Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Restorace Zetawatt 1420 a repro

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Krakonos



Založen: Sep 17, 2008
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: so únor 27 2016, 12:15    Předmět: Restorace Zetawatt 1420 a repro Citovat

Ahoj,

(trošku jsme se rozepsal, důležité otázky jsou zvyýrazněny tučně, ostatní je spíš omáčka)

pustil jsem se do restorace systému Zetawatt 1420. Postavil ho můj dědeček a léta fungoval, vždy ale mírně bruměl a nikdy jsem neměl chuť ho vyřadit a pustit se do opravy. Nedávno jsem si do dílny dal jiný (taktéž od dědečka, stejný model v jiné šasí, jenom s vyměněným kondenzátorem, myslím, že C12). Pustil jsem se do opravy tehdejšího.

Brum bylo jednoduché odstranit, jak jsem očekával, byl problém v transformátoru. Celou dobu jsem si myslel, že bude špatně navinutý (děda si navíjel, pokud vím, sám). Ukázalo se však, že mu jenom chybí pár EI Plechů a mezi papírovou cívkou a jádrem je malá mezera. Ucpal jsem ji kusem tvrdého papíru a je po brumu.

Potenciometry jsem vypájel, vyčistil v obrazek_cenzura (možná to není nejlepší možnost, ale nechtěl jsem je rozebírat -- pacičky se občas ulomí a nemám zdroj nových; většina pochybných eshopů má jenom některé, navíc dosti drahé). Po lázni jsem profouknul a vysušil stralčeným vzduchem. Fungují dobře. S hlasitostí jsem si vyhrál hodně, ostatní jsem trošku odflák. Na stole všechno funguje, takže dál.

Protože zesilovač bude dále žít v obýváku, musí projít přes kritické oko přítelkyně. Původní materiál (ani nevím, jak se tomu říkalo -- takové načervenalé, pevné, asi sklovlákno) už byl dost poškrábaný a zamazaný, nepodařilo se mi ho pořádně vyčistit. Dal jsem tomu tedy matný černý lak (bohužel nemám foto před):

http://imgur.com/a/cZXGy

Druhá fotka ukazuje žlutý popisek, který jsem musel sloupnout (šlo to snadno).

Nyní první otázka: potřeboval bych nové štítky na popisky, a chtěl bych zanechat původní vzhled, tj. žluto-oranžová s ručními popiskami. Originální jsou ale už dost poškozené od dětí (nojo, to dítě jsem byl asi já; kdybych věděl, že to budu někdy opravovat, tak to neudělám!).

Neočekávám, že bych někde sehnal originální, ale pokud tušíte (nebo máte zásobu a jste ochotni se podělit), budu velice rád! Alternativně bych rád nápad, čím nahradit?

... K zesilovači byly bedny. Obsahují však reproduktory, které se mi nepodařilo identifikovat. Jeden je ARO 689, další dva ("výhybkou" přes jeden kondenzátor).

Zajímalo by mě, zda není lepší nainstalovat lepší výhybku, ale na to bych potřeboval vědět, jaké jsou zbylé dva reproduktory (a případně jestli má cenu se tím zabývat, asi nebudou valné kvality).

Druhá otázka tedy zní: jaké jsou dva manší reproduktory na těchto fotkách a případně za co stojí?

http://imgur.com/a/Rfzb7

Díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dikobraz



Založen: Oct 17, 2004
Příspěvky: 911
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so únor 27 2016, 13:05    Předmět: Citovat

Štítky seženeš v každém slušném papírnictví.

Ty malé repráky jsou z ruských televizorů.(Rubín, Elektronika aj.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so únor 27 2016, 13:24    Předmět: Citovat

Se štítky ti neporadím, ale s bednami mám pro tebe bohužel špatnou zprávu. Neber si to nějak osobně, ale ty bedny jsou vynález zkázy, který nemá právo na život. Tři náhodné reproduktory zapojené paralelně to je maso a divím se že to ten zesilovač vůbec přežil. ARO689 je čtyřohmový, ty zbylé dva nevím, ale jestli jsou také čtyřohmové tak to má impedanci 1,3ohmu, pokud 8ohm tak 2ohm. To je zoufale málo na zesilovač, který nesmí dostávat zátěž menší než 4 ohmy. Dělat na tohle výhybku nemá smysl. Nechceš ty bedny kuchnout a postavit si nějakou malou jednoduchou dvoupásmovku? Nechci být zlý, ale na tohle fakt zapomeň. I na zkoušení bys měl ty dva ruské odpojit a ten menší eliptický z nich připojit jen přes svitový kondenzátor kolem 1 až 1,5uF aby ti ten zesilovač neshořel pod rukama.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3167

PříspěvekZaslal: so únor 27 2016, 13:29    Předmět: Citovat

Od dědečka mám Zetawatt1420, popisky jsou Propisot, kdysi to prý prodávali ve městě v nějakým speciálním obchodě. Poťáky jsem prostříkal sprejem a už nechrčí. Smile
Mám taky úpravu Zetawattu na 2x 85W, deska zůstává, jenom se dozadu přidají chladiče s kádéčkama a místo trafa a filtračních kondů spínaný zdroj na 2 x 38V / 400W
K MA1458 se dají odpory a dvě zenerky KZ709 na cca 15V. Smile

Z invertujícího vstupu IO2/2 a IO3/2 ( MA1458 ) je dobré přidat sériový RC člen 270Ω a 1n na zem. Zlepší se stabilita regulátoru na výškách.



MDA2020 KD607 KD617.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  MDA2020 KD607 KD617.jpg
 Velikost:  92.99 kB
 Staženo:  212 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Krakonos



Založen: Sep 17, 2008
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: so únor 27 2016, 16:18    Předmět: Citovat

Díky za rady!

Na štítky se půjdu zeptat, netušil jsem, že by se něco takového dalo opravdu ještě koupit (a ani jsem se o to nepokoušel). Nějaké ozkoušené papírnictví v Praze?

Za info o reproduktorech také děkuji. Neberu si to zle, něco takového jsem čekal. Na testování jsem používal jenom ARO, ostatní odpojené (hlavně proto, že jsem bedny dovezl již se skoro rozpadlým zapojením, kondenzátor byl připájený zvenku na kabelech; ani nechci pomyslet, proč to byla takováhle konstrukce Smile.

Malé repráky jsou 8ohm (alespoň je to na nich napsáno tužkou). Byly připojené paralelně k ARO, přes kondenzátor 4M (složený ze dvou 2M), 160V. Obrázek zapojení (vlevo):

http://www.elweb.cz/c/27v.gif

Nejsem zrovna kovaný v analogu, takže bych raději nechtěl mluvit o tom, jaká bude impedance tohoto zapojeného obvodu. Určitě se totiž bude lišit, díky kondenzátoru, na různých frekvencích. Celé frekvenční pásmo půjde do ARO a na vyšších frekvencích také do těch malých, takže problémy budou na horní části pásma. Nebo?

Asi to kldině ale můžu zapojit jak navrhuješ, a jeden tam mít jenom na okrasu Smile

Postavit si nějakou alternativu mám v plánu, ale očekávám, že se k tomu dostanu někdy na podzim a do té doby bych měl rád nějakou alternativu Smile

@samponek: Ta úprava RC členem je použitelná (odzkoušená) i bez úpravy na 85W? Pokud ano, zaexperimentoval bych až to budu mít příště otevřené. Jinak na výkon nehraju, podobnou sestavu jsem měl už v mnoha místnostech a nikdy jsem ji neměl pocit, že bych ji tlačil alespoň blízko hranici výkonu. Ale díky za nápad!

@samponek: K poťákům. Čím jsi to stříkal? Já jsem jeden prostříkal dřív WDčkem a pak jsem toho litoval, protože to chvíli bylo lepší, pak se tam ale díky WDčku nachytalo ještě více prachu a bylo to ještě horší. Už to nikdy neudělám (chybama se člověk učí, což? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3167

PříspěvekZaslal: so únor 27 2016, 16:42    Předmět: Citovat

Od dědy mám spreje Kontox 5 a Kontox 10, tak tím jsem to prostříkal a nechrčí.

RC člen je v korekcích u MA1458 a s úpravou koncového stupně ani zdroje nesouvisí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund