Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Trouba Mora 560, přestala ohřívat
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Cipsik



Založen: Jul 08, 2016
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2016, 15:15    Předmět: Trouba Mora 560, přestala ohřívat Citovat

Zdravím,
elektrická trouba mi přestala ohřívat. Ventilátor jede, svícení v troubě taky. Indikace vytápění, paralelně zapojená k topné spirále, také nesvítí.

Spirála i se světelnou indikací 15Ω, teplotní čidlo 15k7 při 26°C, potenciometr v pořádku. Z toho soudím, že problém bude v regulátoru. A tady se dostáváme k dotazu: Jak proměřím zenerky, triak a tranzistory bez odpájení? Nezruším nějakým měřením IO? Multimetr mám bez měření kondenzátorů, tranzistory umí.

Děkuji velice za reakce Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6637
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2016, 15:29    Předmět: Citovat

Chtělo by to fotky regulace, vyfoť desku z obou stran a nahraj to sem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9794
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2016, 15:44    Předmět: Citovat

Dostaň se k tomu tak, abys to mohl měřit za "chodu" - Bacha, budeš měřit na zařízení pod síťovým napětím.
Tam bude klasický regulátor z operákem - komparátor. Zenerky změříš za "chodu". Matneě si pamatuju, že napájení bylo přes drátový odpory a dvě Zenerovy diody tomu dělaly 2X10V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cipsik



Založen: Jul 08, 2016
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2016, 18:38    Předmět: Citovat

Jo, je to regulátor QR 311.60 a je to jak píšeš.

http://kowol.net.tvtrinec.cz/qr311/

Takže jestli to správně chápu, na tý zenerce bych měl naměřit 10V DC za chodu?



DSC_3693.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC_3693.jpg
 Velikost:  242.72 kB
 Staženo:  264 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6637
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2016, 19:21    Předmět: Citovat

Jak je psáno výše, změř napětí na zenerkách (pozor, je to spojené se sítí). Pohledově podezřelý je C4, patří mezi součástky, co se Tesle moc nepovedly (hanlivě se tyto C nazývají zelenina, byly zelené a oranžové), jestli má svod, může způsobovat problém, je v sérii s 5M6 rezistorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15553
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2016, 19:36    Předmět: Citovat

D1 je prasklá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6637
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2016, 19:43    Předmět: Citovat

Mě to přijde, že je na ní jen pavučina. Co ten cihlák, hřeje, když je to chvilku zapnuté? Nesahat ale na něj, až po vypnutí !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cipsik



Založen: Jul 08, 2016
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2016, 19:50    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
D1 je prasklá.


Pokud myslíš ten světlehnědý výkus vpravo nahoře nad písmenem D, tak to byl nános prachu. Už sem ho smetl Smile Pohledově mi připadají všechny součástky v pořádku.

Co znamená, jestli má ten kondenzátor svod?

Ať sem měřil zenerky na DC i AC, tak mi to ukazovalo cokoliv, jen ne 10V. Jak proměřím třeba i ten triak a tranzistory, když je to na tom tišťáku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cipsik



Založen: Jul 08, 2016
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2016, 19:59    Předmět: Citovat

Zapnul jsem to asi na dvě minuty a všechny kondíky studený, hnědej výkonovej rezistor taky, zelenej nebyl studenej, ale ani výrazně teplej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6637
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2016, 20:00    Předmět: Citovat

Napětí na zenerkách je třeba měřit za chodu, tzn. musí to být zapojené v troubě a zapnuté, je to ale nebezpečné, je to galvanicky spojené se sítí. Napětí na nich musí být cca 10V stejnosměrných. Svod na C4 v zapájeném stavu nezměříš, musel bys ho vypájet, pájením může svod zmizet. Diody a tranzistory můžeš orientačně v nezapnutém stavu zkontrolovat diodtestem, úbytek na zdravém PN přechodu je cca 500-750 mV. Hřeje za chodu ten cihlák?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6637
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2016, 20:01    Předmět: Citovat

Tak ten cihlák ve vypnutém stavu změř ohmmetrem, ten by totiž topit měl, má to v náplni práce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Soemtron



Založen: Jun 23, 2013
Příspěvky: 1085
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2016, 20:24    Předmět: Citovat

Jednou jsem měl čest opravovat tento reg. a byl vadný triak.
Zaky napsal(a):
... je to ale nebezpečné, je to galvanicky spojené se sítí. ...
... pozor i chladič !!!

Jde ti na desku:
svorka č.9 ... N přímá.
svorka č.10 ... L přes přepínač
svorka č.11 ... L přes přepínač a topná tělesa
Zapojení je z jiného modelu, ale předpokládám že bude stejné.



Mora-216-817.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Mora-216-817.jpg
 Velikost:  23.09 kB
 Staženo:  157 krát


qr311.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  qr311.jpg
 Velikost:  83.96 kB
 Staženo:  127 krát


_________________
Exclamation Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mirda



Založen: May 14, 2004
Příspěvky: 597
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2016, 21:17    Předmět: Citovat

Taky odcházel triak když na pohled nebylo nic vidět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9794
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2016, 21:21    Předmět: Citovat

Pamatuju si, jak jsem to jednou spravoval, když tady kousek praštil blesk, tak se probila jedna zenerka. vyměnila se a trouba fungovala dál. Vyřadila se pak z jiných důvodů.
Chce to fakt zajistit si k tomu během měření bezpečný přístup. Já ten modul ani nevytahoval. Zenerovky se dají proměřit ve stavu největšího zoufalství diodovým testem. proseklou poznáš nulovým úbytkem (měříš na vyjmutým modulu). prověř klidně i ten palcovej přepínač a ten cermeťák (ten hlinikoplechový potenciometr).
Na přepínač Ti stačí pípák a schéma a na poťák ohmetr.
Máš tam dva tranzistory, triak a operační zesilovač (v naší troubě byl v plechovým pouzře)
elyt klidně zatím neřeš, to By Ti zakmitávalo. triak se většinou probíjel a pak to topilo jak ďas. Ten regulátor přežil i pád horní spirály za provozu do plechu z pokrmem. Funkci ukončil proudový chránič. (zhnily ty spony, co ji držely nahoře)
jestli chceš zjišovat teplotu cihlovýho odporu pod napětím, použij svíčku na dort. změř si úbytek napětí a za beznapěťovýho stavu zkutečnou hodnotu jeho odporu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cipsik



Založen: Jul 08, 2016
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2016, 22:19    Předmět: Citovat

Jo, zenerky jsem změřil za chodu. D4 0,022V a D3 0,131V. V klidu jsem diodtestem nezměřil nic.

Nerozumím tomu, co je svod na kondenzátoru. Myslíš tím vývody? Vnitřní zkrat? Studený spoj? Jen pro info, moje elektrovzdělání končí u stavebnice Voltík a elektrotechniky na střední škole Wink

Cihlák nehřeje (C4), když sem ho měřil poprvé, ukazoval 14k5 a stoupal, po zapnutí a vypnutí trouby jsem naměřil 32k5 (paralelně R10). Kondenzátor topí, když je neustále vybíjen a nabíjen?

D2 úbytek cca 0,9V, D1 cca 0,6V, a tam, kde je na desce napsáno R3 mám diodu, také 0,9V. Co to? T2 se mi povedlo změřit jen mezi BE a BC - 0,7-0,9V (je tam ale paralelně ta "R3 dioda"). Měl bych něco naměřit i mezi CE? T3 ve všech kombinacích cca 0,9V. Triak G-A1 0,105V, G-A2 0,180V, A1-A2 0,075V.

A ačkoliv neni na rezistoru nic vidět, tak na R1 jsem nezměřil nic. Ten je teda v háji.

Co si matně vzpomínám, tak tu v posledních týdnech byly bouřky a jednou mi to až shodilo notebook, nabíječka i telka ale jely dál...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.30 sekund