Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stabilizace LED denniho sviceni
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
krnule



Založen: Feb 03, 2015
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 17:23    Předmět: Stabilizace LED denniho sviceni Citovat

Ahoj.Potreboval bych poradit.Koupil jsem si svetlomety pro denni sviceni od nasich asijskych spoluobcanu, ale po nejake dobe jsem zjistil, ze mi ze vsech diod sviti jen par kusu.Obednal jsem si na aukru nove bile Led a vsechny je vymenil.Jak mam zaridit, aby mi znovu nepopraskaly?Svetlomety jsou na 12V.Ledky jsou uvnitr zapojeny vzdy nekolik do serie a pak jednotlive skupiny paralelne.Dekuji za informace.Hezky den.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 17:37    Předmět: Citovat

Když se podíváte do ručních svítilen(baterek), tak tam to taky tak bývá. Kolikrát nepoužívají předřadné odpory, aby se cena mohla pohybovat hodně nízko. Taky jsem takovou lampu nedávno vyhodil, ale z trošku jiného důvodu. Vždy je takový počet LED v sérii, aby jejich součet napájecího napětí bylo přibližně stejně velké jako celkové. No a když potřebujete větší počet LED, které by se do toho nevešlo, tak se použije několik takových větví. Takové věci mají životnost max. pár měsíců. mě ta svítilna vydržela asi půl roku, ale úplně se vysypal vypínač. Ty jsou neopravitelné, takže koš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bandolik



Založen: Sep 26, 2014
Příspěvky: 78

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 17:53    Předmět: Citovat

Rozhodně vyměnít rezistory pokud tam jsou a pokud ne tak doplnit a počítat s palubním napětím minimálně 14V neb přibližně tolik dává altík aspoň v mém autě se to pohybuje po nastartování mezi 13,9V - 14,2V takže doplnit rezistory by mělo stačit, ono těch 12V je v autě pokud vím jen do chvíle než se nastartuje pak už je tam víc pokud by tam bylo jen těch 12V byl by to docela problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
krnule



Založen: Feb 03, 2015
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 17:57    Předmět: Citovat

Ja jsem vsechny Led vymenil a pri pripojeni na 12V akumulator to sviti takjak ma.Jde mi o to jak to proudove stabilizovat,aby mi to vlivem kolisani pri ruznych otackach motoru znovu neodeslo.Nemyslim si ze je to na kos.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32014
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 17:57    Předmět: Citovat

varok napsal(a):
... takže koš.
Z čehož plyne poučení - neposlouchej radu někoho, kdo si sám někde jinde žádá radu v tom samým nebo hooodně podobným problému - viz http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=703179#703179 a dál.

Já sám za sebe bych poradil nakouknout do datašítu integrovanýho stabilizátoru LM317T (100mA verze) a hledat v něm zapojení "zdroj stabilizovaného proudu". Tři odpory a stáblík na každou paralelní větev LEDek by to měly vyřešit.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3377
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 17:59    Předmět: Citovat

varok napsal(a):
Vždy je takový počet LED v sérii, aby jejich součet napájecího napětí bylo přibližně stejně velké jako celkové.

Takovou kravinu vymslí jen diletant, který neviděl V-A charakteristiku LEDky. Ta strmost mluví jasně a to není zhrnut vliv, kdy Vf padá s teplotou - narůstá proud (tedy i výkon) a spirála se roztáčí

Popravdě se na vstupu můžou objevit špičky mnohem vyšší od různých spotřebičů - třeba takový ventilátor s velkou indukčností dokáže svoje.
Aby ty LEDky vydržely dlouho musíš splnit tři základní věci:
Proud v rozsahu, který je LEDka schopna snést (odporový regulátor, lineární regulátor, spínák)
Chladit tak, aby jsi při nastaveném proudu nepřekročil limit na čipu (110-150C dle typu LED) - ovlivněno i layoutem
Na vstup vřadit ochranu proti špičkám (transil na cca 30V, keramiku pár desítek nF )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
krnule



Založen: Feb 03, 2015
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 18:04    Předmět: Citovat

A stabilizovat svetlo jako celek neni mozne?V kazdem tom svetle je cca 40Led a asi 10 tech paralelnich vetvi.Uz to nevim presne.Jsem je menil nekdy loni na podzim.A to by se asi cenove nevyplatilo na dve svetla.Rozdelam ho a kouknu, jestli tam jsou nejake predradne odpory.Dekuji za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32014
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 18:05    Předmět: Citovat

Kdo je za to, aby se varok nejdřív vrátil na pár roků zpátky do školy a byl připuštěnej k nějaký elektronice až teprve po úspěšným absolvování nezávislý zkoušky?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3377
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 18:20    Předmět: Citovat

krnule napsal(a):
A stabilizovat svetlo jako celek neni mozne?

Jako jestli světlo jako veličinu - tak ne, to bys napravoval důsledek, ty musíš řešit příčinu - tedy nastavení pracovního bodu pro LEDky. Pokud to nejsou LEDky úplný šrot a máš je z "jedné šarže" jde sestavit např dvě/tři LED v serii s vyrovnávacím odporem a takové větve pak řadit paralelně. Na takové zapojení pak můžeš použít (krajně) seriový odpor pro nastavení celkového proudu, nebo nějaký druh stabilizátoru. Ty odpory v serii s LED při dobře zvolené hodnotě zajistí, že se Ti proud rozdělí mezi paralelní větve rovnoměrně i když LEDky mají malinko rozdílné parametry - Vf.
Pokud jsi v elekronice kovaný, můžeš je zapojit i do serie, třeba 15ks a krmit to jedním Boost regulátorem - samozřejmě s nastavením proudu, ne napětí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7838
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 18:53    Předmět: Citovat

Tady se můžeš podívat, jak jsem to řešil já (i když v jiné aplikaci a regulovatelně): http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=61329&highlight=
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 19:19    Předmět: Citovat

Za prvé jsem psal o ručních svítilnách a za druhé jsem možná diletant, ale aspoň od některých chytráků jsem měl pár takových svítilen od ťamanů a SPDS rozebraných a vím co jsem viděl. Smile Narozdíl od někoho. Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19566
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 19:38    Předmět: Citovat

Potíž je v tom, že ty svítilny přímo počítají s vnitřním odporem zdroje, konkrétně baterií. Napětí na bateriích rychle klesne k úrovni saturačního napětí řetězce LEDek, rozdíl napětí je pak tak malý, že se vnitřním odporem baterií protlačí jen proud, který LEDkám neublíží. Tedy většinou. Při dalším malém poklesu napětí na baterkách klesne proud LEDkami natolik, že se zpomalí vybíjení baterek, a zapojení je tedy do jisté míry samostabilizující.
Jenže vnitřní odpor zdroje je v autě veličinou nepatrnou až zanedbatelnou, pro napájení LEDek nepoužitelnou, leda by byl zvýšený uměle sériovým odporem nebo řízeným zdrojem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 19:56    Předmět: Citovat

No a když jsem jednou viděl i takové SPDS? 4 takové čtvercové LED diody vedle sebe na jakoby malé DPS a napřímo na napájení. Žádné předřadné odpory ani zvlášť pro každou LED, ani společný. Jedině že by byl uvnitř pouzdra led. To nevím. Světla svítily asi 2 měsíce. Potom jsem se na to díval a nechápal. Típek to chtěl opravit, protože mu jedno svítilo a druhé ne. Když jsem ale viděl cenu těch LED diod a kolik mi říkal že ty světýlka stály, tak jsem mu rovnou řekl, ať koupí jiné světýlka. Cena páru světýlek prý byla něco přes 500,- kč. To máte 250,- kč za jedno. Jedna LED v té době stála kolem 80,- kč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 19:57    Předmět: Citovat

Ale už dám tedy pokoj, aby panu EKKAROVI neprdla cévka. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
krnule



Založen: Feb 03, 2015
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 21:38    Předmět: Citovat

Tak jsem svetlo rozdelal a zjistil, ze jsou vzdy 3 Led do serie s rezistorem a pripojeny na 12V. To vzdy 8x.Diody jsem menil vsechny z jedne sarze.Jake by jste mi poradili reseni, aby mi to neodeslo behem par tydnu?Dekuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund