Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sestřižení videopásky na velikost pro magnetofon. Jak na to?
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
usualboy



Založen: May 05, 2010
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: so květen 08 2010, 8:05    Předmět: Sestřižení videopásky na velikost pro magnetofon. Jak na to? Citovat

Zdravím,

nepřemýšleli jste již, že byste při dnešním nedostatku magnetofonových pásek a jejich drahotě zkusili sestříhnout pásku z videokazety na pásku magnetofonovou? Jedná se přece o chromované pásky, které by měli mít lepší zvuk. Já jsem to již zkoušel. Rozebral jsem staou B42 a místo voditek pro pásku jsem tam přišrouboval dvě žiletky, jednu ze spoda a jednu ze shora. Bohužel páska se všilijak thala a nejela přesně. Ještě mě napadlo zkusit dát přesnou rozteč žiletek přímo do videa a při přetáčení žiletky přitlačit, ale jak je tam upevnit? Asi by to bylo dosti složité. Na víc se žiletky časem docela stupí. Páska, kterou jsem nařezal měla ale moc pěkný zvuk i když šla hodně do výšek.

Co vy na to?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1241

PříspěvekZaslal: so květen 08 2010, 8:20    Předmět: Citovat

... to je asi zlý sen....

Stefan31
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
usualboy



Založen: May 05, 2010
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: so květen 08 2010, 8:29    Předmět: Citovat

To mě je tak napadlo. Chápu, že se může jednat o blbost. Ale přišlo mi to zajímavý...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1241

PříspěvekZaslal: so květen 08 2010, 8:48    Předmět: Citovat

Tie pásky sa ešte vždy predávajú a už aj v ČR a SR...

Stefan31
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5216
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: so květen 08 2010, 8:52    Předmět: Citovat

Nema to zmysel uz len z toho dovodu ze videopaska je Chrom a s beznou komercnou masinou na to nenahras,nakolko su stavane na klasicke hnede pasy (Ferro?)...Tot asi tolko.V pripade kupy pasok- aukro.cz pripadne vintageaudio.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so květen 08 2010, 19:20    Předmět: Citovat

Přemýšlel, teoreticky. Ještě v dobách historických sálových počítačů co používaly magnetický záznam dat na cívkách a pásek šíře 1/2" (12.5mm)
Scotch, Ampex, Memorex.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so květen 08 2010, 19:40    Předmět: Citovat

Pro smazání CrO2 potřebuješ mazací proud asi o 7dB silnější (podle tvaru čela mazací hlavy ani to nemusí stačit), předmagnetizační proud zhruba o 6,5dB silnější, abys dostal CrO2 pásek do optimálních pracovních podmínek. Pak ho můžeš budit při stejném zkreslení o 2-3dB vyšším záznamovým proudem proti pásku s γFe2O3.
Ve snímacím zesilovači pak bys měl zkrátit horní časovou konstantu korekce na 75% původní (tedy posunout zlom směrem k vyšším frekvencím). A pak dorovnat vyrovnaný průběh "přes pásek" jemným dostavením předmagnetizačního proudu.
Ale, i kdyby se ti podařilo rozříznout pásek tak přesně, že ho stroj bude bez potíží protahovat, i kdyby tak velký magnetický tok nepřesytil jádro záznamové hlavy, která není pro tak velké sycení navržená, zbude tu stále ještě jeden problém: kompatibilita s ostatními magnetofony.
Cívkové stroje byly totiž dělané nejčastěji jen pro pásky typu IEC-I, jen pro pár exemplářů se vyráběly pásky Ferrochrom, tedy s oběma vrstvami. Takové magnetofony měly přepínač Normal / Special (Sony, Akai), ale tyto pásky nevyžadují tak razantní změnu nastavení přístroje.

Radši se poohlédni po normálních páskách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: so květen 08 2010, 20:21    Předmět: Citovat

S tou kompatibilitou při přehrávání bych neviděl až takovej problém, nahrané kazety se taky prodávaly CrO2 pro 120uS, prý kvůli lepšímu odstupu šumu a čistším výškám, i když má CrO2 má základní šum vyšší než Fe2O3, tak se mě zdálo, že hrají líp. Spíš bych viděl problém v tom sycením a možná u některých strojů i záznam předmagnetizace na pásek. U některých strojů jsem naměřil na oscilátoiru i kolem 60kHz a míň. To by při rychlosti 19 mohl být problém.
Přesto s některýma hlavama, hlavně u tříhlavých strojů a hlavně úpravě záznamový cesty by to snad molůo jít. Já to v každým případě vidím jako větší problém, než to rozříznutí. Vzpomínám si na řezání filmu 16mm na 8mm. Na to se prodávala řezačkas, byl to takovej váleček se štěrbinou pro ten film. Z jedný strany se strkal 16mm, z druhý vycházely dvě 8mm. Jestli se někomu povede upravit třeba naši B73 nebo B116 atd, dejte vědět, já bych to zas tak nezatracoval. Přece jenom má náš národ v úpravách čehokoli na cokoli slušnou tradici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petrus2



Založen: Sep 05, 2005
Příspěvky: 101
Bydliště: Doubek

PříspěvekZaslal: so květen 08 2010, 20:55    Předmět: Citovat

Sorry OT, ale ... čistokrevný bastlení . Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so květen 08 2010, 21:31    Předmět: Citovat

Řezačku na film mám, tentokrát jako kostku, v níž jsou dva válečky s ostrou hranou: jeden tlačí půlku filmu dolů, druhý nahoru. Jde ale o to, že film je podstatně tlustší a tvrdší, shrnout ho ke straně v té štěrbině prakticky nelze.
Něčím se ale musí řezat i ty nejtenčí pásky z vyrobeného širokého pásu (to jsem nikdy neviděl, jsem jen někde četl, ještě si tak vzpomenout, kde), tak to okouknout tam.
A jedno drobné připodotknutí: u rychlosti 4,75 cm/s skutečně není příliš velký rozdíl ve zvuku znát, když se pustí chromka kazeta na kazeťáku jen pro obyčejné pásky. Naopak ten zvuk je prezentnější a dělá dojem, že jen tam víc výšek. Ve skutečnosti jich zase o tolik víc není (demagnetizace při záznamu je sice menší, ale štěrbinový efekt při snímání to pásmo stejně ukončí). Při vyšších rychlostech posuvu se tyto vlivy posunou o oktávu či dvě výše, takže se uplatní až nad slyšitelným pásmem.
Dokud z toho nebudeš pořizovat přepis na další pásek, aby se ty odchylky nasčítaly, zřejmě bude převýšení kmitočtové charakteristiky při poslechu akceptovatelné.
EDIT: už jsem to našel
Agfa_1 Agfa_2
A asi to rozřezání nebyla žádná holá tento, protože i BASF po letech přiznávají, že Agfa to měla líp zmáknuté. Určitě pamatujete některé šarže pásku BASF, které prostě špinily a špinily, protože měly na okrajích narušenou pojivovou vrstvu. A bylo jedno, zda šlo o cívkové nebo audio či videokazety.
BASF rozebírá problematiku střihu například tady (výtah, zkus to přegůglit)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pida_m



Založen: Feb 04, 2010
Příspěvky: 775
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: so květen 08 2010, 22:24    Předmět: Citovat

... hups.. spátky na stromy..
Myslím, že starých a dobrých pásek je dostatek a ani nejsou drahé, chce to jen hledat.

_________________
píďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: ne květen 09 2010, 7:08    Předmět: Citovat

Vzpomínám si, že jsem kdysi četl jak udělat magnetofonový pásek z papírového, namáčeného do sajrajtu co obsahuje rozpuštěné železo. Podle druhu sajrajtu se ty pásky označovaly jako "acetofonový", "octofonový" a "olejofonový". Ale nezkoušel jsem to a nevím o nikom kdo by to zkoušel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne květen 09 2010, 8:52    Předmět: Citovat

přečtěte si knihu Made in Japan od Akio Mority - zakladatele korporace SONY jak začínali po válce s ruční výrobou magnetických pásků, a kam to dotáhli...
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne květen 09 2010, 9:23    Předmět: Citovat

Nestor filmového zvuku pan dr. Rentz, takto firemní zástupce Eumigu pro ČSSR v 70.-80. letech, nanášel magnetickou stopu 0,9 mm na 8mm kinematografické filmy, dělaly se i nějaké sety pro adhezní nanášení na principu samolepky. On to měl snad dokonce doma na koleně vyráběné.
http://www.ckkp.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=73&Itemid=35
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne květen 09 2010, 11:19    Předmět: Citovat

My jsme si nechávali zafrézovat magnetickou stopu na S8 mm filmy (vlastně dvě, druhá byla jen 0,4mm široká na vyrovnání tloušťky druhého okraje filmu) v Teplicích, rovnou po vyvolání. Emulze musela prostě dolů, jinak by to nedrželo. Byl to pásek na AC podložce od Agfy, aby se dal slepit s filmovým podkladem. Jinak to dělal jistý Pan Vaněk ve Vrchlabí, ale ten pár pásků se špatně sháněl. Jenže zase to mělo výhodu, že se lepilo do už sestříhaného filmu, takže slepky nebyly tak slyšet. Ona chybějící magnetická vrstva ze slepky byla slyšet asi o sekundu a půl později v už běžícím záběru. Ale ten různý čas střihu obrazu a zvuku byl bolestí všech filmových formátů.
Občas jsme točili na kazety s filmem, na kterém už magnetické stopy byly. Sice existovaly kamery, které na ně uměly rovnou zaznamenat zvuk, ale k těm jsme se nedostali. Tak se ozvučovalo na projektoru Eumig.
Synchron "na hubu" jsme nepoužili moc často, ono hrát si s klapkou, když jedna kazeta stačila na 3 a půl minuty a půlka se vystříhala, nebylo zrovna ekonomické.

Zpátky na stromy? Proč ne? Někdy si říkám, jestli nebyla blbost slézat dolů...

(Jinak s autorem výše odkázaného článku Emilem Pražanem jsem se pravidelně potkával pravidelně na soutěžích a festivalech amatérské filmové tvorby, rád jsem ho vytáčel výběrem muziky k filmům, najvíc asi na Hrubé Skále v třiaosmdesátém; fotky z okresní soutěže jičínského okresu v Mlázovicích 1982 jsou na http://hill.ententeak.cz/galerie/#/content/AMATFILM_82/ ; jméno Pana Rentze mi je známé taky, s ním jsem se ale nikdy nesetkal, pokud si vzpomínám)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund