintama, ale šikmé takhle nejde Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st září 26 2007, 8:49    Předmět: Citovat

mně dělá problém najít už i toho modeláře, většinou jsou to už kupovači souprav a stavebnic a nezřídka dokonce i jen exhibicionisti, kteří si sami nesvedou ani uplácat nabíječku LiIon baterky.
Ale na tohle téma plakal už pan Procházka v ABC někdy v roce 1975...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st září 26 2007, 9:12    Předmět: Citovat

Měl jsem štěstí, byl to člověk, který vyrábí repliky věcí zcela sám, taky ovšem má zakázky na roky dopředu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st září 26 2007, 9:17    Předmět: Citovat

Jo tak, on to není modelář - hobbist, ale profesionelní firma Laughing

za peníze je pochopitelně možno získat libovolně kvalitní řešení od police Přemka Podlahy až po kosmické technologie. V tom je zatím naštěstí technologie napřed před čínským šlendriánem. Nepochybuju, že i v takové vzorkovně v Eltonu by libovolné kolečko vysmahli s potěšením, jen je vhodně stimulovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st září 26 2007, 9:28    Předmět: Citovat

Třeba by pomohla firma, kde se dělá údržba věcí pro MaR - někde vyráběli i kolečka do převodovek servomechanismů jako ND, ale nesmí to být firma plná manažerů s jediným uštvaným montážním technikem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt září 27 2007, 17:17    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Tohle jsem řešil vícekrát, na Philipsech taky. Ty plasty se ve většině případů rozpadají nikoliv stářím, ale díky tomu, že je rozežere nevhodné mazivo. Velmi s tím zápasí jeden známý-sběratel kazeťáků, sám si je kdysi opravoval a nešetřil polskou vazelínou pro videa. Cry
Pár takových koleček mi vyrobil člověk, vyrábějící modely vláčků, další mi dělal kdysi jeden strojař. Někdy to jde z mosazi, ale spoluzabírající kolo musí být plastové, nebo ze silonu. V jednom případě se silon bohužel vylamoval a kolečko necydrželo, druhý pokus byl z kvalitního nylonu - použilo se jako materiál nějaké kolečko pro výtah videa.
Prosím Tě ,mám dost všelijakých dílů na magneťáky,pokud by ten Tvůj známý sběratel měl zájem,tak ať se mi ozve.Díky pavelvysl@seznam.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 27 2007, 18:02    Předmět: Citovat

Díky za info, jestli máš věci na Aiwu z let 1984-1988 a JVC, ev. i Technics, tak bych i já měl o něco zájem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt září 27 2007, 18:54    Předmět: Citovat

No mámtam směsku různých dílů,ale nevím přesně co je na co.Asi to nafotím a pošlu k nahlédnutí,ale teda nevím kdy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund