Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka baterií pomocí peltierova článku
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
koob



Založen: Aug 22, 2015
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 10:42    Předmět: Nabíječka baterií pomocí peltierova článku Citovat

Zdravím, potřeboval bych poradit s konstrukcí nabíječky baterií (výstup bude klasické usb) pomocí peltierova článku (článků). Mám koupené 2 tyto články: TEG1-241-1.4-1.2 55x55MM. Chci je zabudovat do ešusu, kde jedna strana bude chlazena vodou a druhá zahrívína ohněm. Jako stabilizátor mám koupené toto: Mini PFM Control DC-DC USB 0.9V-5V to 5V dc Boost Step-up Power Supply Module. Jde mi o to, jestli zapojit články do série , nebo paralelně... ? Případně nějaké další rady k této kontrukci?

Díky Michal Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3169

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 10:50    Předmět: Citovat

Spíš do série, když jsem žhavil peltiery z ledniček přidělané ke kamnům, nedávaly moc velké napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1168
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 11:39    Předmět: Citovat

Záleží na tom, jaký proud budeš chtít odebírat a také na tom, jaké napětí ty články dají. Jsou dva typy článků:

1. pro chlazení/ohřívání
2. pro generování proudu

Každý z nich je pochopitelně použitelný v obou režimech, ale nedosahuje tak dobrých výsledků.

Nejlépe, když to zkusíš a změříš.

Jako nápad se mi to ovšem ohromně líbí a jen lituji, že mne to také nenapadlo. Bylo by príma, kdyby ses pochlubil s výsledkem. Třeba mne by to moc zajímalo Smile

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
koob



Založen: Aug 22, 2015
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 11:51    Předmět: Citovat

Děkuji za odpověďi. Budu stím nabíjet mobil, tablet atd... Mám to jako diplomovou práci. Nějaké to měření už jsem provedl. Článek dával asi 240mA při 5V. Poté jsem připojil 2 paralelně a jeden pak přstal fungovat. Řikal jsem si jestli to nebylo právě paralelním zapojením, jestli jeden nedával trochu vetší napeťí a ten druhý to neodpálilo... Dnes, tedy asi o měsíc pozdějí sem znova měřil a naměřil poze nějakých 60mA při 5V... A to jak při jednom článku tak i při dvou zapojených paralelně. Nějak to nechápu... Ale je možné že to bylo kontaktem, jelikož jsem dráty jen tak zamotával do sebe, tedy bez pájení... prostě prvotní testy Smile O výsledky se rád podělím Smile.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MATYCH



Založen: Feb 16, 2006
Příspěvky: 612

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 12:09    Předmět: Citovat

diskuse o této problematice
http://www.jachting.info/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=9105
kdysi jsem tu ruskou lampu měl in natura,ovšem nevědouce,co s tím,skončila rozborem na prvočinitele
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
koob



Založen: Aug 22, 2015
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 12:27    Předmět: Citovat

Já koupil tyto články... Měli by to být články určené právě pro generování proudu, tak snad to s nima pošlape... http://www.alibaba.com/product-detail/55x55MM-7V-1-25A-55x55-TEG1_60244397570.html?spm=a2700.7724857.35.1.CDMWFp
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1651
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 16:22    Předmět: Citovat

Nějak jsem tam v rychlosti nezaregistroval max. pracovní teplotu. Vizuálně se dost podobají článkům TEC01 a tam je max teplota cca 230°C.
V ohni to celkem spolehlivě spálíš.
Jináč - něco takového se už dost dlouho komerčně vyrábí. Část energie pohání fukarek pod ešusem( dřívkáč), část nabíjí. Ale žádná láce, cca 100USD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 21:02    Předmět: Citovat

peltierovy články mají MPPT bod (podobně jako fotovoltaické). Takže nejlépe nabíječku která tento bod bude umět najít. Wink
například:
http://www.linear.com/product/LT3652
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1651
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: ne srpen 23 2015, 10:51    Předmět: Citovat

Celkem obsáhlá diskuse okolo TEG je na
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=48726&highlight=teg

Ale počítám - li účinnost 2 - 4%, 5W na ventilátor chlazení, 5W užitečný výkon tak to znamená uchladit min. 300W. To je sice reálné, ale dost náročné, zvlášť když si nesmíš dovolit na studeném konci moc vysokou teplotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4064
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne srpen 23 2015, 18:30    Předmět: Citovat

Co tak si nejdřív přečíst původní dotaz? Chce to připevnit na ešus s vodou, takže přes cca 100°C to určitě nepůjde a chlazení nemusí řešit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1651
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2015, 10:27    Předmět: Citovat

No jo, to jsem nějak přehlédl... Embarassed
Ale stejně - je dost důležité jaká je max. pracovní teplota článku. Jestli je to jen těch 225°C jak u TEC01 řady HT, bude velmi obtížné zajistit omezený přestup tepla z ohně tak, aby se to celé neupeklo. Možná je to i příčina, proč tazateli články moc nefachčí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6105
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2015, 11:53    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
Co tak si nejdřív přečíst původní dotaz? Chce to připevnit na ešus s vodou, takže přes cca 100°C to určitě nepůjde a chlazení nemusí řešit.

Jaká bude teplota "teplé" strany když pod tím pěkně přiložím ? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4064
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2015, 11:57    Předmět: Citovat

To záleží na tepelné vodivosti článku a ešusu. Já bych pod ten článek ještě upevnil nějaký tepelně vodivý plech, aby se to teplo rozložilo. Pak to musí vydržet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9797
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2015, 16:10    Předmět: Citovat

Zdarec. Pokud pomůžou moje zkušenosti s termoelektrickým panelem z autolednice - tenkrát jsem jej vymontoval z neúplné autolednice. Měl jsem z ní pouze ten chladící vrch. V tom vršku byl i síťový zdroj. Těsně po nachlazení, kdy se z menšího chladiče (ten co je uvnitř lednice) začala srážet voda, tak jsem jej vypnul a změřil napětí. bylo kolem 3V a proud necelý ampér do zkratu. Počítám odhadem, že rozdíl byl kolem 20°C mezi teplou a studenou stranou. Tepelná pojistka uvnitř panelu je tuším,že 80°C.
Takže pokud bych nepřekročil těch 80°C na horké straně a studenou stranu chladil dostatečným hliníkovým profilem (větrák bych do akce nezapojoval, to raději chladit tekoucí vodou, nebo tepelnou kapacitou většího množství vody), tak by se dalo při použití nějakého vhodného měniče držet při životě menší olověný (lithiový) akumulátor (tak na světlo, nebo mobily či jinou komunikační techniku). Při přehřívání se začne panel rozpadat. Jsou to dvě tenké keramické destičky a mezi nimi jsou polovodičové kostky. A ty kostky začnou vypadávat, protože se tam něco roztaví.
Pokud se použijí ty jiný, tepelně odolnější, tak tam by to mohlo být zajímavější.. Jinak to "peltier" je funkce chlazení. Proto ten název v tomhle režimu použití termoelektrických panelů nepoužívám..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1651
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: út srpen 25 2015, 8:09    Předmět: Citovat

No ano. Jsou TEC - thermoelectric cooler, Peltier, chladí
a pak TEG - thermoelectric generator - vyrábí elektřinu.
Oba jsou na stejném principu, jen jiné použití.
U těch TEC není pracovní teplota až tak kritická.
Ale u TEG je to velmi podstatný parametr. Dál je důležitá tepelná vodivost.
Měřil jsem ji kdysi u TEC01-12705HT, max. teplota 225°C, tepelný odpor cca 0,5K/W, právě pro použití jako TEG. Když to budu chladit vodou 100°C, mám rezervu cca 100K, to znamená, že do toho můžu pustit max. 200W tepla, jinak končím. Uhlídat oheň tak, aby dal jen přesné množství tepla nebude jednoduché. Ale třeba ten jeho TEG má vyšší prac. teplotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund