Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tlak, něco pro meteorology a matematiky
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne červenec 30 2017, 18:04    Předmět: Tlak, něco pro meteorology a matematiky Citovat

Meteorkáři a podobní znalci, jak je to s tlakem, co třeba publikuje hradecká stanice https://meteobox.cz/hradec-kralove/ ? Je to tlak "v místě" nebo přepočtenej na hladinu moře? Hraju si tady s ubastlenou meteostanicí a tlak mám kolem 985 hPa a Hradec, který je asi stejně vysoko ukazuje 1012hPa. Jde mi o to, jak stanici překalibrovat. Podle meteomap má má celý česko skoro stejnej tlak blízký Pn =1013,25hPa . Bydžov je celkem placka, má na nádraží 234m n.m. a sedím v 1. patře, takže + cca 3m. Stanice ukazuje kolem 252m n.m.
Pokud je to přepočítaný tlak na hladinu moře, jak se teda spočítá ten na určitý nadmořský výšce? Kdysi jsme to brali ve škole ale je to už dávno a skleróza útočí. Embarassed
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne út srpen 01 2017, 20:54, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2495
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: ne červenec 30 2017, 18:21    Předmět: Citovat

všechny stanice určitě publikují tlak přepočtený na hladinu moře aby byly ty hodnoty z různých míst vzájemně porovnatelný, pokles tlaku se uvádí cca 8hPa na každých 100m výšky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne červenec 30 2017, 18:47    Předmět: Citovat

Takže u nás o cca 20hPa míň, tak to měří o 5 až 7 hPa míň. Kouknu na tu kalibraci čidla.
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: ne červenec 30 2017, 18:58    Předmět: Citovat

Mám script pro čidlo BMP180, který psea vypočítává:
kód:
psea = pressure / pow(1.0 - altitude/44330.0, 5.255)

kód:

Temperature:              23.90 °C
Pressure:                985.87 hPa
Pressure at sea level:  1016.82 hPa


Edit: Tak jsem zjistil, že mám blbě nastavenou altitude.

_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy


Naposledy upravil Standa99 dne ne červenec 30 2017, 19:57, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1518
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: ne červenec 30 2017, 19:20    Předmět: Citovat

osobně s tím nemám zkušenost, ale našel jsem tohle, jestli ti to pomůže

S dostatečnou přesností lze absolutní hodnotu tlaku na relativní přepočítat tak, že k naměřené absolutní hodnotě tlaku v hPa připočteme hodnotu nadmořské výšky stanoviště v metrech dělenou koeficientem 8,3 podle vzorce:

Prel = Pabs + (h/8,3)

kde
Prel je relativní tlak (přepočtený na hladinu moře) v [hPa],
Pabs je absolutní tlak v místě měření v [hPa] a
h je nadmořská výška místa měření v metrech.

Vztah s dostatečnou přesností platí pro rozsah nadmořských výšek do cca 1000 metrů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1777
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: ne červenec 30 2017, 20:06    Předmět: Citovat

http://www.kstst.sk/pages/vht/meteo/tlak.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne červenec 30 2017, 21:03    Předmět: Citovat

Dobrmane, podle toho tvýho vzorečku to měří na 1 hPa přesně. To čidlo BME280 je po tlakový stránce suprový, ale teplotu měří o 2,1 stupňů vyšší. Ale když na stůl vedle položím 4 teploměry (liháč, PT100, infrák, J-K) tak mají rozpal právě ty dva stupně... Takže kdoví co je vlastně skutečnost. Wink
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: ne červenec 30 2017, 21:17    Předmět: Citovat

Po tomhle čidle jsem se taky díval (před pár lety ještě nebylo), nedávno jsem měnil DHT22 (vlhkoměr + teploměr), protože zlobilo a to BME280 má i vlhkost s tlakem + teplotou.
_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po červenec 31 2017, 7:06    Předmět: Citovat

Když už se bavíme o těch meteostanicích, co nějaká odzkoušená konstrukce "domečku"? Jde mi o to, aby neovlivňovala měření ale dostatečně chránila elektroniku před plískanicema a třeba nezkreslovala měření teploty infraohřevem domečku od slunce a nebo kondenzací vody. Předpokládám nějakou bílou budku alá klasika ale nejsem si jistej, jestli bude vyhovovat na senzor BME. Obsah klasický budky mě připadá takovej "humpoláckej a blbovzdornej" proti jemný elektronice.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32045
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červenec 31 2017, 9:51    Předmět: Citovat

Tady: http://meteovikyrovice.wbs.cz/rozmery_meteorologicke_stanice.pdf máš rozměry a stavební tvar, zbytek popisu "vystrojení" je tady: http://www.meteovikyrovice.wbs.cz/POPIS-STANICE.html
Ta budka má mezinárodně ucelený rozměry a tvar plus i umístění vzhledem k terénu (2m vysoko) i k okolním stavbám, aby se co nejvíc eliminovaly nežádoucí vlivy terénu i staveb na měřený veličiny.
Veškerý meteostanice i čidla samotný, pokud jsou určený pro meteo měření, musejí vydržet prostředí definovaný právě meteobudkou - anebo horší, pokud jsou určený pro vystavení plnýmu vlivu povětrnosti.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po červenec 31 2017, 22:22    Předmět: Citovat

Tak mi ta meteostanice chodí včetně zápisu na SD kartu. Ale narazil jsem na problém s výpočtem nadmořský výšky z místního tlaku. Prostě včera se počítala nadmořská výška správně a dnes je o 20 metrů nižší. Je mi jasný proč, včera byl pro naši oblast téměř normálovej tlak 101325 Pa a dnes je 101750 Pa, takže výška musí být zákonitě nižsí.
Výška se vypočítává z změřenýho tlaku takhle:
kód:

vyska = (float)44330 * (1 - pow(((float) tlak/101325), 0.190295));

Je to 44330 * (1- (tlak/101325) umocněnej na 0.190295)

Pokud změním 101325 na dnešní 101750, tak je výška správná.
Taky je zvláštní, že v různých pramenech se první konstanta vzorce pohybuje od 44330 do 45847 a druhá od 0.190263 do 0.190295. Nevíte prosím někdo, co ty konstanty znamenají?

Takže co s tím? Kdybych chtěl tohle zařízení používat jako výškoměr, tak předpokládám výchozí bod na konstantní výšce Bydžova 234 m n/m. Takže co to obrátit? Udělat v setup cca 20 meření tlaku na ustálení senzoru tlaku a vzorec obrátit aby se z tlaku ze senzoru a výšky Bydžova vygeneroval skutečný tlak u hladiny moře a ten následně v loop dosazovat do následnýho výpočtu výšky místo normálovýho tlaku 101325 Pa? Je to teoreticky správně?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32045
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út srpen 01 2017, 6:45    Předmět: Citovat

Pokud se má tlak používat jako veličina pro měření vejšky (letadla), tak vždycky se ten "základní tlak" musí na vejškoměru nastavit podle tlaku na letišti - pak vejškoměr určuje přímo vejšku nad tím dotyčným letištěm. V radiokomunikaci se to označuje zkratkou "QNH" a je to jeden ze základních údajů, který se předávají pilotům při opouštění mezinárodních letovejch koridorů a hlavně při poklesu letový vejšky pod hladinu 5000m - všecko co je vejš, se určuje vzhledem ke střední hladině moře, proto je skutečná vejška v letový hladině právě o tu nadmořskou vejšku terénu nižší. Pro přistání je samozřejmě důležitější absolutní vejška nad terénem letiště ... Problém s určováním nadmořský vejšky podle tlaku je právě v tom, že než se měřič přesune z místa cejchování na jiný místo, může dojít k posunu tlakovýho pole v atmosféře a výsledná naměřená vejška pak nemůže bejt přesná. V geodézii se proto měření nadmořský vejšky pomocí tlaku používalo a používá jen jako orientační hodnota - přesný měření se dělá tradičním způsobem geodeticky zaměřováním úhlů a vzdáleností přímo v terénu a po novu výpočtem pomocí signálu GPS.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
LukinoOl



Založen: Jun 09, 2016
Příspěvky: 66

PříspěvekZaslal: út srpen 01 2017, 11:56    Předmět: Citovat

Aktuálně stavím meteostanici:
1, základna s ESP8266 + hromada čidel na I2C + NRF24L01
2, nod s anemometrem a snímačem směru větru + NRF24L01 (ten bude nad střechou)
3, na základně plný web server, bez SD, vše pouze na SPIFFS (s SD nemám dobré zkušenosti), vše řešeno přes javascript (update, logy, grafy....)
4, základna ve Stevensonově budce, tu skládám z lamelových dvířek https://www.marusik.cz/p/lamelova-dvirka-395-x-394-mm-borovice-otevreny-profil + pár hranolů a na střechu budky dám FV panel.

Právě řeším senzor oblačnosti:
https://chrisramsay.co.uk/posts/2014/03/cloud-detection-part-one/

Tož kdybys chtěl pokecat, tak napiš.

L.



Výstřižek.PNG
 Komentář:
Asi měsíc staré stránky(bez dat), nyní již plně funkční.

Stáhnout
 Soubor:  Výstřižek.PNG
 Velikost:  59.17 kB
 Staženo:  116 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út srpen 01 2017, 12:01    Předmět: Citovat

Ekkare, tohle všechno vím. Je to na modelářskej výškoměr k použití na jednom jedinným letišti, to znamená, že nadmořská výška je dle GPS daná přesně. A tlak je z kalibrovanýho senzoru. Takže potřebuju, aby v setupu výškoměru se získal tlak v "daným místě" přepočtenej na hladinu moře a ten pak používat do výše popsanýho vzorečku pro následný cyklický počítání nadmořský výšky. Je mi jasný, že to nebude mít dlouhodobou přesnost, protože se tlak mění. Ale tohle je na použití jen na pár minut a pokaždý při novým zapnutí výškoměru by se to kompenzovalo znova. Tlak se mění dost pomalu, snad jen při přechodu fronty či bouřky se mění rychle, ale v tý době se výškoměr rozhodně používat nebude. No a přesnost +- 0,5 metrů je naprosto postačující. Teď to při měření kolísá +- 20 cm, ale třeba když jsem to měl zapnutý cca 18 hodin tak se výška změnila se změnou okolního tlaku o skoro 20 metrů .

Takže jde vlastně jen a pouze o úpravu toho vzorce.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32045
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út srpen 01 2017, 13:06    Předmět: Citovat

Jo, na takový použití co popisuješ je to naprosto dostačující - já to popsal obecně, ty to chceš používat v relaci pár minut a řádově stovek metrů - v takovejch mezích se dá atmosférickej tlak považovat za stabilní a měnící se jen s vejškou a při kontrole a případný korekční kalibraci po každým několikaminutovým letu se tomu přiblížíš ještě víc. Pak už fakt jen ten vzoreček.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund