Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Co je to?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
KrTTeK



Založen: Jan 02, 2008
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 21:08    Předmět: Co je to? Citovat

Zdravim všechny. Mám takový problém. Víte někdo, k čemu je zapojení na přiloženém obrázku? Jak se chová nebo jaký bude přenos napětí? Za každou radu nebo odkaz na literaturu jsem vděčný. Děkuji


zapojeni-proficad.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zapojeni-proficad.JPG
 Velikost:  27.97 kB
 Staženo:  86 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31995
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 21:15    Předmět: Citovat

Principiálně je to zesilovač s FETy ve třídě A - T1 je zdroj proudu, T2 vlastní zesilovací stupeň. Účinnost prachmizerná, kvalita podle nejrůznějších názorů výborná. Bez ochran a dalších zdrojů možného zkreslení. Bez buzení se nastavuje tak, aby na spoji RD a T1 byla polovina Unap.
Stačí?

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 23:04    Předmět: Citovat

Tak jsem splnil přání a smazal OT příspěvky. Ano, začínalo to tu pěkně smrdět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31995
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st leden 02 2008, 23:54    Předmět: Citovat

No, možná stačilo je jen "vysypat na smetiště"...
Ale ten tuším Custův příspěvek stačilo jen poupravit - nebijte mne, jestli se mýlím v autorovi i přesném znění, pokusím se ho reprodukovat i se svým dodatkem:
Také to může být při správných hodnotách součástek generátor sinusových kmitů - pokud by se patřičně nastavila zpětná vazba respektive její poměr a fáze, stejně jako každý pořádný zesilovač se i toto zapojení může rozkmitat a generovat elektrické kmity s amplitudou a kmitočtem určeným zesílením a tou zpětnou vazbou.

Jinak díky Hillovi za odmoření fóra od chemických sloučenin nevábných, ba i smrdutých.
EKKAR

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
KrTTeK



Založen: Jan 02, 2008
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: čt leden 03 2008, 0:27    Předmět: Citovat

a já pánové každopádně taky děkuji. pomohlo mi to k orientaci. Snad se s návrhem a simulací obvodu už nějak poperu, když vím co má dělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: čt leden 03 2008, 8:31    Předmět: Citovat

Pokud si matně vzpomínám, tak elektronková obdoba tohoto zapojení s dvojitoru triodou se používala v kanálových voličích TV přijímačů jako vstupní zesilovač (s elektronkami ECC82, ECC88, E88CC nebo PCC82, PCC88 atd..).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt leden 03 2008, 15:01    Předmět: Citovat

Tohle je tzv. kaskódové zapojení - kombinace dvou stupňů SE + SB. A k čemu to je? Používá se to ze dvou důvodů, popíši to s klasickými bipoláry:

1) Oddělení výstupu od vstupu. Stupeň SB omezuje uzemněnou bází zpětnovazební kapacitu od výstupu do předchozího zesilovacího stupně.

2) Nahrazení jednoho drahého tranzistoru dvěma levnými. Výkonový VF tranzistor je drahý, popřípadě by třeba vůbec nebyl - spíše historická věc. Odpory se nastaví rozdělení napětí na stupně tak, že SE má malé napětí a SB velké. Jako SE se použije dobrý vf tranzistor, ale s malou kolektorovou ztrátoru - má nízké napětí. Jako SB se použije výkonový u kterého zase je odlehčeno v požadavku mezního kmitočtu, protože pracuje v zapojení SB.

Mimo to se zjistilo, zejména u elektronek, že zapojení má dobré šumové vlastnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
KrTTeK



Založen: Jan 02, 2008
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: čt leden 03 2008, 20:28    Předmět: Citovat

No kdyby se někomu chtělo pomoci mi s výpočtem hodnot prvků v obvodu, byl bych mu za to velice vděčen. Mám zadané hodnoty:
Ucc = 15V
R3 = 100k
RD = 5k
RZ = 10k
K = 0,2m
UT = 1,8V
lambda = 0
Id = 1m
Zdá se mi, že se v tom stále motám dokola, všechny mé dosavadní výsledky selhaly (simulace v PSpice).
Pokud by třeba někdo věděl o nějaké literatuře, kde by se potřebné informace daly najít, budu samozřejmě rád dvojnásob.
Předem díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá leden 04 2008, 11:00    Předmět: Citovat

Pokud jde o stejnosměrné nastavení pracovního bodu, to nemůže být tak težké. Co schází v zadání je rozdělení napětí na obou trazistorech, to se bude muset zvolit. Protože T2 pracuje do malé zátěže, dal bych mu menší napětí než T1. Pokud je Id = 1mA a Rd = 5K, potom úbytek je 5V a zbylých 10V se rozdělí na oba tranzistory a stabilizační úbytek na Rs.

Viděl bych to asi tak na:
Udst1 = 5,5V
Udst2 = 2V
Na odporu Rs bych volil stabilizační úbytek asi 1,5 * Ut ~ 2,5V.
Odpory v děliči se spočtou z výchozí hodnoty R3 tak, aby se napětí na tranzistorech rozdělilo podle naší volby. Mezi G a S se nejprve počítá, že je Ut a pokusně bych hodnoty doladil. Kondenzátory se spočtou podle dolní hranice přenášeného pásma.

Není mi jasné, co je lambda a K.

Tohle píši od boku jako první náhled na možný výpočet.

některé odkazy:

http://noel.feld.cvut.cz/vyu/eos/eossli.pdf strana 43
http://en.wikipedia.org/wiki/Cascode
http://www.passlabs.com/downloads/articles/cascode.pdf
http://www.analogzone.com/col_0412.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
KrTTeK



Založen: Jan 02, 2008
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: pá leden 04 2008, 12:16    Předmět: Citovat

lambda a K jsou parametry tranzistorů pro vytvoření jejich modelu ->
-> Id = K*(Ugs - Uth)^2 kde K = beta = 1/2*KP [A/V^2]
(KP je proudový faktor)
a lambda je modulace délky kanálu, ta má vliv na výstupní odpor tranzistoru podle vzorce: ro = 1/(lambda*Id)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá leden 04 2008, 14:23    Předmět: Citovat

Aha, no uz jsem to pozapomnel. Je-li tedy lambda=0, vystupní odpor celého zapojení je dán Rd. Ale pro výpočet hodnot prvků bude tedy hlavně důležité potřebné napětí Ugs, abychom mohli určit, jaká napětí mají být na děliči R1-R2-R3.

Pak tedy Ugs není Uth, ale

Uds = odmoc(Id/K) + Uth

Pro přesný výpočet by se měl ještě stanovit nějaký činitel stabilizace a podle něj určit Rs, jinak bych to dal odhadem, viz předchozí.

V jednom z odkazů je uvedeno, jak by se měla rozdělit napětí na tranzistorech. Z toho vyjdou potřebná napětí na děliči a nic už nebrání spočítat odpory R1, R2, R3.

Co se týče přenosu střídavého signálu, nějaké výpočty jsou v odkazech. Ale zhruba lze říci toto: protože lambda=0, tak výstupní napětí je součinem proudu T1 a odporu Rd. Proud T1 musí být shodný s proudem T2. Teď jde o to spočíst proud T2. Rs je blokovaný, takže Ugs T2 je rovno Uvst. A vzorec pro proud jste uvedl. Pro malý signál bych derivoval závislost Id na Ugs a v pracovním bodě daném Id podle zadání tak spočítal strmost a tím i střídavý proud T2. A opět, protože lambda=0, čili ro -> nekonečnu, tak změna napětí na spoji S T1 - D T2 nemá vliv na proud T2.

Prosím, konsultujte vše, co jsem napsal, nejméně s vlastním úsudkem, lépe se skripty a s poznámkami z přednášek. Poslední přednášku z elektronických obvodů jsem měl v květnu 1977.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
KrTTeK



Založen: Jan 02, 2008
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: pá leden 04 2008, 17:50    Předmět: Citovat

Tak se zadařilo, výpočet rezistorů, vazebních kondenzátorů i kondenzátoru blokovacího se povedl. Trochu jsem se potýkal s výpočtem přenosu napětí, posléze mi však došlo, že pokud očekávám v simulaci stejné hodnoty je třeba do výpočtu také zahrnout vliv zátěže Rz.

Problém je tedy vyřešen a tímto všem děkuji za pomoc (a taky trpělivost), obzvláště uživateli "mtajovsky", jehož popostrčení mě uvedlo na správnou cestu k výsledkům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund