Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vdechnutí nového života odloženým věcem
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2023, 21:02    Předmět: Vdechnutí nového života odloženým věcem Citovat

Zahajuju letní debordelizaci a přicházím na to, že se mi opakovaně vynořují např. tyto předměty:

• Světelné zdroje na bázi LED (občas svolím i s opravou kompaktních zářivek, hlavně značkových, jsou-li ještě non P.R.C., vím, že jim zásah životnost prodluží nikoliv bezvýznamně, navíc v zimě mě čas strávený v mísnosti před PeCe nevadí a práci sám sobě neúčtuju). Nejvíc se mi líbí skleněné párátkoidní skoroedisonky. Ovšem blbě se do nich leze. Sad Motivuje mě to, že deklarované motohodiny za sebou rozhodně nemají. Udělal bych jich pár do zásoby víceméně Číňanům natruc. Dotaz pro el. znalé, kutivé a nekonzumní -> opravovat ano/ne? Question

• Telefony na pevnou (tlačítkové). Líbila by se mi myš Lenka využití konvenčních telefonů v RD, bez ústředny, jen s DC zdrojem (2..3ks), případně aspoň na díly (generátory DTMF, zvonkové IO, displeje apod.). Ovšem aby to nebyla hračka, jako při demonstraci v elektrokroužku, ale něco využitelného a stabilního. Je taková malá domácí pevná věc reálná? Question

• Televizní moduly s MAS560, MAS562 a jejich využití (jinde, než v předvolbách TV a FM). Zatím mě napadá jen blbinka typu rozsvěcení vánočního osvětlení aranžovaného na rodinném domě (např. volba jedné ze čtyř "konfigurací"), nebo přepínání "čehosi" ve vozidlech. Modulů mám mnoho, nápadů málo. Embarassed Question



Jarovka.jpg
 Komentář:
Skoroedisonka (příklad)
 Velikost:  85.94 kB
 Zobrazeno:  30 krát

Jarovka.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33992
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2023, 21:21    Předmět: Citovat

Filamentove LED ziarovky sa daju akurat vyhodit. Opravitelnost je podobna ako pri klasickej ziarovke Very Happy

Ked chces pouzitelnu telefonnu siet, ustredna je nutnost. Inak je to len hracka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2023, 21:28    Předmět: Citovat

Stačilo by spojení mezi vchodem, dílnou a podkrovím, iniciované zvoněním od vchodového kecafonu. Paradox moderní konzumní doby - lidi odkládají funkční telefony! I mobiláty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nostalcomp



Založen: Nov 09, 2022
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2023, 22:13    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Opravitelnost je podobna ako pri klasickej ziarovke Very Happy

V časopise Mladý kostruktér z dob druhoválečného Protektorátu Čech a Moravy vyšel návod na opravu klasické žárovky. Žárovka byla normálně v patici s přivedeným napětím. Patice se musela volně kývat. Pak stačilo do baňky cvrnkat prsty tak dlouho, až se konce přerušeného vlákna potkaly a svařily se. To není vtip. Opravdu to tam je a je to myšleno vážně. Tehdy byly žárovky vzácnost a tak se vyplatil pokus o opravu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4010
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2023, 22:20    Předmět: Citovat

To skutečně fungovalo, i když se do takhle opravené žárovky opakovaně nemělo znova cvrnkat. Very Happy
Tlačítkový pevný telefon se dá ještě používat na VOIP. Sám mám takhle jeden doma, jeden na chalupě. Výhoda se projeví zejména když vypadává mobilní signál. Nebo při volání např. na Slovensko, kdy je minuta za 30 halířů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33992
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2023, 22:24    Předmět: Citovat

Dnes si mozes zohnat wolframove vlakno a argon a urobit to poriadne Very Happy

V tych filamentovych LED ziarovkach tiez moze byt nejaky plyn.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nostalcomp



Založen: Nov 09, 2022
Příspěvky: 85

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2023, 22:27    Předmět: Citovat

jjilek: Pravda. Doporučení, že se nemají opravovat už jednou opravené žárovky tam opravdu bylo. Ale já to nikdy nezkoušel. Zas tak moc jsem se nikdy nenudil Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4188

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2023, 23:53    Předmět: Citovat

Tiež mám v šuflíku "vysvietené" filamentové LEDky, ktoré čakajú na delaboráciu. Mám s nimi niekoľko plánov. Za prvé, zistiť, čo sa im stalo a zmerať prevádzkové parametre. Za druhé, z viacerých vadých vyrobiť jednu poriaadnu, podžhavenú, prakticky večnú. Za tretie, vyrobiť z filamentu (s luminoforom či bez?) detektor UV svetla a skúsiť ním namerať novú a starú LED, či sa potvrdí moja hypotéza, že stárnutím luminofóru svieti menej vo viditeľnom ale o to viac v UV spektre. Pri opadavájúcom luminofore určite.

S klasickou žiarovkou sa mi stalo, že svietila, aj keď mala prerušené vlákno s medzerou asi 5mm. Chcel by som ešte niekedy skúsiť takto rozsvietiť dvojvláknovú žiarovku...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Balt76



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 194
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2023, 5:46    Předmět: Citovat

nostalcomp napsal(a):

V časopise Mladý kostruktér z dob druhoválečného Protektorátu Čech a Moravy vyšel návod na opravu klasické žárovky. Žárovka byla normálně v patici s přivedeným napětím. Patice se musela volně kývat. Pak stačilo do baňky cvrnkat prsty tak dlouho, až se konce přerušeného vlákna potkaly a svařily se. To není vtip. Opravdu to tam je a je to myšleno vážně. Tehdy byly žárovky vzácnost a tak se vyplatil pokus o opravu.


To vážně není vtip. To mě naučil děda už před cca 40ti lety. Když jsi měl objímku jenom na šňůře, nemusel si do žárovky nijak dlouho cvrnkat. Stačilo jenom koukat na plandající vlákno a přivařit ho řekněme řízeně. Relativně nedávno jsem to zkoušel s novodobou tepelnou koulí a vlákno se sice přivařilo, ale hned upadlo jinde. Dřívávějc to fungovalo docela spolehlivě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12079
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2023, 7:24    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
S klasickou žiarovkou sa mi stalo, že svietila, aj keď mala prerušené vlákno s medzerou asi 5mm....

. . . ale on není apríl !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4188

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2023, 8:36    Předmět: Citovat

To nie je fakt, to sa naozaj stalo.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=85504
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2023, 12:37    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Tiež mám v šuflíku "vysvietené" filamentové LEDky, ktoré čakajú na delaboráciu. Mám s nimi niekoľko plánov. Za prvé, zistiť, čo sa im stalo a zmerať prevádzkové parametre.


viz http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=1121441#1121441

Pro plnění baňky s ledkami plynem nevidím nějaký extra důvod. Nic reaktivního, vyžadujícího inertní prostředí tam není, ani tepelná vodivost něčeho jiného plynného, zásadně odlišná od vzduchu asi nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vicious



Založen: Aug 10, 2007
Příspěvky: 661
Bydliště: 3 km od Humenného

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2023, 15:49    Předmět: Citovat

ok1hga: aj mne sa to stalo, počas svietenia sa prerušilo vlákno vo vhodnom okamihu a natiahlo oblúk. Foto pridám do vlákna, kt. nalinkoval samec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LADER



Založen: Apr 01, 2013
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2023, 17:15    Předmět: Citovat

Jako plnivo LED žárovek by se dal použít plyn s vysokou tepelnou vodivostí kvůli ochlazení vlákna. Z ekonomických důvodů tam bude asi suchý vzduch, nebo dusík.
Ve starých wolframových žárovkách zase naopak plyn s nejnižší tepelnou vodivostí (omezení tepelných ztrát) stejně jako do termoizolačních oken.



Snímek obrazovky z 2023-07-11 18-09-42.png
 Komentář:
 Velikost:  113.8 kB
 Zobrazeno:  23 krát

Snímek obrazovky z 2023-07-11 18-09-42.png



_________________
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2023, 18:05    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Tiež mám v šuflíku "vysvietené" filamentové LEDky, ktoré čakajú na delaboráciu. Mám s nimi niekoľko plánov. Za prvé, zistiť, čo sa im stalo a zmerať prevádzkové parametre. Za druhé, z viacerých vadých vyrobiť jednu poriaadnu, podžhavenú, prakticky večnú. Za tretie, vyrobiť z filamentu (s luminoforom či bez?) detektor UV svetla a skúsiť ním namerať novú a starú LED, či sa potvrdí moja hypotéza, že stárnutím luminofóru svieti menej vo viditeľnom ale o to viac v UV spektre. Pri opadavájúcom luminofore určite.
Konečně mé záměry někdo správně pochopil! Vlastně si říkám, jestli by nestálo za to, udělat světelné rozvody v novostavbě RD jako malonapěťové. Vždyť konkrétně ta neožárovka je v podstatě jen iks (předmětná má šest) paraleních oranžových žížalek (impresionisticky - šest "vícevoltových dlouhých LED"), které jsou "krmeny z AC 230V usměrněným napětím přes smart rezistor" (to je ten bazmek v patici). Spekuluju, že jsou ta párátka v zapojení poddimenzovaná (v plasťárně se LED chladí určitou plochou, ve starších provedeních celým kovovým korpusem), nebo je kurvítkózní ten obvod v patici. Kdyby byl pro spešl svítidla určený centrální zdroj (příklad - 24V/2A) vypadaly by ty omezovače v jednotlivých neožárovkách poněkud jednodušeji.
Jenže:
[1] kdo to všechno bude předělávat
[2] jak by takový rezervovaný zdroj měl vypadat
[3] jak omezit jeho klidovou spořebu, pokud by se ve dne nesvítilo
[4] jaký způsob řízení zvolit (aby na základě povelu k sepnutí světla v konkrétní místnosti/místnostech onen zdroj přidal plyn a nevypadalo to pitomě - zpoždění, blikání apod.)
Takže nakonec mi vychází jako nejefektivnější ("nejekologičtější") Very Happy řešení opravit nějaké LEDkovky do zásoby (odstranit původní příčinu výrazně předčasných zdechnutí) a nechat rozvody konvenční (&moderní) - AC 230V, vypínače bez aretace a příslušné spínací prvky do rozvaděče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund