Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zemní smyčka u zesilovače
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
venca666



Založen: Mar 02, 2014
Příspěvky: 100
Bydliště: u mě Doma

PříspěvekZaslal: ne červen 02 2024, 13:27    Předmět: Zemní smyčka u zesilovače Citovat

Zdar, Postavil jsem si zesilovač, který funguje perfektně, nebrumí, ani nešumí, je naprosto ticho i bez zatíženého vstupu.... Ale před zesilovačem je korektor, který je na druhé DPS, který dělá neplechu - parádně to brumí. EQ zesilovač je propojený stíněným kabelem dlouhým asi 6cm. Zem u všech DPS i napájení je poctivě propojeno silným drátem. Už nevím co s tím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4230

PříspěvekZaslal: ne červen 02 2024, 13:35    Předmět: Citovat

venca666 napsal(a):
Postavil jsem si zesilovač
???
venca666 napsal(a):
před zesilovačem je korektor
???
venca666 napsal(a):
Už nevím co s tím.
Ani my.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1728
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne červen 02 2024, 15:27    Předmět: Citovat

Má preamp vlastní napájení? Nějaká schémata? Fotky? Návrhy DPS? Blokové schéma jak to je propojené? Nic?
(Pane doktore, není mi dobře. Napište mi recept.)

venca666 napsal(a):
Zem u všech DPS i napájení je poctivě propojeno silným drátem.

Právě tohle je většinou špatně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1836
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: ne červen 02 2024, 16:57    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):

venca666 napsal(a):
Zem u všech DPS i napájení je poctivě propojeno silným drátem.

Právě tohle je většinou špatně.

To by ani nemusel byť až taký hriech (vedenia sú krátke a pomerne blízko seba), ale až máš ešte aj vstupné konektory ukostrené na kovovej krabici tak už tam máš tých zemných slučiek viac ako jednu a s poriadnym rozdielom potenciálov!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
venca666



Založen: Mar 02, 2014
Příspěvky: 100
Bydliště: u mě Doma

PříspěvekZaslal: ne červen 02 2024, 18:08    Předmět: Citovat

dred napsal(a):
ransom napsal(a):

venca666 napsal(a):
Zem u všech DPS i napájení je poctivě propojeno silným drátem.

Právě tohle je většinou špatně.

To by ani nemusel byť až taký hriech (vedenia sú krátke a pomerne blízko seba), ale až máš ešte aj vstupné konektory ukostrené na kovovej krabici tak už tam máš tých zemných slučiek viac ako jednu a s poriadnym rozdielom potenciálov!


Že píšu až ted, ale u nás byla strašná bouřka a nešel internet, tak jsem byl v dílně a bádal... Vyřešeno už funguje, všechno zavinil jeden odpor, kam jsem dal omylem 10x nižší hodnotu, který napájí tranzistor pásmové propusti.

Jo a krabice je plastová, EQ je baxandal, a konec je tranzistorák, zapojení z TVP DUKLA 4260. já bych to hodil na DPS, ale málo místa v krabici.


Naposledy upravil venca666 dne ne červen 02 2024, 18:50, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1836
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: ne červen 02 2024, 18:22    Předmět: Citovat

Hlavne že sa podarilo nájsť píčinu - ako hovorí moja sestra Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1728
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne červen 02 2024, 20:42    Předmět: Citovat

Já říkám: Není potřeba vyřešit problém, ale označit viníka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18695
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne červen 02 2024, 20:46    Předmět: Citovat

To se říká několik tisíc let před tebou . Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19603
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červen 03 2024, 7:35    Předmět: Citovat

Ano, patří to k dobrému zvyku - označit viníka, ať už za to může, nebo ne. Hlavně, že si můžeme odškrnout případ. A skutečný viník dál řádí jinde neodlapen.

Nějaká změna hodnoty nějakého odporu o jen jeden řád nemá moc příležitostí zasáhnout do kterékoli zemní smyčky.

V dobách předinternetových se nebylo většinou kde zeptat, museli jsme na to přijít sami.
U koncáků vybraných z televizí s tím naštěstí problém nebyl. Ukázalo se, že při přiměřeně účinné filtraci napájecího napětí se chová koncák z Dukly stejně, ať už použiju pro napájení i vstupní a výstupní signály jedinou společnou dutinku konektoru (a to kteroukoli), nebo je zapojím, jako v příloze, či dokonce vodiče k dutinkám 1, 2 a 7 navzájem prohodím.

Čili brum se tam dostal z předzesilovače.
Nevznikl ve smyčce. Jestli se tam smyčkou dostal, pak stejně ale jako důsledek jiné chyby. Dokud tedy nezjistíš skutečnou příčinu, proč to po výměně odporu bručet přestalo, hrozí ti, že v budoucnosti nasekáš podobných chyb víc. A třeba i dražších.



Z_Dukla_6PN_051_20_vyuziti.jpg
 Komentář:
Jak využít koncový zesilovač zvuku z vyhozené televize (pro dvě různá napájecí napětí). Když to zdroj (do 16 V) uživí proudově, lze připojit čtyřohmovou bednu.
 Velikost:  275.82 kB
 Zobrazeno:  115 krát

Z_Dukla_6PN_051_20_vyuziti.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
venca666



Založen: Mar 02, 2014
Příspěvky: 100
Bydliště: u mě Doma

PříspěvekZaslal: po červen 03 2024, 9:59    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Ano, patří to k dobrému zvyku - označit viníka, ať už za to může, nebo ne. Hlavně, že si můžeme odškrnout případ. A skutečný viník dál řádí jinde neodlapen.

Nějaká změna hodnoty nějakého odporu o jen jeden řád nemá moc příležitostí zasáhnout do kterékoli zemní smyčky.

V dobách předinternetových se nebylo většinou kde zeptat, museli jsme na to přijít sami.
U koncáků vybraných z televizí s tím naštěstí problém nebyl. Ukázalo se, že při přiměřeně účinné filtraci napájecího napětí se chová koncák z Dukly stejně, ať už použiju pro napájení i vstupní a výstupní signály jedinou společnou dutinku konektoru (a to kteroukoli), nebo je zapojím, jako v příloze, či dokonce vodiče k dutinkám 1, 2 a 7 navzájem prohodím.

Čili brum se tam dostal z předzesilovače.
Nevznikl ve smyčce. Jestli se tam smyčkou dostal, pak stejně ale jako důsledek jiné chyby. Dokud tedy nezjistíš skutečnou příčinu, proč to po výměně odporu bručet přestalo, hrozí ti, že v budoucnosti nasekáš podobných chyb víc. A třeba i dražších.


nejsem sám, kdo dělá chyby, to se může stát i profikovi... A jsem rád, že to způsobil jen ten odpor a že to nebyla smyčka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5700
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po červen 03 2024, 10:21    Předmět: Citovat

Nějak se mi té verzi nechce uvěřit, dej sem schéma a uvidíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
venca666



Založen: Mar 02, 2014
Příspěvky: 100
Bydliště: u mě Doma

PříspěvekZaslal: po červen 03 2024, 10:30    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
Nějak se mi té verzi nechce uvěřit, dej sem schéma a uvidíme.

[/img]

za všechno může R11. Mít větší krabici, tak bych to nerozdělil na 2 DPS


Naposledy upravil venca666 dne po červen 03 2024, 13:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4230

PříspěvekZaslal: po červen 03 2024, 10:54    Předmět: Citovat

R11 aj keby bol 0, tak to musí fungovať. Problém je v R1. Ten vnáša do vstupu rušenie z napájania.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19603
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červen 03 2024, 11:39    Předmět: Citovat

Těch chybiček bude víc:
Kde se ti vezme 100 W?
I kdyby ty koncové tranzistory vydržely 30 V, jako že nevydrží, nedostaneš z nich do 8 Ω reproduktoru víc, než 10 W sinus z každého.
Normálně nesmíš koncák z Dukly napájet víc, než 18 V, jinak pár GD608/618 prorazíš. Ještě tak s AD161/162 bys mohl jít až na 20 V.
Takže do 8 Ω dostaneš sinus 3,5 W a dost.
Ve schématu máš místo originálů Darlingtony MN2488 a MP1620, ty 30 V samozřejmě vydrží, ale, až to vybudíš na větší rozkmit, prorazíš KC509, kdykoli překročí výrazněji jeho kolektorové napětí 20 V.
A ne dost na tom, ten zesilovač musí mít přechodové zkreslení, jak prase - zatím, co germaniové tranzistory otevírají při UBE kolem 0,25 V, ty Darlingtony potřebují nejméně 1,5 V. To s těmi původními odpory neuděláš.
Takže ten odpor R11/R111 je to nejmenší. A se smyčkou nic společného nemá.

Ono to opravdu nejde, jednoduše vyměnit v koncáku tranzistory za výkonnější. Tedy, za určitých podmínek, když o tom opravdu hodně víš, to omezeně jde, ale větší výkon z toho při zachování ostatních parametrů nedostaneš. Přírodní zákony neokecáš.


Naposledy upravil Hill dne po červen 03 2024, 11:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2880

PříspěvekZaslal: po červen 03 2024, 11:52    Předmět: Citovat

Párů GD607/617 jsem coby nezkušený mladík kdysi odpálil tolik, že jsem si z nich dělal náramky (a to nestály úplně málo).

Měl jsem pocit, že se stačí na ně křivě podívat a jdou (zesilovač Z6W-S z AR, možná někdo pamatuje)...

Ač milovník klasických osvědčených řešení, asi bych dnes úplně nevolil zapojení s těmito T.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund