Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak nejlepe zabezpečit USB v PC

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BigSandy



Založen: Jul 28, 2015
Příspěvky: 799

PříspěvekZaslal: ne červenec 25 2021, 7:07    Předmět: Jak nejlepe zabezpečit USB v PC Citovat

Zdravím.
Mám 12 letého vnuka a začal jsem s ním s arduinem.
Občas ho už nechávám samotného.
Muže mi třeba zkratem odpálit USB port v PC, nebo 5V vystup na zdroji?
Pokud jo, Jak ho nejlépe zabezpečit?
Třeba hub s externím napájením?
Dik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1289
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: ne červenec 25 2021, 7:14    Předmět: Citovat

Parkrat sa mi podarilo skratnut USB port a notas to prezil. Momentalne to vsak mam poriesene tak ako pises , HUB mam s vypinacmi takze uz ani nemusim vytahovat kable aby som vypol / zapol jednotlive zariadenia (usb osciloskop, mikroskop, arduino....)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2588

PříspěvekZaslal: ne červenec 25 2021, 9:08    Předmět: Citovat

Co takhle vnoučkovi koupit nějaký laciný opočítaný počítač ať si s ním dělá co chce a když ho zničí, bude to pro něj poučení do budoucna?
Může být, že výstupy budou dokonale ochráněné a vnouček poleje klábosnici kokakolou.
Sad

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne červenec 25 2021, 9:35    Předmět: Citovat

Nekdy port znicit muzes, jindy nemusis. Zalezi jak je to zapojene. Osobne pouzivam po neblahych zkusenostech kdy se mi dostalo poruchou na zarizeni na USB port 24V z 30A zdroje galvanicke oddeleni USB. Mam to i s oddelenym menicem napajeni do cca 500mA, chodi mi na tom jak programator od asixu, tak i log. analyzator. Jen trochu pomalej, protoze oddelit galvanicky vetsi rychlost nez full speed neni zadnym levnym zpusobem mozne.

Pokud ti jde jen o nadproud, delaji se elektronicke pojistky pro USB, napriklad NIS5135. Nekdy byvaji osazene i v compu, ale to bys ho musel kuchnout a podivat se.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mek7



Založen: Jan 31, 2020
Příspěvky: 235
Bydliště: Zilina, SR

PříspěvekZaslal: ne červenec 25 2021, 21:09    Předmět: Citovat

Tiez sa priklanam k tomu galvanickemu oddeleniu. Nie je to nic drahe, a ochrani to drahe PC.
_________________
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat Smile
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BigSandy



Založen: Jul 28, 2015
Příspěvky: 799

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2021, 7:16    Předmět: Citovat

Tak u nás jsem našel tento.
https://pajenicko.cz/usb-izolator-12mbps-s-adum4160-adum3160?kampan=Heureka_cz

Kluci šikmooci to maj levnějši a i z daní 8,72 USD Very Happy
https://www.aliexpress.com/item/1005001658583980.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2021, 7:28    Předmět: Citovat

Jo, mam ho presne s timto obvodem. Delal jsem si ho sam protoze v te dobe se tohle jeste nevyrabelo a mam tam silnejsi menic ktery da cca 500mA. Ale pokud ti proud bude stacit kup to. Doma se s tim babrat nevyplati. Jen bych overil jak se ten menic bude chovat ve zkratu a dal tam pripadne tu elektronickou pojistku nebo proudovy omezovac, pokud by to nedaval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BigSandy



Založen: Jul 28, 2015
Příspěvky: 799

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2021, 7:54    Předmět: Citovat

Uplně za stejnou cenu.
https://www.aliexpress.com/item/4000047053305.html

termit256 napsal(a):
mam tam silnejsi menic ktery da cca 500mA. Ale pokud ti proud bude stacit kup to.


Jak je to pak s tým oddělovačem?
To pak mužu zbastit něco jako USB HUB co ma externí napajení, ne?
Mam trafo 5V 3A.
Na vystup z toho oddělovače dam USB kabl a přerušim +5V a připojím tam to trafo.
GND kabl propojit GND trafo.

nebo za ten oddělovač dat ještě hub s externím napajením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2021, 8:44    Předmět: Citovat

Pokud tam budes chtit dat externi napajeni toho arduina, tak ten menic nepotrebujes vubec. Tezko rict jak by se choval kdybys do nej pustil napeti na sekundarni strane, ale nedelal bych to. Kdyz ho z desky vypajis (je to ta cerna kosticka) nemel by s tim byt problem. Tohle je delane tak, ze to ma galvanicky oddelenych i tech 5V, jen proud je jen 200mA. Nebo to muzes udelat jak rikas, proskrabnout tech 5V nekde u konektoru toho prevodniku a nechat oddelovac napajeny z compu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BigSandy



Založen: Jul 28, 2015
Příspěvky: 799

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2021, 9:03    Předmět: Citovat

Moc Tě nechápu.
Když tam dam jen HUB s externím napajením a vnuk mi zkratuje napěti a tím pádem se na GND dostane +5V, tak to HUB nezachrání.
Žádné napětí na sekundární straně do něj pouštět nebudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2021, 9:20    Předmět: Citovat

Pokud ti zkratne napajeni z externiho zdroje, pak zalezi jak se k tomu postavi ten zdroj. Zadny hub uz tam davat nemusis, pokud nepotrebujes vic vystupu. Ten prevodnik galvanicky oddeluje nejen datove linky, ale i napajeni. Je tam trafko, zjednodusene receno. Prevodnik ma "primarni stranu" ktera je napajena z compu a "sekundarni" ktera je napajena pres ten menic (trafko). Pokud k tomu budes pripojovat neco s odberem do 200mA, pak uz zadne napajeni externim zdrojem resit nemusis a muzes to napajet primo z compu. Jen je treba overit jestli je ten dc/dc prevodnik zkratuvzdorny. To ti nepovim, protoze nevim co je tam pouzite. Pokud bys ale pripojil arduino k tomu prevodniku a napajel ho jeste externim zdrojem, pak by se na sekundarni stranu toho prevodniku dostalo napajeni z externiho zdroje a to by se menici nemuselo libit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mluno



Založen: Apr 18, 2011
Příspěvky: 236
Bydliště: Benešov (u Prahy)

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2021, 12:19    Předmět: Citovat

Kouř z motherboardu po zkratu USB jsem viděl naposledy na nějaké 486 (po spojení odpálené cestičky to USB potom normálně chodilo až to obměny hw). Normálně by se USB mělo zkratu ubránit, navíc je to ještě jištěné v tom adruinu (další polyswitch) takže teoreticky blbovzdorné. To spíš dřív odpálí arduino. Což mi připomíná, že mám jedno co se chová podivně od doby, co jsem si spletl vodiče 5V a 24V (24V mělo jít na "střídač" byla to konstrukce řídicích hodin (minutové pulzy) pro podřízené hodiny pragotron aj.). Hlavní AVR vypadá že jde bez problémů (poslední nahraný program běží), problémy jsou s tím druhým, počítači se nehlásí a možná i víc topí (nevim jak topil předtím). Mám to ve frontě věcí, které vyžadují prověření, že se na něj připojím programátorem, jestli reaguje a že kdyžtak ten interface nějak odpojim. Nestává se mi často, že bych něco odpálil, ale občas se prostě podaří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34026
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červenec 26 2021, 12:25    Předmět: Citovat

486 s USB na doske, to asi tazko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6355
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt červenec 29 2021, 9:10    Předmět: Citovat

Jednou se mi stalo na starším notebooku (toho času hodně drahým cca 40 tis Kč) Sony Vaio:
Červené víno nějakým záhadným způsobem nateklo do noťase Smile. Drtivá většina vína se zachytla na ochranných fóliích, ale jedna kapka propadla na konektor, pro kaptonové flexi PCB, kterým se přiváděly signály z motherboardu ke konektorům USB. Kapka zkratovala 5 V USB. Z notebooku šel dým a kapton prohořel. Vyhořelou část jsem ustříhl a spoje nahradil drátky. USBčka šlapaly dál. Prostě drivery USB mají nadproudovou ochranu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund