Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Měření max. proudu po připojení přístroje (Inrush current)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dayslypper



Založen: Apr 28, 2006
Příspěvky: 297
Bydliště: Praha / Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st květen 13 2015, 18:24    Předmět: Měření max. proudu po připojení přístroje (Inrush current) Citovat

Zdravím a prosím o radu,

potřebuji změřit maximální proud, který SS zařízení odebírá po připojení ke zdroji.
http://en.wikipedia.org/wiki/Inrush_current

Ustálená hodnota je cca 100mA, ale nárazová až 10A.

Problém mám momentálně ve spínání.
- manuální je nepraktické, problém v přechodové fázi - výpadky
- byl mi doporučen rtuťový spínač, ale rád bych spínání ovládal elektronicky (rád bych měření opakovat např. 100x abych měl nějaká statistická data)
- jedná se o velice rychlý přechodový jev, tedy pravděpodobně bude problém s dostatečnou rychlostí otevírání tranzistoru, pokud bych zvolit ten. Koukal jsem zběžně do datasheetů, ale připadají mi dost pomalé... v řádu [ms], nicméně spice při přechodu trvá pár [ns].

Mám k dispozici 60V zdroj, kterým bych mohl transistor ovládat, ale napětí na něm roste při zapnutí postupně, tudíž by bylo třeba nějak spínat I toto ovládací napětí.

Další možnost, jak to zautomatizovat, vidím pomocí toho rtuťového spínače umístěného na nějaký motůrek. Very Happy

Přikládám obrázek: kan8l 1 je proud 1V = 1A

Osciloskop: Tektronix DPO 2014
Měření proudu realizuju bočníkem. (možná by se spíš vyplatilo koupit proudovou sondu, nevím)

Díky moc za rady.



04_15V.PNG
 Komentář:
Inrush_current

Stáhnout
 Soubor:  04_15V.PNG
 Velikost:  6.01 kB
 Staženo:  175 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st květen 13 2015, 19:20    Předmět: Citovat

Nebyl bych si vůbec jistý,že to,co ukazuje osciloskop,se tam skutečně odehrává. Tak např. odhadem 10cm drátu+bočník bude mít indukčnost třeba 1nH/mm,tj. 100 nH. Rychlost změny proudu bude třeba 10A/ 10 ns.Pak bude napětí na této indukčnosti cca 100V ,omezeno zdrojem a zátěží.Krom toho to bude rezonovat s parazitními kapacitami,zde asi hlavně sonda osciloskopu,to jsou ty kmity v průběhu..A to by musel být zdroj ideální,v těchto parametrech zřejmě nerealizovatelný.
Čili,problém nebude hlavně spínač,ale hlavně zdroj,který se bude chovat jako ideální zdroj bez parazitních odporů a indukčností . Máš jej ? Asi ne,a v reálném světě potřeba není ,spíše jde o definici podmínek měření a vlastností přístrojů k tomu.Přece to tvoje zařízení bude připojeno ke zdroji reálnému a ne ideálnímu,takže i když ty to možná změříš přibližně správně,nikdo jiný už ne - tak k čemu to bude dobré ?
Možná by bylo dobré,abychom problém pochopili správně,napsat něco
aspoň jako černá skříňka o zdroji ,zařízení a jejich propojení a smyslu toho měření .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dayslypper



Založen: Apr 28, 2006
Příspěvky: 297
Bydliště: Praha / Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2015, 14:48    Předmět: Citovat

Ta oscilace je skutečně způsobuvána nějakou indukčností drátů.

Co tedy vzít jako relevantní maximum hodnotu po ustálení? (graf vpravo cca 2V resp. 2A)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2596

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2015, 16:08    Předmět: Citovat

Já jsem kdysi potřeboval změřit (tedy spíš udělat kvalifikovaný odhad) okamžitý proud při zapnutí a neměl jsem po ruce nic pořádného čím to změřit. Tak jsem měřil, jak se nabije kondenzátor připojený přes diodu k malému odporu a použil vzorec stařičkého pana Ohma.


proud.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  proud.JPG
 Velikost:  4.08 kB
 Staženo:  189 krát


_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.


Naposledy upravil Yarda1 dne pá květen 15 2015, 13:07, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2015, 19:40    Předmět: Citovat

Tak znovu - tvým cílem je změřit max.proud ,který odebírá zařízení XYZ ze zdroje. A já se znovu ptám,z jakého zdroje,jaké má parametry ten zdroj,a jakým způsobem je tvé zařízení k němu připojeno.Pokud toto nebude definováno,není se o čem bavit, s každým typem zdroje naměříš něco jiného
i když budeš měřit správně a navíc to bude závislé na provedení spojení zdroje se zařízením / třeba 1cm drátu se asi bude chovat jinak než 1m/.
Prostě pokud ti ten max.proud nějak omezí svými vlastnostmi zdroj nebo dráty, měříš asi něco jiného než max.proud ,který zařízení odebírá po zapnutí třeba z ideálního zdroje napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dayslypper



Založen: Apr 28, 2006
Příspěvky: 297
Bydliště: Praha / Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po červen 01 2015, 15:24    Předmět: Citovat

Používám PSU TTI 6A
http://cz.farnell.com/aim-tti-instruments/pl303qmdp/power-supply-2ch-30v-6a-adjustable/dp/1670768

Jako bočník zatím použit...
http://www.gme.cz/rd-0r1-10w-5-p114-180

Na cestě je
http://www.newark.com/bourns/pwr4413cr100f/resistor-metal-strip-0-1ohm-1/dp/06X6817

Momentálně řeším nějaké řiditelné spínání. Nějaký opravdu rychlý MOSFET. Solid state relé jsou pomalá (spínací čas při odečtení prodlevy 0.1ms, takže ten jev by ani asi nešel pozorovat.
Např...
http://cz.farnell.com/international-rectifier/pvg612aspbf/relay-photomos-spst-no-4a-60v/dp/1608200

Potřebuji něco na spínání v nanosekundách.
Bylo by použitelné něco z této kategorie? Mám obavy, že by se tím zvýšil celkový odpor obvodu.
http://cz.farnell.com/webapp/wcs/stores/servlet/Search?catalogId=15001&langId=420&storeId=10156&categoryId=700000043509&pageSize=25&showResults=true&pf=1010187528



eBastl_Inrush_current.png
 Komentář:
Schema

Stáhnout
 Soubor:  eBastl_Inrush_current.png
 Velikost:  8.38 kB
 Staženo:  138 krát


eBastl_Inrush_current_osciloskop.png
 Komentář:
Inrush current osciloskop

Stáhnout
 Soubor:  eBastl_Inrush_current_osciloskop.png
 Velikost:  31.35 kB
 Staženo:  199 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po červen 01 2015, 20:02    Předmět: Citovat

Příteli výzkumníku,ač jsem tě žádal o objasnění smyslu tvého měření,nedozvěděl jsem se vůbec nic, takže jsem ani nepochopil,co vlastně chceš a proč měřit. Takže snad jen pár poznámek k tomu,co jsi napsal:
- chceš měřit až 10A se zdrojem 6A,jehož vlastnosti neznáš /např.vnitřní odpor či impedanci ,odezvu na skokovou změnu zátěže ..../ Něco určitě naměříš,když si pak já vezmu svůj zdroj ,naměřím něco úplně jiného .Co tedy bude odběr tvého zařízení - tvoje nebo moje měření ?
- použít drátový odpor jako bočník a chtít honit ns je blbost,
- spínání proudu cca 10A v čase ns - tak možná nějaký generátor výkonového laseru apod.,ale to jsou úplně jiné kategorie ,
- MOSFET možná tak 5ns-20 ns,bude-li velmi tvrdý budič a zátěž blízká reálné,což nebude tvůj případ / 10A/100mA / ,
- odpor sepnutého MOSFETu ,který zcela jistě změní impedanční poměry,
by bylo zřejmě možné za určitých podmínek použít i jako bočník pro měření proudu.

Nevylučuji však,že se mýlím , neboť jsem tok tvých myšlenek nepochopil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dayslypper



Založen: Apr 28, 2006
Příspěvky: 297
Bydliště: Praha / Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út červen 02 2015, 13:56    Předmět: Citovat

Omlouvám se.

Vnitřní odpor zdroje 0.018Ω.

Jedná se o snímač, co má na vstupu odpor 4.7Ohm a souhrnnou kapacitu >7uF (viz. obrázek). Zde v té kapacitě je ten zdroj proudového rázu, který se snažím empiricky měřit.

Připojuju kabely 10cm o průřezu 1mm.

O nevhodnosti drátového odporu vím, byla to jen nouzovka. Proto jsem zmínil I ten nízkoindukčnostní, který jsem už objednal.


Koment k obrázku:
+Vs ... (+) napájení z PSU
L101 bráno jako přerušený kontakt (jev je velice krátký a odpovídající AC signal o vysoké frekvenci.)
Dále brány v potaz jen červeně vyznačené součástky. Tedy resistor a kondenzátory. Empiricky bylo zjištěno, že kapacita senzoru je ještě o něco vyšší 12.5 [µF]
(zřejmě díky nezapočítaným kapacitám dalších připojovaných prvků k napájení.)



Circuit.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Circuit.png
 Velikost:  14.59 kB
 Staženo:  178 krát



Naposledy upravil dayslypper dne út červen 09 2015, 8:16, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: čt červen 04 2015, 21:04    Předmět: Citovat

Asi se již u mne začíná rozvíjet stařecká demence,ale tomu obrázku nerozumím - kde je konec a kde začátek, kde měřím,co je s čím spojeno ,
- obvykle se tam dělají tečky , co je to "for AC" v červeném kroužku atd.
Sorry, zkus to vylepšit či aspoň v detailu slovně popsat.......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dayslypper



Založen: Apr 28, 2006
Příspěvky: 297
Bydliště: Praha / Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út červen 09 2015, 8:17    Předmět: Citovat

Koment k obrázku:
+Vs ... (+) napájení z PSU
L101 bráno jako přerušený kontakt (jev je velice krátký a odpovídající AC signal o vysoké frekvenci.)
Dále brány v potaz jen červeně vyznačené součástky. Tedy resistor a kondenzátory. Empiricky bylo zjištěno, že kapacita senzoru je ještě o něco vyšší 12.5 [µF]
(zřejmě díky nezapočítaným kapacitám dalších připojovaných prvků k napájení.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 525
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: út červen 09 2015, 18:32    Předmět: Citovat

Co takhle naopak, potlačit proudový náraz při zapnutí. Nebo je zapotřebí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dayslypper



Založen: Apr 28, 2006
Příspěvky: 297
Bydliště: Praha / Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt červen 11 2015, 8:46    Předmět: Citovat

Je potřeba ten červeně zakroužkovaný peak (obr výše). Peak, co je předtim, není potřeba. Níže dokumentuju jen přechodovou fázi mezi peaky.

Spínám to momentálně N Mosfetem. Je to o něco lepší. Ale je to podle mě díky tomu, že otevírá postupně.

http://www.ges.cz/en/mosfet-n-fet-transistor-aod444-GES04913417.html


Osciloskop:
Ch1 Shunt current
Ch2 Voltage drain-source (Vds)
Ch3 Voltage (PSU +Vs)
Ch4 NI PXI 6251 DO voltage



Circuit.png
 Komentář:
Inrush-MOS-N-FET

Stáhnout
 Soubor:  Circuit.png
 Velikost:  19.73 kB
 Staženo:  151 krát


TEK00006.PNG
 Komentář:
PSU 15V

Stáhnout
 Soubor:  TEK00006.PNG
 Velikost:  7.82 kB
 Staženo:  127 krát


TEK00001.PNG
 Komentář:
PSU 28V

Stáhnout
 Soubor:  TEK00001.PNG
 Velikost:  6.5 kB
 Staženo:  141 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund