Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Laser tiskárna HP2550L - šmouhy. Opraveno
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1527
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá leden 15 2016, 15:04    Předmět: Laser tiskárna HP2550L - šmouhy. Opraveno Citovat

Mám dotaz na teoretiky nebo na praktiky.
Laserová tiskárna začala dělat v tisku svislé šedé pruhy. Tyto pruhy jsou viditelné i na tiskovém válci při jeho vyjmutí (jdou setřít).
Pokud spustím čistící proces v HP Tools pro tuto tiskárnu, pruhy se po několika čištěních odstraní, ale za chvíli se při tisku zase válec zanáší a pruhy se objeví.
Je to stará tiskárna, ale dosud tiskla dobře. Postup čištění je vidět na přiloženém obrázku. Původní pruhy se po pátém průchodu ztratí (ten černý lichoběžník se tiskne jako součást procesu čištění). Jenže:
1. U dvou barev modré a žluté již tiskárna dávno hlásila prázdný zásobník a zablokoval se tisk. Znám postup, jak tlačítky na tiskárně toto hlášení potlačit, a pak tiskárna tiskne dále do úplného vyčerpání prášku.
2. Nyní se zdá, že žlutá barva je i fyzicky vyčerpána, čili kazeta je prázdná. Usuzuji tak z druhého obrázku, kde proti zobrazení ve Word není vytištěný třetí kroužek zprava, který má být šedé barvy. V kazetě jsou již vidět jen fragmenty žlutého prášku. Trochu mne matou ty dva žluté kruhy, ale ty se mohou vytvořit možná mícháním jiných barev.
3. Tiskárna již také asi před rokem ohlásila konec životnosti tiskového válce, a opět se tisk zablokoval. Stejným postupem tlačítky na tiskárně jsem potlačil i toto hlášení a tiskl jsem dále.

V anglickém servisním manuálu k této tiskárně se píše, že "takovou nějakou závadu" může dělat prazdná kazeta nebo opotřebený tiskový válec. Oprava se má provést výměnou.

Takže moje dotazy jsou tyto:
- Způsobuje to prázdná žlutá tisková kazeta? Do nové kazety nebo její renovace bych ještě investoval, i když je to stará tiskárna.
- Nebo to s větší pravděpodobnosti dělá tiskový válec. Jeho výměna se nevyplatí, to bych raději koupil novou tiskárnu.

Dík za vaše zkušenosti, tipy a rady.



ištění postup.jpg
 Komentář:
Pět čistících průchodů. Vpravo již nejsou pruhy téměř znatelné

Stáhnout
 Soubor:  ištění postup.jpg
 Velikost:  114.29 kB
 Staženo:  73 krát


Kruhy word a tisk.jpg
 Komentář:
Srovnání náhledu ve Word (nahoře) a vytištěným obrázkem (dole). Schází třetí kroužek zprava.

Stáhnout
 Soubor:  Kruhy word a tisk.jpg
 Velikost:  248.05 kB
 Staženo:  86 krát



Naposledy upravil Brozicek dne ne leden 17 2016, 14:10, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34046
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá leden 15 2016, 15:14    Předmět: Citovat

Zlta sa z inych farieb nenamiesa, takze vsetky tonery este mas.

Ze nie je vidiet sedu ale ciernu ano, to je velmi divne. Seda by mala byt tvorena ciernymi bodkami.

Skus vytlacit nejaku sedu stupnicu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1527
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá leden 15 2016, 17:01    Předmět: Citovat

- Nejdříve jsem ty barevné kruhy vytiskl v odstínech šedi a barevně ten ČB tisk naskenoval - viz horní část na obrázku. Sken v horní části přiloženého obrázku ukazuje, že se do šedého odstínu nevytiskl šedý kruh ani oba žluté kruhy z barevného originálu.
- Následně jsem vytvořil ve Wordu okno s přecházejícími odstíny šedi. Obraz toho okna sejmutý z monitoru je v prvním proužku pod kruhy na obrázku.
- Pak jsem ten šedivý proužek vytiskl. Poprvé barevným tiskem a podruhé tiskem v odstínech šedi. Oby výtisky jsou velmi podobné, nějaká "kafo brando barva". Tisky jsem barevně naskenoval a oba jsou ve spodní části přiloženého obrázku. Ten výše je z barevnoho tisku, ten dolní z ČB tisku (není mezi nimi patrný rozdíl). U obou je vidět, že proti originálu nejsou zobrazené světlé odstíny šedi.

Udělal jsem ještě fotku barvících válečků v žluté a červené kazetě (je to z ruky bez blesku a tím mírně rozechvělé). Přesto je z fotek zřetelné, že červená barva je na válečku nanesena rovnoměrně, zatímco žlutá je jen v nějakých šupinkách. To mne vede k názoru, že žlutá "mele z posledního". Celý žlutý váleček je barevně mdlý s jasnými žlutými náhodnými skvrnkami.



Odstíny šedé.jpg
 Komentář:
Tisky šedých odstínů - viz popis v textu.

Stáhnout
 Soubor:  Odstíny šedé.jpg
 Velikost:  259.92 kB
 Staženo:  61 krát


ervená a žlutá.jpg
 Komentář:
Barvící válečky s pigmenetem. Na žluté jsou zřetelné jen ostrůvky toneru.

Stáhnout
 Soubor:  ervená a žlutá.jpg
 Velikost:  72.62 kB
 Staženo:  65 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: pá leden 15 2016, 17:15    Předmět: Citovat

Šedá vůbec nemusí obsahovat černou, dá se namíchat z CMY. Taková šedá je jemnější, neobsahuje do očí bijící beďáry.

No, obrázek, co je v příloze, po vytisknutí napoví víc.



Duha.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Duha.jpg
 Velikost:  91.45 kB
 Staženo:  64 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34046
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá leden 15 2016, 18:31    Předmět: Citovat

Chybajuce svetle odtiene moze sposobovat spinava optika lasera. V tom pripade sa to musi prejavit na svetlych odtienoch vsetkych zakladnych farieb (CMYK).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1527
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá leden 15 2016, 20:07    Předmět: Citovat

Se mnou z té tiskárny asi sekne.

Vytiskl jsem si na zkoušku jednu stránku normálního ČB text z Wordu, ve kterém jsem některé řádky podbarvil žlutě jako zvýrazňovačem.

Stránka se vytiskla jako z partesu. Žádné šmouhy a žluté zvýraznění jako kanárek. Ty by potvrzovalo co napsal rnbw, že tonery zatím asi neschází.

Vzápětí jsem znovu vytiskl ty barevné kruhy. Na tisku ze znovu objevil jeden šedý parazitní šmouh přes celou délku strany. Šedý kruh opět schází. Tak jsem zvýšil sytost šedi toho kruhu a tisk zopakoval. Nyní je již ten šedý kruh vidět, ale opět je tam ten stejný parazitní pruh.

Vytiskl jsem znovu stejný text z Wordu, a tam je nyní ten parazitní pruh už také (i když při prvním vytištění tam nebyl).

Zdá se, že původní nevytištění toho šedého kruhu je matoucí informace. Nejedná se o fototiskárnu, a ta světle šedá je asi tiskovým procesorem vyhodnocena jako bílá.

Takže jsem zase na začátku s hledáním toho, co způsobuje ty pruhy. Budu sledovat a upřesním zde informace. Třeba vypozoruji nějaké souvislosti. Tu žlutou barvu zatím vyloučím z okruhu podezřelých. Vadný válec by snad ty pruhy asi dělal trvale a ne jen někdy. Tady zatím tápu. Napadá Vás nějaká rada nebo jiný test?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6638
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá leden 15 2016, 20:43    Předmět: Citovat

Co je to za technologii? Tonery v karuselu jezdí kolem jednoho fotoválce? V tom případě bych se podíval na stírací lištu toho fotoválce, nejspíš bude v místě pruhů poškozená. Pokud nebude poškozená, může být taky jen plný kontejner na odpadní toner, ten neškodí čas od času vysypat, obzvlášť, pokud se tiskárna provozuje za specifikovanou životnost spotřebáku, což samozřejmě taky dělám a schvaluji, nejsme sponzoři výrobců Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1527
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so leden 16 2016, 11:57    Předmět: Citovat

Na tu poškozenou stírací lištu to nevypadá, to by musel být ten pruh stále v jednom místě. Z prvního obrázku je vidět princip toho stírání. Prohlížel jsem si velmi podrobně tu jednotku tiskového bubnu. Je to taková "Puzle-Lego" skládačka. Do jejího rozebrání se zatím nechci pouštět, abych se podíval do odpadního konektoru a případně ho vyčistil. Mohlo by to být rozebrání první a zároveň poslední, po kterém by šla tiskárna do sběrného dvora. Černá kazeta obsahuje ještě 60% obsahu a na tisk konceptů, kde se ty šmouhy snesou, může ještě tiskárna sloužit.
V manuálu jsem našel postup, jak vytisknout tlačítky na tiskárně Off line testovací dvou-stránku. Na každém listu té dvoustrany byly šmouhy různé intenzity. Tisk barev byl dobrý a potvrdilo se, tisk barev pixelu je jen 8-bitový, takže světlé odstíny zůstávají bílé.
Pak jsem buben vyndal a prohlédl. V místě, kde byly na druhém listu dva pruhy, byly tyto pruhy také na bubnu. Vrátil jsem buben zpět a vytiskl testovací stránky znovu. Opakovaný tisk po vyndání a vrácení bubnu byl naprosto čistý (druhý obrázek) a ty dva proužky z válce zmizely.
Znečištěná optika laseru by se asi projevila na kvalitě tištěného detailu a ne těmi pruhy, které nahodile mění svoji polohu a počet.



Stírání bubnu.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Stírání bubnu.jpg
 Velikost:  63.16 kB
 Staženo:  85 krát


HP testovací strana.JPG
 Komentář:
Tisk první testovací strany bez podélných pruhů. Hloubka barev odpovídá vlastnostem tiskárny.

Stáhnout
 Soubor:  HP testovací strana.JPG
 Velikost:  219.74 kB
 Staženo:  70 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6638
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so leden 16 2016, 14:40    Předmět: Citovat

Chtělo by to zkusit ten odpadní toner, pokud nemá kam odcházet od stírací lišty, lišta nezvládne stírat. Putující šmouhy tomu nasvědčují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34046
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so leden 16 2016, 17:36    Předmět: Citovat

Ano, suhlasim. U niektorych tlaciarni je zasobnik odpadoveho toneru samostatna cast (napr. u Epson C900/C1900 ma opticky detektor naplnenia staci ho vysypat), u inych je napr. sucast transfer beltu a ten ma cip. Ked sa to po skonceni zivotnosti vyresetuje/cip sa vymeni, tak treba odpad vysypat, lebo obmedzeny priestor na odpad je jeden z dovodov obmedzenej zivotnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
satam



Založen: Jan 21, 2010
Příspěvky: 565
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: so leden 16 2016, 17:42    Předmět: Citovat

Souhlasím s názorem, že to může způsobovat odpadní toner. Potýkal jsem se s tím na jiné tiskárně před cca 14ti dny a nepřejte si slyšet, jak jsem přitom klel!!!!!
Po vyčištění (a následné výměně transfer beltu, ale to s tím přímo nesouviselo) tiskárna zase jede jako nová.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1527
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so leden 16 2016, 21:41    Předmět: Citovat

To podezření na zásobník odpadního toneru má svoji logiku. Zejména v souvislosti s tím, že celá jednotka tiskového válce se mění jako celek včetně kontejneru na odpadní tuner, a celý tento modul je již dlouho po předpokládané životnosti. Tisknu dále jen proto, že jsem tu diagnostickou zprávu o konci životnosti válce zablokoval. Od té doby dává diagnostika hlášení, že válec není originál HP, ale tiskne dále.

Tu tiskárnu jsem dostal jako vadnou před 5 roky. Závada byla v přerušeném termistoru uvnitř válce "žehličky-fuseru", který povoloval tisk až byl žehlící válec horký. Tehdy jsem musel celý fuser rozebrat a termistor uvnitř žehlícího válce vyměnit. Byla to náročná a nepříjemná rozborka a sborka.

Rozdělat tu jednotku tiskového válce nebude asi také procházka růžovým sadem. Je tam skryto plno různých západek, šroubků a pružinek. Pokud při zpětném skládání jednotky není nutno sledovat a seřídit nějaké předepsané úhlové nastavení dílů, senzorů apod. (něco jako poloha vačkové hřídele v motoru proti poloze pístů), mohlo by se to podařit. Ta tiskárna si ještě sběrný dvůr nezaslouží. V případě neúspěšné opravy to ještě jistí kompatibilní (renovovaný) válec, který na "Tisknu levně" prodávají za 1510 Kč. Ekonomičtější by ale asi byla již nová tiskárna.

Dám vědět, zda se to vyčištění odpadního kontejneru podařilo, a zda se tím vada tiskárny odstranila.

PS: Na Ebay jsem našel tiskový válec od cca 1140 Kč, ale dopravné od 500 Kč výše. Originál válec HP na Ebay stojí 3715 Kč plus doprava.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34046
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so leden 16 2016, 22:30    Předmět: Citovat

Na Epsone C1100 bola tusim na boku odpadovej nadoby transfer beltu nejaka zatka, ktoru stacilo odstranit a bordel vysypat. Nemuselo sa nic rozoberat. Akurat k tomu bolo nutne vymenit cip (zohnal som na eBay).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1527
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne leden 17 2016, 14:31    Předmět: Citovat

Díky všem za náměty a rady.
Ty šmouhy dělala směs pigmentů, letitého prachu a vlasů v oblasti stírátka. Nakonec jsem nemusel rozebrat celou jednotku tiskového válce. Ke stírátku jsem se dostal po vyndání dvou šroubků nahoře na jednotce, které upevňovaly držák pro "nabíjecí váleček" před stírátkem. Vyndáním toho dílu se odkryly dva šroubky lišty držící stírátko. Po jeho vyjmutí se ukázala vrstva usazenin před transportní šroubovici pro setřený prach. Také na stírátku byly natlačené zbytky pigmentu. Prostor jsem vyčistil vysavačem a štětečkem, stírátko jsem vyčistil vlhkým hadříkem.
Po složení jsem úspěšně vytiskl tři testovací stránky a pak ještě z Wordu 15 prázdných stránek (abych šetřil pigment a papír). Na žádném z vytištěných 18 listů nebyly žádné podélné šmouhy, které se tvořily před opravou.

Přikládám několik fotek z opravy.



Prach stírátko.jpg
 Komentář:
Na orázku je vidět vpravo před ústím k šroubovici natlačená vrstva pigmentu a chlupů před koncem šroubovice, vlevo menší vrstva pigmentu a chlupů.

Stáhnout
 Soubor:  Prach stírátko.jpg
 Velikost:  84.96 kB
 Staženo:  115 krát


Prach lišty.jpg
 Komentář:
Na stírací liště jsou ostrůvky namačkaného pigmentu.

Stáhnout
 Soubor:  Prach lišty.jpg
 Velikost:  110.04 kB
 Staženo:  93 krát


Stírátko a šroub válečku.jpg
 Komentář:
Vyčištěný prostor stírátka. Na snímku jsou vidět dva šrouby upevňující stírátko a vpravo pak detail pravého šroubu upevňujícího držák válečku před stírátkem.

Stáhnout
 Soubor:  Stírátko a šroub válečku.jpg
 Velikost:  99.64 kB
 Staženo:  94 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
satam



Založen: Jan 21, 2010
Příspěvky: 565
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: ne leden 17 2016, 14:41    Předmět: Citovat

Tleskáme Tleskáme Tleskáme
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund