Zdravím všechny bastlíře a bastlířky.
Potřebuju vyřešit přepínání signálů na oboustrannou komunikaci s PC.
Je to do práce a jde mi o to, že při kalibraci přepínám několik přístrojů, které se postupně kalibrují. Můžou mít buď proudový, nebo napěťový výstup a jejich napájení je společné = protože komunikace má většinou "plovoucí zem", tak potřebuju, abych měl vždycky "zapnutou" jenom jednu sekci Rx Tx GND. Těch vstupů bude cca 20 (možná víc). A nechce se mi na každou sekci použít 4 spínací kontakty relé (ten čtvrtej kontakt je na analog. výstup). V principu to bude podle obrázku. Má někdo nějakej "bezrelátkovej" nápad?
Díky předem všem za reakce.
P.S. Softwareový řešení v PC nechci - neosvědčilo se
Co jedna 4066 pro jedno zarizeni, ovladana treba multiplexerem 4067 s 4029. K tomu nejaka klavesnice pro primou volbu vstupu nebo jen tlacitka +/- nebo krokovani jen jednim smerem.
To by dalo 16 kanalu.
Jinak by se daly ty 4066 ovladat z mcu treba pres 4094 no a tam uz by se to dalo retezit po osmi furt pryc za sebou.
Založen: May 22, 2013 Příspěvky: 325 Bydliště: Psáry JN79GW
Zaslal: pá srpen 28 2015, 12:35 Předmět:
Nevím, o kolika přístrojích se bavíme. Možná to je tak trochu kanón na vrabce. Myslím, že by bylo možno použít nějaký MCU se 2 Uarty například ATTiny 441/841, jeden uart na přístroj, druhé uarty ze všech 441/841 pospojovat a připojit na nějaký velitelský MCU, který by si vybral přístroj, se kterým chce komunikovat a odeslal a přijal relaci a poslal do USB. _________________ Jirka
Pokud z nejakeho duvodu opravdu musis odpojavat rx, tx i gnd, pouzil bych 3 multiplexery s poctem vstupu podle toho kolik potrebujes.
Pred casem jsem resil podobny problem s prepinanim hafo vstupu, pouzil jsem nekolik 32 vstupych multiplexeru ADG731. Funguje to bez problemu. Ridit si je muzes z PC, mcu s klavesnici, prepinacem ci dle libosti cimkoliv jinym.
Založen: Nov 13, 2008 Příspěvky: 1922 Bydliště: Kladno
Zaslal: pá srpen 28 2015, 13:35 Předmět:
Asi použiju ty 4066.
ADG 731 - TQFP ani LFCSP pouzdra nemám rád
Spíš by mne zajímalo jestli ten odpor v sepnutym stavu cca 50Ω (4066) nebude s tou komunikací dělat nějaký brikule?
Zatím všem díky za nakopnutí.
Nezapojené řídicí vstupy budou náhodně zvyšovat odběr obvodu. Nezapojené spínané vstupy/výstupy nemají na funkci vliv.
Spínané vstupy/výstupy samozřejmě můžeš spojit a udělat z toho multiplexer. Je otázka, jestli by nakonec nebylo jednodušší použít rovnou multiplexer (třeba 4051).
Založen: Nov 13, 2008 Příspěvky: 1922 Bydliště: Kladno
Zaslal: po září 14 2015, 19:12 Předmět:
Díky za odpověď. Myslel jsem spínací vstupy/výstupy (řídící budou mít všechny pulldown odpory).
Ty 74HCT4066 jsem zvolil i proto, že použiju na každej kanál jednoho brouka. Ten čtvrtej výstup bude použitej na signalizaci, kterej kanál je sepnutej a na přepnutí příslušný proudový smyčky - tam jedno relé na kanál určitě bude.
Udělám to asi jako moduly, aby tam šlo případně přidávat. A řízení určitě MCU+prozměnu mux
Ještě jeden dotaz ohledně spínacích vstupů... Potřebuju to udělat blbuvzdorný = pokud bude vše pod napětím a na vstup připojím komunikační kabel, tak to švábi musej vydržet. Jak jsou ty vstupy odolný, třeba proti statice?
Založen: Dec 21, 2011 Příspěvky: 514 Bydliště: Havířov
Zaslal: po září 14 2015, 20:02 Předmět:
Zdar, jestli vede komunikační kabel prostředím, kde se do něj může cokoliv naindukovat, bývá dobrým zvykem jej od citlivého zařízení galvanicky oddělit optočleny.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.