Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nouzové osvětlení

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CharlesBass



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 63

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 8:04    Předmět: Nouzové osvětlení Citovat

Ahoj. Začnu trošku zeširoka. V sokolovně, kde se mimo v prostoru coby zkušebně pro kapelu, vyskytuji i coby příležitostný správce, jsem se rozhodl dořešit jeden starší problém. V roce 2005 byla kompletně zrekonstruována elektroinstalace. Místní firma ji provedela s nákladem převyšujícím 500tis. Asi za půl roku ulítla v hlavním rozvaděči nula u odbočky k vedlejšímu rozvaděči. Ten byl na druhé straně sokolovny a byly v něm zahrnuty okruhy i ze zkušebny. Než se na závadu přišlo během krátké doby to nadělalo spoustu škody (tlumivka v zářivce - ta chytla plamenem, zdroj ATX, zdroj NTB, trafo v mixpultu, trafo v zesilovači, svítidla nouzového osvětlení napojená na tento rozvaděč). Firma závadu opravila zakrácením opečeného káblu a jelo se dál. Škody na zařízeních dosud nevymoženy. V roce 2009 se závada opakovala, tentokrát nula ulítla v hlavní přívodní rozvodnici. Za dobu než jsem byl přivolán abych závadu alespoň lokalizoval to napáchalo další škody (tentokrát už úplně všechny nouzové světla, radiomagnetofon, pc-bedýnky, spínaný zdroj v power-mixpultu, adaptér 230/120V k americkýmu preampu...) Opravu provedli rozvodné závody. Nějaká náhrada.... škoda mluvit. Já v tom sem asi za 6000Kč Sad .

No, abych se dostal k jádru pudla: v budově je instalováno asi 15ks svítidel od fy TRIDONIC.ATCO. zde

Jsou v nich jednotky: http://www.tridonicatco.com/kms/media/uploads/products/emergency_0809_170_en.pdf
Akumulátory: Accu NiCD 3A - 3 články, 4A, 3,6V hhttp://www.tridonicatco.com/kms/media/uploads/products/emergency_0809_200_en.pdf
Trubice: PL-S 11W

Čtyři svítidla jsem včera sundal, čtyři roky byli od první poruchy nezapojeny. Už tehdy mi bylo jasné, že jsou taky spálený. Co je však velmi zajímavé je, že oproti ostatním zničeným přístrojům, z nichž se často kouřilo a obvykle zasmrděli celou místnost, tak ani jedno svítidlo jenž jsem sundal, nejeví žádné známky destrukce. Akumulátory jsou sice vybité, nicméně i po těch letech mají všechy přes 3,8V. V týdnu je zkusím nějakou nabíječkou podle zdejších četných návodů oživit. Do jednotky jsem místo akumulátoru připojil zdroj, 5V, nic se dedělo. Obvody vypadají vpořádku, součástky také, ale víc nemám jak zkusit, maximálně vinutí tráfka, zda-li není přerušeno. Blbé je, že nevím, jak je udělaná elektronika zářivky, neb je pouze na primárně bateriový provoz. Nikde jsem nezjistil, zda-li trubice jde i do normálních svítidel na 230V, ale asi jo, nějaké stolní lampy je mívají.

Co byste doporučovali, je to asi patnáct kusů svítidel, některá ještě vykazují známky jakési činosti - LEDka zeleně svítí, co jsem odtušil, že se akumulátor nabíjí, ale po vypnutí elektriky se zářivky nerozsvítí ani u jednoho. Vyplatilo by se v odborném servisu udělat takovouto velkosériovou opravu? Podle mě se, ale můžu se mýlit, nejedná o závažnou závadu. Za předpokladu, že bude v pořádku většina akumulátorů...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 9:43    Předmět: Citovat

Nechceš tu elektromontážní firmu nominovat do Síně slávy? Je škoda aby zůstala v anonymitě. Šikovný právník by z toho upletl aspoň obecné ohrožení.
Jednotky proměř, v tabulce je uvedený nabíjecí proud, unikající proud taky, pak se dá rozhodnout co dál. Jestli mají jednotky charakteristickou závadu tak je hromadná oprava tím rentabilnější Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CharlesBass



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 63

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 10:30    Předmět: Citovat

No mě to nepálí, klidně to zveřejním: http://www.es-pecky.cz/ Pokud jde o tu firmu, majtel je mi velmi nesympatický člověk i po stránce formálního jednání. Jak zmíněno půl miliónu - objem pro představu - zhruba 20 malých zářivkových svítidel, přes čtyřicet velkých 120cm, ty zmíněné nouzáky, zásuvkové okruhy, velký rozvaděč a malý. Dělali to v šesti lidech celý velký prázdniny (teda aspoň občas) a ještě přetahovali. No například mezi těmi dvěmi rozvaděči jim vyprojektovaná délka vedení nestčila o půl metru. Tak je 20cm nad rozvaděčem velká kisna, kde je to prodloužený přes bokosvorky ... no paráda je to. Ale pořád to je v lepším stavu, než to bylo, v sokolovně byl všude hliník. Nějaký tahanice iniciovaný byli, ale neúspěšně. Už předchozí parametry zakázk vs cena naznačují, že nebylo besnadné to zamést pod koberec..


Tráfko sem teď měřil a primár je hluchej.. Zkusím se dopídit po náhradě. Nic překvapujícího... to u jinýho tráfka, z powermixu byl průběh dramatičtější .. Smile V opravě to bylo půl roku, parametry a samotné tráfko se dohledávalo velice blbě, šlo o Phonic K12



Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 10:38    Předmět: Citovat

poslal jsem ti SZ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1778

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 12:13    Předmět: Citovat

Ja uz leta tvrdim, ze v prostorech kde je vice drahe elektroniky (kulturaky se svetly a zvukarinou, zkusebny, kancelare) ale i doma se oplati investovat tisicovku a dat do hlavniho rozvadece hlidaci napetove rele, (treba http://www.elkoep.cz/hrn-43n~1.html ), ktere v pripade vyskytu poruchy tohoto druhu vybavi vyrazeci civku hlavniho jistice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CharlesBass



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 63

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 18:18    Předmět: Citovat

kevin_mitnick napsal(a):
Ja uz leta tvrdim, ze v prostorech kde je vice drahe elektroniky (kulturaky se svetly a zvukarinou, zkusebny, kancelare) ale i doma se oplati investovat tisicovku a dat do hlavniho rozvadece hlidaci napetove rele, (treba http://www.elkoep.cz/hrn-43n~1.html ), ktere v pripade vyskytu poruchy tohoto druhu vybavi vyrazeci civku hlavniho jistice.


Dík za tip, myslím že se na to asi schyluje. Nula ulítla dvakrát, nic nebrání tomu aby ulítla víckrát. Třeba je to tam špatně rozházený po fázích a nulák je přetíženej, asi by stálo za to to zkontrolovat ... Jenže jak je tam to u,v,w (?) tak to pokaždý neni označený a já ty dvě fáze na těch černejch izolacích vod sebe nerozeznám Very Happy Ale nějak to jít musí, nejaký udělátko na to přeci bude ...

Jen se zeptám, tahle ochrana stačí na celej barák jedna, nebo to musí bejt v každým uzlu? Já si teda myslím že jo, neb když ulítne nula někde za druhým rozvaděčem, tak ten efekt "ztrofázovatění" ( Very Happy ) se asi k hlavnímu nedostane, nebo jo? Pokud to hlídá i víc parametrů, ty potenciály to asi rozhází...


Naposledy upravil CharlesBass dne po březen 08 2010, 15:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Haty



Založen: Jan 04, 2009
Příspěvky: 86
Bydliště: Chrastava (u Liberce)

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 18:29    Předmět: Citovat

Já osobně bych po těchto zkušenostech namontoval svodiče přepětí (např. SALTEK). Vyplatí se to.
Ještě něco - Kdyby se prováděly revize, muselo by se na volný nuláky přijít.
Haty
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 07 2014, 21:21    Předmět: Citovat

Přesunuto
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund