Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vícekanálové nahrávání na PC (Multichannel Recording)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pafel



Založen: Oct 05, 2009
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2009, 0:08    Předmět: Vícekanálové nahrávání na PC (Multichannel Recording) Citovat

Možná už kde koho napadlo jestli PC zvládne použít více zvukovek pro nahrávání více stop najednou (jako ve studiu). Dneska už ano a docela jednoduše. Nový Sony Sound Forge Pro v.10 dokáže použít a nahrávat z Line In od zvukovek u vás v PC. Tím pádem se dá udělat z PC docela solidní nahravací záležitost do zkušeben kdy vám jde o Solidní zvuk každého člena kapely aby si ze zkoušky všichni odnesly nahrávku kterou si doma mohou vklidu prostudovat a zjistit chyby nemluvě o masterování pro další účely.
Běžné zvukové karty jsou dostačující 16bitové (nebudu rozebírat jak to funguje, je toho na netu dostod jiných) lepší karty Sound Blaster Audigy jsou 24bitové a to i na vstupním AD převodníku a dokáží nahrát zvuk ve znatelně lepší kvalitě a dnes už nejsou ani tak drahé(500kč).
Kam tím mířím? Myslím že by bylo zajímavé a mám to v plánu snad zanedlouho postavit takové PC kde budou 4 zvukovky 24bitové a protože LineIn je Stereo tudíž je možnost nahrávat 8kanálů zvlášť.

Je potřeba sestavit 8kanálový nejen mikrofonní předzesilovač který dokáže takové vstupy co já budu chtít dostat na linkovou úroveň a předá je zvukové kartě.
Toto není až tak složité(stačil byl TL072 s pár součástkama). JENŽE!!!!

Rozvedu tu co jak bude nahráváno:
-------------------
zpěv
mic do preampu zde se signál zesílí a je potřeba ho rozdělit na cestu do zvukovky a do odposlechového komba

basa
možnost1)
je snímáná kabelem přímo z nástroje do preampu-problém s impedancí snímačů a je zesílena a jedna cesta jde do zvukovky a druhá do komba

možnost2)
kombo má symetrický výstup>převést a oddělit, ale jak s kostrama?

kytara
mic do preampu nic víc

saxofon
mic potřebuje fantomové napájení a jde do preampu nic víc

klávesy
mají vlastní trafo a jsou stereo,ale snímat stačí jeden kanál. Ale je potřeba signál vést i do komba

bicí
kopák se zvučí jedním mic rovnou do preampu
levá a pravá strana kondenzátorovým mikrofonem který potřebuje fantom do preampu
-------------------------
jen pro ujasnění kombo které tu je zmiňované má směšovač pro 5 vstupů a tudíž se využívá jako odposlech pro klávesy a zpěv současně
-------------------------

prvně podle mě vzniká problém že pokud vytvořím předzesilovač napájený z napětí zdroje PC a na jeho vstup připojím třeba mikrofon,a výstup pokud připojím přímo na vstup Line In zvukovky vznikne velké rozdílové napětí koster a musí být použit oddělovací člen (nejspíš galvanický - ground loop=trafo 1:1) který zhoršuje kvalitu signálu (dobré trafa od neutriku jsou za 350kč jedno a jsou kvalitní ale představa že jen na trafách nechám 8x350kč je docela nepříjemná takže to chce vymyslet něco jiného) V tuto chvíli by mě zajímaly možnosti a vaše návrhy jak toto zrealizovat aby toto bylo pro každý kanál možné se samozřejmě co nejmenší strátovostí kvality a jednoduchostí konstrukce.

Podle mě připadají v úvahu 2 možnosti a to

-ODUZEMNIT zdroj v PC (což je podle mě docela održku a zajímalo by mě co to udělá třeba vůči monitoru LCD ale přesto se to někdy dělá)

-předzesilovači udělat vlastní trafo které jej galvanicky oddělí od sítě s PC
což je podle mě schůdnější ale složitější varianta a zajímalo by mě která z těchto variant je podle vás lepší a která vůbec bude fungovat

To bychom měli základní problém jak vůbec napájet preamp. Dejme tomu že tato základní věc pude vyřešit nějakým způsobem. Vzniká hned další problém a to je Fantomové napájení. Toto napájení má být 48V ale vzhledem k tomu jak malé proudy tam tečou není potřeba ani tak velké,je funkční cca při 12V,ale jde o individuální mikrofony.Tím že potřebujem napětí 48V vzniká problém u zdroje z PC které má 12V a basta. Jde o to, zdali by se to dalo řešit přídavným trafem???A to samé pokud napájíme trafem, lze to použít?

Přecházíme na další problém a to je že pokud jsme signál do prampu přijmuli, zesílili na linkovouu úroveň, poslali do zvukovky ale potřebujem ještě jednu odbočku která tento signál také zesílí ale pude do komba a bude dál reprodukován. Takže další co je za problém je zem vstupu komba a zem výstupu preampu. pokud bych nedělal další odbočku za preampem a pouze to natvrdo oddělil,jak se to zachová oproti oddělení?

V neposlední řadě mě ještě napadlo jak je to vůbec s impedancí na vstupech a výstupech jak preampu, tak zvukovky a nástrojů a komba...

Další věc je že z kláves leze už signál na linkové úrovni a je stereo a je potřeba ho dostat do preampu(jemožné předzesílení vynechat a jít rovnou do zvukovky, nejspíš ano,ale jak pak dostat signál do komba? Pokud použiju levý na nahrávání a pravý do komba,tak se mi kostry komba a Preampu tak jako tak spojí.
************************************************************
Ideální případ by byl takový že by to bylo zabudované v předním panelu PC a ještě ideálnější že by to bylo napájeno z PC zdroje ale to není podmínkou.Neideálnější je zabudovat tyto střeva do kufru a ne Casu PC Very Happy Jsem zvědavý na vaše názory a doufám že z toho něco vznikne Smile [/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2009, 1:32    Předmět: Citovat

Poradim ti - NEVYMYSLAJ.
Nestoji to za to!

Tiez som uvazoval podobne, pichad do PC vela kariet rozne preampi a tak dalej. Nestoji to zato lebo to nikdy dobre nepojde das do toho vela financii a hlavne casu sam nevies co so zemnimi sluckami a tak.....


Ja som to nakoniec vyriesil tak ze som si kupil za 80eur tuto zvukovku:
http://img.photobucket.com/albums/v217/pobmmm/Pleppy1/M-AudioDelta1010LT24-Bit96kHzPCICar.jpg

Nova stoji cez 200eur aj viac. Chalan co mi to predaval vravel ze ma est e2 mozno by este mal. Je to fakt dobra karta, ma 8 analog vstupov z toho 2 simetricke XLR a 6 nesimetrickych chince + 2 digi ked si doplnis externy prevodnik mas 10Vstupovu zvukovku. Navyse to pracuje s 24-bitov, 96kHz ma to zanedbatelny sum je to rychle aj na pomalej masine v skusobni to mam na AMDcku 650MHz a stiha multitrackingove nahravanie. Neni skratka ocom.... A keby ti tich 8 vstupov bolo malo da sa to spojit s dalsou rovnakou kartov a mas 16vstupov pripadne s externimi AD prevodnikmi 20 co uz nahras aj dichovku Smile

A na robenie preampov by som tiez zabudol. Ja vyuzivam mixpult. Kazdy trosicku lepsi mixpult ma direct outy na kazdy kanal pri nahorsom aspon inserty na kazdy kanal (tie idu este pred equalizerom co je niekedy nevyhoda). Z nich vytiahnes priamo vystupy z jednotlivych mikrakov a nastroj ako su bicie kde potrebujes mat aj 7 mikrofonov mozes zmiest do mensieho poctu stvop napr 4 roch a tak poslat do zvukovky. Takze neni o com. Ja som socitku pouzival omnitronix RS1622 http://www.etc-shop.de/images/produkte/2377-RS1622-1.jpg
ktory som splasil z druhej ruky cez inzerat za 4000sk Smile A s nahravkami som bol maximalne spokojny. Teraz po prichode do novej skusobne tam mali chalani taky lacnejsi soundcraft tak pouzivame ten lebo je lepsi ale aj na omnitronixe sa paradne dalo....

Potom uz len v cubase nahadzes na jednotlive stopy efekty alebo riadene zosilnovace napr na bicie davam Gateri (teda taky noise gate) - maju potom vacsie grady, trosku sa pohram s equalizerom stocim si zvuk aky potrebujem. Na gitare tiez equalizer basa sa taha cez trafakovy dibox cez linku z ampegu, na basu exituju rozne plaginy ktore ti urobia naozaj dobry zvuk aj ked hras basu priamo do mixu + spev tam sa hodi trochu halu.... Pripadne ak sa s tym niekto chce moc hrat moze sa dohrat druha vstva gitary a potom to zne ovela mohutnejsie....

Nakoniec sa da pohrat s masterom cez vseliake preampy, nahravka sa trosku vyekvalizuje, da sa tam jemne compresor, pridaju harmonicke normalizuje sa ....

Fakt sa neoplati vymyslat. Ono je hlavne problem ze tie zvukovky musia mat ine IRQ prerusovanie a to niekedy nenastavis ani za nic. A pochybujem ze by to spolahlivvo slo. Kamarat co si tiez takto nahrava sa rovnako takehoto napadu vzdal a kupil si zasa multitrackovy A/D prevodnik s USB vystupom 14 kanal + dake digi vstupy. Obsahuje to rovno peampy na mikrofony netreba ziaden mix vsetko upravi v PC. Je to od firmy TAPCo stalo ho to pred rokom 14tisic SK.

A este jedna info. Z Beznej Livky 5,1 ky sa da urobit az 8 vstupovy zvukovka !. Treba na to KX drivra externe prevodniky. Ona totizto obsahuje dost dobry procesor ktory toto dokaze len povodne drivery to nepovoluju.... Potom sa vstupy pouzivaju Line in, Aux in, CD in a SPDIF in s externym AD prevodnikom. A dokaze to nahravat multitracking. Kamarat este za stredoskolskych cias cca rok 2002 to takto spojaznil vo svojom planovanom studiu ktore potom aj tak zakapalo ale slo mu to Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2009, 7:03    Předmět: Citovat

U souběhu více samostatných zvukových karet bych se bál jedné věci, není jisté jestli všem poběží hodiny pro vzorkování přesně synchronně, takže u nástrojů snímaných mikrofonama, kde budou nutně přeslechy, se to pak bude fázově všelijak posouvat a interferovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5215
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2009, 7:14    Předmět: Citovat

A hadam staci jedno vlakno,nie?Treba si najprv precitiat pravidla a az potom pisat...Snad to niekto zmaze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pafel



Založen: Oct 05, 2009
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2009, 11:14    Předmět: Citovat

keemo napsal(a):
A hadam staci jedno vlakno,nie?Treba si najprv precitiat pravidla a az potom pisat...Snad to niekto zmaze.



jo sory omlouvám se, nevěděl jsem jak rychle tu lidi reagují a jak na co koukaj,tak jsem to prostě hodil na 2kategorie;)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pafel



Založen: Oct 05, 2009
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2009, 11:29    Předmět: Citovat

No každopádně díky moc za odpovědi, fakt jsem mile překvapenej že jsou lidi co se rádi podělej o zkušenosti a takhle rychle. No každopádně ta kartaje hodně zajímavej kauf.Ale napadají mě problémy:

-má karta vlastní fantomové napájení? Pokud ano tak tím mohu sfouknout třeba mikrofony k bicím,ale i tak na ságo pude potřeba ještě napájení
pokud ne, tak z insertu od pultu bude potřeba převést nesymetrický výstup na symetrický aby se tyto vstupy daly využít a nebo na ně píchnout jiné 2 mikrofony třeba kytaru a kopák

-Z mixpultu a insertů už jsem o tom uvažoval a udělal jsem si zkušebně 2x stereo Jack to cinch a na sendovej kolík jsem to píchnul aby to odtud bralo signál jen do externí zvukovky k noťasu a na returnovej jsem nic nepořipojoval ale i tak mi to nevzalo žádnej signál. Je to z velkýho Yamaháckýho majku kterej už je starší,ale je to 16tikanál se vším všudy tak nepředpokládám že by byl špatnej na insertech.
No tím ale ještě nastává problém jak natáhnout zpěv a klávesy zpět do jednoho komba když použiju inserty. Prostě teď není pult s directama
.

Jako každopádně je to super řešení,ale stále to neřeší jednoduchost když je to všechno zabudovaný v jednom PC a přijdou hráči s kabelem od svýho apce nebo majku a zapíchnou se a hrajem a nahráváme. Samozřejmě je tvoje řešení víc profi a s víc apcem a kvalitnější. Mě spíš jde o jednoduché do PC a pro nahrávání na CD můžem použít inserty od Majku... Jinak docela rád bych slyšel jak jsi zmasteroval vaše nějaké nahrávky klidně mi je pošli na mail pafel.kubicek(zavináč)seznam......cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2009, 16:09    Předmět: Citovat

takze
nie napajanie fantomove ta zvukovka nema ma len prepinanie na tie simetricke vstupy bud MIC alebo LINK uroven. Ale v tom nevidim ziaden problem sak mas len 2 kapacitne mikraky a to na bicie a tie mozes kludne napajat z mixu kazdy mix fantomove napajanie ma. DO tychto simetrik mozes pichnut napr gitaru, bass linku, kopak, rytmicak.... Takze kde je problem

No a s tym insertom na tvojom mixe. Pokial nemas direct outy na mixe co asi nema (tie su inak zapojene simetricky) tak pouzi tie inserty. Ich signal byva vyvedeny pred korekciami a za Gainom teda maju linkovu uroven. ! Inserty niesu zapojene simetricky ale nesimetricky a tak zvlasne. Ono je to konektore prvotne urceny pre pripojenie efektoveho zariadenia do cesty signalu (ako seriova efektova slucka). Teda ked tam pichnes cisty jack rozpoji sa signalove vedenie a dalej do micxu ten signal nejde. Teda ten vystup ma na spodnom pine vysielanie signalu, na strednom prijem a na krajnom zem. Ak to chces vyuzit navyvedenie signalu z mixu musis prepojit na stereojacku prvy a druhy pin (pri stereo jacku by to bolo L a P) odtial beries signal a zem z tretieho pinu tam pripojis opletenie tieneneho kabla a na druhej strane chince....

Nic zlozite.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
somorastik



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 427

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2009, 13:21    Předmět: Citovat

Ahoj, mam skusenosti s mulittrackom na PC (Mac), toto leto som s tym pracoval.
Ja osobne by som ti odporucal si kupiť niečo ako mam ja teda: ALESIS MultiMix (ja mam firewire verziu, myslim že už robia aj USB 2.0, v podstate je to jedno ale treba si dať pozor že ak budeš pracovať na PC notebooku, nie každý firewire kontorler to vykrije, Alesis odporuča TI chipset-Texas Instruments)
Tie MultiMixy su v roznych variantach 8,12,16 ja mam 12 a uplne to stači, su tam 4 microfonove preamp vstupy, a všetko si možeš fyzicky kontroovať potenciometrami aj ťahovými (Level) aj otočnými (3 band Eq, Pan , Aux...), je to vymakana mašina, k tomu sluchatka a zosilovač a ideš.
Správa sa to vlastne ako zvuková karta, čiže cez to aj prehravaš.
Vzorkovacie kmitočty 44khz (cd quality) a 48khz.

Každopadne si musiš zvažiť či maš všetko potrebne na nahravanie, mikrofony, káble, SPRÁVNU MIESTNOSŤ! nie vyvajčiakovanu garáž, atď hudobníkov s časom, hromadou času, a v konečnom pripade nejake tie schopnosti a filozofiu nahravania.

Asi toľko
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pafel



Založen: Oct 05, 2009
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: út říjen 13 2009, 8:25    Předmět: Citovat

Díky moc za tipy lidi,ale myslím že se tu ztratila základní myšlenka celého projektu:) Celá věc se jedná pouze o sestavení jedoduchého PC které dokáže na běžných zkouškách vyplivnout multistopu, kde bude každého člena kapely dobře slyšet jako samostatného a zároveň si může poslechnout v konextu s ostatními členy.

Co se týče masterování a věcí týkajících se už o dost vyšího levelu tak když se nahrajou bicí samostatně jako první pomocí signálu vytaženeého z mixu (Direct/Insert), pak basa samostatně a základní groove je, tak zbylé nástroje se donahrajou taky samostatně a krom toho že na nahrávkách můžou pracovat lidi samostatně doma v klidu a vzít si tolik času kolik budou chtít taby si nahráli svoji část jak chtěj. (Basa přez DIbox nebo mix do PC přímo; Klávesy přímo do Line in PC; kytara přes mix mikrofonem z komba; Ságo klipsnou přes mix a zpěvu se věnuje víc času. Celé to zmasterovat, tak jednoduše to buď zkusíme sami a nebo nahrávky šoupnem někomu kdo už s tím dobu dělá. My nepotřebujem z každý zkoušky vydávat CDčko. Ale když na zkouškách dám doprostřed místnosti jeden mikrofon tak z nahrávek není všechno dobře čitelné. Zvučit všechno přes mix a nahrávat sloučené stopy pohřbívá možnost následného masterování a výsledek není ideální když není jedna osoba která by to slyšela v odhlučněné místnosti a mohla si zvuk upravovat.

Thats all:)[/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund