Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

ultrazvuková sonda - buzení

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stoptussin



Založen: Jun 04, 2014
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st březen 16 2016, 21:11    Předmět: ultrazvuková sonda - buzení Citovat

Ahoj, momentálně pracuji na zapojení s ultrazvukem.
Potřebuji budit sondu Olympus V305-SU-F (nemají k ní datasheet) obdélníkovými napěťovými pulsy s amplitudou okolo -185V. Sonda má rezonanční frekvenci 2,25 MHz pro kterou má impedanci 50 Ω.

A) Nejsem si jistý jakou délku obdelníkového pulsu zvolit. Čistě teoreticky by to mohla být obrácená hodnota resonanční frekvence: 2,25 MHz -> T = 1/f -> 440 ns

B) Jaký bude proud do sondy při buzení? Lze se v tomto případě řídit pouze Ohmovým zákonem Iz = 185/50 = 3,7 A?
Předpokládám, že pokud nedodám do sondy potřebné množství proudu, tak nedosáhnu potřebného výkonu.

Hledal sem na internetu dostupné pulsní generátory, ale nenašel jsem žádný s proudem nad 2 A. Myslím tím pouze pouzdro s MOSFETy - například TC6320. Popsaný například v app note i s driverem tady http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/AN-H53.pdf

Datasheety bohužel neuváději jaký je maximální krátkodobý proud.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: st březen 16 2016, 22:32    Předmět: Citovat

Myslím, že Vaše výpočty sú správne.
Ivan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6639
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st březen 16 2016, 23:29    Předmět: Citovat

Je tam sem tam nějaké to ale, pro f res 2,25MHz bude délka periody 440ns, pokud by byl signál obdélník, bude 220ns impuls a 220ns mezera. Předpokládám, že takovéto buzení se sondě nemusí líbit, při přiložení napětí dojde k deformaci pieza, při odpojení deformace pouze zanikne, rozkmit bude nejvýše poloviční. Taktéž proud, ten poteče pouze při impulsu, při mezeře nikoli, takže i ten bude integrálně poloviční. Pravděpodobně správnější scénář buzení je plným mostem (H bridge), kde se bude každých 220ns otáčet polarita, piezo se bude deformovat symetricky na obě strany a proud poteče stále, pouze s opačnou polaritou. No a poslední věc je přípustnost obdélníkového buzení, jestli náhodou sonda nepotřebuje budit spíš sinusem, aby nebylo piezo namáháno příliš velkým zrychlením. To by se dalo řešit vhodnou dolní propustí, impedančně to ale nemusí být úplně jednoduché, piezo je vlastně C a připojování dalších frekvenčně závislých prvků může způsobit elektrickou rezonanci na jiné f, než leží mechanická rezonance pieza.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: čt březen 17 2016, 8:10    Předmět: Citovat

Myslím,že ten výpočet správný není. Elektrický model sondy viz učebnice o ultrazvuku je rezonanční obvod s tlumením závislým mimo jiné na jeho vazbě na okolí. Když do něj narvu periodický obdélník,který má mnoho lichých harmonických ,není impedance pro tyto harmonické v žádném případě 50Ω, navíc zaleží na tom tlumení . Takže Ohmův zákon sice platí, ale jen pro sinusové buzení. Při buzení obdélníkem to bude dokmitávat.
Ten elektrický model říká vlastně to,že chci-li přenést max. výkon,musím
to přizpůsobit - jinak řečeno úplně jinak se to bude chovat na vzduchu a třeba ve vodě. Doporučuji třeba skripta Ing.Rozmana z VUT.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2723

PříspěvekZaslal: čt březen 17 2016, 10:03    Předmět: Citovat

Byl jsem u vývoje ultrazvukové špachtle pro zubaře. Měnič mění své parametry, potažmo i rezonanční frekvenci v závislosti na vazbě na okolí (zatížení). Při zatížení se F_rez posouvá o desetiny procenta. Buzení ultrazvukem o desitkách kHz se přelaďovalo v řádu stovek Hz až kHz aby se udržel maximální výkon.

Bylo to s PLL v 4046, běžný výkonový zesilovač ve třídě E a trafo pro impedanční přizpůsobení. Snímal se proud a napětí sondou a podle rozdílu fáze VCO přelaďovalo - hledalo rezonanci. Buzení sinus, i tak to dělalo svist a kravál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: čt březen 17 2016, 15:51    Předmět: Citovat

Pokiaľ to budete budiť obdĺžnikom, pre prvú harmonickú Vám menič bude rezonovať, pre vyššie sa zvyčajne netrafíte do vyšších módov, takže sa to pre ne zvyčajne chová ako kapacita.

Čo sa týka toho výpočtu, je pravda, že ak bude obdĺžnik s rozkmitom 0-A, tak potom DC zložka je A/2 , a n-tá harmonická je 2*A/(n*pi). Takže výkon nesený v týchto harmonických pre rýdzo odporovú záťaž klesá 1/n^2. I v stave rezonancie môžete na meniči namerať nezanedbateľnú parazitnú jalovú kapacitanciu, ktorú treba vykompenzovať kompenzačnou cievkou.

Je pravda, že pri zaťažení meniča sa jeho frekvencia posúva. Záleží však od aplikácie. Videl som ručné ultrazvukové homogenizátory a malé čistiace vane, ktoré nemali dolaďovanie rezonančnej frekvencie. Bývali však nízkeho výkonu.
Pre optimálny výkonový prenos sa zväčša doplní fázový záves sledujúci rezonanciu meniča (napríklad vyššie spomínaný prúdový transformátor)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tek_fan



Založen: Apr 01, 2016
Příspěvky: 19
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 14:48    Předmět: Citovat

Zdravím, koncem loňského roku jsem získal několik desek s plošnými spoji z vyřazeného lékařského sona včetně sondy. Sonda jako taková mě moc nezajímala, ale z těch desek jsem si horkovzduchem "vytěžil" docela zajímavé součástky - třeba na buzení té sondy tam byly páry N+P MOSFEtů TC2320 (200V / 0,6 až 1,2 A podle Ugs) v jednom pouzdru SO-8, kterým asistovaly (asi jako budiče) rychlé OZ AD8017 a pravděpodobně jako snímací pak AD8008. Na zpracování analogových signálů ze sondy byly na deskách rychlé A/D převodníky AD9203 (10-Bit, 40 MSPS, 3 V, 74 mW) a spousta logiky včetně polí Xilinx Spartan a pod.
V samotné sondě pak byly 8 kanálové analogové spínače HV22816 (150V, 22 Ohmů RdsON, pulsní proud až 3A, kmitočet do 10 MHz).
Pokud by byl zájem, můžu ti pár vzorků od všeho věnovat na pokusy jen za poštovné (kontakt přes SZ).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stoptussin



Založen: Jun 04, 2014
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: čt duben 21 2016, 22:30    Předmět: Citovat

Po odmlce doplním pár informací.

Jedná se o imerzní sondu. Měření bude probíhat na agarovém přípravku s gelovým rozhraním mezi agarem a sondou.

Obdélníkové buzení je přímo doporučené v datasheetu.

Pro napájení sem našel již hotový návrh DC/DC měniče od Texas Instruments 20V/200V 10mA. viz odkaz
http://www.ti.com/tool/PMP10077
Stačí mi max několik pulsů za sekundu/několik sekund. Požadavky na výkon moc velké tedy nejsou.

Asi nejjednodušší zapojení pulsního obvodu je na přiloženém obrázku. Na svorku +HVV je přiloženo vysoké kladné napětí a sonda je buzena zápornými pulzy. Při dostatečné kapacite C_DISCHARGE je možné přiblížení k tvaru obdélníkového pulsu. C_HVV by bylo dobré doplnit vybíjecím rezistorem. Po sepnutí MOSFETU se C_DISCHARGE vybije do měniče. Pro nízkonapěťové vracející se echo se diody D3 a D2 chovají jako rozpojený obvod. Zapojení diod D4, D5, D6 a D7 v kombinaci s odpory R2 a R3 slouží jako ochrana před napětím budícího pulsu. Kapacita C_DISCHARGE by měla být větší (kolikrát?) než kapacita měniče. Bohužel jsem nezjistil od podpory Olympus hodnotu kapacity měniče. Podle literatury se většina pohybuje do 500 pF.

Je možné kapacitu změřit vhodným multimetrem, nebo to vyžaduje složitější měření?

Momentálně řeším jak řídit MOSFET. V některých článcích je zapojení řešeno pomocí Schmittova klopného obvodu s výstupem na proudový zesilovač, který řídí MOSFET. To, ale není vyhovující jelikož potřebuju spínat MOSFET nepravidelně. Ideální by byl driver integráč spínaný mikroprocesorem Xmega. Zatím netuším jestli bude schopný po stisku tlačítka, nebo příkazem z počítače schopný generovat tak krátký puls.



pulse_generator.png
 Komentář:
pulsni obvod

Stáhnout
 Soubor:  pulse_generator.png
 Velikost:  24.44 kB
 Staženo:  134 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund