Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Divný chování NiCd
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po říjen 13 2014, 10:08    Předmět: Divný chování NiCd Citovat

Tužkový nikláče Sanyo Cadnica 3 ks bloky 4,8V/1.1Ah, jeden neznačkovej to samý. Už je mám pár let a tak jsem chtěl udělat kapacitní zkoušku jak to s nima vypadá. Nabil jsem je v 16 hodinovým režimu přes lineární nabíječku pro RC soupravu Hitec, zdroj konstantního proudu 100 mA. Byly lehce vlažný. Nechal jsem je den ležet a pak vybil na procesorový nabíječce Raytronic C14, která měří kapacitu při vybíjení. Bylo nastaveno koncový napětí 0,8V/článek a vybíjecí proud 0.25A. Naměřená kapacita 750-910 mAh. Napětí všech článků po vybití na desetinu stejný. Celkem ucházející na 3-4 roky stáří.
Pak jsem je nabíjel na C14 proudem 0,2A s deltou peek 20mV/článek a do všech se vešlo jen 400-500mAh, pak došlo k vypnutí na deltu. Baterky naprosto studený. Pokus o opakovaný nabíjení, znova delta po pár minutách. Zkusil jsem nabíjet 0,5A a stále stejný. Při následným vybíjení kapacita mizérie kolem 400mAh. Pokud jsem je ale nabil v 16 hodinovým režimu bez delta peek, zase měly kapacitu 750-910 mAh. Tak kde je zakopanej pes? Ty články generujou nějakej nesmyslnej delta peek? Kapacitu v 16 hodinovým nabíjení mají slušnou, jeden blok jsem zkusil vybíjet 1A a taky byl kapacitou kolem 800mAh, takže jsou ještě dost tvrdý. C14-kou to není, bloky Panasonic SC 1,7 až 1,9Ah do bateriovýho nářadí si při stejným testu vzaly při nabíjení asi o 5-8% víc, než co se vybilo a kapacita se blížila na článku deklarovaný.
Takže záhada...
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Devo70



Založen: Dec 28, 2007
Příspěvky: 1290
Bydliště: Poprad

PříspěvekZaslal: po říjen 13 2014, 10:35    Předmět: Citovat

Podľa mňa technológia ukončenia nabíjania detekciou delta U stojí za starú bačkoru. Taktiež som neodolal a kúpil si takú nabíjačku so sadou akumulátorov. Pre vrodenú nedôveru k novým technológiám som si vypočítal dobu nabíjania a vyšlo mi 5,5h pri nabíjaní udávaným prúdom. Ale nabíjačka ich "stihla" nabiť za 1,5h !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1680

PříspěvekZaslal: po říjen 13 2014, 11:01    Předmět: Citovat

Prověřil bych stav a provedení kontaktů na nabíječce i přívodů k nim. Na jejich (nestabilních) přechodových odporech, tam může při rychlonabíjení velkým proudem, docházet k úbytkům napětí, které řídící jednotku nabíječky „oblbnou“.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po říjen 13 2014, 11:08    Předmět: Citovat

Devo70 napsal(a):
Podľa mňa technológia ukončenia nabíjania detekciou delta U stojí za starú bačkoru. Taktiež som neodolal a kúpil si takú nabíjačku so sadou akumulátorov. Pre vrodenú nedôveru k novým technológiám som si vypočítal dobu nabíjania a vyšlo mi 5,5h pri nabíjaní udávaným prúdom. Ale nabíjačka ich "stihla" nabiť za 1,5h !!!

A boli uplne vybite?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Devo70



Založen: Dec 28, 2007
Příspěvky: 1290
Bydliště: Poprad

PříspěvekZaslal: po říjen 13 2014, 11:20    Předmět: Citovat

Nové a takmer vybité. Pre istotu som každú ešte vybil žiarovkou. Druhým a ďalším nabíjaním sa čas predĺžil na 1,75h. V globále kapacita nedosiahla ani tretinu kapacity udávanej na článkoch.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po říjen 13 2014, 11:24    Předmět: Citovat

Otazne je, ci je problem v tej nabijacke, alebo maju tie clanky skutocne nizku kapacitu. Aka je to znacka?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Devo70



Založen: Dec 28, 2007
Příspěvky: 1290
Bydliště: Poprad

PříspěvekZaslal: po říjen 13 2014, 11:41    Předmět: Citovat

Už sa nepamätám, reklamoval som ju a vrátili mi peniaze. Bola z Kauflandu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po říjen 13 2014, 11:51    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
Prověřil bych stav a provedení kontaktů na nabíječce i přívodů k nim. Na jejich (nestabilních) přechodových odporech, tam může při rychlonabíjení velkým proudem, docházet k úbytkům napětí, které řídící jednotku nabíječky „oblbnou“.

Konenektory jsou kvalitní "zlacený". Baterky pájený pořádným Cu páskem. No a 0,2A rychlonabíjení? To asi ne, kdyby to bylo 2A tak bych věřil na přechoďáky.
Dnes jsem je zkoušel nabíjet 0,5A na rychlým kanálu analogový BEL 610 a u ní delta zabrala až po necelých dvou hodinách a baterky byly dost teplý. Vypadá to, že na malých kapacitách a nabíjecích proudech procesorovky nějak obrazek_cenzuraě regují a vymejšlej si deltu dřív, než opravdu je.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: po říjen 13 2014, 16:42    Předmět: Citovat

no ono obecně nabíjení menším proudem než 0,5C není vhodný, pokud chcete ukončovat podle delty. Při tom malým proudu prostě nevznikne dostatečnej pokles u konce nabíjení. Což by sice mělo způsobovat opačnej problém (budou se nabíjet pořád a k ukončení nedojde), ale třeba ta nabíječka ukončuje ještě podle něčeho jinýho (když se jí třeba nelíbí charakteristika, tak podle napětí) a proto to ukončí hodně brzo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1680

PříspěvekZaslal: po říjen 13 2014, 16:51    Předmět: Citovat

Jo, ony jsou to baterie ze čtveřic sériově zapojených článků. No tak v tom případě, by mohla být příčinou nestejná kapacita a vnitřní odpor jednotlivých článků, stárnoucí baterie. Pokud nebude nabíječka hlídat každý článek zvlášť, nastavení konečného napětí na 4x0,8V Vám nezaručí, že některý článek v baterii nebude podvybitý (nebo již přepólovaný) a ostatní ještě nevybity. To se pak nutně odrazí i na časovém průběhu napětí baterie, při jejím následném nabíjení a může být i příčinou selhání funkce ΔV. Ale, to přece - znáte?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po říjen 13 2014, 17:23    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
Jo, ony jsou to baterie ze čtveřic sériově zapojených článků. No tak v tom případě, by mohla být příčinou nestejná kapacita a vnitřní odpor jednotlivých článků, stárnoucí baterie. Pokud nebude nabíječka hlídat každý článek zvlášť, nastavení konečného napětí na 4x0,8V Vám nezaručí, že některý článek v baterii nebude podvybitý (nebo již přepólovaný) a ostatní ještě nevybity. To se pak nutně odrazí i na časovém průběhu napětí baterie, při jejím následném nabíjení a může být i příčinou selhání funkce V. Ale, to přece - znáte?


Psal jsem, že všechny články končí na 3,2V na desetinu přesně. Takže podvybíjení či dokonce přepólování to určitě není. Navíc i po nabití mají zase na desetinu stejný napětí a nikdy jsem nenaměřil rozdíl ani při delším skladování.
Dnes jsem zkusil nabít z 0,8V samostatnou málo používanou Cadnicu 1.2V/1,1Ah, proudem 0,6A, abych vyloučil to, co psal Czatlantis. Zase to vyplo na deltu po dodání 460 mAh. Článej jak led. Nabíječkou to taky není, Tema procesorová nabíječka.
To jsou mi věci, asi budu dál NiCd nabíjet na analogových lineárech nebo na AC610, ta vyhodnocuje deltu až když články hřejou. To je asi jedinnej způsob, jak do nich a z nich dostat maximum...

Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1680

PříspěvekZaslal: po říjen 13 2014, 20:48    Předmět: Citovat

Máte pravdu, zmínil jste se i o stejném napětí na všech článcích v baterii.
Kapacita je tedy u všech stejná a přechodové odpory jste již vyloučil. Že by zvýšený vnitřní odpor článků? To se mi nezdá...
Tak to jsem z toho málo moudrý.
Ale když jste měřil články samostatně, byl by problém k nim připojit paralelně voltmetr (nejlépe analog) a kouknout, jak leze v procesu nabíjení napětí nahoru, a při jakém napětí je to nabíjení vlastně přerušeno? Něco jako sejmutí nabíjecí charakteristiky. Napětí plně nabitého článku (baterie) při průchodu nabíjecího proudu, zjistíte u té druhé nabíječky (bude vlivem opotřebení asi jiné, než udává výrobce článků).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út říjen 14 2014, 11:27    Předmět: Citovat

Koukám, že asi konečně využiju kartu s 16-ti kanály 12 bitovýho AD převodníku s základním rozsahem 10V pro jednočip 89c52 co se mi už léta váli doma. Má rozlišení 2,44 mV, to by mělo stačit na měření NiCd 4 a 5 článků, co mě zajímá. Stačí napsat prográmek, co bude postupně měřit články od toho nejblíž nule a u následujícího vždy odečíst předchozí měření a pak to vše poslat do pc jako text a v Excelu vynásobit konstantou na napětí a zpracovat do grafu. Zase hraní na dlouhé zimní večery. Nejhorší bude připojení měření na jednotlivý články baterie.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1680

PříspěvekZaslal: st říjen 15 2014, 0:42    Předmět: Citovat

Psal jste, že články v baterii mají stejné napětí, a to ve stavu nabitém i po vybití.
Jak teď nad tím uvažuji, v tom případě by možná bylo jednodušší, měřit napětí při nabíjení na baterii, jako celku. Podle Vašeho popisu, nabíječka patrně odpojuje baterii nedostatečně nabitou. To by se však mělo projevit nižším svorkovým napětím baterie, při ukončení nabíjecího procesu, než když ji nabijete svou druhou nabíječkou. Pokud se to potvrdí, lze bádat dál nad nabíječkou.
Ještě mě napadlo, ty články jsou pájeny a propojeny měděným páskem. V jakém stavu jsou spoje - nežere je něco?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 15 2014, 9:15    Předmět: Citovat

Nojo, jenže nabíječka Sanya 1,7Ah a Panasoniky 1,9Ah nabíjí správně, delta vzniká až když jsou teplý a opravdu do nich vleze o trochu větší náboj než je na nich deklarováno. Jenže nabíjecí proud je obvykle 0,8A. Spíš to bude opravdu že při menších nabíjecích proudech si delta dělá co chce.
Jen na zkoušku jsem večer nabíjel jednu sadu jako tříčlánek PB 0,3A a při ohřátí jsem ji vypnul, dodanej náboj byl 1.15 Ah. Ráno jsem je vybil a zase mám 0,86Ah. Nojo, ale kdo to má hlídat... Lepši bude kašlat na to a nabíjet 0,1C a vypnout až si vzpomenu Smile
Baterky jsou pájený z prodejny, nebo bodovaný z Fulguru, nikde nic nekvete.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund