Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nastaveni rychlych DDR3 pameti na Gigabyte GA-P67-DS3-B3

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1321
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út květen 24 2022, 15:57    Předmět: Nastaveni rychlych DDR3 pameti na Gigabyte GA-P67-DS3-B3 Citovat

Vzpomene si tu nekdo jeste na O'C ladeni pameti (O'C forum nam uz zmizelo pred lety)?
Ja jsem do ted mel bez problemu 2x Kingston HyperX Genesis 1866 provozovane na 2133 s patricne rucne prodlouzenym casovanim na 1,6V. Ted jsem sehnal 2x Corsair Vengeance 2133MHz/CL9/1,65V a jsou problemy (proste banalni vec, ktera trva 2-3 minuty kdyz....).
Po vymene pameti PC udelal nekolik power cyklu a pak nabeh v defaultu, jakoze je nastaveni nestabilni. Tak jsem zkusil v SETUPu vybrat XMP1 profil, podle nej se spravne nastavila f, casovani a napeti, ale opet po ulozeni power cycle a reset do defaultu. Proste s zadnym nastavenim nejsem schopen je rozjet na tech 2133. Bezproblemove chodi na 1666 s auto nebo rucnim casovanim, ale i pri nejtesnejsim casovanim je propustnost pomalejsi jak se staryma pametma na 2133. Povedlo se mi je rozjet i na 1866 s nastavenim SPD auto (casovani 9-9-9-24) a 1,65V (pride mi teda, ze to nastaveni napeti nema vliv, najedou i kdyz necham 1,5V), pak je rychlost zhruba stejna jako u tech Kingstonu. Ale jakmile vyberu manulani nastaveni casovani, tak i kdyz tam zadam ty same hodnoty z SPD (9-9-9-24), tak se to zas zresetuje - to vubec nedava logiku, jebly BIOS... To same kdyz nasobic pameti zmenim na f 2133 a i nejpomalejsim casovanim 15-15-15-40, proste ani za kkt...
Vygooglil sem, ze s tim melo problem vic lidi (nekteri i u DDR4 a novych MB), ale nikde poradne zadne reseni. Mozna by se dalo aspon upravou SPD podvrhnout este rychlejsi casovani jak 9-9-9-24 a dostat z toho kapinek vic...
p.s. ty Corsairy kdyz bezi na 1866 9-9-9-24, tak jsou v Memtestu samozrejme bez chyb.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1321
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá červen 10 2022, 6:44    Předmět: Citovat

Tak uz sem na to kapnul. Jako kriticky parametr casovani se ukazala hodnota tRFC, ktera byla na auto a BIOS tam nacpal hodnotu 200 a pro rychlost 2133 to bylo proste malo. Iteracne-pulenim intervalu sem dosel k hodnote 217, kdy uz system nedokoncil POST a zatuhl, pri hodnote 216 uz jen cerna obrazovka a reset nastaveni. Tak na zaklade XMP sem nastavil celkove casovani 9-11-11-31-42-240, VDDR=1,65V, VTT=1,1V a jede to dobre. Rozdil proti tem 1866 neni nijak dramaticky, ale potesi, ze to jede jak ma, i rychleji nez predchozi Kingstony na 2133.

i7-2600K, DDR3 2-ch, 1866MHz, CL 9-9-9-24

Access latency 40.7 ns (138 clocks)

Read datarate (INT) 16265 Mb/s
Write datarate (INT) 11745 Mb/s

Read datarate (MMX) 18272 Mb/s
Write datarate (MMX) 11421 Mb/s

Read datarate (SSE) 20414 Mb/s
Write datarate (SSE) 22647 Mb/s

================================

i7-2600K, DDR3 2-ch, 2133MHz, CL 9-11-11-31-42-240, 1.65V

Access latency 38.0 ns (129 clocks)

Read datarate (INT) 16742 Mb/s
Write datarate (INT) 12592 Mb/s

Read datarate (MMX) 19023 Mb/s
Write datarate (MMX) 12509 Mb/s

Read datarate (SSE) 22259 Mb/s
Write datarate (SSE) 23004 Mb/s
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elliot15



Založen: Jun 28, 2022
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: út červen 28 2022, 22:20    Předmět: Citovat

Jakmile jste nakonec stanovili tato časování pamětí, zkontrolovali jste stabilitu? Prošlo to memtest?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1321
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st červen 29 2022, 1:45    Předmět: Citovat

Jasne, memtest a Orthos pod Win v nekolika vlaknech na zaplneni celych 8GB, nekolik hodin bez problemu. VTT sem jeste zvedl na 1,14V a VPLL snizil na 1,76V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 817

PříspěvekZaslal: st červen 29 2022, 13:39    Předmět: Citovat

To si pamatuji, ale kdysi jsem používal GoldMemory ještě z diskety, na kterou se uložil log a posléze šel vytisknout. Ten někdy brali i při reklamacích v potaz, ale většinou si RAMky prověřili sami.
Jelo to celou noc, jen kvůli mírnému nárustu propustnosti, jenže kdysi bylo vše drahé, tak jsem z toho chtěl vymlátit co nejvíc, včetně přetaktovaného CPU a GPU. Když se mi navýšilo skóre v 3DMarku o pár bodů, tak jsem byl uspokojen Wink Žralo to beztak o 50W navíc, ale když už, tak už.

Nedávno jsem zjistil, že jsem po flashnutí BIOSu nenastavil RAMky na D.O.C.P. (SPD) a jeli mi dva měsíce místo 3600 na 2400. Štve mě, že si v BIOSu uložím profil, flashnu nový BIOS a profil se ztratí. K čemu to potom je v dnešní době (na AMD chipsetu X570), kdy musím jak blb projít celý BIOS, kde co mám nastavené, cvaknout si to na mobil, flashnout a vše přenastavit zpět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1321
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st červen 29 2022, 14:21    Předmět: Citovat

josef_novak napsal(a):
Štve mě, že si v BIOSu uložím profil, flashnu nový BIOS a profil se ztratí.


I ta moje predpotopni deska s este preUEFI umi ulozit profil na disk nebo USB flash, jedina podminka je, ze na nem musi byt FAT16/32. Bych se divil, kdyby to v tom novem super hyper omalovankovem UEFI neslo Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: st červen 29 2022, 15:18    Předmět: Citovat

Vůbec to jít nemusí. Tyhle doplňkové funkce výrobce obvykle v BIOSu zprovozní jen u desek označených za hráčské. U těch, které označí jako kancelářské, nejde skoro nic, i když jinak se desky nijak neliší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1321
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st červen 29 2022, 15:25    Předmět: Citovat

Tak zrovna ta moje je celkem kancelarska (COM, LPT, zadne extra chlazeni...). Mam to v menu jak se ukladaji profily klavesou F11, tak je tam asi 7 slotu pro ulozeni profilu a ten posledni radek je HDD/USB, ulozi to malou binarku cca 280B souburek...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 817

PříspěvekZaslal: st červen 29 2022, 15:52    Předmět: Citovat

Uložení na USB disk je tam taky možnost, ale využívám ty vnitřní, které po flashnutí zmiznou. BIOS upgraduji z M.2 SSD, takže USB disk ani nepoužívám.
Myslím si, že ty profily smaže kvůli upgradu, protože nejsou kompatibilní z novou verzí a kdoví, jestli by načetl ten starší profil z USB. Někdy to možná vyzkouším.



bios.jpg
 Komentář:
 Velikost:  120.59 kB
 Zobrazeno:  60 krát

bios.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1321
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st červen 29 2022, 16:02    Předmět: Citovat

Nacitat profil z predchozi verze jsem nezkousel, mozna je tam naka kontrola verzi, pri nejhorsim by to udalo binec v nastaveni, tak reset CMOS... Pak holt jedine si nadelat printscreeny dulezitych nastaveni...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 817

PříspěvekZaslal: st červen 29 2022, 16:15    Předmět: Citovat

Nevím, jestli se mi u předchozích desek takhle vše přepnulo do defaultu a nebo nastavení zůstávalo i po flashnutí? Tu předchozí jsem flashoval naposled asi v roce 2019, takže už si to ani nepamatuji.
U téhle mi po pár dnech VBox hlásil, že nemám zapnutou virtualizaci, kterou jsem obnovil, ale zbytek jsem nezkontroloval. Bednu mám neprůhlednou, tak jsem si nevšiml ani LEDkových variací, což taky vypínám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund