Založen: Jul 27, 2004 Příspěvky: 4564 Bydliště: 25km na západ od Prahy
Zaslal: so srpen 25 2018, 16:47 Předmět: Lampová RIAA korekce a zesilovač pro sluchátka
Na stará kolena a popud vnuka mě přepadla chuť postavit něco malého s elektronkami. Nápad je elektronkový zesilovač pro sluchátka ke gramofonu a k němu i RIAA korekce taky s elektronkami. Kdyby to mělo i korekce hloubek a výšek, byl by to luxus. Ale ať hledám jak chci, tak nějaký zesilovač by se i našel, ale RIAA korekce ne. A ani ty zesilovače nejsou nic extra. Dost zapojení je bez výstupního trafa a tam si nejsem jistý, jestli je to to pravé ořechové.
Nemá někdo něco schůdného v domácím archivu nebo tip kam nakouknout? _________________ Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: so srpen 25 2018, 17:02 Předmět:
U Elektorů hledals?
Tady taky?
http://www.jogis-roehrenbude.de/Verstaerker.htm
Určitě bych doporučil se spojit s Milanem Švrčinou z VK, nick mívá svmbass, nebo někde betaron.
Postavil právě takových věcí mraky a zfleku na Tebe vyplivne deset variant zapojení. Vím to proto, že na části těch elektronkových sluchátkáčů jsme dělali spolu.
Založen: Jul 27, 2004 Příspěvky: 4564 Bydliště: 25km na západ od Prahy
Zaslal: so srpen 25 2018, 17:34 Předmět:
Tu stránku jsem neznal, buď jsem jí přehlédl nebo mi jí Google nenabídl. U Elektorů mi nenapadlo hledat i když je mám od roku 1980. Jenže až do 2004 je celý ročník v jednom PDF a navíc ve španělštině. _________________ Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Založen: Jul 27, 2004 Příspěvky: 4564 Bydliště: 25km na západ od Prahy
Zaslal: so srpen 25 2018, 18:57 Předmět:
Tak jsem to v Elektoru dohledal, ale RIAA tam extra není. Podle mě to má na starosti ta trioda. Ale ta španělština... _________________ Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Edit: Z holandského Elektuuru jsem k hvězdičkovým součástkám přeložila googlem toto:
Meanwhile we have arrived at an interesting detail at the entrance of the circuit. When a conventional MM (Moving Magnet) or MD (Magneto Dynamic) pickup system is used, this can be connected directly to C3. Resistance R3 provides the standard shutdown value of 47 kΩ. The function of R2 is to derive any static stresses. For each MM system, there is a certain optimal value of the capacitive load, with the frequency characteristic running straight. Mostly, record players are equipped with a specific connection cable that is sized so that, together with the input capacitance of the amplifier, it forms the correct capacitive closing value. If the capacitive load is insufficient, this can be compensated with C2. A value between 10 pF and a few hundred picofarads is usual for this.
When a Moving Coil (MC) pickup element is used, an adaptation transformer at the input of the amplifier is necessary. A moving coil element has in principle clearly better display properties than an MM element. A disadvantage is that the MC element delivers a factor of 10 lower output voltage. This can be solved by means of transformer R110. This toroidal transformer has a mumetal shielding and transforms the signal voltage of the low-ohmic MC element up by a factor of 10 (20 dB) without the addition of noise and with a very low distortion factor.
The distortion depends on the input level and the frequency. The lower the frequency and the higher the level, the higher the distortion will be. Transformer R110 was measured with an input voltage of 1 mV, which is already a fairly high value for an MC element. The mumetal shielding of the transformer is pricey but absolutely necessary. All magnetically picked-up interference fields that end up in the core of the transformer are converted into voltages and deteriorate the original signal. In order for the transformer to function perfectly, a number of basic conditions must be met.
The voltage is transformed by a factor N = 10 while the impedance increases by a factor of N². If the transformer is terminated with an impedance of 47 kΩ, the MC element at the input will see an impedance of 470 Ω. This value must also apply to the low frequencies. With the value of C3 indicated in the diagram, the - 3 dB frequency is 0.07 Hz. Between the primary and the secondary winding, the transformer has a shield that conducts static interference to the ground.
To find a good seal for the moving-coil element, the specifications of the element must be consulted. For example, if a terminating resistance of 1 kΩ is required, the value of R3 must be increased to 100 kΩ. Resistor R2 can be omitted when using a transformer, because the transformer itself already shortens static voltages.
The frequency characteristic can be corrected with C2, C1 and R1. Capacitor C2 forms the aforementioned closing capacity. In certain cases, depending on the specific arrangement, a slight resonance phenomenon may occur in the audible frequency range. This resonance can then be attenuated by R1 and C1, as a result of which the frequency response is straight again. If R1 and C1 are required, the values are in the range of 22 pF to 1 nF and from 5 kΩ to 20 kΩ.
RIAA.png
Komentář:
Velikost:
75.94 kB
Zobrazeno:
275 krát
Naposledy upravil lesana87 dne so srpen 25 2018, 21:21, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19880 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: so srpen 25 2018, 19:29 Předmět:
Opavská TIPA připravuje do prodeje stavebnici RIAA předzesilovače se dvěma ECC83 pod označením PT078. Mám už schéma, asi rok, ale nemám Histesův souhlas se zveřejněním, taže zatím nedám. A stavebnice ani samotný plošňák v nabídce dodnes není, příčinu neznám. _________________ Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Založen: Feb 25, 2008 Příspěvky: 18893 Bydliště: Rychnovsko
Zaslal: so srpen 25 2018, 20:41 Předmět:
Nevím lesano , já tam nic nevidím , nebo ty dodáváš vstupní trafo i s korekcemi ? Zde je zásadní , že pokud nejde o konec , nemůžeš zničit součástky . Takže si , když máš zbytečný čas laboruj . Na co u lamp DPS ? Fascinují mne sestavy kondů . To je slušný cirkus . 98% lidí není schopno porovnat co slyší ....6n5........6n8.........
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: ne srpen 26 2018, 8:13 Předmět:
Co zkusit do googlu zadat heslo Shure M65?
Tam bych asi hledal původ té stavebnice Tipa.
Ty SRPP-čka sice vypadají moc pěkně, ale v praxi už je hůř, hodně blbě se to krotí. A rovnou říkám, že dvě triody na kanál je jenom funkčně nezbytné minimum, bez nároku na nějaké nižší hodnoty zkreslení.
Na pasiv nemají dvě triody ala 12AX7 dost zisku, nezbývá tam žádná rezerva na lokálky.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19880 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: ne srpen 26 2018, 9:52 Předmět:
Ta Richardova stavebnice, co ji měli mít v Tipě, je zapojením obdobná této, jen s poněkud odlišnou topologií a vyššími impedancemi v pasivním korektoru.
Máš pravdu, je to na doraz, ale u pasivních korekcí se ztráta strmosti lampy projeví jen výstupní úrovní, na charakteristiku to výrazný vliv nemá, změna vnitřního odporu triody se projeví tím méně, čim větší jsou impedance zátěže. _________________ Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: ne srpen 26 2018, 10:54 Předmět:
Jardo, výsledek sice jaksi použitelný je, ale zkreslení je opravdu děsivé. To už je snad opravdu lepší zesílení těch triod znásobit a udělat ZV, jako to udělali u Shure. Na výsledku je to i poznat, ZV korekčák má v provedení s elektronkami paradoxně lepší zvuk, než pasiv.
A samozřejmě nikde není psáno, že by v RIAA předzesilovači nutně musely být jenom triody.
Triody v obecném provedení, jako je 12AX7, jsou trochu dogma.
To dogma zvlášť vynikne, pokud někomu dáme poslechnout korekčák pasivní triodový, bez lokálek, anebo pentodový s dvěma E810F a lokálkami.
Nejde přece o nástrojovou záležitost, kde jde o subjektivní zvukový výsledek, který tam triody mají obecně lepší.
Tady jde o zesílení a korekci již předžvýkané zvukové konzervy, takže ty triody tady nevidím jako nutnost, jsou tady v nevýhodě.
Shure M65:
https://uloz.to/!GRzS9Wb2TdWm/shure-m65-data-sheet-pdf
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.