Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

dálkové ovládání kompresoru
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 627
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 8:03    Předmět: dálkové ovládání kompresoru Citovat

Prosím o malou konzultaci:
Uvedení do "problému": Člen rodiny se živí opravami aut. K tomu účelu má garáž s rozvody tlakového vzduchu. Aby tam neměl randál z kompresoru, zakopal k zahradnímu domku 3f přívod elektřiny a trubku na vzduch. Ovšem kompresor není tak těsný, takže i v noci si (občas) zbytečně dofouká. V zástavbě tak zbytečně dělá kravál (+spotřeba elektřiny). Na zapínání kompresoru se zapomnělo, takže tam žádný kabel navíc není. Leda to natáhnout vzduchem.

Jak kompresor ovládat? Jde o to, aby se nemuselo chodit do zahradního domku. Kabel sice začíná v garáži, ale na zahr.domku je lampa s PIR, takže vypnutí celého přívodu není řešením. Zároveň je potřeba nezapomenout ten kompresor večer vypnout.

Jako nejvhodnější se mi jeví nějaký bezdrátový systém s detekcí přítomnosti v garáži - tj. PIR čidlo, časové relé, bezdrátový přenos.
např. PIR + přijímač

Druhá věc je ta, že vzduch je občas potřeba i před garáží, tedy možná by bylo vhodnější umístit vypínač s jasnou kontrolkou u vchodu. Pak by bylo jasné, zda je zapnutý a nezapomnělo by se to vypnout. V tom případě by šlo využít stávajícího rozvodu (rozvodnice je poblíž vchodu) a k přenosu signálu využít silové vodiče.
např. paja-trb nebo danyk

Máte někdo zkušenost s konkrétními výrobky bezdrátovými nebo po silových vodičích? Jedná se o 1x zeď + 30m + 1x dřevěná stěna.

EDIT: Ještě mě napadla třetí varianta. Vypínat na přívodu stykačem jednu fázi. Z této fáze pak napájet 3P stykač u kompresoru. Lampa s PIR čidlem by pak mohla být na jedné ze dvou zbývajících fází. To by mě asi revizák zabil, ale nevím, jestli to ještě někdy uvidí neb je zkolaudováno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 8:25    Předmět: Citovat

Napadlo mě trochu atypické řešení. Co to na noc řešit vypínáním jedné fáze? Fungovalo by to tak, že v garáži by byl vypínač, nebo nějaký ten obvod co by reagoval na světlo (zapnuté osvětlení...) a ten by vypnul jednu přívodní fázi. V domku by na té fázi byl zapojený 3f. stykač, který by vypínal napájení kompresoru. Na zbylých dvou fázích by bylo osvětlení zásuvky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2422

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 9:27    Předmět: Citovat

A co hodiny ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3311

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 9:35    Předmět: Citovat

pepik9 napsal(a):
A co hodiny ?


V sobotu rano bude chtit udelat melouch a nepojede mu to, bude je muset stejne preklenout. Dalkovych ovladani je spousta, treba od Enika
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 10:20    Předmět: Citovat

Vypinani privodem proudu neni uplne dobry napad. Muze tam byt problem v tom, ze pokud vypinas kompresor tim vypinacem co je na nem umisteny, zaroven s vypnutim se otevre ventil a uvolni tlak ve valcich. Bez toho by se kompresor nemusel rozjet, protoze by motor nemusel byt schopen pri rozbehu prekonat tlak ve valcich a mohl by shoret. Tak mi aspon bylo receno kdyz jsem chtel vymenit vypinac na kompresoru za nejaky co mam ve skrini. Co je na tom pravdy netusim, ale jistou logiku to ma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 10:34    Předmět: Citovat

Asi bude záležet na konkrétním kompresoru, některé to mají řešené pneumatickým způsobem. V každém případě se s tím bude muset poprat i u toho dálkového ovládání a zřejmě to zapojit do série s tlakovým ventilem. Ale to lze i v kombinaci s tím odpojením přívodu i u té mé varianty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 10:47    Předmět: Citovat

Potiz je v tom, ze to uvolneni tlaku se deje mechanicky. Pootocenim spinace se stiskne ten ventil. Problem je jen pokud se privod vypne a kompresor bezi, pokud je vypnuty tlakovym spinacem, ten si tlak odfoukne automaticky. Mozna by stacilo hlidat odber proudu a pockat s vypnutim az zastavi. Ale mas pravdu ze to muze byt u kazdeho kompresoru jinak. Ja to tak mam na malych kompresorech s motorem cca 3kW. Pokud se vypinaji stykacem, musi to tam byt vyreseno jinak
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 627
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 11:26    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):
Napadlo mě trochu atypické řešení. Co to na noc řešit vypínáním jedné fáze? Fungovalo by to tak, že v garáži by byl vypínač, nebo nějaký ten obvod co by reagoval na světlo (zapnuté osvětlení...) a ten by vypnul jednu přívodní fázi. V domku by na té fázi byl zapojený 3f. stykač, který by vypínal napájení kompresoru. Na zbylých dvou fázích by bylo osvětlení zásuvky...

Jo přesně tohle řešení mě taky napadlo - je napsané na konci mého příspěvku. Bylo by to totálně bezúdržbové (žádné baterie) a spolehlivé (žádný RF přenos). Obávám se, že by to bylo proti normě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 627
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 11:28    Předmět: Citovat

Cowley napsal(a):
pepik9 napsal(a):
A co hodiny ?


V sobotu rano bude chtit udelat melouch a nepojede mu to, bude je muset stejne preklenout. Dalkovych ovladani je spousta, treba od Enika

Přesně tak. Někdy dělá do noci, někdy o víkendu, někdy jede na vodu nebo na hory...

Enika = ABB. To byl můj původní plán. Chtěj za to na můj vkus dost peněz, ale tak snad je to dělané na životnost větší než 2 roky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 627
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 11:30    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Vypinani privodem proudu neni uplne dobry napad. Muze tam byt problem v tom, ze pokud vypinas kompresor tim vypinacem co je na nem umisteny, zaroven s vypnutim se otevre ventil a uvolni tlak ve valcich. Bez toho by se kompresor nemusel rozjet, protoze by motor nemusel byt schopen pri rozbehu prekonat tlak ve valcich a mohl by shoret. Tak mi aspon bylo receno kdyz jsem chtel vymenit vypinac na kompresoru za nejaky co mam ve skrini. Co je na tom pravdy netusim, ale jistou logiku to ma.

Co jsem prováděl vnější obhlídku, identifikoval jsem jen 3P tlakový spínač, jinak nic. Žádný stykač, žádný vypínač. Momentálně se kompresor ovládá zasunutím do zásuvky. Je to nějaký dvoupíst. Tak snad v tomhle problém nebude. Ale proudová ochrana motoru by při té příležitosti nebyla k zahození, to je pravda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9794
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 18:00    Předmět: Citovat

1. většina kompresorů ma pevně nastavený vypínací tlak na (třeba) 10 barů. Žádaný tlak se získává redukčním nastavitelným ventilem.
2. Existuje tzv motorový spouštěč, což je kombinace nadproudové ochrany a vypínače. Tu zařadíš kdekoliv do přívodu ke kompresoru.
Co by jsi mohl zkusit, je zapínání a vypínání kompresoru dvěma tlačítky,kde by bylo vypínací tlačítko nahrazeno dálkově ovládaným relé. (spínací prvek je 3F stykač) Tento obvod by Ti při "chybovým stavu" maximálně shodil napájení, tudíž by nehrozila nějaká škoda. Ke kompresoru stejně musíš občas zajít, aby jsi jej odkalil, zkontroloval jeho stav a popř doplnil, nebo vyměnil olej - pokud je to klasický dvoupístový olejový Orlík.
Takže ráno by přišel do "kompresorovny", uvedl by jej do provozu a potom by jej na dálku "nevratně" vypnul (zapnout by jej musel zase z "kompresorovny")
Jinak bych zapínání na dálku nepoužíval jednak z bezpečnostních důvodů a jednak aby byl uživatel donucen zajít ke kompresoru, aby mohl provádět denní údržbu - úkony viz výše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2422

PříspěvekZaslal: út listopad 24 2015, 9:36    Předmět: Citovat

Jestli nechceš, aby tě pořád honil to opravovat, donuť ho, ať zakope samostatnej kabel z dílny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 627
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: út listopad 24 2015, 12:25    Předmět: Citovat

Ještě teda ověřím, jak je to se spouštěním a odlehčovacím ventilem.

Jinak uživatel je velmi svědomitý, co se týče údržby. Tedy není třeba ho nutit běhat ke kompresoru denně.
Být zavolán k opravě pro mě není problém. Momentálně jsem to já, kdo mu dluží. Ale radši bych, aby to bylo provozně spolehlivé. Proto se ptám na zkušenosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2672

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 7:53    Předmět: Citovat

Co to zapojit tak, jak už někdo radil - vypínat jednu nebo dvě fáze a na nich mít připojený stykač, který by připojl všechny tří fáze ke kompresoru.
Myslím, že odvzdušňovací ventil řešit nemusíš, bude na 99% mechanický. Nesouhlasím s Termitem256, řešit odvzdušnění mechanicky od hlavního vypínače je nesmysl. Co když někdo vypne přívod elektřiny a za chvíli ho zapne?

Tak se mrkni na přiložené schéma. Je to de facto kontroloní relé jedné fáze.
Samozřejmě doplnit tepelnou ochranu by bylo žádoucí, její kontakt by pak mohl být zapojen před cívku hlavního stykače.

Petr Filipi



Kompresor.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Kompresor.jpg
 Velikost:  81.54 kB
 Staženo:  59 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
renda15



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 632
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 10:54    Předmět: Citovat

Já bych se vydal úplně jinou cestou. U kompresoru s příslušenstvím pokud je vše v pořádku tak únik vzduchu je nulový. Nainstaloval bych kulový ventil na vstupu do dílny, který by se vždy zavřel (je to jistota a zamezí to úniku přes rychlospojky u některých nářadí) a kompresor v tu chvíli nemá důvod spínat. Mě sepne takto provozovaný kompresor sám od sebe tak jednou za dva měsíce a to vždy když nechám připojeného něco u čeho je lehký únik vzduchu. Nebude muset nikam chodit a nic kontrolovat. Samozřejmě, že pokud týden nebude určitě bych to vypnul přímo na kompresoru - je to jistota.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund