Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SONY KV-2022MR korekce podušky
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: čt únor 08 2007, 10:48    Předmět: SONY KV-2022MR korekce podušky Citovat

Zdravím všechny,
mám problém s korekcí podušky u této TV. Prostřední část obrazu je naprosto rovná, ale cca 6cm od vrchu i od spodu se obraz začne roztahovat (horizontálně) a seřídit to nejde. pokud se totiž snažím aby vršek a spodek byl rovný, začne se prohýbat ten prostředek.
Schéma je případně tady:
http://radim.gzk.cz/soubory/kv-2022mr.pdf
Včera sem nad tím seděl celý odpoledne. V obvodu korekcí - okolo Q581 a Q582 jsem už vyměnil prakticky vše, kromě toho ještě elka ve zdroji, ve vertikálu, dokonce i L504, L502 a T581 (cívky jsem použil z jiného šasí stejného typu, ostatní souč. samozřejmě nové). Co jsem nevyměnil jsem proměřil. Napětí zhruba sedí podle schématu, akorát nasedí u Q582 (tam bude asi ta zrada), ale nechápu proč, protože vše okolo jsem vyměnil nebo změřil. Ikdyž Q582 úplně vyhodím ven, tak se s obrazem nic nezmění. Prostě už si s tím nevím rady. Podle majitele ta televize byla už v několika servisech (včetně autorizovaných) ale nikde nebyli schopni nebo ochotni to spravit. Bylo měněné i vn trafo a dokonce i obrazovka, takže záviťák ve vychylovačkách to taky nebude....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12521

PříspěvekZaslal: čt únor 08 2007, 11:14    Předmět: Citovat

Q581 a Q582 zpracovávají úbytek napětí, které vzniká průchodem proudu rezistorem R805 10k/0,5W. Pokud tranzistor Q582 nemá na nic vliv, pak se toto napětí k němu asi nedostává.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5681
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt únor 08 2007, 17:03    Předmět: Citovat

Jak to vypadá s rozměrem H? Je zúžený a prohnutý nebo roztažený. Pokud je roztažený a logo jde až za roh, není závada v podušce ale v max. rozměru a není co korigovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: čt únor 08 2007, 18:19    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
Jak to vypadá s rozměrem H? Je zúžený a prohnutý nebo roztažený. Pokud je roztažený a logo jde až za roh, není závada v podušce ale v max. rozměru a není co korigovat.


Právě že horizonální i vertikální rozměr je akorát, i linearita je dobrá - v té střední části obrazu. Rozjíždí se to jen dole a nahoře. Když tam zobrazím mřížku nebo šachovnici, vypadá to asi tak jak jsem to tady nakreslil:



obr.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  obr.jpg
 Velikost:  46.74 kB
 Staženo:  89 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12521

PříspěvekZaslal: čt únor 08 2007, 20:01    Předmět: Citovat

Jak reaguje obraz na změnu nastavení příslušných trimrů, tedy amplituda, tvar a pracovní bod obvodu parabolického (korekčního) proudu. Odezvy na tato nastavení snad přiblíží místo závady. Na můj vkus je v obvodu nadměrné množství elytů. Asi bych je začal systematicky měnit. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: čt únor 08 2007, 23:02    Předmět: Citovat

Elektrolyty jsem vyměnil všechny co jsou na rozkladové desce a ve zdroji. Kromě toho jsem nejdřív proměřil a potom pro jistotu i vyměnil: R590,R591,R592,R582,R583,R584,R588,R586,R585, C804, C813, Q581,Q582,L504,L502,T581,R587+oměřil jsem všechny odpory ve vertikálu a v buzení horizontálu... žádná změna. Napětí podle schématu sedí až na napětí na emitoru Q582, kde má být 0,55V a je tam jen cca 0,05V (měřeno lepším multimetrem).
Při otáčení trimrem RV581 se mění obraz asi tak jak jsem naznačil na obrázku -zajímavé je že u vrchu a u spodu se to pořád rozjíždí do stran. Trimrem RV582 se dá měnit H-rozměr obrazu, geometrie (prohnutí) se při tom mění jen minimálně. Dá se dokonce při určité kombinaci těch dvou trimrů dosáhnout takové nastavení, že ta první linka zleva je úplně rovná, ale pak je o to větší zakřivení v pravé polovině obrazu ...



obr2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  obr2.jpg
 Velikost:  35.65 kB
 Staženo:  83 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
micak



Založen: Nov 21, 2006
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: pá únor 09 2007, 2:43    Předmět: Citovat

Někde kolem Vn. trafa jsou impulsní kondenzátory ještě by jsi je mohl vyměnit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12521

PříspěvekZaslal: pá únor 09 2007, 10:53    Předmět: Citovat

S těma 0,05V na emitoru Q582 nemůžu souhlasit, protože je to úbytek napětí na rezistoru R558 2,2/1W, který vzniká průtokem vertikálního vychylovacího proudu přes C557. Pokud tam máš tak malé napětí, zkontroluj spoj na tišťáku (propoj to drátem). Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: pá únor 09 2007, 12:29    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
S těma 0,05V na emitoru Q582 nemůžu souhlasit, protože je to úbytek napětí na rezistoru R558 2,2/1W, který vzniká průtokem vertikálního vychylovacího proudu přes C557. Pokud tam máš tak malé napětí, zkontroluj spoj na tišťáku (propoj to drátem). Wink

Aha, to byla moje chyba, multimetr ten impulsní průběh špatně vyhodnotil. Takže napětí už sedí, ale můj problém se tím nevyřešil. Ještě zkusím ty impulsní kondy, ale jinak už fakt nevím...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12521

PříspěvekZaslal: pá únor 09 2007, 17:42    Předmět: Citovat

Nezbude, než vzít osciloskop a zkontrolovat průběh parabolického průběhu na bázi Q581. Podle všeho je průběh zkreslený tak, že dolní části průběhu paraboly (spodní špičky) nejsou tranzistorem přenášeny do transduktoru, tzn. tranzistor je příliš přivřený, a nebo průběh tyto špičky neobsahuje. Bez této kontroly jsme "namydlení" Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: pá únor 09 2007, 19:18    Předmět: Citovat

micak napsal(a):
Někde kolem Vn. trafa jsou impulsní kondenzátory ještě by jsi je mohl vyměnit.
Taky bych se k tomu připojil - běžná závada!!!
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: pá únor 09 2007, 23:35    Předmět: Citovat

Tak jsem zase o něco dál. Vyměnil jsem impulsní kondy - žádná změna. Pak mě ještě napadlo vn trafo - v té televizi už ho někdo předemnou měnil, byla tam náhrada HR-diemen. Měl jsem k dispozici ještě 2 šasí stejného typu -jedno celé a jeden vrak. Dal jsem tam vn trafo z toho vraku - tam byl originál Sony. Trochu se to změnilo. Obraz se už dá seřídit tak že je navrchu i dole úplně rovný ale asi 10cm od pravého horního rohu obrazovky se to zase ohýbá do oblouku. Nebo můžu tu pravou stranu vyrovnat a zase se mi ohne levý dolní roh. Když udělám takový nějaký kompromis tak je to sice lepší než před výměnou vn trafa, ale pořád to ješně není ono.
A teď pozor - nakonec jsem ještě zkusil vzít to druhé šasí (to co bylo vcelku) a zapojit ho místo původního. A chová se to úplně stejně!!! Je to prostě záhada. Jsou tedy v zásadě 2 možnosti.
1) V obou šasi je stejná závada - malá pravděpodobnost
2) dělá to obrazovka/vychylovačka - malá pravěpodobnost, mimo jiné i proto, že ta obrazovka je evidentně nová nebo zánovní - i sám majitel tvrdil že mu jí někde měnili (a to právě prý kvůli té geometrii,ale nevyřešilo se to tím pochopitelně) a dokonce si ji nechával údajně přeměřit v Retonu.
Takže co s tím???

Teď to tedy vypadá takto nějak



obr3.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  obr3.jpg
 Velikost:  33.79 kB
 Staženo:  101 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kondik



Založen: Dec 25, 2006
Příspěvky: 3763

PříspěvekZaslal: so únor 10 2007, 12:51    Předmět: Citovat

xxx

Naposledy upravil kondik dne ne listopad 12 2017, 13:35, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12521

PříspěvekZaslal: so únor 10 2007, 13:13    Předmět: Citovat

Také se přikláním k tomu, že příčinou je ta vyměněná obrazovka. Vychylovací jednotka by sice měla být nastavena z výroby, ale bůhví, jakou má historii. Nicméně přesto (a nebo právě proto) bych se pokusil dokorigovat podušku úpravou tvaru parabolického průběhu tak, aby vykompenzoval nedostatky. K tomu je třeba měnit parametry součástek v obvodu tranzistorů Q581 Q582 a možná i v obvodu vertikálu. Bez osciloskopu to ale dál nejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: so únor 10 2007, 16:20    Předmět: Citovat

díky za rady, ještě se na to podívám a dám vědět
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund