Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Váš názor - řidičák od 17 a mentor?
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31985
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2023, 14:47    Předmět: Váš názor - řidičák od 17 a mentor? Citovat

O nejbližší novele zákona č.361 asi víte, že zavádí tzv. "řidičák na zkoušku" už od 17 let věku, pokud je v autě přítomen i tzv. "mentor", což by měl být řidič s minmálně několikaletou praxí, aby dokázal "zelenáče" usměrnit a poučit. Jenže s novelou zákona se objevuje, že zákonodárce nastavil podmínky tak nějak "českocourkovsky" - zas a znova. Přečtěte si článek a napište, co si myslíte o novele i o jejích podmínkách...
https://tecs.cz/rad-bych-byl-tvuj-mentor-pri-rizeni-ale-zakon-mi-to-nedovoli-babicce-co-cely-zivot-nejezdi-te-ano/?

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2023, 15:06    Předmět: Citovat

Zkusil bych náhled na věc trochu natočit. Pod pojmem mentor má být někdo kdo má usměrnit mladého řidiče a tudíž by měl být autoritou mladému řidiči. Nechci generalizovat, ale mládí má tu neřest, že si myslí že jen jemu nadělila příroda celosvětovou moudrost. O přezíravém postoji k rodičům nemluvě.
Osobně bych raději viděl určité vyjímky při výkonu povolání, popř sportu , než pro civilní ježdění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1937

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2023, 15:11    Předmět: Citovat

Za mě je to nesmysl. Co se děje na silnicích je hruza,tak to bude ještě horší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1728
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2023, 15:38    Předmět: Citovat

Člověk si dovede představit jakým asi mentorem bude nějaký rodič, který je běžně jako řidič agresivní a předpisy se řídí jen když se mu to hodí byť má třeba i delší praxi a jen čirou náhodou mu zrovna žádný bod nebude chybět. Praxe ještě rozhodně nemusí znamenat to, že se dotyčný hodí na mentora. Výsledkem pak může být to, že se žák naučí být "řidičem" s podobnými projevy jako jeho "mentor", který na to být mentorem nemá, což bude v řadě případů spíš na škodu než k užitku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 928

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2023, 15:53    Předmět: Citovat

Souhlasím s věkem + mentor.
Nesouhlasím s autorem článku. Sám jsem jezdil jako šofér z povolání a neměl jsem ani jeden štípanec (majitelé starého růžového řidičáku vědí). Od doby nového řidičáku mám jen jeden nebodovaný přestupek - vracel jsem se v noci a přehlédl zákaz stání kvůli čištění bloku. Stálo mě to tři stovky.
Takže pokud někdo tvrdí, že když je denně za volantem, musí nějaký bod získat je nesmysl. Nemusí. Stačí jet, tak jak se má.
Krásně je to vidět na zákazu předjíždění pro kamiony na D1. Jen v JmK za listopad 600 přestupků. A to silně pochybuju, že tam policajti stáli denně, to by toho bylo daleko víc.
Problém vidím v tom, že autoškoly neučí defenzivní jízdu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1656
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2023, 16:22    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, že (cituji doslova) "měla sice řidičák, ale broky za volantem neseděla" (konec citátu), je to myslím naprosto jasný a není o čem diskutovat. A jenom troll může nesouhlasit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tom82



Založen: Apr 06, 2022
Příspěvky: 136
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2023, 17:21    Předmět: Citovat

Tak nějak oficiálněji, je k tomu web

https://www.l17.cz/

První bod:

Mentorem může být pouze řidič, který je držitelem řidičského oprávnění skupiny B po dobu alespoň 10 let (zkušený řidič), kterému nebyl v posledních 5 letech udělen zákaz řízení a který má v bodovém hodnocení řidičů 0 bodů. Mentorem bude nejčastěji rodič nebo příbuzný mladého řidiče, není to však podmínkou.

Podle mne je ale velká chyba tento bod:

Musí být vozidlo s mladým řidičem v režimu L17 nějak označeno, tak jako je tomu v jiných zemích?

Tuto povinnost zákon nestanovuje, nic však nebrání tomu vozidlo patřičným způsobem označit.


Když vidím autoškolu tak své chování upravím, chápu že se učí, jsem obezřetnější a shovívavější. V případě auta s mentorem se 17 letým šulínem za volantem to nepoznám, a budu si myslet, že řidí ementál. Otázkou také je, pokud si 17cka vezme jako mentora 80+ dědečka...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31985
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2023, 17:27    Předmět: Citovat

DukeNuke napsal(a):
...
Problém vidím v tom, že autoškoly neučí defenzivní jízdu.
Ne? Tak tos hochu asi dlouho neseděl za volantem, respektive se ti zadařilo, žes v poslední době nemusel jet za vozidlem s majáčkem "Das Autoschulle" ... Zásadně se s žákem za volantem jezdí po městě nejvyšší rychlostí 35-40, když jede úplnej zelenáč, tak 30max = nenechají je zařadit "kvalt" vyšší jak trojku, u zelenáčů dvojku, mimo město nanejvejš čtyřku - a tu je ještě nechají "hoblovat" na nejmíň co to jde = mimo uzavřenou obec nepřekročí 70km/h i kdyby pupenec pálil jak na Sahaře a mraky se honily k Evropě nejblíž tak leda nad Islandem. Aby je po aspoň částečným odježdění povinnýho penza vyučovacích hodin za volantem nechali trošku rozjet nelze ani přemejšlet, o jízdě na hranici limitu ani náhodou. Když vidím vozidlo Autoškoly, jedoucí rychlejc než 40 v obci a 70 mimo obec, je to zaručeně "služební jízda", kdy je za volantem sám instruktor a jede na sraz s dalším žákem. Tuhle zkušenost mám nejen jako řidič, setkávající se s vozidlama Autoškoly dneska můžu říct už prakticky 40 let, ale i jako otec 2 prakticky čerstvejch absolventů Autoškoly a kolega několika dalších lidí mezi 18 a 30 rokama věku, kteří buď žákama v současnosti jsou, nebo jsou čerstvě po zkouškách. Kromě toho, ani jeden z nich nebyl v rámci autoškoly NIKDY na jízdě, zahrnující provoz na komunikacích zahrnujících i tramvajovej provoz a NIKDY NEBYLI NA JÍZDĚ PO DÁLNICI. Takže podle mě - jestli se v dnešních autoškolách neučí "defenzívní" způsob jízdy, tak přizdisráčskej zcela určitě ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1323
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2023, 17:40    Předmět: Citovat

Celkem souhlas s clankem, taky mi prijde paradoxni par bodu za parkovani vs babicka co leta neridi. Celkem mi prijde OK i navrhovane reseni v clanku"
Přitom by to šlo rozseknout tak snadno – mentor nechť si udělá jednu, dvě kondičky v autoškole a pokud dostane razítko, že jezdí dobře, může takový být. Bez ohledu na to, že občas nejede v obci padesát, nebo že zastavil někde na blikačkách. Kdo je bez viny, ať hodí kamenem.
jinak nemyslim, ze by to melo uz tak hrozny stav na nasich silnicich este nejak vic zhorsit Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
dvorak



Založen: Apr 25, 2013
Příspěvky: 2015
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2023, 17:46    Předmět: Citovat

V USA mohou jezdit od 15-ti a bez mentora ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1323
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2023, 17:52    Předmět: Citovat

Jiny kraj, jiny mraf, treba chlastat muzou az od 21 Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Tom82



Založen: Apr 06, 2022
Příspěvky: 136
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2023, 18:04    Předmět: Citovat

Hlavně ať v autoškolách konečně naučí lidi správnému řazení v připojovacích pruzích. Tuhle jsem zažil situaci, viz foto, kdy se autoškola v rychlosti cca 30km/h zařadila do pruhu hned na konci plné čáry, na začátku pruhu, ale já využil celou délku a zařadil se v 50km/h na konci. Byl jsem autoškolou vytrouben, protože asi "podjetí" zprava Very Happy


Screenshot_760.jpg
 Komentář:
 Velikost:  154.25 kB
 Zobrazeno:  98 krát

Screenshot_760.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1413
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2023, 19:05    Předmět: Citovat

Devatenáctiletá vnučka si v září taky pořídila řidičák na auto. Přišla za mnou "Dědo, pojď mně naučit doopravdy jezdit". Posadil jsem ji u baráku do auta, ať jede jak je z autoškoly naučená. Deset minut jsem vydržel mlčet. Za tu dobu jsme ujeli 4 km zcela mimo provoz. A dozvěděl jsem se, že v autoškole nikdy nejela víc, než 40 km/hod., a to ani mimo město. Tak jsme si nakonec udělali vyjížďku asi 60 km přes několik vesnic, kus po "dálnici" Turnov - Liberec a poslední 4 km přímo po Liberci a domů. Že se dá mezi obcemi jezdit i osmdesátkou sice věděla, ale nikdy nejela, až se mnou. Přes pár vesnic jsem ji "tlačil" až k padesátce, a po oné "dálnici" až na 100 km/hod. Ani jednou jsem jí nesáhnul do řízení a slovní komentáře byly jen velice stručné. Teď už pendluje mezi intrem v Železném Brodě a domovem (v neděli večer tam, v pátek po obědě domů) docela spokojeně a najela se svým Chevi - Sparkem už přes 600 km. Musím nerad přiznat, že mně její líčení jízd v autoškole docela naštvalo. To nebylo o defenzivní jízdě, ale o přežití času učitele jízdy, který zpravidla celý čas prokecal do mobilu a žáci ho vyloženě otravovali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 703

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2023, 19:06    Předmět: Citovat

dvorak napsal(a):
V USA mohou jezdit od 15-ti a bez mentora ?


Podle státu můžou samostatně od 16 až 18let.
Když chce mlaďoch v USA řídit, tak si pořídí řidičák na zkoušku. To podle státu může od 14 až 16let. Pak může řídit pod dohledem osoby s řidičákem, která je starší 21let.
Pokud odřídí pod dohledem alespoň půl roku a podle státu dosáhne 16 až 18let. Tak se přihlásí na úřední zkoušku - zaplatí poplatek, napíše test a odřídí s úředníkem půlhodinu v provozu. Pak dostane plnohodnotný řidičák.

Prostě jsme tady v babišstánu 50 let za opicema...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7627
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: po prosinec 11 2023, 19:08    Předmět: Citovat

Souhlas s věkem a klidně bez mentora.
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund