Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hledam : přeletování mikročipu z jedné desky na druhou
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poptávka služeb, nabídky zaměstnání
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Giggo



Založen: May 12, 2024
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 11:00    Předmět: Hledam : přeletování mikročipu z jedné desky na druhou Citovat

Ahoj,
Sháním někoho s horkovzdušnou pájkou, kdo by dokázal přeletovat mikročip z jedné desky na druhou.
Já jsem skončil u mikropájky a toto je mimo mé schopnosti.
Na první desce nutno odebrat čip (vyhodí se) a poslouží klidně jako test odebrání Very Happy
Z druhé desky se odebere stejný čip a přehodí se na první.

Nejlépe Praha a okolí.

Děkuju



deska2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  262.5 kB
 Zobrazeno:  25 krát

deska2.jpg



deska 2d.jpg
 Komentář:
 Velikost:  204.08 kB
 Zobrazeno:  13 krát

deska 2d.jpg



deska1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  228.91 kB
 Zobrazeno:  20 krát

deska1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31988
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 11:40    Předmět: Citovat

1) tohle odpájíš a z desky sundáš naprosto v pohodě i trafopáječkou - jednoduše zaleješ víc nožiček (klidně i všecky po jedný straně) nadbytkem olovnatý pájky a za neustálýho přihřejvání tomu švábu nadzvedneš hezky od kraje jednu nožičku po druhý pomocí předmětu, kterej má ostrou hranu a je pro pájku nesmáčitelnej - nejlepší je ostří vejpůl přelomený žiletky, ale jde použít i ostrej skalpel. Opakuješ i na druhý straně a šváb je volnej - nadbytek pájky z desky ještě za horka odklepneš na podložený noviny (stačí reklamní letáky, aspoň k něčemu se tak využijou). Pájecí pady (plošky) tak zůstanou krásně čistý a zároveň i pocínovaný slitinou, obsahující určitý % olova, což zlepšuje přilnavost a odolnost proti popraskání pájenejch spojů.

2) dobrýho švába nejdřív prohlídneš a opatrně mu srovnáš nožičky - stačí špičatá nerezová pinzeta, nejlepší je "lékařská preparační". Pak mu nahřátým hrotem trafopájky ZAPNUTÝ CO NEJDÁL OD NĚJ přejedeš postupně po všech vývodech - tím z nich stáhneš nadbytečný kapky pájky - PÁJEČKU VYPNOUT ZASE CO NEJDÁL DOSÁHNEŠ OD ŠVÁBA. Pak ho položíš na desku, zkontroluješ orientaci (vývod 1) a správnou polohu nožiček vůči ploškám a přibodneš mu k desce jen asi 1s dlouhým přitlačením hrotu mikropájky dvě nožky umístěný úhlopříčně proti sobě. Pokud je šváb bezprostředně sundanej z desky a nová deska je taky po bezprostředním sejmutí jinýho švába, jen ty povlaky pájky stačí na lehký přilnutí a udržení švába na místě. Po další kontrole a případný korekci polohy přibodneš zbejvající rohový nožky a pak už jen opatrně pájíš vostatní vývody tenkou OLOVNATOU pájkou - nejlepší je mít průměr 0,5 nebo 0,8mm s nekorozivním tavidlem. Průměr 1mm je hraniční. Pořadí vývodů je dobrý udělat takový, že pájíš na střídačku protilehlý řady a ještě od opačnejch konců, aby se pouzdro zbytečně nepřehřejvalo.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Giggo



Založen: May 12, 2024
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 12:53    Předmět: Citovat

No já bych i horkovzdušku sehnal, ale todle je mimo moje schopnosti.
Raději někoho kdo to má v ruce. Já to možná zmáknu a možná obrazek_cenzuraím.
Budu se s tím ale trápit a crcat půl dne s nejistým výsledkem. Někdo kdo to má v ruce to zmákne během chvilky a 10x lépe.
a když vidím velikost toho švába (9.7 x 4.4 mm) tak mi trafopájka přijde nebezpečně veliká v poměru k němu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 411
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 13:09    Předmět: Citovat

Já ti to klidně přepájím (ve firmě). Praha, Florenc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6616
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 13:12    Předmět: Citovat

Taktéž mohu přepájet, Praha - Chodov, když tak napiš PM.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2664

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 13:32    Předmět: Citovat

Home made:
https://www.youtube.com/watch?v=2GNmiy0zp5I
https://www.youtube.com/watch?v=xMXJTLWyBCo

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31988
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 15:01    Předmět: Citovat

Giggo napsal(a):
...
a když vidím velikost toho švába (9.7 x 4.4 mm) tak mi trafopájka přijde nebezpečně veliká v poměru k němu
On musí vydržet ponoření do roztavený pájky, bo se pájí vlnou - současný krátkodobý ohřátí nožek hromadně na jedný straně trafopájkou mu nemá jak ublížit, pokud ho v tom nebudeš koupat deset minut ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Giggo



Založen: May 12, 2024
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 16:04    Předmět: Citovat

Děkuju všem za tipy Smile
Napsal jsem odvážnějším kolegům z Prahy, takže věřím že to dopadne.

Když ne budu odvážnej já Very Happy Smile))

Ony jsou i videa, kde to někdo dělá.
Jen jak říkám, mít to v ruce a dělat to poprvé je velký rozdíl.

https://www.youtube.com/watch?v=IFh_wWDD_94
důležité je to cca od 30s dál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 554
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 19:16    Předmět: Citovat

Hezký, ale to není návod podle kterého by se to dalo udělat. To je jen chlubení, Hele, já to zvládnu...

Nevíme, jakou teplotu nastavil, ani jak dlouho to ohříval. To finální odsávání přebytečné pájky licnou na konci spíš způsobí problémy. A tím, jak to potom polil celé tou čistící kapalinou a přeleštil kartáčkem... no nevím, s ohledem na ty mikrospínače.


Ta velikost 9.7 x 4.4 mm se mi taky moc nezdá, taková blecha to podle mě nebude... Zalítí obou řad vývodů je velmi dobrý způsob. Má to pak větší tepelnou setrvačnost a pokud se to povede prohřát, jde to hned dolů. "Šablonka" vytvarovaná do mikropájky nebo trafopájky je účinná. Používám to druhé, smyčka je v celku, vytvaruju si jí přesně podle IO, nahřeju, přiložím na zalité vývody a během pár sekund všechna pájka teče a brouček jde hned dolů. Vyvaruju se tím poškození, nebo utržení plošek, kdyby byl některý vývod míň ohřátý.

To jak peče toho švába ve druhém videu od PF, to se mi ježí všechny chlupy na těle. Kdyby to napřed prolil pájkou a trpělivě pak ohřál, má to za pár sekund dole. Já tyhle součástky skrz desku vyndavám odpájecí stanicí Weller WSA-1.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jenicek



Založen: Dec 28, 2022
Příspěvky: 370
Bydliště: Krakonošovo

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 21:26    Předmět: Citovat

Taky to můžu udělat, Praha 9 - Horní Počernice
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Giggo



Založen: May 12, 2024
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út květen 14 2024, 6:53    Předmět: Citovat

Mikras napsal(a):
Hezký, ale to není návod podle kterého by se to dalo udělat. To je jen chlubení, Hele, já to zvládnu...

Nevíme, jakou teplotu nastavil, ani jak dlouho to ohříval. To finální odsávání přebytečné pájky licnou na konci spíš způsobí problémy. A tím, jak to potom polil celé tou čistící kapalinou a přeleštil kartáčkem... no nevím, s ohledem na ty mikrospínače.


Ta velikost 9.7 x 4.4 mm se mi taky moc nezdá, taková blecha to podle mě nebude... Zalítí obou řad vývodů je velmi dobrý způsob. Má to pak větší tepelnou setrvačnost a pokud se to povede prohřát, jde to hned dolů. "Šablonka" vytvarovaná do mikropájky nebo trafopájky je účinná. Používám to druhé, smyčka je v celku, vytvaruju si jí přesně podle IO, nahřeju, přiložím na zalité vývody a během pár sekund všechna pájka teče a brouček jde hned dolů. Vyvaruju se tím poškození, nebo utržení plošek, kdyby byl některý vývod míň ohřátý.

To jak peče toho švába ve druhém videu od PF, to se mi ježí všechny chlupy na těle. Kdyby to napřed prolil pájkou a trpělivě pak ohřál, má to za pár sekund dole. Já tyhle součástky skrz desku vyndavám odpájecí stanicí Weller WSA-1.


Mikras a proč se Ti nezdá ta velikost? Já to měřil šuplerou čistě pro zajimavost.
Navíc je docela vidět z první fotky, že celá deska je dost malá v porovnání s mojí dlaní Smile

Ad postup z videa, kde to ten člověk dělá. Já neposuzuju nemám tolik zkušeností, vím jen, že to tak lidi dělají a jsem sem přišel shánět pomoc Smile
a teplota tam vidět je Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Giggo



Založen: May 12, 2024
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út květen 14 2024, 6:55    Předmět: Citovat

jenicek napsal(a):
Taky to můžu udělat, Praha 9 - Horní Počernice


Děkuju moc, to mám taky celkem blízko Smile
, ale povalím z kolegou z Florence, to mám přeci jen nejblíže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1025
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: út květen 14 2024, 8:12    Předmět: Citovat

zdravím, omlouvám se, mám dotaz trochu mimo téma.
petrfilipi napsal(a):
Home made:
https://www.youtube.com/watch?v=xMXJTLWyBCo
PF

díval jsem se na toto video, zajímalo by mě jak se jmenuje ten čirý gel použitý pro odpájení SMD, příp kde lze koupit.
díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 554
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út květen 14 2024, 12:47    Předmět: Citovat

Giggo napsal(a):


Mikras a proč se Ti nezdá ta velikost? Já to měřil šuplerou čistě pro zajimavost.


Já tu velikost nerozporuju Smile Pokud je to tak malé, sundávám to pomocí dvou hrotů mikropájek po zalití obou stran vývodů pájkou.

K tomu videu, má to prostříhané, asi pro svižnost. Teplotu tam nastavuje něco přes 100 °C a pak je střih, tak by to nesundal ani za týden. Teplota by měla být co nejvyšší, aby pájka rychle roztála, tj. cca 450-480°C. Když odsává přebytečnou pájku tou licnou, vůbec mu to nejde a najednou je další střih, jak je to krásně zaletované, pak to čištění. Je to jen můj osobní názor, že jako návod to použít nejde. Jen jako ukázku, že je to možné. Takže vůbec nic ve zlém.

Taky bych to dokázal vyměnit, jsem v Kobylisích, ale protože nabídek už bylo více, tak jsem se už nenabízel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 411
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: út květen 14 2024, 13:01    Předmět: Citovat

Už je to přepájené. Bylo to obyčejné SSOP28. Akorát se musely vymaskovat ty spínače u čipu, aby je horkovzduch neusmažil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poptávka služeb, nabídky zaměstnání Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund