Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Astabil 7555 s velkou nesymetrií střídy
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17861
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 11:50    Předmět: Astabil 7555 s velkou nesymetrií střídy Citovat

Potřebuju do oblbování vypínání displeje v digitálním odměřování generovat pulzy dlouhý pár desítek milisekund ale jen jednou za 30-60 sekund. Musá to tak být, jinak nefunguje matice tlačítek.
Je tam málo místa, pouze 3V napájení a je potřeba co nejnižší příkon, napájení CR2032.
Ideální by byl astabil 7555, chodí už od 2V a skoro nic nežere. Jenže mě moc nenapadá, jak u něj udělat tu střídu 1:100 nebo podobně.
Zkoušel jsem zapojení na generování PWM signálu s antiparalelníma diodama a trimrem mezi nohou vybíjení a prahem a u něj se na takovej poměr střídy nedostanu, navíc i se shottky diodama je 3V napájení málo.
Matně si pamatuju, že nějaká finta na tohle byla popsaná v knížce Konstrukce s 555, (nebo tak nějak) co kdysi vyšla v BEN. Měl jsem ji, asi si jí někdo půjčil bez navrátila. Nemáte ji prosím náhodou někdo při ruce a nekoukl by jste se?
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3302

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 11:58    Předmět: Citovat

Toto?


555_strida_1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  67.19 kB
 Zobrazeno:  30 krát

555_strida_1.jpg



555_strida_2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  83.93 kB
 Zobrazeno:  32 krát

555_strida_2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2846

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 12:31    Předmět: Citovat

To v příloze (v CMOS verzi) a invertor na výstupu (pokud potřebuješ aktivní H) nevyhovuje?


555_astable.png
 Komentář:
 Velikost:  216.28 kB
 Zobrazeno:  46 krát

555_astable.png



_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2846

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 12:44    Předmět: Citovat

Nebo tam dej malinký MCU, budeš potřebovat jen ten a jeden blokovací kondík (např. PIC10F200 nebo nějaký ATtiny) Wink

Jo, je ironie, že zrovna já doporučuju MCU (když se jim vyhýbám jako čert kříži), ale fór je v tom, že na takhle jednoduché věci si to lze dobře "osahat", přičemž lze použít nějaký vyšší programovací jazyk.

Třeba free Great Cow Basic (pro oba typy) nebo Arduino IDE (pro ATtiny).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2664

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 12:53    Předmět: Citovat

Malé MCU můžeš i uspávat (a probouzet na přerušení od doběhnutí časovače) a pak nebude "žrát" fakt skoro nic.
A ty časy můžeš mít opravdu prakticky jakékoli.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5009
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 13:29    Předmět: Citovat

Notebook je plný malých IO so skoro nulovou spotrebou. Napriek tomu vypnutý notebook vycucne batériu do niekoľkých týždňov. Vypínanie by som rozhodne riešil odpojením napájania.

Pri riešení s 555 by som ako C1 použil zvitkový alebo keramický kondenzátor (alebo niekoľko paralelne) a podľa neho dopasoval odpory. Elektrolyt by časom zmenil hodnotu a celé sa to mohlo posunúť kamsi mimo. Tá stránka pre výpočet hodnôt je tu: https://ohmslawcalculator.com/555-astable-calculator

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.


Naposledy upravil PotPalo dne pá únor 10 2023, 13:39, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 13:37    Předmět: Citovat

Zapojení NE555 pro velký rozsah střídy:


NE555_5-90.gif
 Komentář:
 Velikost:  6.74 kB
 Zobrazeno:  26 krát

NE555_5-90.gif


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5009
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 13:50    Předmět: Citovat

Keď sa do tohoto https://ohmslawcalculator.com/555-astable-calculator zadajú tieto hodnoty:
C = 9400 nF (2x 4,7 uF paralelne, alebo rovno 10 uF)
R1 = 4700 k
R2 = 3300

tak perióda bude cca 31 sekúnd a Time Low (T0) cca 21 ms.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 13:51    Předmět: Citovat

Jde to i s jedním 74HC132 a pouze se dvěma R a dvěma C.
Jedno hradlo (R1 C1) jako astabil (T=30-60s), dvě hradla (R2 C2) jako monostabil (T=10ms) a zbylé hradlo je možné ještě použít případně na inverzi výstupu.



casovac.PNG
 Komentář:
 Velikost:  13.89 kB
 Zobrazeno:  31 krát

casovac.PNG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 16:25    Předmět: Citovat

Na tohle se 555 naprosto nehodi ani v te cmos verzi, je to proste obvod poplatny dobe sveho vzniku (nechci psat primo vykopavka at se milovnici obsolete zas necerti) Smile. Pokud to napajis z baterie, musis primarne hledat reseni s co nejnizsi spotrebou. 7555 bere kolem 80uA coz je nekolikanasobek spotreby celeho bazmeku.

Pokud se ti nechce programovat nejaky mcu s ultra nizkou spotrebou treba jako PIC24F04KA201 ktery v rezimu se zapnutym WDT zere jen 0,4uA, mrknul bych se po modernich casovacich s nizkou spotrebou. Namatkou napriklad TPL5111 je casovac 100ms az 7200s se spotrebu jen kolem 30nA. Ten kratky pulz bych zkusil resit pomoci maleho kondiku v serii, pripadne propojit vystup pres kondik na vstup DONE ktery ukonci pulz apod. Mozna bude stacit jen takhle "brnknout" na nekterou z plosek toho tlacitka na sestupne nebo vzestupne hrane a nebudes je ani muset spojovat navzajem spinacim prvkem. Chce to vyzkouset. Prinejhorsim tam ty obvody das dva a bude to 100% fungovat tak jak pozadujes. Jestli to bude brat 30 nebo 60nA je uz vzhledem k vlastni spotrebe toho odmerovani jedno.

Taky bys mohl zkusit dat tam jen mosfet ktery by v pripade vypnuti odmerovani sepnul to zapinaci tlacitko. Pokud uvnitr najdes pristupne napeti ktere se meni pri vypnuti. Takze by ti to jen jednou za par minut bliklo. Ale nevim jestli mas provedeni ktere je schone merit i ve vyplem stavu. Nektere to umi, jine ne.


Naposledy upravil termit256 dne pá únor 10 2023, 16:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2846

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 16:36    Předmět: Citovat

Jo jo, hlavně si Celerone vyber něco, co samozřejmě nemáš ani v šuplíku, ani to nemají v normální drogerii a je to co možná nejnovější a nejexotičtější.

Ideální bude, když to pak výrobce za pár týdnů či měsíců přestane dělat a o něco později se bude tvářit, že to vůbec nezná.

Realizovaný obvod pak později snadno kdykoliv opravíš, když bude potřeba.

Teď vážně: osobně bych asi použil to řešení se Schmittovými obvody. Když budeš volit dostatečně velké odpory (pozor pak na svodové proudy DPS, kondenzátorů atd., ideální bude to celé zalít), tak by ses měl se spotřebou dostat opravdu nízko.

74HC132 má klidový proud při 6 V (!) a teplotě mezi -55 až +25 stupni C max. 2 uA na celé pouzdro, čili reálně to bude méně (ale zase něco přibyde ztrátou na těch funkčních odporech).

CR2032 má typickou kapacitu 210 mAh, což prezentuje dobu provozu víc než 100.000 hod., neboli přes 11 let.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne pá únor 10 2023, 17:09, celkově upraveno 4 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 16:50    Předmět: Citovat

Jasne, schmittovy obvody s odberem v radech nA ma v supliku kazdej a koupis je i ve vesnicke drogerii Smile
Zminovany TPL5111 neni zadna exotika (pro nektere mozna jo), ale je to siroce pouzivany obvod v moderni technice. Pouziva se v bateriove napajenych aplikacich kde z nejakeho duvodu nemuzes pouzit mcu s nizkou spotrebou, nebo je spotreba ve sleepu v radech stovek nA prilis velka. Ma ho kazdy normalni distributor skladem. Obvod proste jednou za cas probudi MCU ktery udela co potrebuje a spacha sebevrazdu vypnutim napajeni.
https://cz.farnell.com/c/polovodice-io/rizeni-hodinoveho-signalu-casovani-frekvence/casovace-oscilatory-generatory-pulzu?st=tpl5111&showResults=true
https://cz.mouser.com/c/?q=TPL5111
dokunce i Cinani ho vedou
https://www.lcsc.com/product-detail/Timers-Clock-Oscillators_Texas-Instruments-TPL5111DDCR_C2870554.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17861
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 18:29    Předmět: Citovat

Cowley: Ten první nevyhovuje, malej rozsah, druhej by šel ale až na 5 a více voltíků. Já mám jen 3V. Problém dělá dioda.
Standa: to je přesně ono zapojení s BF245. Ale naráží to na problém, že je nemám a v SMD se asi nikdy nedělal. SMD ekvivalent byl BF545 ale ten už taky je problém sehnat. A potřebuju jich minimálně 8 ks.
Termit: hned na začátku padla volba na SMD 7555 protože jich tady mám celou štangli 20 ks. Takže za den můžu mít těch 8 ks odměřování ubastlenejch a nebudu čekat měsíc než to někdo dodá.
Spotřeba 80uA není žádnej problém, v těch Unimax odměřováních mám totalní vypínání odpojením batérky v době kdy se na mašinkách nedělá. Měnit každých půl roku 10 - 16 ks CR2032 je malinko neekonomický.
Dík všem, co jste sem dali odkaz na kalkulátor. Já jsem čuměl na nomogramy astabilu 555 ve stejným zapojení R-R-C, co byly v AR-B 5/94 a tam to vycházelo se střídou pro mě nepoužitelně.
Dávat tam MCU je asi pěst na voko. Na PIC nejsem zařízenej a i když se mi do Arduino IDE povedlo dostat podporu ATtiny85 a spol tak nevím, jak do něj natlačit zavaděč či ho napíct napřímo. Když natáhnu Arduino ISP z Příkladů z IDE tak mi to při kompilaci hází mraky chyb.
A ani tohle mi moc nepomáhá.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 18:38    Předmět: Citovat

No, vzhledem k tomu ze to odmerovani zere cca 15uA (aspon to co mam doma ja) mi prijde 80uA na zminene zapojeni docela dost. Jinymi slovy pouzitim 7555 zkratis zivotnost baterie na 20% stavajici doby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2846

PříspěvekZaslal: pá únor 10 2023, 18:44    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
... i když se mi do Arduino IDE povedlo dostat podporu ATtiny85 a spol tak nevím, jak do něj natlačit zavaděč či ho napíct napřímo.


Jednoduše. Prostě v Arduino IDE vygeneruješ *.hex a ten do MCU vypálíš vhodným programátorem. Zavaděč vůbec nepotřebuješ.

Já osobně mám Asix Presto a TL866 II Plus, takže je to triviální, ale umějí to i poměrně jednoúčelové věci typu USBasp (viz).

No a USBasp stojí něco přes kilo (v tuzemsku)...

Edit: teď koukám, že dokonce v tom odkázaném dokumentu USBasp obsluhují přímo z Arduino IDE, takže je to ještě jednodušší (pokud jsem to při letmém prohlížení dobře pochopil)...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne pá únor 10 2023, 18:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund