Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapínání světel od stahovacích vrat

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2015, 20:39    Předmět: Zapínání světel od stahovacích vrat Citovat

Samostatně stojící garáž, pouze jedny elektrický vrata, co celý vyjíždí pod strop, vnitřní osvětlení ovládaný od polohy vrat, venkovní osvětlení nad vraty a na dalších dvou místech na zahradě ovládaný ze 4 míst, (2x křížák, 2x schodišťák)

Vnitřní osvětlení garáže je vyřešený, na vratech je vačkový spínač, který zhasíná světlo v garáži. Je tam samozřejmě ještě dvojtej schodišťák, kterým se dá ovládání vačkou zrušit a nebo rozsvítit světlo při zavřených vratech. Je tam ještě zařazený soumrakový spínač, aby světlo nesvítilo ve dne při otevřených vratech. Tohle vše je v pohodě, netřeba nic měnit.

Ale teď vznikl požadavek, aby venkovní osvětlení nad vraty + těch dalších míst v zahradě se daly zapnout taky od polohy vrat, aby při odjezdu se zavřením vrat venkovní světlo zhaslo a při příjezdu s otevřením vrat zase rozsvítilo. Požadavek na blokování za dne nebyl vznesen ale je možný, že časem přijde. Zároveň musí fungovat i stávající ovládání ze 4 míst jako bylo dosud. Celý to je ještě komplikovaný, že garáž a venkovní osvětlení jsou každý z jinýho zdroje (rozvaděče) a garáž je po novu chráněná, venkovní je po staru nechráněný.
Napadlo mě vložit mezi 2 křížáky dvoupólový přepínací relé a zapojit ho jako křížák. No a relé zase ovládat od toho vačkového spínače vrat, v sérii s vypínačem, který by rušil funkci ovládání venkovního osvětlení případně ještě v sérii kontakt soumrakového spínače.
Jenže to mi nezaručí logiku, aby ve všech kombinacích spínačů vždy zavřený vrata zhasly venkovní osvětlení. Pokud se totiž rozsvítí některým spínačem venkovní světlo, tak vrata budou ovládat světlo opačně.
No a teď, jak na to? Rolling Eyes Nerad bych sekal novou venkovní omítku...
Díky za případný nakopnutí. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3311

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2015, 20:50    Předmět: Citovat

Zruš přepínače a křížáky a nahraď je tlačítky a na vhodný konec dej impulsní relé.

Dá se potom docílit toho, že tlačítka budou žádat o přepnutí stavu, ale spínač na vratech tomu po uvedení do klidu (zavření vrat) udělí vždy povel OFF.

Ve finále si můžeš klást i podmínku, zda je venku dostatečná tma tím soumrakáčem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2015, 21:59    Předmět: Citovat

To nahrazení tlačítky bude problém, 3 z ovládání jsou polský IP54 Eldo a to už se u nás nedá sehnat. Korejnit něco v zateplováku asi nebude moc velký nadšení. Dejme tomu tam budou 4 tlačítka a v impulzáku relé nastavený nějaký čas. Nojo, ale to je problém, je potřeba aby to svítilo jak je potřeba a ne jen ten nastavený čas. Navíc netuším, jak bych to provázal s vratovým spínačem, je potřeba, aby venkovní světlo šlo zapnout i při zavřených vratech.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3311

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2015, 7:11    Předmět: Citovat

Nemyslel jsem casove rele, ale impulsni (prepinaci) s nucenym vstupem ON/OFF, treba od EATONu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2015, 12:05    Předmět: Citovat

Tak jsem si to namaloval, zamyslel se, Embarassed a jde to strašně jednoduše. Stačí dvoupólovým spínacím relátkem překlenout kontakty jednoho křížáku. Relé sepnutím vždy zajistí, že v jakýkoliv kombinaci křížáků a schodišťáků se sepnutím vačky vrat zapne prioritně venkovní osvětlení.
Cívka relé bude připojená na sériový zapojení vačkovýho spínače, soumrakovýho spínače (aby to nesvítilo ve dne) a vypínače č.1 aby se to dalo vyřadit z chodu. Při otevřených vratech za tmy budou světla svítit stále a nebudou reagovat křížáky a schodišťáky. Při zavřených vratech bude venkovní osvětlení reagovat na křížáky a schodišťáky jako dřív a to i ve dne. Bude to stát jen miniaturní dvoupólový relé od Šraka osazenýho do KU68 za ten pomocný vypínač a jedno provrtání zdi z křížáku do krabice pomocnýho vypínače + klema do stávajícího ovládání vnitřního osvětlení garáže.
Bude to makat, nebo jsem na něco zapoměl?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3311

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2015, 12:27    Předmět: Citovat

Jestli jsem to spravne pochopil, tak nesmi nastat situace, kdy nekdo prepne nejaky prepinac v domneni ze zhasne, ale ono mu to nepujde, protoze budou vlastne otevreny vrata. Tak to necha, vrata se zavrou a zustane to svitit, protoze to ten dotycnej nechal prepnuty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2015, 13:47    Předmět: Citovat

To jo, ten problém tam bude. Ale prioritně to bude sloužit na rozsvícení při příjezdu a zhasnutí po odjezdu. Když jdu do garáže, tak je v domě tlačítko, který otvírá vrata. Vedle je stávající schodišťák. Takže rozsvítím ne schodišťákem jako dotěď, ale jen otevřu vrata garáže a od toho se rozsvítí venkovní osvětlení. Po odjezdu se zavřením vrat garáže zhasne. Pokud budu chodit po zahradě, tak si rozsvítím po staru. Jen se musí před otevřením vrat zhasnout venkovní osvětlení. To se dá uhlídat a i kdyby, tak cca 15W v rozsvícených ledkách není na finanční zrujnování. Ve dne to svítit nebude a v noci před spaním snadno zkontroluješ. Při odjezdu se garážový vrata zavřou rychlejc, než vjezdová brána a tak by sis taky všiml.
Ideální by bylo řídit samostatný venkovní osvětlení zahrady vjezdovou bránou, dokonce přijímač tu funkci osvětlení se spožděným vypnutím má, ale muselo by se kopat asi 5 metrů kabelu (1m v betonu) a osadit ve vjezdu další stojací lampu a neplácat to dohromady. Sice by to svítilo i ve dne, ale brána se nikdy nenechává otevřená dlouho.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3311

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2015, 16:48    Předmět: Citovat

Takze sis vlastne odpovedel Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2015, 19:31    Předmět: Citovat

Nojo, nic není dokonalý Smile
Bavil jsem se o tom s kámošem, co pro mě dělá revize a dokonalý by to bylo s programovacím relé. Prý má Eaton nějakej polotovar, kde se dá zakázkově naprogramovat za použití několika vstupních podmínek jakákoliv kombinační logika na výstupu. Jenže to potřebuje trochu spejšl instalaci a cena začíná někde na 2500 bez DPH.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3311

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2015, 20:11    Předmět: Citovat

Pořád si ale myslím, že s tímto by to bylo nejlepší.

Akorát si psal, že je problém sehnat tlačítka namísto přepínačů a křížáků.

A ty EATON logické relé jsem měl v ruce, je to pěkná hračka Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17909
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2015, 21:27    Předmět: Citovat

Ty tlačítka by byl opravdu problém. Navíc i s stávající kabeláží. U toho relé MIR 16 by tedy tlačítka šly na vstup ON/OFF a spínací kontakt vačky na vstup ON a rozpínací na OFF. Jenže z toho stavovýho diagramu není moc jasný, co se stane, když bude signál ON nebo OFF od vačky trvale. V diagramu to je malovaný taky jako tlačítka. Mám obavu, že pokud bude trvale signál ON nebo OFF, tak to nebude na signál ON/OFF od tlačítek reagovat.
Pujčit si a vyzkoušet, tak jsem zkoumal vlastnosti například multifunkčních časovačů od Elka.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3311

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2015, 21:36    Předmět: Citovat

Jo jo... ale mezi kontakt z vacky a vstup MIR by slo zapojt male casove rele, ktere by dalo jen puls pri zmene a pak by odpadlo a uvolnilo vstup ON nebo OFF, aby mohla standardni ostatni tlacitka ovladat vstup ON/OFF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund