Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ventilátor kotle DAKON DOR AUTOMAT
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
LAMER_CZ



Založen: May 05, 2016
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2023, 22:19    Předmět: Ventilátor kotle DAKON DOR AUTOMAT Citovat

Zdravím,
mám kotel Dakon DOR N 25 AUTOMAT a blbne ventilátor. Přikládám video, jak se to chová, prostě to tak vrčí a pulzuje (POZOR, větrák jede bez napájení úplně volně, takže není nijak zadřený) při nízkých otáčkách a prostě se netočí, roztočí se až tak ve 30% a výše.
Přikládám i fotky typu, kdyby někdo věděl třeba podle zvuku, čím by to mohlo být. Jestli je to třeba typicky nějaký kondenzátor nebo něco jiného. Motor je zcela nerozebíratelný (resp. znovy nesložitelnýSmile a podle schématu, co je na štítku, je možné, že je nějaká elektronika i v něm a prostě to bude chtít nový.
Nebo něco v řídící jednotce, která bohužel stojí nesmysl, takže kdyby tam byl jen špatný kondenzátor za 10 korun, byl by to ideál.
Díky za každý nápad.

VIDEO: https://youtu.be/HTdnp3U8L_k


Nesouvisející problém v minulosti s nesouvisejícím zařízením:
Zajímavé, že podobným způsobem se chová i jeden můj pokojový větrák než se zahřeje. Prostě nejdřív se točí šíleně pomalu a vydává dost podobný zvuk ... jak kdyby měl málo napětí, už ani dálkové ovládání nefunguje a kontrolky sotva svítí a když zapnu otáčení, tak se vypne.
Už jednou jsem to spravoval s přesně stejným problémem, že jsem koupil prostě nové součástky (1 opravdu velký na šroub a asi 5 menších, ale taky docela velkých, kondenzátorů) a prostě vyměnil jsem všechno (neměl jsem měřák kondenzátorů), co něco vzdáleně připomínalo něco s popiskem a co bych zvládl odpájet a pár let fungoval bez problémů, ale už je tu ta závada zase.



20230813_135021.jpg
 Komentář:
Štítek 1
 Velikost:  147.3 kB
 Zobrazeno:  73 krát

20230813_135021.jpg



20230813_135033.jpg
 Komentář:
Štítek 2
 Velikost:  131.7 kB
 Zobrazeno:  78 krát

20230813_135033.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_01



Založen: Sep 15, 2018
Příspěvky: 974
Bydliště: BB SK

PříspěvekZaslal: pá září 01 2023, 6:25    Předmět: Citovat

ten motor potrebuje rozbehový kondenzátor, podľa schémy zapojený medzi hnedý a čierny. Odfoť dosku elektroniky a kam je pripojený tento ventilátor
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9778
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá září 01 2023, 7:26    Předmět: Citovat

Je to obyčejný asynchronní motor s běhovým kondenzátorem. Pokud se chová jinak, než před tím, změř kondenzátor na kapacitu, zkus, jestli není vůle na ložiskách, nebo je něco z klecí v rotoru. Regulační jednotka, nebo co to bylo to reguluje omezováním proudu - něco jako reostat, ale triakem, který může být taky poškozen a chovat se nesymetricky při nižších stupních nastavených otáček.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
LAMER_CZ



Založen: May 05, 2016
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: pá září 01 2023, 13:35    Předmět: Citovat

Ivan_01 napsal(a):
ten motor potrebuje rozbehový kondenzátor, podľa schémy zapojený medzi hnedý a čierny. Odfoť dosku elektroniky a kam je pripojený tento ventilátor


Ono je to právě v kotli, tak to budu muset celé rozebrat. To s tím displejem je jen ovládací jednotka, ale pak je ještě vzadu na kotli, celkem nepřístupná další jednotka, do které vedou všechny čidla a motory.
Našel bych někde vysvětlení, jak ten motor funguje? Co je taková ta podivná značka (do které vede současně ta plná černá šipka?) v tom schématu motoru a co znamenají ty dva velké obdelníky?
A když je to teda AC motor, proč tam jsou tři dráty?Smile

Co kdybych mezi černý a hnědý hodil pokusně nějaký kondenzátor? Něco tu mám, vhledem k tomu, že tam není uvedena kapacita, tak bych zkusil nějaký menší a pak třeba větší. Tomu motoru nebo řídící jednotce by to ublížit nemělo ne?
Dík za odpověď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5223
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: pá září 01 2023, 13:39    Předmět: Citovat

LAMER_CZ napsal(a):

není uvedena kapacita
Dík za odpověď.

A toto je co????



20230813_135021_168.jpg
 Komentář:
 Velikost:  217.45 kB
 Zobrazeno:  66 krát

20230813_135021_168.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LAMER_CZ



Založen: May 05, 2016
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: pá září 01 2023, 13:51    Předmět: Citovat

keemo napsal(a):
LAMER_CZ napsal(a):

není uvedena kapacita
Dík za odpověď.

A toto je co????


Jj, už jsem si toho všimnul:) A našel i manuál (https://cdn.sos.sk/productdata/55/bf/678f93ef/g2e133-dn38-40.pdf). Mám tu nějaké kondenzátory, tak to zkusím zapojit paralelně s tím, co je (předpokládám) v té řídící jednotce. Mám tu jen 1.2uF, tak hádám, že něco by to zlepšit mělo;-D A snad to nic nepodělá. Možná ještě skočím do GMka a koupím 2uF. Jaký je vlastně rozdíl mezi tím bílým velkým a tím černým, proč je o tolik menší?Smile A má ten šroub u toho bílého nějakou funkci/kontakt nebo je to jen na přišrubování?Smile



20230901_144149.jpg
 Komentář:
 Velikost:  198.97 kB
 Zobrazeno:  51 krát

20230901_144149.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LAMER_CZ



Založen: May 05, 2016
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: pá září 01 2023, 14:04    Předmět: Citovat

Omlouvám se, jsem úplně blbej, já na to koukal (a fotil) v kotelně. Viděl jsem tam nějakou němčinu, které jsem nerozuměl, tak jsem šel dál a vidím, že tam je podtím i angličtina;-D QRko mi to nechytalo, tak jsem zadal do mobilu to číslo dílu a to mi řeklo jen, že je to dakon a na mobilu jsem už dál nehledal.
Jinak je zajímavé, že u dakonu i v tom manuálu má ten motor ještě jeden kabel s hallovým senzorem ..... tenhle má halový sensor externě .... jako to byste se asi podělali, viz obrázek (byť teda na druhou stranu to možná dává smysl, že to zjišťuje tah ikdyž motor stojí a lehký proud větru ten velký motor rozhodně neroztočí) .... je tam na tom prostě klasický "PC" ventilátor a uvnitř je deska s hallovým senzorem, protože v té vrtulce je magnet, takže jen vyndali cívku a nahradili plošným spojem ..... no a teď se podržte, jelikož ten plošný spoj tam nemá jak držet, tak jej provlékli středem (jak byla cívka) a upevnili to +- stejně velkou segrovkou .... která ovšem v nehostinném prostředí zrezla, rozpadla se, chytla se na ten magnet a zbytek si člověk odvodí ... takže jsem to rozebral, desku přidělám šroubkem, vyhnu zpět tu sondu a budu doufat, že to bude fungovat. Teď už se volně točí, jen jsem tu rozebral asi 10 větráků než jsem našel podobně velkou mikroségrovku, která drží hřídelku rotoru. Ale řešení fakt "geniální" na tak nehostinné prostředí, vyhrabal jsem z toho rotoru asi kilo uhlí, ložiska taky už mají nejlepší dny za sebou, ale zas předělávat klasický ventilátor se mi nechce, protože nemám s přesně stejnou geometrií lopatek a hádám, že to mají kalibrované na tenhle. No děs!



20230813_135043.jpg
 Komentář:
 Velikost:  149.46 kB
 Zobrazeno:  69 krát

20230813_135043.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9778
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so září 02 2023, 13:11    Předmět: Citovat

Počkej, to chceš říct, že je tam vybrakovaný PC ventilátor jako snímač proudění vzduchu? Tak to je dost hustý bastl.
Co se týká toho asynchronního ventilátoru - zkoušel jsi jej připojit na regulovatelný autotransformátor - třeba u někoho,kdo jej má?
Pokud se bude rozbíhat plynule, můžeš mít poškozený triak,který při nízkým stupni otevření působí jako usměrňovač (nestejně se otevírá v obou směrech střídavého proudu). To platí, pokud máš rozběhový kondenzátor v pořádku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
LAMER_CZ



Založen: May 05, 2016
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: so září 02 2023, 19:58    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Počkej, to chceš říct, že je tam vybrakovaný PC ventilátor jako snímač proudění vzduchu? Tak to je dost hustý bastl.
Co se týká toho asynchronního ventilátoru - zkoušel jsi jej připojit na regulovatelný autotransformátor - třeba u někoho,kdo jej má?
Pokud se bude rozbíhat plynule, můžeš mít poškozený triak,který při nízkým stupni otevření působí jako usměrňovač (nestejně se otevírá v obou směrech střídavého proudu). To platí, pokud máš rozběhový kondenzátor v pořádku.


Ano, přesně tenhle bastl na tom je, jako hallův snímač (přitom podle toho manuálu má být originálně součástí ventilátoru - jako možná dokonce i je, tam je velký konektor, ale jen jeden kabel, v nanuálu jsou kábly dva, já to nemám u sebe, mrknu na to příští víkend). Ale jak říkám, ono to dává smysl, ten velký kovový ventilátor by se normálně neroztočil při mírném vzduchu. Jede naprosto volně, není přidřený, ale je prostě velký a těžký. Naproti tomu, kdyz to doho malého lehce fouknu, tak se roztočí (není vevnitř cívka, která by bránila s magnetem otáčení jak u běžného PC ventilátoru).
Je to přesně tenhle (https://allegro.pl/oferta/wentylator-turbina-defro-tech-stp-80-2-12vdc-14235934084) a přikládám i foto, je to fakt obyčejný vykuchaný ventilátor:)

Jinak koupil jsem 2uF rozběhový kondenzátor, tak rozeberu tu ŘJ a kouknu na to, jestli není vadný, nevím, jestli dokážu běžným multimetrem změřit ten triak, pokud tam bude nějak přístupný na desce. Bohužel to nemám jak otestovat ten ventilátor v jiném kotli:(



20230902_204830.jpg
 Komentář:
 Velikost:  234.25 kB
 Zobrazeno:  66 krát

20230902_204830.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1570
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 12:17    Předmět: Citovat

Nezapomeň sem dát fotky až rozděláš elektroniku a boční rozvaděč, to je teprve bastl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
LAMER_CZ



Založen: May 05, 2016
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 14:22    Předmět: Citovat

Zmije napsal(a):
Nezapomeň sem dát fotky až rozděláš elektroniku a boční rozvaděč, to je teprve bastl.


Máš k tomu nějaké info, na co se mám připravit nebo zda je tam nějaký ten triak? Případně jak ho změřit?

Když se dívám na ty triaky, má to vůbec nějaké funkční parametry, které by ovlivňovaly jeho funkci? Nebo prostě když si koupím do foroty třeba tento https://www.gme.cz/v/1495908/ween-bta140-800127-triak
Tak prostě neudělám chybu? Je to 800V/25A. Když tam bude triak třeba 400V/10A, znamená to, že ten 800/25 můžu použít s tím, že jsem jen zaplatil o 10Kč navíc, ale je prostě robustnější nebo to bude něčemu vadit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1570
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 14:56    Předmět: Citovat

Ty máš ten krám nový (nepoužívaný) nebo už něco naběhal? Z hlavy si nepamatuju, jestli tady je polská regulace TECH 703 nebo novější 704. Ani si nejsem jistý jetli je tam tyristor nebo mosfet, je tam ještě výkonový prvek pro podavač. Někde se mi válí regulace TECH na opravu, zatím jsem nenašel dost odvahy se do ní pustit, ta teda nepodává.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
LAMER_CZ



Založen: May 05, 2016
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 17:13    Předmět: Citovat

Zmije napsal(a):
Ty máš ten krám nový (nepoužívaný) nebo už něco naběhal? Z hlavy si nepamatuju, jestli tady je polská regulace TECH 703 nebo novější 704. Ani si nejsem jistý jetli je tam tyristor nebo mosfet, je tam ještě výkonový prvek pro podavač. Někde se mi válí regulace TECH na opravu, zatím jsem nenašel dost odvahy se do ní pustit, ta teda nepodává.



Jo, uz to bezi tak 5 let. Nevim jaka je tam regulace, posilal jsem video, proste takova krabicka:) Vim, ze jsem tenkrat nasel i postup, jak se dostat do servisniho menu (nevis jak?), ale bylo to jednorazove odemknuti, kdy pak varovali, ze to servis pripadne zjisti, ale uz je mimo zaruku, tak je mi to fuk. Dalo se tam regulovat tusim i parametry PID apod.
Jeste k tomu triaku, je jedno jaky tam kdyztak hodim? Pojedu k nasim o vikendu, tak abych ho pripadne mel (stoji to 30 korun tak zadna hruza), u nich nic o vikendu nesezenu, tak abych kdyztak vyzkousel prohodit ten triak (da se nejak otestovat multimetrem?). Dik
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1570
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 20:49    Předmět: Citovat

Podíval jsem se na video, jestli je to video tvého zařízení, tak problém v triaku pravděpodobně nebude. Nejčastější příčina jsou spadlé nečistoty do ventilátoru, které ho přidřou. Potom by mohl být problém v kondenzátoru, který se nachází v krabici řídící elektroniky.
Taky je možné že problém ve skutečnosti není, jedna věc je rozběhový výkon a druhá udržovací, kdy je ventilátor roztočený. Dělá to problém v provozu, že kotel vyhasne, nebo hlásí poruchu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9778
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá září 08 2023, 12:43    Předmět: Citovat

To pulsování je stejný jako otáčení rotoru - motor se může při provozu lehce přidírat. Že to nepoznáš při ručním pootočení je celkem normální. Na rotor při ručním otáčení a při pohonu od statoru působí jiné síly. Při minimálním výkonu se kromě přidření může projevovat i vadná klec v rotoru. Při tomhle testu může být ventilátor zahlcen, nebo mít nedovolenou polohu. Zkus test opakovat při jiný poloze ventilátoru, skus taky sací difuzér částečně zakrýt.
I když je motor neopravitelný, je možný, že by šel rotor nějak demontovat a pak promazat, či vyměnit ložiska.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund