Dobrý mam otázku kúpil som si daný senzor a chcem ho využiť pre meranie hĺbky vody princíp činnosti je mi jasný ale vždy čo som sa dočítal meranie prebiehali len pre rovne predmety ktoré zvierali uhol 90 stupňov s rovinou merania a prostredie bol vzduch moja otázka znie,
1.dá sa predpokladať aká bude chyba merania pre meraní objekt napríklad ak by stal pod uhlom 45 stupňov alebo iným neznámym uhlom ? napríklad ak by meranie vzdialenosti prebiehalo laserovým lúčom chyba by bola eventuálne veľmi mala pretože laser ma úzky svazek plocha je len par mm tak pri meraní by som presne vedel v akej vzdialenosti bude vrchná časť objektu stredová časť a spodná a teda aj by som vedel predpokladať približne pod akým uhlom stoji meraní objekt ,pripadne ak by som meral vzdialenosti rýchlosťou par milisekúnd a zozbieral data tak by som mohol vykresliť aj tvar meraného objektu, ako je to v prípade ultrazvuku ? zaujíma ma najme či chyba bude mala alebo veľká aby sme si to upresnili čo je veľká a čo mala nevadilo by ani chyba +/- 5cm
2. Je to použiteľne pre H2O prostredie ? z teoretického hľadiska áno ale či aj s praktického ?
Založen: Jun 26, 2009 Příspěvky: 1304 Bydliště: Hlohovec (Sk)
Zaslal: čt leden 21 2016, 23:08 Předmět:
tu plochu ktoru ides merat si predstav ako zrkadlo, kam sa odrazi luc?
ziaden takyto (a asi ani ziaden iny znami) senzor nadokaze zmerat ako daleko luc leti ak sa k nemu nevrati. ak namieris takyto (ale aj laserovi) snimac na dokonalu plochu s uhlom 45° nic sa k nemu nevrati a on nic nenamera - ano aj laser musi najst nedokonalost plochy ktora je spravne naklonena aby sa mohol vratit spet (na zaklade toho ako rychlo sa vrati sa zisti ako je objekt daleko).
Založen: Dec 11, 2015 Příspěvky: 183 Bydliště: Slovensko,Bratislava
Zaslal: čt leden 21 2016, 23:47 Předmět:
keď že stena nie je zrkadlo tak aj pod 45-timi stupňami sa niečo odrazí priamo do detektora niečo sa odrazí úplne preč a niečo po niekoľkých odrazoch od okolitých predmetov vráti tiež do prijímača (rozumiem tomu správne ? ) keďže najkratšia cesta vysielač meraný objekt je rovná čiara a aby som vyselektoval ostatne bočne odrazy ktoré dopadnú do prijímača tak beriem do úvahy len najkratší čas od vysielania a prijatia a tie ostatne do úvahy neberiem ?
Akustická impedance vody je mnohonásobně větší než vzduchu. Abys dostal ze senzoru umístěného ve vzduchu uzv do vody a to ještě pod úhlem 45°, musel bys to impedačně přizpůsobit - to není jednoduché a je to o výpočtech a mechanice - vlastně taková uzv čočka. V tvém případě ,jak píše kolega, se ti to od klidné hladiny prakticky vše odrazí do ... pryč,zůstane jen nějaký reliktní signál z postranních laloků vysílače (chová se to podobně jako elektrický analog,třeba anténa) a okolních předmětů.
Abys to mohl použít,musí to vody,což bude problém , vysílač je přizpůsoben
na akust.impedanci vzduchu.
Pozn. Když ti dělají třeba ultrazvukové vyšetření břicha,řádně tě pomatlají gelem,zůstane-li vzduchová mezera mezi sondou a kůží,vidí tam rentgenolog houbeles.
Akustická impedance vody je mnohonásobně větší než vzduchu.
Já to pochopil tak že chce měřit vzdálenost od hladiny (třeba ve studni) ne pod vodou vzdálenost ode dna.
četl jsem kdysi na některém fóru že tohle čidlo není vhodné do vlhkého prostředí, lepší by měly být čidla používané třeba v autech na parkovací senzory.
Z praxe (mám ho na malém robotovi) mám odpozorováno že těch 45 stupňů zhruba je zlomových - v ostřejším úhlu už to překážku moc nevidí. Ale používám to v interiéru tedy odrazy od zdí nebo pevných předmětů. Odraz od klidné hladiny vody nejspíš půjde opravdu do pryč a pokud se vůbec vrátí tak po několikanásobném odrazu a tedy nepoužitelný.
Založen: Jul 27, 2004 Příspěvky: 4564 Bydliště: 25km na západ od Prahy
Zaslal: pá leden 22 2016, 10:07 Předmět:
V Elektoru 12/2014 je konstrukce měřáku hladiny vody s tímhle čidlem. Popis je poměrně podrobný, možná by se z něj dalo něco vyčíst. Jak je vidět z obrázku, tak měřák je docela chytrý a pracuje i s teplotou vody.
Založen: Dec 11, 2015 Příspěvky: 183 Bydliště: Slovensko,Bratislava
Zaslal: pá leden 22 2016, 12:05 Předmět:
1. Milan
a) Zle si ma pochopil nechcem vysielať zo vzduchu ultrazvukovú vlnu pod uhlom 45 stupňami a aby mi prenikla do vodí ja som to myslel takto viď obrázok "uhol 45 stupňov som si vymyslel len tak názorne". Je mi jasne že ak bude povrch dna ako tak plochy tak mi odmeria cca presne ale skôr ma zaujíma čo ak bude pod nejakým uhlom budu údaje ako tak presne? áno, nie a prečo pripadne nejakú literatúru kde sa o tom môžem dozvedieť viac.
b) vysielač je prispôsobený na akustickú impedanciu vody tomu rozumiem ale moja vzdialenosť sa bude merať pomocou CPLD a ako som sa dočítal v datasheete prepočet je nasledovný
kód:
Formula: uS / 58 = centimeters or uS / 148 =inch
a ja by som si kľudne tie konštanty premeral a pomenil aby to sedelo pre vodu
c) ako je možne že impedancia vodí je veštia ako vzduchu keď sa zvuk vo vode šíri rýchlejšie tým pádom aj ľahšie ? či myslíš skôr impedanciu rozhrania vzduch voda ?
Založen: Dec 11, 2015 Příspěvky: 183 Bydliště: Slovensko,Bratislava
Zaslal: pá leden 22 2016, 16:50 Předmět:
2. hafca
mohol by si mi poslať ak máš cely článok ohľadom toho merača hladiny ? aj keď nie je to presne to čo chcem ja ale rad si to prečítam skúsim.
ďakujem
Máš pravdu v tom,že jsem to nepochopil. Co se týče odrazu i od dna se sklonem , pokud bude z částic jako ten písek či štěrk,určitě se značná část odrazí zpátky nahoru. Vzhledem k tomu,že v tvém katalog.listu má to čidlo
"úhel pohledu" 15°, vznikne při sklonu dna chyba v určení vzdálenosti daná cca průnikem kuželu s vrcholovým úhlem 15° a nakloněné roviny dna - to už si dopočítáš dle Pythagora.Ty budeš stejně ale měřit nějakou střední hodnotu doby návratu odraž.signálu,takže,nepotřebuješ-li mm , může to vyhovět .
A teď to zásadní - jak ten ultrazvuk dostaneš z té destičky do té vody ?
Obávám se,že tady tvůj projekt končí ,namazat to gelem jako břicho u doktora to asi nepůjde ,ale možná to zase nechápu .....
Co se týče vlastností materiálů ve vztahu k uzv, najdi si to prosím na netu,
bylo by to na několik stránek .
Založen: Dec 11, 2015 Příspěvky: 183 Bydliště: Slovensko,Bratislava
Zaslal: pá leden 22 2016, 17:50 Předmět:
No jak to dostať ešte neviem potreboval by som materiál čo je pre ultrazvuk dobrým vodičom aby sa tie vlny od neho neodrážali pripadne len minimálne a zároveň aby bol vodotesný a potom by som mohol cely snímač ponoriť do vody
každopádne ďakujem za rady veľmi pomohli
ako čítam ultrazvuk sa najlepšie šíri cez tuhe telesa ak bych zaplnil tie senzory napríklad silikónom a potom ponoril do vody šlo by to ? alebo ten silikón by bránil v kmitaní toho kryštálu vo vysielači a prijímači ?
Založen: Jul 27, 2004 Příspěvky: 4564 Bydliště: 25km na západ od Prahy
Zaslal: pá leden 22 2016, 18:12 Předmět:
Dumitru napsal(a):
2. hafca
mohol by si mi poslať ak máš cely článok ohľadom toho merača hladiny ? aj keď nie je to presne to čo chcem ja ale rad si to prečítam skúsim.
ďakujem
Dal jsem to na:
http://ulozto.cz/xNcmsMQS/level-rar
heslo je
waterlevel _________________ Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Takže jsme zpět u vysílání uzv přes vzduch do vody a po odrazu zpět - i když nahoře píšeš,že to přes vzduch vysílat nechceš . Nechci tě zrazovat,
ale myslím,že se ti to nepovede - konstrukce uzv vys/přijímače není jen o
tom "krystalu",ale hlavně o jeho navázání na prostředí ,zde o řádově větší
akust.impedanci než uvažoval konstruktér čidla (vzduch).Pokud chybí to přizpůsobení, přenese se malý výkon a zpět se odrazí/přijme tak leda šum a rušení.
Problém je analogický v elektrice třeba přizpůsobení antény - není-li,vysílá to blbě nebo skoro nic. Že by to spravilo zapatlání silikonem,tak o tom pochybuji,může to tak spíš sežrat,nebude-li neutrální.
Co se týče tvých pochybností o zatlumení "krystalu",pak doporučuji přečíst si něco o ultrazvuku - je to mechanické vlnění šířící se v materiálu ,takže
abys pořádně rozhýbal molekuly vody přes vrstvu vzduchu ,který má těch molekul podstatně méně,musel bys tam narvat výkon řádově větší než přímo do vody - a ten nemáš .
Prostě to zjednoduši - vezmi čidlo tak jak je,měř s ním výšku hladiny,tj čidlo je nad vodou a měří vzdálenost k hladině,hloubku vody změř metrem k určité hladině a zbytek dopočítej třeba nějakým prográmkem.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.