Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

spojení 10 drátků
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pjotr



Založen: Mar 12, 2005
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: po leden 30 2017, 21:31    Předmět: spojení 10 drátků Citovat

Zdravím a omluvám se za stupidní dotaz,
mám arduino a k němu je připojené několik periférií a čidel. Všechno to je napájené z arduina = ke každé periférii vedou mj. dva dráty napájení.
Můj dotaz je jak elegantně z jednoho pinu rozdělit napájení na cca 10 drátků a to samé pro uzemnění.
Zatím to mám už asi 2 roky zapíchané v nepájivém poli, ale není to moc stabilní a napájení občas nekterým perifériím vypadává. Uvažoval jsem to spájet, ale asi by to vypadalo blbě. Co to připájet na cuprexit ?
Jak to dělají profíci ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9001
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po leden 30 2017, 21:35    Předmět: Citovat

Profíci nepoužívají ardujíno. Very Happy Maximálně pro vývoj, ale pak se udělá tišťák na míru danýmu zařízení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po leden 30 2017, 21:41    Předmět: Citovat

A hlavne ne to nepajive pole.
Ja to pouzil jen jednou, po asi dvou hodinach hledani proc mi vec nefunguje jak ma jsem nasel spatny kontakt v tom pitomem poli a tak tahle kravina letela okamzite do kose a nikdy vic jsem to uz nepouzil.

Profici udelaji tistak a daji tam treba takovouto svorkovnici http://www.ebay.com/itm/10pcs-2EDG-10Pin-Plug-in-Screw-Terminal-Block-Connector-5-08mm-Pitch-Right-Angle-/272001451249?hash=item3f548cc4f1:g:tgoAAOSwKIpWC0iK
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pjotr



Založen: Mar 12, 2005
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: po leden 30 2017, 21:43    Předmět: Citovat

no profík nejsem, ale tišťák na všechno asi není pro mně úplně optimální řešení, protože se jedná o regulátor plynového kotle a průběžně k tomu přidávám další komponenty (hraju si s tím asi dva roky a docela si to užívám) a navíc nevím jak bych k tišťáku připojoval LCD, RTC, sd kartu, rele kartu, ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6633
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po leden 30 2017, 21:49    Předmět: Citovat

Profící nepoužívají arduino ani pro vývoj, možná tak jeho hw - desku s atmelem, nejspíš ale pajc z Číny, protože originál stojí nesmysl a do toho si napíšou svůj kód bez ardujíno zpomalovačů, pak si udělají vlastní desku. Lépe pak použijí nějaký modernější MCU. Dráty si nabastli jak chceš, třeba můžeš oprášit historii, kdy se při propojování "vrabčím hnízdem" větší množství vodičů nastrkalo do kroužku ze svinutého vodiče a to se pak zapájelo. Když to pak zasmrštíš do smršťovací bužírky, bude to zcela OK řešení. Případně bastly nejhrubšího zrna pájím na univerzální DPS desku, kde jsou jen čtverečky mědi. Nepájivé pole nepoužívám, je strašně nespolehlivé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pjotr



Založen: Mar 12, 2005
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: po leden 30 2017, 21:49    Předmět: Citovat

pro ilustraci (jen pro otrlé) to vypadá nějak takto :[/img]


arduino.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  arduino.jpg
 Velikost:  229.07 kB
 Staženo:  186 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6633
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po leden 30 2017, 21:55    Předmět: Citovat

Na vyzkoušení to zafungovalo, tak OK, není třeba tvrdit, že je to pro otrlé, pro arduinisty je to tak zamýšleno. Problém je, že ty konektory jsou stejně špatné, jako nepájivé pole. Pokud nějaké moduly používám, což pro vývoj nebo na hraní používám, číňan je dodá za zlomek ceny, než bych to sám vyrobil, tak obvykle vyletuji konektory a misto nich zapájím dráty napevno, to je spolehlivé zcela, pokud to tedy nemá být vystaveno vibracím, to by pak takto opravdu nešlo. Na bastlení kupuji v GMe nějaké vícežilové dráty (tedy licnu) pro zabezpečovací techniku a pářu z toho jednotlivé žíly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pjotr



Založen: Mar 12, 2005
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: po leden 30 2017, 22:11    Předmět: Citovat

Zaky : asi máš pravdu, prostě to proletuju. Jen mi na tom vadí, že mě to asi bude omezovat v hraní. Chci tam připojovat další moduly (rotační volič, eprom, ethernet, ...) a když to bude propájený tak bude obtížnější přehazovat piny a přidávat shieldy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po leden 30 2017, 22:12    Předmět: Citovat

Kdyz delas postupny vyvoj, pouzij univerzalni desky a hlavne pajej.
pak to muzes tak nechat a normalne pouzivat. To zapojeni co mas na fotce, budes muset stejne z mnoha duvodu pro finalni verzi predelat znovu.
http://elm-chan.org/docs/wire/images/wcs.jpeg
http://elm-chan.org/docs/wire/wiring_e.html

Je pravdou ze moje konstrukce vypadaji o poznani zmateneji, ale princip je stejny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6633
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po leden 30 2017, 22:18    Předmět: Citovat

U obrázků výše celkem správně píšou extreme wiring, preferuji použít pod pouzdro MCU a jiná s malou roztečí adekvátní "podvozek" a ten pak za piny v "uvěřitelném" rastru připájet na univerzální desku. Pokud potřebuješ bastlit s arduinem, připájel bych na univerzální desku protikusy konektorů, co jsou na arduinu a desku do toho vložil. Na univerzálu bych pak už vesele drátoval. "Extreme wiring" používám jen u prvního testu nové součástky, je to skutečně jen na vyzkoušení, není to dostatečně robustní a snadno dojde k poškození, když se do toho neopatrně drcne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9001
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po leden 30 2017, 22:20    Předmět: Citovat

Tak to je už trochu hardcore, to bych stokrát radši naházel na tišťák, nějak naroutoval, nechal vyrobit a až pak testoval. I za cenu toho, že bych to párkrát předělával. Jinak já nepájko používám běžně k plné spokojenosti, se špatnýma kontaktama problém nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2722

PříspěvekZaslal: po leden 30 2017, 22:52    Předmět: Citovat

To je mazec! Shocked

Jsem si říkal, že se mu ty sousední dráty neodletujou a ono taky občas jo (7:54).

_________________
pro mládež - Hamíkův koutek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3162

PříspěvekZaslal: po leden 30 2017, 22:55    Předmět: Citovat

Používám holej sklolaminát, z druhé srany dráty, v nepájivým poli se to občas odpojuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po leden 30 2017, 22:59    Předmět: Citovat

Ale tak ja nemyslel aby pajel primo na ty smd pouzdra, ale nastrkat ty moduly do univerzalni desky a propojit draty je lepsi nez ta zmet kabelaze.
Na ty pouzdra pajim taky jen kdyz potrebuju rychle pokracovat a neni cas se babrat s deskou, neni po ruce redukce na dip apod. pokud je to udelane dobre, neni duvod aby to bylo nespolehlive.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 384

PříspěvekZaslal: út leden 31 2017, 9:31    Předmět: Citovat

Připojím se také se svým názorem. Pokud je na těch černých vodičích vedoucích z releového modulu síťové napětí a celé je to položené na víku z krabice od bot tak to by mohli mít hasiči co dělat brzy - no ale píšeš že to tak máš dva roky Smile Potom napájet všechno z lineárního stabilizátoru na arduinu taky není zrovna ideální. Máš spočítaný příkon všech modulů? Nedochází k přetížení nebo nebude k němu docházet v budoucnu při připojení dalších modulů? S nepájivým polem celkem problémy nemámmě funguje spolehlivě a na vyzkoušení používám dost často, zrovna tak jako s konektory na modulech. S jednou výhradou ovšem - nepoužívám propojovací kablíky které jsem si kdysi objednal z číny (mají kulatý průřez kontaktu a jdou jak do nepájivého pole tak i do konektorů na arduinu podezřele zlehka) s těmi jsem problém měl a teď si propojky vyrábím sám. Piny používám zlacené z konektorů na vyřazené základní desce, přiletuju kablík a přetáhnu smršťovací bužírkou. Na napájení bych asi použil třeba toto:
http://www.ebay.com/itm/30PCS-KF301-2P-5-08mm-2-Pin-Connect-Terminal-Screw-Terminal-Connector-/151915424636?hash=item235edd6b7c:g:ZOQAAOSwcBhWbjpo
přiletované na univerzální desce a rovnou k tomu dal nějaký stabilizátor a filtrační kapacitu aby nebylo nutné napájet to všechno přes arduino.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund