Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

PC náhodně nejde zapnout

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 11:31    Předmět: PC náhodně nejde zapnout Citovat

Před týdnem přestalo PC reagovat na tlačítko. Nesvítila ani ledka na klávesnici co jede na 5V stb. Tak si říkám odešel zdroj. Rozdekluju, vyndám zdroj a v dílně koukám dovnitř. Nikde nafouklý čepice a co víc, 5V stb maká. Dal jsem zátěžový trapič 12V/10A, 5V/10A a 3,3V/10A, klemu zem na zelenej a všechno maká včetně PG. Trápil jsem zdroj asi 3 hodiny.
Vrátím do PC a při připojení ATX24 a ATX4 PC naběhlo. Pak jsem připojil vše co bylo na zdroji pověšený a stále vše OK.
Dva dny dobrý a pak znova to samý. Rozdekluju, zahejbu se všema konektorama a najednou naběhl bez stlačení tlačítka. Další den dobrý no a včera a dnes zase mrtvola.
Předpokládám, že asi něco hnije na základovce. Elyty tam jsou lesklý japonský plecháče s hranatou plastovou základnou. Deska je Gigabite s AMD ale papír co to přesně je jsem zasel a dokud PC zase nenahodím, tak to asi nezjistím.
Má s tímhle zapínacím problémem někdo reálnou zkušenost a tuší, co mě čeká a po čem jít?
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33931
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 11:39    Předmět: Citovat

Ked to nejde zapnut, zmeraj napatia:

  • 5VSB na ATX konektore (konektor z dosky nevytahuj, pichni do konektora nieco vedla drotu)
  • lna doske na vstupe pre vypinac
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 294

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 12:23    Předmět: Citovat

Zkontroluj baterku na desce, zkus vyndat RAMky a grafiku a očisti vodivé plošky.
Já to několikrát přejedu pryží na gumování, pak ofouknu vzduchem.

Takhle jsem "opravil" problém, že po zapnutí se někdy rozběhl ventilátor procesoru po pár sekundách se zastavil a znovu rozběhl. Ventilátor ve zdroji přitom běžel stále.

Nedávno jsme s kolegou řešili problém, že systém "viděl" jen jednu RAMku, BIOS přitom detekoval dvě. Nakonec byl problém s pastou, někdo jí tam dal tolik, že časem natekla až mezi piny procesoru. Při tom PC několik let šlapal bez problémů.
Tohle nebude Tvůj problém, jen jako příklad co se může vyskytnou za závadu.



pryz-6521-60-cervena-modra-kombinovana_velky.jpg
 Komentář:
 Velikost:  32.42 kB
 Zobrazeno:  34 krát

pryz-6521-60-cervena-modra-kombinovana_velky.jpg




Naposledy upravil Standa33 dne so listopad 26 2022, 12:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33931
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 12:28    Předmět: Citovat

Ked sa to nezapne, RAM ani grafika s tym nema nic.

A na kontakty gumu nepouzivaj - nikdy nevies, ake svinstvo tam zanecha. Jedine izopropanol.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3369
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 12:30    Předmět: Citovat

Baterka OK?
Co já zažil chování podobné. Byla to nějaká epox. - stb zdroj na desce. KO dva elyty, takže všechno ven, víc práce bylo to seskládat než přepájet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7412

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 13:21    Předmět: Citovat

V každém případě změř baterii, někdy to dělá divné věci.
U Gigabytí desky už jsem jednou řešil, že mi nešla zapnout, protože vyhnilo přepínání mezi 5V SB a 5V a ta část desky, která napájí USB, klávesnici a zapínání zůstala bez napájení při SB. Dělalo to náhodně, zjistil jsem, že spínací FET dostává do G napětí dle nálady. Dál jsem se v řídících obvodech nedostal, pokračovalo to na druhý konec desky a podle postupného klesání napětí mi to přišlo jako nějaký svod na nejspíš SMD elytu. Tak jsem těch 5V SB připojil na USB napájení přes diodu a ochranný odpor a na start desky to stačí... Některé desky to mají ještě vylepšené o měnič na 3,3V, který taky může umřít na vyschlý malý elyt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5668
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 13:45    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
...A na kontakty gumu nepouzivaj - nikdy nevies, ake svinstvo tam zanecha. Jedine izopropanol.

Celý život čistím kontakty gumou a nikdy žádné problémy či reklamace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 14:03    Předmět: Citovat

Zase se podařilo PC našlápnout. Je to asi 10-12 let starý Gigabyte GA780T-D3L s Athlonem II x 4 640 a grafikou GT440. Baterka dobrá.
Jak jsem již psal na začátku vyskočí obrázek boardu s výpisem "Použity polymerový japonský elektrolyty Murata ECAS se zárukou 60 tisíc hodin". Crystal disk píše na SSD C: 8850 hodin v provozu. Před ním tam byl asi rok HDD. Otázka je, jestli tý hlášce o elytech možno věřit a jestli to jsou skutečně takový držáky.
Pořizovat novej se mi teda vůbec nechce, jsou na něm dnes už neinstalovatelný věci a když si představím dobu tam vše znova nacpat. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7412

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 14:09    Předmět: Citovat

Tý hlášce třeba i věřit jde, ale to se týká polymerů okolo CPU, vyhnije to na obyčejný SMD elyt někde v SB větvi Smile Schválně změř, jaké napětí se vyskytuje na klávesnici nabo USB, když to nejde zapnout. 5V tam nejspíš nebude. Navíc 10 let natočí na elytu ve SB větvi 24*365*10 hodin, což je i víc, než bylo slibováno Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 14:25    Předmět: Citovat

Nenatočí. Mám na noze stolu filipsa s vypínačem na celkový odseknutí. Počítej cca 3-4 hodiny denně večer po práci. Přes den běží jiný PC v dílně či kanclu. To odpovídá hodinám nakrouceným na SSD bez těch dvou let, co tam byl HDD. A polymeráky jsou rozhozený po celý desce, klasickej zasmrštěněj ani SMD rakvička tam opravdu není. To jsem spíš vystartoval po baterce, ta by mohla být při tomhle druhu provozu vydudaná. Ale tu jsem už před pár lety měnil.
No nechal jsem rozdeklovanej bok a budu měřit jak radíš.
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7412

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2022, 14:27    Předmět: Citovat

Tak to pak jo. Já jim napájení nevypínám. Jinak nebyla by to první Gigabytí deska, která se po čase začala chovat divně. Neumíraj, ale stávkujou Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 18:46    Předmět: Citovat

U mě umřel zdroj, taky to někdy nenaskočilo napoprvé, napodruhé už vždycky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2408

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2022, 21:37    Předmět: Citovat

Loni jsem si sestavil PC z různě nakoupených starých dílů, jen zdroj, paměti a disk byly nové. Po asi dvou měsících také nenaskočil na první stisknutí a počet se pořád zvyšoval. Stejné to bylo i spojováním vodičů na napájecím konektoru. Reklamace zdroje uznána.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 384

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 15:28    Předmět: Citovat

No já nedávno narazil na zajímavou závadu - PC se občas samo vypnulo a někdy samo zapnulo. Stávalo se někdy ani ne každý den, někdy 2-3x denně. Trvalo 14 dní než jsem na to přišel - svod v zapínacím tlačítku. Za více něž 30 let co se kolem počítačů motám se mi stalo poprvé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 15:48    Předmět: Citovat

Ja to zapinaci tlacitko prakticky nepouzivam, zapinam PC tuknutim do klavesnice nebo mysi. Ani nevim jestli ho mam vubec zapojene.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund