Zaslal: st listopad 10 2021, 18:31 Předmět: Výzkumný ústav TUO a Gravitricity
Tak se pochlubím co bude u nás na šachtě. Zde je článek _________________ Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Demolice běží naplno.
Vyskumný ústav? A čo chcú skúmať? Fyziku pre 7. ročník základných škôl? Veď to už dávno mali vedieť, že najväčšiu kapacitu dosiahnu, ak závažie zaplní polovicu šachty.
Na paternostri je viac vedy, než na tom videu. Ale možno by bolo zaujímavé spočítať, ako dlho bude tým uložištiam trvať, než svojou činnosťou zastavia rotáciu Zeme.
Vyskumný ústav? A čo chcú skúmať? Fyziku pre 7. ročník základných škôl?
Vzorečky pro polohovou energii snad nepotřebujou ověřovat.
Spíš technologie. Nějaké soustavy elektromotor-kladka-dynamo by měly trapně malou účinnost, takže možná nějaké lineární pohony a generátory, možná s využitím supravodivosti. Asi neodymy, ale zase: kvikot jako lithium v bateriích, málo surovin...
Možná nějaké principy okolo hydrodynamiky, není účelné aby závaží žuchlo dolů, ale energii uvolňovalo podle potřeby.
Často bývá výzkum útočiště mnoha vzdělaných pracovníků a z toho důvodu ukončený výzkum = ukončený job.
Je to všechno principiálně neohrabané vzhledem k logice věci.
OK potřebujeme čisté energie, fosilní paliva jsou přežitek. Solární energie má půldenní periodu, pajdavá akumulace přes chemii je jen neschopnost zorganizovat spojení lokalit výroby a spotřeby. Jestli chce být Eurosvaz jednotný a záleží mu na klimatu a nezávislosti, ať naseká v Almerii tisíc kilometrů solárních farem a posílá to Polsku, aby nemuselo topit tím hnědým bahnem a ímu Rakousku, ať nemusí vyschlé hydroelektrárny nenápadně zálohovat fosilním ruským plynem a kupovat výrobu srbských uhelných elektráren.
Jo, ale určitě se podstatná část energie v průběhu dne vyrobená v polských uhelkách spotřebuje v reálném čase, bez akumulace a ten reálný čas se z významné části kryje s výrobou z FV.
Od Islandu po Kazachstán je to šest časových pásem, kdyby byl zájem se dohodnout na postupném využívání maxima.
Samozřejmě že světové ekonomice, klíčovým hráčům nejde o nějaká globální řešení CO2 a "rovný" přístup k energetice.
A proč by ji měla zastavit? O co se rotace zpomalí při vytažení závaží nahoru, o to se zase zrychlí při spuštění dolů.
Lenže úložištia by sa zasúvali a vysúvali nie naraz, ale by sa dialo postupne v jednotlivých úložištiach okolo zeme, ako postupuje slnečný osvit solárnych elektrárni a teda presne rýchlosťou otáčania Zeme. Možno by bol efekt presne opačný a spôsobovalo by to zrýchľovanie rotácie. Ale keďže zem nie je dokonale tuhé teleso a ani účinnosť úložišť nie je 100%, tak by sa kinetická energia postupne menila na teplo. Teda predpokladám skôr spmaľovanie. Dá sa napríklad zostrojiť gyroskop, ktorý využíva natáčanie Zeme voči vlastnej osi a tento pohyb premieňa na elektrickú energiu. Získa sa tak dostatok energie na udržanie gyroskopu v pohybe (trenie) a ešte sa aj zvýši na iné použitie. V podstate každý zotrvačník pevne spojený so zemou brzdí svojim gyroskopickým efektom rotáciu Zeme.
Založen: Oct 11, 2008 Příspěvky: 6391 Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha
Zaslal: čt listopad 11 2021, 12:06 Předmět:
Máš v tom trochu zmatek.
Vytahováním nebo spouštěním závaží v gravitačním poli rotující Země neměníš kinetickou energii rotace Země, měníš jen její moment setrvačnosti a v důsledku toho rychlost rotace. A protože nedochází ke změně této energie, nebude se nikam ztrácet. Co se bude ztrácet do tepla, bude část energie dodávané do pohonu jeřábu.
Zrovna tak setrvačník, jehož osa je pevně spojená se Zemí, rotaci Země nezpomaluje. Aby ji zpomaloval, tj. čerpal z ní energii, musí se jeho osa otáčení (nerovnonoběžná s osou otáčení Země) vůči Zemi pohybovat - pak teprve virtuální síla působící na osu otáčení setrvačníku může konat práci a odebírat Zemi kinetickou energii.
Ak sú osy rovnobežné, nepôsobí medzi nimi gyroskopická sila. Ak je os zotrvačníka kolmá na os rotácie Zeme a pevne spojená so Zemou, tak tam gyroskopická sila pôsobí a s rotáciou Zeme sa os zotrvačníka natáča. Takže je tam aj sila aj dráha a teda práca a odčerpáva sa energia z rotácie Zeme a mení na teplo v ložiskách.
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1706 Bydliště: Blansko
Zaslal: pá listopad 12 2021, 13:29 Předmět:
Ne, síla je u gyroskopu kolmá na směr vychýlení osy, práce se nekoná.
Když zatlačím na konec osy setrv. , uhne mi do strany, kolmo k síle.
Kdysi jsem si taky myslel, že překonáváním gyroskopické síly konám práci a tedy se setrvačník musí roztočit rychleji. Není to tak.
Takové ty powerbally, setrvačníky co s nimi kroutíš v ruce a ony zvyšují točky pracují na úplně jiném pricipu.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.