Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lze opravit zaseklou ručičku analogového měřáku?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Tom82



Založen: Apr 06, 2022
Příspěvky: 130
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: út červen 13 2023, 16:40    Předmět: Lze opravit zaseklou ručičku analogového měřáku? Citovat

Dostal se ke mně měřák izolačních odporů Metra PU311. První zjištění je bohužel ten, že ukazatel zůstává v jedné poloze, kterou lze měnit zatřepáním s přístrojem Smile
Samozřejmě přístroj neměří (zkoušeno měření stejnosměrného napětí) a na nastavení šroubkem ručička nereaguje.
Pravděpodobně doprava přes PPL byla poněkud drtivá. Nemáte někdo zkušenosti s opravou obdobného problému, kdy ručička analogového měřáku zůstává zaseknutá?



Screenshot_583.jpg
 Komentář:
 Velikost:  106.31 kB
 Zobrazeno:  50 krát

Screenshot_583.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tom82



Založen: Apr 06, 2022
Příspěvky: 130
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: út červen 13 2023, 17:13    Předmět: Citovat

tak jsem to musel rozebrat - civka se opírá o jádro, někde zřejmě zmizela pružina?


Screenshot_585.jpg
 Komentář:
 Velikost:  163.03 kB
 Zobrazeno:  67 krát

Screenshot_585.jpg




Naposledy upravil Tom82 dne út červen 13 2023, 17:32, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: út červen 13 2023, 17:26    Předmět: Citovat

Zkusím hádat, že cívka s ručičkou je uložená na napjatých vláknech a jedno vlákno je přetržené.
http://www.oldradio.cz/meraky/du20.pdf
obr. 4.
IMHO doma to asi opravit nelze.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červen 13 2023, 18:49    Předmět: Citovat

Prdlý vlákno. Vyjednal jsem Ti opravu u servisáka z Metry. Koukni do SZ.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tom82



Založen: Apr 06, 2022
Příspěvky: 130
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: út červen 13 2023, 19:42    Předmět: Citovat

Celeron: díky moc, pokud nevyjde nákup stejného měřáku z jiného bazaru, tak toho rád využiji. Každopádně je to škoda, umrtvit funkční měřák dopravou kurýrní službou Sad

Abych jen neplenil blbým dotazem, tak na netu jsem nenašel žádné fotky vnitřku měřáku, ani na radiomuseum.org. Tak když už jsem odstranil ty plomby, tak to postnu alespoň sem. Jsou tam fakt i hovňáci Smile



Screenshot_587.jpg
 Komentář:
 Velikost:  264.81 kB
 Zobrazeno:  49 krát

Screenshot_587.jpg



Screenshot_588.jpg
 Komentář:
 Velikost:  252.72 kB
 Zobrazeno:  51 krát

Screenshot_588.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tom82



Založen: Apr 06, 2022
Příspěvky: 130
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: út červen 13 2023, 19:45    Předmět: Citovat

..... měli to teda krásně popsané Smile


Screenshot_589.jpg
 Komentář:
 Velikost:  284.06 kB
 Zobrazeno:  86 krát

Screenshot_589.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33911
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út červen 13 2023, 20:15    Předmět: Citovat

Akuruat nedavno sa tu riesilo balenie merakov, aby prezili prepravu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červen 13 2023, 21:04    Předmět: Citovat

Ty hovňáky musej ven. Aspoň jeden je už vidět prasklej. Budeš tam muset vrazit třeba tohle. V PU310 je měnič (zdvojovač) na 1000V a tak zachovej napětí kondíků. V Hadexu mají ten samej svitek dokonce na 1000V. Z toho menšího svitku se asi moc střílet nebude, vypadá to že je na něm jen málo.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 4:15    Předmět: Citovat

Yarda1 napsal(a):
doma to asi opravit nelze.

Moc lidí asi nemá doma vlákno stejných rozměrů a vlastností, když už by měl ruce a oči trpělivost na takovou operaci. A pak celý systém zkalibrovat.
Je to zvláštní, ty měřáky často přežily 40 let používání, transport, ale v moderní dokonalé době nepřežijou moderní spediční službu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33911
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 7:27    Předmět: Citovat

Prezilo ich len par kuskov, tie ostatne su davno vyhodene.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 8:45    Předmět: Citovat

Samozřejmě že systémy na vláknech s otočnou cívku s citlivostí řádově 100 uA vyžadovaly péči jako o měřicí přístroj a nějaké se poškodily. Vyřadily se ovšem ne všechny kvůli poruše, ale i pro morální zastarání. Ve své době se měřáky DU10, DU20 atd. ve velkém používaly a tedy asi i transportovaly.
S digitálním multimetrem se dá holt házet úplně jinak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Tom82



Založen: Apr 06, 2022
Příspěvky: 130
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 9:16    Předmět: Citovat

Díky všem za pomocné rady. Každopádně přes PPL už asi nikdy nic. Měřák byl sice v originálním boxu, obaleny bublinkovou folii a papirem a to vše v kartonové krabici, ale zřejmě ta přihrávka od skladníka do dodávky byla hozena/kopnuta velmi tvrdě.

Zvážím rentabilitu opravy, vzhledem k možnosti, že úspešně opravený/zkalibrovaný opět nepřežije útrpnou cestu kurýrní službou, nebo poštou.

Přinejhorším získá čestné místo na poličce jako dekorace, hned vedle Normameter GW (ten je ale funkční Smile )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31847
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st červen 14 2023, 12:52    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Samozřejmě že systémy na vláknech s otočnou cívku s citlivostí řádově 100 uA vyžadovaly péči jako o měřicí přístroj a nějaké se poškodily. Vyřadily se ovšem ne všechny kvůli poruše, ale i pro morální zastarání. Ve své době se měřáky DU10, DU20 atd. ve velkém používaly a tedy asi i transportovaly.
S digitálním multimetrem se dá holt házet úplně jinak.
Všecky měřáky s takhle citlivým ústrojím by měly mít aretaci rafiky pro přepravu - právě z tohohle důvodu, aby při nějakým otřesu rafika svou setrvačností neurvala závěs, protože atretační mechanismus převzal držení rafiky a nedovolil jí žádnej nežádoucí pohyb až do zrychlení dosahujícího hodnot likvidačních nejen pro měřicí ústrojí, ale pro celej měřák - běžně se psalo, že tyhle mikroampérový měřáky vydržej ZAARETOVANÝ zrychlení 20G v libovolným směru - bez aretace nevydržely ani nárazově působící 1G ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 7:07    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
...Všecky měřáky s takhle citlivým ústrojím by měly mít aretaci rafiky pro přepravu...

Možná nějaké laboratorní. Já jsem měl (a ještě mám, snad i pořád měří) Avomet DU10, v práci jsem měl DU20 a nepamatuji si, že by tam něco takového bylo.
Domácí avomet mi jednou poškodil bratr, když se mi hrabal ve skříňce, taky se přetrhlo jedno vlákno, už nevím, kde mi to tehdy opravili.

BTW: Veselá historka z natáčení:
Když jsem si koupil svůj první magnetofon (Tesla Blues) a neměl jsem ho kam schovat, vzal jsem čistý pásek, mikrofon, nahrál jsem na něj:
"Ty vopice drzá, jak to že si hraješ s mým magnetofonem? Až přijdu domů, tak si to s tebou vyřídím"
a pásek jsem přetočil na začátek.

Very Happy

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2023, 9:42    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Moc lidí asi nemá doma vlákno stejných rozměrů a vlastností, když už by měl ruce a oči trpělivost na takovou operaci. A pak celý systém zkalibrovat.

možná by si se divil, ale většina z nás to má ještě doma . . .
před mnoha lety jsem si opravoval podobný systém pověšený na "vlasových" závěsech, kde navíc byla k cívce přilepená skleněná rafička . . .
no a hádej co jsem použil . . .
rozebral jsem starého rozbitého budíka a vyndal z něho "pérko od nepokoje".(materiál asi fosforbronz)
rozměrově to bylo skoro stejný
narovnal jsem ho a dal místo původního "vlásku".
když jsem to dělal měl jsem cívku posazenou na papírových proužcích.
když jsem to správně zaletoval(asi na 5tý pokus, správně natáhnout, správným směrem nakroutit),
tak jsem ty papírky zase opatrně vytáhl a cívka zůstala ve správné poloze.
samozřejmě, že se změnila základní citlivost, ale nějak jsem to podle druhého měřáku "zkalibroval" a jako informační měřidlo to dál šlo používat.
byla to šílená piplačka, ale tehdy jsem na to měl oči, neklepající se ruce . . .
. . . dnes bych to už nedal . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund