Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prosba o radu ohledně LED "fade" efektu
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Vlk1



Založen: Apr 19, 2015
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2015, 22:05    Předmět: Prosba o radu ohledně LED "fade" efektu Citovat

Ahoj všichni! Dokázal by prosím někdo úplnému laikovi poradit, jak na "fade in/out" efekt LED osvětlení?

Budu vyrábět takovou menší krabičku, do které potřebuji zabudovat 3 LED (LED 5mm blue; 40?; 2300 mcd; 3,3 V; 20 mA). Jedná se víceméně o toto http://www.instructables.com/id/LED-Cube-Night-Light/?ALLSTEPS, ovšem s tím rozdílem, že bych potřeboval při stisknutí spínače, aby se světlo pozvolna rozsvítilo (všechny 3 LED najednou) a pak se při stisknutí spínače podruhé zase opět světlo pozvolna zhaslo.
Co se mi zatím podařilo zjistit je to, že potřebuji rezistory, podle všeho jeden pro každou LED, dále kondenzátor a také tranzistor. Ovšem to, jaké přesně rezistory, jaký kondenzátor a jaký tranzistor a jak to všechno dohromady zapojit mi bohužel jasné není. Sad Dokázal by mi prosím někdo poradit?

Našel jsem tenhle návod http://pcbheaven.com/circuitpages/LED_Fade_In_Fade_Out_Dimmer/ , který víceméně dělá to co potřebuji, jenže se tam pracuje s 12 V bateriemi a já potřebuji fungovat s malými, 3V plackami, vzhledem k tomu, že se bude jednat o malou krabičku. A tam se to komplikuje, protože zkrátka za boha jako laik nemohu přijít na to, co všechno se snížením voltů ovlivní a jak se tím pádem změní typy rezistorů, kondenzátoru a tranzistoru. Prý by i podle všeho bylo zapotřebí zapojit LED paralelně a ne sériově jako je to v tom návodu, na který odkazuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2015, 23:42    Předmět: Citovat

LED diody potřebují zdroj proudu, proto ten rezistor. Odpor rezistoru se vypočítává podle napětí zdroje. Počítat tady nic raději nebudu, ať inženýři nenadávají. Smile
Schéma ve vašem odkazu je podle mě něco podobného jako bývají stmívače do auta, jestli to dokonce není. A na 3V by to možná šlo, ale budete potřebovat jiné odpory rezistorů a asi i větší kapacity kondenzátorů, ale záleží, jak dlouhé chcete to stmívání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zedisdet



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 85
Bydliště: Noyal Pontivy

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 1:46    Předmět: Citovat

Jenze ty potrebujes neco chytrejsiho nez jen jeden tranzistor. Protoze to zapojeji co zminujes v odkazu funguje tak ze stisknes tlac. a pomalu se rozsviti ledky, a zas pomalu zhasnou kdyz tlacitko pustis. Pokud chces to stiskem zapnout a stiskem vypnout budes potrebovat klopnej obvod. Tzn dlasi dva tranzistory.
http://www.elektronovinky.cz/sites/default/files/styles/frontend-detail-thumb/public/articles/1404910429/bko4.png
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
taz



Založen: May 16, 2007
Příspěvky: 317
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 4:48    Předmět: Citovat

zedisdet napsal(a):
Jenze ty potrebujes neco chytrejsiho nez jen jeden tranzistor. Protoze to zapojeji co zminujes v odkazu funguje tak ze stisknes tlac. a pomalu se rozsviti ledky, a zas pomalu zhasnou kdyz tlacitko pustis. Pokud chces to stiskem zapnout a stiskem vypnout budes potrebovat klopnej obvod. Tzn dlasi dva tranzistory.
http://www.elektronovinky.cz/sites/default/files/styles/frontend-detail-thumb/public/articles/1404910429/bko4.png

a nebo místo tlačítka použít vypínač....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zedisdet



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 85
Bydliště: Noyal Pontivy

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 7:29    Předmět: Citovat

Jenze s vypinacem by ta kostka nebyla uz tak "kuul" Very Happy Vypinac nebo prepinac bude mit delsi krok a tak uz by to neslo zapnout a vypnout jen letmim dotykem. Ale jinak mas recht, pro tazatele to bude o dost snazsi reseni, uz podle dotazu nejspis s elektronikou prave zacal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlk1



Založen: Apr 19, 2015
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 9:26    Předmět: Citovat

Moc děkuji za odpovědi! Délku rozsvěcení a stmívání potřebuji zhruba 3 sekundy řekněme?

Jinak jsem rozhodně pro snažší řešení, nejde mi ani tak o tlačítko jako spíše o ten výsledný efekt. Smile

Znamená to tedy, že tenhle spínač, který mám, by pro mě nefungoval? http://www.gme.cz/p-b1720d-smd-p630-125

A potřebuji použít buď něco v tomhle duchu: http://www.gme.cz/p-c1553ab01bt-p631-212 a nebo v tomhle, chápu to správně? http://www.gme.cz/p-esp101-p631-263

Myslíte, že ten plánek, na který jsem odkazoval (http://pcbheaven.com/circuitpages/LED_Fade_In_Fade_Out_Dimmer/) by pro mě fungoval?

Dokázal by mi prosím někdo pomoct vypočítat jaké zhruba potřebuji ty rezistory, kondenzátor a tranzistor? Já vím, že jsem hrozně otravný, ale moje veškeré snahy přijít na to, jak to všechno propočítat selhaly na mém malém počtu matematicko-fyzikálních mozkových buněk.. Very Happy

Našel jsem tenhle rezistor http://www.gme.cz/ru-2r7-0207-0-25w-5-p119-280

Tenke kondenzátor: http://www.gme.cz/ce-470u-10vt-jam-tk-6-3x11-rm2-5-bulk-p123-724

A tenhle tranzistor: http://www.gme.cz/2sc1417-p215-457

To všechno jsem vybral jako naprostý laik z hlediska nízkého napětí, se kterým budu pracovat. Všechny ty součástky se pohybují kolem 10V, ale nevím, jestli je to něco, podle čeho se mám řídit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3491

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 9:39    Předmět: Citovat

Když budou 3ks LED v sérii, potřebuješ ty 3V baterky 4kusy, jinak je nerozsvítíš. Pak můžeš použít to zapojení z tvého prvého odkazu s tím, že tam nebude tlačítko, ale vypínač s aretací (nebo ten kolébkový vypínač).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ross4435897



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 426
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 10:01    Předmět: Citovat

...a tahle pitomost by ti nestacila?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 384

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 10:04    Předmět: Citovat

Při použití knoflíkové baterie na napájení nepředpokládám že jde o výkonové led. Nejjednodušší by tedy bylo zapojit je paralelně, paralelně k nim elektrolytický kondenzátor s vyšší kapacitou a do série vypínač s aretací a omezovací odpor. Účel by to mohlo splnit také a jednodušší už to být nemůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlk1



Založen: Apr 19, 2015
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 10:17    Předmět: Citovat

dreamer napsal(a):
Při použití knoflíkové baterie na napájení nepředpokládám že jde o výkonové led. Nejjednodušší by tedy bylo zapojit je paralelně, paralelně k nim elektrolytický kondenzátor s vyšší kapacitou a do série vypínač s aretací a omezovací odpor. Účel by to mohlo splnit také a jednodušší už to být nemůže.

Přesně něco podobného by mi vyhovovalo. Nepůjde totiž o něco, co bude svítit ve dne v noci, ale o něco, co se rozsvítí skutečně výjimečně - jde jen o takovou "hračku", takže je to jen na efekt. Znamená to, že bych ani nepotřeboval tranzistor?
Dá se za kondenzátor s vyšší kapacitou považovat tento? (Kapacita je předpokládám to "470u" a čím vyšší kapacita, tím déle se bude rozsvěcet LED že?) http://www.gme.cz/ce-470u-10vt-jam-tk-6-3x11-rm2-5-bulk-p123-724
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 384

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 11:45    Předmět: Citovat

Ano, bez tranzistoru by to šlo ale nezapomeň na ten předřadný odpor. Víš jaké LED použiješ? Napětí, proud a jakou baterii? Na základě toho spočítat velikost odporu není problém ale s kapacitou kondenzátoru ti neporadím - že bych tenkrát ve škole chyběl? Very Happy Já bych to vzal zkusmo ze svých šuplíkových zásob a začal bych přibližně na těch 0,47G jak jsi dával odkaz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlk1



Založen: Apr 19, 2015
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 12:30    Předmět: Citovat

dreamer napsal(a):
Ano, bez tranzistoru by to šlo ale nezapomeň na ten předřadný odpor. Víš jaké LED použiješ? Napětí, proud a jakou baterii? Na základě toho spočítat velikost odporu není problém ale s kapacitou kondenzátoru ti neporadím - že bych tenkrát ve škole chyběl? Very Happy Já bych to vzal zkusmo ze svých šuplíkových zásob a začal bych přibližně na těch 0,47G jak jsi dával odkaz.

Předřadný odpor - co to znamená? Smile Já klidně tranzistor rád použiji, nejde mi o to, kolik součástek v obvodu bude. U mně je spíše zásadní problém ten, že nevím, jaké použít a jak je zapojit (v jakém pořadí atd.), na tom nejvíce troskotám.
Použiji, respektive mám koupené 3x LED 5mm blue; 40?; 2300 mcd; 3,3 V; 20 mA a baterie mám 2x lithiovou CR2032 3V (bylo by možné případně přidat i třetí, kdyby bylo potřeba).
Také jsem přemýšlel, že bych nakoupil součástky a zkoušel bych to, ale to bych maximálně zkusil s tím kondenzátorem, u těch ostatních bych rád alespoň trochu tušil, do jakých mám jít, aby to vůbec fungovalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3491

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 13:03    Předmět: Citovat

Zkus slepit toto.
Odporem Rx měníš dobu rozsvícení/zhasnutí.
(možná by stálo za to pro plynulejší rozsvěcení přehodit ten odpor 56 do přívodu S toho IRLZ, protože cca 3V Ugs by mělo na otevření tranzistoru stačit)



3 LED.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  3 LED.png
 Velikost:  2.54 kB
 Staženo:  77 krát



Naposledy upravil breta1 dne po duben 20 2015, 14:45, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1291
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 14:02    Předmět: Citovat

KE KAŽDÉ LED ODPOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Různé barvy, různé Uf...

_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ross4435897



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 426
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 14:11    Předmět: Citovat

tak nejak z toho schematu nechapu, co dela ... nebo spis z ceho je napajeno, to postupne zhasnuti ... nemelo by to byt jinak? ... tedy ten vypinac ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund