Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oscilační ventilátor se netočí

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tomaser81



Založen: Oct 11, 2021
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 9:52    Předmět: Oscilační ventilátor se netočí Citovat

Zdravím,
přestal se mi točit ventilátor. Občas se rozjede, jakoby tam byl slabší kontakt. Rozebral jsem ho a proud jde jen k hnedemu dratku, at uz je zapnuty nebo neni. Věděl by mě někdo nasměrovat na co se zaměřit a jak to opravit?



P_20220403_103829_2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  105.12 kB
 Zobrazeno:  101 krát

P_20220403_103829_2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7830
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 10:55    Předmět: Citovat

Já jeden takový vyhazoval loni do elektroodpadu.
Po delší době nečinnosti se nechtěl rozeběhnout.
Problém byl v ložisku hřídele, bylo z nějakého prapodivného kovu a když se ventilátor déle netočil, ložisko částečně zatuhlo.
Párkrát jsem to rozebral, vyčistil, namázl vazelínou na ložiska, ale situace se opakovala.
Tak jsem to nevydržel a ventilátor letěl.

Zkus to zapnout a trochu šťouchni do vrtule, jestli se neroztočí.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1690
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 22:16    Předmět: Citovat

Namaž to
_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2022, 22:51    Předmět: Citovat

Klzne loziska sa najlepsie mazu motorovym olejom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomaser81



Založen: Oct 11, 2021
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 14:42    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Já jeden takový vyhazoval loni do elektroodpadu.
Po delší době nečinnosti se nechtěl rozeběhnout.
Problém byl v ložisku hřídele, bylo z nějakého prapodivného kovu a když se ventilátor déle netočil, ložisko částečně zatuhlo.
Párkrát jsem to rozebral, vyčistil, namázl vazelínou na ložiska, ale situace se opakovala.
Tak jsem to nevydržel a ventilátor letěl.

Zkus to zapnout a trochu šťouchni do vrtule, jestli se neroztočí.


Vůbec se to nehne, ani to nevydává žádnej zvuk. Nemůže to být v elektrice?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomaser81



Založen: Oct 11, 2021
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 14:44    Předmět: Citovat

kovar napsal(a):
Namaž to


Zdravím, není mi jasné co bych měl namazat. Můžeš mi poradit? Nevypadá to zadřeně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomaser81



Založen: Oct 11, 2021
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 14:45    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Klzne loziska sa najlepsie mazu motorovym olejom.


Ložiska tam vůbec nevidím. Ty jsou ještě někde uvnitř toho motoru?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1287
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 16:14    Předmět: Citovat

tvoje otazky mi pripadaju trochu tak, ako by som sa ja isiel pytat na lekarske forum ako si mam vyoperovat slepak - a asi by som dopadol lepsie ako Ty s tym ventilatorom Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9776
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po duben 04 2022, 20:50    Předmět: Citovat

To je ale "pokecu" kolem indukčního motoru - asynchronní motor s kotvou na krátko z rozběhovýma závitama na krátko. Takže popořadě: pokud má větrák víc rychlostí, děje se to odbočkama na statoru. Změř ohmicky odpor statorového vinutí postupně s odbočkama. Hýbání ventilátoru dělá stejně šnek na opačným konci rotoru, než je vrtule. Tým tahacím nesmyslem se na šneka přitiskne zubatý kolo kývacího mechanizmu. Ten je potřeba vyčistit a namazat vazelinou. Rotor motoru můžeš demontovat, vyčistit hřídele a znovu namazat kluzný pouzdra olejem. Pokud je použit rozběhový kond, tak jej po vyjmutí změř - kapacitně. Pak motorek musí přece fungovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomaser81



Založen: Oct 11, 2021
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: st duben 06 2022, 18:36    Předmět: Citovat

misocko napsal(a):
tvoje otazky mi pripadaju trochu tak, ako by som sa ja isiel pytat na lekarske forum ako si mam vyoperovat slepak - a asi by som dopadol lepsie ako Ty s tym ventilatorom Laughing


Tvoje odpoved je moc uzitecna, diky ze ses obtezoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomaser81



Založen: Oct 11, 2021
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: st duben 06 2022, 18:44    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
To je ale "pokecu" kolem indukčního motoru - asynchronní motor s kotvou na krátko z rozběhovýma závitama na krátko. Takže popořadě: pokud má větrák víc rychlostí, děje se to odbočkama na statoru. Změř ohmicky odpor statorového vinutí postupně s odbočkama. Hýbání ventilátoru dělá stejně šnek na opačným konci rotoru, než je vrtule. Tým tahacím nesmyslem se na šneka přitiskne zubatý kolo kývacího mechanizmu. Ten je potřeba vyčistit a namazat vazelinou. Rotor motoru můžeš demontovat, vyčistit hřídele a znovu namazat kluzný pouzdra olejem. Pokud je použit rozběhový kond, tak jej po vyjmutí změř - kapacitně. Pak motorek musí přece fungovat.


Díky za radu. Kdyby to bylo tak jednoduché i pro tazatele, tak by takových otázek nebylo potřeba. Kařdý holt jsme kovaný v něčem jiném.
Odpor si nezmerim, ale zkusím rozebrat a promazat dle popisu. Zdá se mi ale, že motor nefunguje ani elektricky. Nevidím u nej snahu, aby se tocil, že by jen drhnul. Bohužel nevím co by na něm elektricky mohlo být špatně a jak to opravit. I bych si koupil nový, ale nejsem si jist jaký (tenhle měl být docela kvalitní). Je to už podruhé co mi větrák přestal fungovat, poprvé jsem ho opravil v rámci reklamace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9776
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st duben 13 2022, 12:24    Předmět: Citovat

Ahoj. Jestli to ještě řešíš
Podle úvodní fotky máš ve větráku stejný motorek, jako je ve ventilátoru mikrovlnky. Na statoru máš jediné vinutí, rotor je kus železa z hliníkovou klecí a ohledně použití v stolním oscilačním ventilátoru je hřídel vyvedena z obou stran - z jedné strany klasicky na vrtuli a z druhé je šnek, který pohání klikový mechanizmus. kolo, co do něj "zapadá" je vytahovací pomocí knoflíku - vytažením se rozpojí pohon a šnek se točí naprázdno. Rozběh motoru je řešen měděnýma smyčkama na statoru - proto se tomu říká motor ze stíněnými póly - změny magnetického pole se pod měděným "zkratovaným" vinutím zpožďuje oproti okolí a tím vzniká primitívní točivé pole, která roztočí rotor.
Pokud by takový motor měl mít víc rychlostí, jde to řešit jedině tak, že se na stator navine víc mědi, než je nutné a tím se sníží proud - motor má nižší výkon a vrtule jej víc brzdí. Takže jsou tam odbočky na přepínač - který jde brzo srát. Zadřený, zablokovaný motorek tohoto typu jde poznat podle slabého bzučení, které zní jako transformátor, navíc při pokusu o roztočení vrtule rukou poznáš, že je třeba aplikovat mazivo. Pokud motor nevydá ani hlásku, tak je buď vadný přívod, přepínač, nebo společný vývod na motoru, kterým začíná vinutí. Při výskytu běžného multimetru v domácnosti a znalosti jeho použití (jak se měří elektrický odpor) je záležitost nalezení závady na tomhle spotřebiči otázkou půl hodinky.
Multimetr - i za pár stokorun, by měl patřit mezi povinnou minimální výbavu domácnosti spolu s běžným nářadím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund