Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Popelák vysavač
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá říjen 14 2016, 18:24    Předmět: Popelák vysavač Citovat

Byl jsem zaůkolován zajistit popelocuc. Tak jsem obešel pár prodejen a koukal co je na trhu, neb nejlepší je si šáhnout a vidět vnitřek. Narazil jsem na naší vesnici na 4 různý druhy od 3 výrobců.
Všechny měly kovovou hadici a kovovej cyklónovej kýbl. Ale vrchní víko s motorem a hlavně systém filtrace, tam už bylo rozdílů docela dost.
Některý provedení se mě zdálo celkem zcestný. Třeba víko s motorem v plastu. Nebo pouze papírovej kruhovej filtr na sání motoru, co mají třeba Hechty. Taky výkony nic moc, 600 nebo 800W. Rolling Eyes
Nejvíc se mi líbil popelák od mě neznámý fy Domo 232. Celokovová nádoba včetně víka, 20 litrů, 1250W a dvojtá filtrace. Na sání motoru je kovová punčocha, která drží tvar, oka tak 0,2 mm, objem cca půllitr. Nádoba zase kovovej cyklón ale přes celý průměr je asi ve 2/3 výšky filtr z tkaniny ze skelných vláken. Nad ním je takovej drátovej půlmíč, který má filtr prohýbat dolů a za chodu poskakuje a tím neustále oklepává filtr a zabraňuje tím zanešení. Provoz píšou 15 minut chod, 15 minut pauza, max 4 hodiny denně. Ten se mi docela líbí.
Co kdo používáte ke kotli nebo krbovkám? Původní nápad byl koupit v OBI jen pasivní celokovovej "předfiltr" k vysavači ale neskladná šílenost, další hadice a cena půlka popeláku s motorem.
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1374
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: pá říjen 14 2016, 19:28    Předmět: Citovat

K tomu účelu by se hodil stavební vysavač, třeba Hilti, ale cena dokáže vyzout z bot. Používám centrální vysavač. Vývod mám hned u krbu, ale jen na bordel kolem. Popel vybírám klasicky lopatkou do popelníku Stačí otevřít komínovou klapku a prach z této činnosti beze zbytku vyletí komínem.
_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá říjen 14 2016, 19:56    Předmět: Citovat

Pořadavek je luxovat popel a nezkoumat, zda v něm náhodou nedoutná jeden malinkej oharek. Tohle když uděláš s popelákem sice s cyklónem ale papírovým kruhovým filtrem kolem sání motoru, tak filtr zhoří. Není to na krbovky ale na pec na chalupu, třeba na vysátí popela z trouby po pečení chleba. Na 150-200 let starý chalupě centrál nebývá. Laughing
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pravoslav



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 138
Bydliště: Kolín

PříspěvekZaslal: pá říjen 14 2016, 20:13    Předmět: Citovat

Já mám vysavač Professor Popelio PP, příkon 1200 wattů, objem 20 litrů.

Všechno vyjma nádoby na popel je z plastu. Samotná nádoba je zhotovena z lisovaného velmi tenkého plechu.
Takže na šásku šetřili, jak se dalo.
Motor je neskutečně poddimenzovaný, během 30 sekund máš na výstupu nepříjemný horkovzduch, ale vysavači to vůbec nevadí.
Vysavač nemám rozhodně proto, abych jej vystavoval. Takže s ním vysávám saze, popel i celý dům, vysavač stále funguje.
Nemá ovšem Tebou zmiňovanou schopnost třást se, což je pro mne mínus. Filtr musím neustále venku vyklepávat.

Filtr čas od času OPATRNĚ přeperu v teplé vodě a jaru.

Příště bych jinak volil, co se popeláku týče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so říjen 15 2016, 9:02    Předmět: Citovat

Ten teplý vzduch není od ohřátého motoru. Ohřívá se průchodem turbínou. Přece jen ten rozdíl výkonu motoru na hřídeli a sacího výkonu se musí někde projevit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so říjen 15 2016, 9:21    Předmět: Citovat

To máš recht, vysavač s příkonem 1200W mívá sací výkon maximálně 200W. Takže nákupem vysavače se vlastně koupí 1KW přímotop. Embarassed
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so říjen 15 2016, 11:15    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Ten teplý vzduch není od ohřátého motoru. Ohřívá se průchodem turbínou. Přece jen ten rozdíl výkonu motoru na hřídeli a sacího výkonu se musí někde projevit.

Tak tohle je mi novinka. Vysavače jsem opravoval nějaký dva roky a tohle by mě nenapadlo. A to mají narozdíl od "popelníků" víc stupňů.
Veškerý vzduch u starších vysavačů z výtlaku turbíny šel skrz motor a ven. Některý agregáty mají sice externí vrtuli pro přívod chlazení, ale výtlak jde do společnýho prostoru, odkud proudí vzduch co splnil svou práci a přes uFiltr opouští vysavač. Kdyby se měl natolik vzduch ohřát "třením v turbíně", tak by už ta turbína přišla o plastový díly.
tady máme na popel jen ten kýbl, na který se napíchne klasický vysavač a je to schopný z krbu vysát i rošty. Zato ten motorizovaný "popelocuc" se za chvíli ucpával - Popel obalil ten vnitřní filtr a člověk musel jako obrazek_cenzura pořád mlátit tou červenou věcí, aby ten popel spadal a vysavač sál. Uvědomte si prosím, že ty popelátory jsou dělaný tak, že když s tím nějaký trouba vysaje ještě horký oharky, tak proud vzduchu je ještě rozdmýchává. Pokud je jich pár, pak dohoří v plechovým kýblu a horkýmu vzduchu jednoduchá turbína vyrobená z plechových dílů odolá. U běžnýho vysavače je turbína tvořena plastem (rozváděcí lopatky) a tenkým hliníkovým plechem (turbínový kola).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7090
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: so říjen 15 2016, 22:02    Předmět: Citovat

To by se ta turbína rozsypala i kdyby byla z titanu...

1kg vzduchu (zhruba 1m³) urychlený na 10m/s (360km/h) má kinetickou energii 50Joulů.
K ohřátí 1kg vzduchu o jediný Kelvin je potřeba cca 1000Joulů.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: ne říjen 16 2016, 8:33    Předmět: Citovat

Habesan napsal(a):
urychlený na 10m/s (360km/h)

jen pro pořádek 10m/s = 36km/h
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne říjen 16 2016, 19:39    Předmět: Citovat

Artaban001 > Tak kde se ten vzduch ohřeje? Kdyby se motor ohříval takovou rychlostí, že po 30 sekundách by byl schopen o tolik ohřát poměrně slušný proud vzduchu, tak během dalších dvou minut shoří. A to neuvažuju plný sáček.
Napsal jsem to zjednodušeně, protože jsem chtěl poukázat na to, že teplo převážně nepochází z motoru. Samozřejmě po delším provozu i ten motor něčím přispívá.
Osobně si to představuju asi takto (ale můžu se plést):
Vysavač pracuje tak trošku jako tepelné čerpadlo.
Vzduch je nasáván hadicí, vzniká podtlak, čímž je vzduch ochlazován a odebírá teplo sací hadici. V turbíně je stlačen, tudíž teplota vzrůstá a ještě je větší o teplo, které nasbíral z hadice. Dále se vzduch ohřívá průchodem filtry, za nimiž zase část teploty ztrácí, protože se tlak snižuje k normální hodnotě. Časem k tomuto teplu přibude i nějaké z motoru.
Nebo má někdo nějaké smysluplnější vysvětlení?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5213
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: ne říjen 16 2016, 19:59    Předmět: Citovat

2 kW prikonu jsou malo na to aby se ten vzduch pri pruchodu motorem ohral? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne říjen 16 2016, 20:07    Předmět: Citovat

Ano, to je schopen se motor tak rychle ohřát. Většinou jsou to šmejdy. Jak jsem psal výše. Odstředivý ventilátor s dozadu zahnutýma lopatkama s pomocným rozváděcím kolem (turbína) koná práci tím, že čerpá vzduch. Pokud nevysáváš - trubice je jen volně ve vzduchu, je turbína vzduchem zahlcená a proto klade mechanický odpor. Vzduch proudí skrz motor, takže z něj odvádí teplo. Pokud sání ucpeš, nemůže se k turbíně dostávat čerstvý vzduch, tak v ní víří ten zbytkový a turbína neklade takový odpor. Vysavačem tudíž neproudí tolik vzduchu, ale motor běží (skoro) naprázdno. To víření zbytkového vzduchu vyluzuje ty zvuky po zacpání vlezu. Navíc se jedná o expanzi vzduchu až po oběžná kola, proto se nemůže ohřívat ani stlačováním. To by muselo nastávat po výtlaku. Na to však nemá vysavačová turbínka dostatečný výkon. Je stavěná na rychlost vzduchu, ne na tlak. Navíc ta krbovysavačová, která má jen jeden stupeň a jednodušší, ale robustní konstrukci.
Klasický vysavač na koberce se taky ohřívá, ale ne tak rychle. A můžu Ti klidně tvrdit, že i ten dvoustupňový ventilátor ve vysavači, kterýmu každej říká "turbína" nemá "koule" na to, aby stlačil vzduch na tolik, abys poznal, že se ohřeje. Pokud výtlak ucpeš, nastane opět to, že se rotující masa vzduchu odtrhne od lopatek rozváděcího kola, který narovnává rotující masu vzduchu a odvádí ven, a ten vzduch bude rotovat i s oběžným kolem. Takže se motoru lehce odlehčí. Ale ne o tolik, jako když ucpeš sání. Největší "odpor" klade ten větrák při určitým přicpání výstupu - proto mají fukary na foukání lehátek dírky na výtlaku, který umožní minimální průtok aby se rotující vzduch neutrhával od "skříně" radiálního ventilátoru. Pak je schopný dát vyšší tlak, než když se úplně ucpe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3292

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2016, 6:47    Předmět: Citovat

Od čtvrtka 20.10.2016 v Lidlu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2016, 9:17    Předmět: Citovat

Dík, ale to vypadá na papírák filtr. Obávám se, že náhradní bude neřešitelnej problém. Za stejný peníze je Ferm s papírákem a filtry pro něj mají všade.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaCZ



Založen: Feb 12, 2011
Příspěvky: 396

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2016, 13:14    Předmět: Citovat

Co takhle zapomenout na všechny tyhle podivně vyrobený čínský potvory z jedný fabriky a mrknout na Karcher AD 3.200 a není ani o moc dražší a navíc dostanete i trochu příslušenství navíc a pořádnou dlouhou kovovou hadici Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund