Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaké jističe

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rum_cajs



Založen: Apr 27, 2015
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: po duben 27 2015, 8:12    Předmět: Jaké jističe Citovat

Dobrý den,
měl bych jeden malý dotaz. Dělali jsme v baráku přístavek (dvě místnosti) a nyní tam potřebujeme zavést elektřinu. V pojistkové skřínce máme třífázový jistič na 400V (25 A - kabel tam byl 3xfáze + nulák), který se už léta nevyužívá a nikdy už využívat nebude tak že se využije na nový rozvod. Nevím ale jaké koupit jisitiče. Musí se dodržet stejná hodnota tzn. např. 3x16A nebo může být např. 1x10A(světla) + 2x16A(zásuvky)? Pochopitelně stávající jistič 400V/25A tam zůstane. A poslední věc: jaký průřez drátu mezi stávající třífázový jistič a nové jističe? Předem mnohokrát děkuji za odpověď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po duben 27 2015, 8:44    Předmět: Citovat

Obecně 1,5ka kabel do 13A , takže na víc 2,5ka . Jističů si nasyp co ti libo . Ale měl by jsi dnes natáhnout pro 1fáz třídrát , pro 3fáz pětidrát a za ten jistič 25A si dát minimálně na zásuvky proudový chránič . Pokud ti není z tohoto nějaký výraz jasný , měl by jsi si nechat provedenou instalaci prohlédnout a proměřit odborníkem . Jinak se vystavuješ trestní odpovědnosti když i jen náhodou zabiješ tchyni .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po duben 27 2015, 9:21    Předmět: Citovat

Zapomněls na rozdělení nuláku na N a PE hned u toho 25A jističe, aby pak dál mohl pokračovat CYKY 5Cx4 mm2.
Jestli totiž chce pokračovat čtyřdrátem, už musí být 4Bx10 nebo víc.
Jinak to ostatní potvrzuji: proudový chránič 30 mA před rozjištěním zásuvkových okruhů, na světelné bych doporučil proudový chránič také, ale spíše kvůli požární bezpečnosti, tam stačí 100 mA. A světla rozjistit za ním.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rum_cajs



Založen: Apr 27, 2015
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: út duben 28 2015, 7:54    Předmět: Citovat

Výrazy mi jasné jsou a s tou tchýní to zní slibně Laughing - ale vážně. Docela mě překvapilo, že jističů se může naflákat kolik libo, myslel jsem, že v tomto případě se musí dodržet stejné jištění pro každou fázi - třeba jak jsem psal 3 x 16A a že musí být použity všechny tři fáze. Pokud je tedy možné dát na každou z fází např. 10A + 16A jistič tak je to pro mě potěšující zpráva, protože příští rok se bude dostavovat garáž a byl bych tam kde jsem dneska Smile. Pokud to tedy dobře chápu je možné použít jednu fázi (s výše uvedeným jištěním) na jeden pokoj, druhou fázi na druhý pokoj a tu třetí mít připravenou na zmiňovanou garáž. Co se týče proudového chrániče objednal bych asi toto: http://www.elima.cz/obchod/12-2160304-p-21011.html - může být? A ještě poslední dotaz: vzdálenost mezi starou a novou pojistkovou skříňkou bude cca 3m "za roh" a propojení bude vedeno na povrchu v lištách - musí být kabel nebo se můžou použít dráty? Abych vysvětlil proč se na to všechno ptám - bude nám to zapojovat manželky bratranec a on je tak trochu vyčúranej jak mraky a snaží se nám vždycky střelit všechno co mu zůstane z fušek, tak ho chci tentokrát "překvapit" a naservírovat mu matroš pěkně pod nos Very Happy . Ještě jednou díky moc!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út duben 28 2015, 8:09    Předmět: Citovat

Celá cimra(garáž) se na jednu fázi nepřipojuje , neb ti po vybavení jističe nejdou např. všechny zásuvky naráz . Rozdělení výkonnějších spotřebičů do fází platí , protože když má člověk čas , tak běží vše naráz . Protože manželka zapne pračku , píchne do zásuvky žehličku , do konvice si dá uvařit vodu na kafe , v mikrovlnce ti dá ohřívat buřta a k tomu sepne HDO a připne se boiler . Běžná kumulace . Je to sice jen chvíli za den , ale rozvody to musí pobrat . K tomu nepřidávám odběry hobbystrojků . 230ky rozbrusky bez rozběhu a svářečky .... jo a bude chtít kabel .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rum_cajs



Založen: Apr 27, 2015
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: út duben 28 2015, 16:55    Předmět: Citovat

... ještě mě napadlo: v místnostech bude toto: https://www.mall.cz/salave-panely/haverland-hk-1?v=585167 - nebylo by lepší jistit je zvlášť mimo ostatní zásuvky? Pokud ano, tak jistič 16A na ten panel bude asi dostačující že ano? A ten výše uvedený chránič je v poho nebo raději: http://www.elima.cz/obchod/12-2250304-p-20748.html? A na úplný závěr: přikládám obrázek, který jsem našel na netu a to schéma vlastně kopíruje můj požadavek tzn. že by mi zůstala jedna fáze na tu garáž - ale to jen pro zajímavost.


circuit.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  circuit.jpg
 Velikost:  81.01 kB
 Staženo:  109 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st duben 29 2015, 4:51    Předmět: Citovat

Jelikož nedělám nové instalace , tak nevím , co vše se za jaké peníze dodává , ale na tom obrázku to na mne dělá dojem , že jde o chránič spojený s jističem . Potom při problému v jedné fázi předpokládám vybavení všech tří fází , což není dobré . Přecijen když člověk něco doma dělá , tak občas ke šlusu dojde . Moderní jistící prvky svou okradeností tyto stavy nemají vůbec rády , a tak se může stát , že po pár vybaveních toho kombinovaného chrániče budeš za tisíce tento komponent měnit . Dal bych tam klasiku chránič , i z bazaru , a minimálně tři jednofáz jističe .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15553
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st duben 29 2015, 5:58    Předmět: Citovat

Já tam zase vidím jen jeden proudový chránič a za ním tři jističe pro zásuvky. Osobně bych to nahradil třemi kombinovanými proudovými chrániči s jističi pro každou větev (místnost) a dal tam navíc jeden obyčejný proudový chránič na světla a potom dál obyčejné jističe. L3 bych potom použil přes kombinovaný proudový chránič s jističem pro tu garáž.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rum_cajs



Založen: Apr 27, 2015
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st duben 29 2015, 8:03    Předmět: Citovat

Jsem rád, že nalezené řešení je funkční a ta jedna fáze mi zůstane na garáž. Díky všem za odpovědi a názory !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st duben 29 2015, 8:21    Předmět: Citovat

Vidíš dobře .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.27 sekund